Craftsmen (Krzysztof Matusik)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: FortArt »

yakos pisze: 23. na pewno nie destylarnia, winnica to zarówno miejsce uprawy winorośli, jak i wytwarzania wina - niech zostanie przy karcie nr. 6. Może klasztor :) - w średniowieczu wytwarzaniem wina zajmowały się głównie klasztory.
Słownik PWN podaje, że winnica to miejsce uprawy, nie produkcji.
http://sjp.pwn.pl/szukaj/winnica

W takim razie może
winnica - winogrona
wytwórnia win - wino

albo
winnica - winogrona
piwnica win - wino

W Ora et Labora taki sam dylemat rozwiązali tak
winorośl - winogrona
winiarnia - wino

http://sjp.pwn.pl/szukaj/winiarnia
Ostatnio zmieniony 13 gru 2012, 00:13 przez FortArt, łącznie zmieniany 2 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Rudolph »

Wytwórnia win nie brzmi zbyt przekonująco, jak dla mnie zbyt współcześnie. Natomiast winiarnia to już o wiele lepiej.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Problem wina rozwiązany :)
Winiarnia to miejsce spożywania i degustowania wina. Winnica to miejsce uprawy winogron. A wino było wytwarzane w tłoczni win - gdzie z winogron tłoczono sok by mógł fermentować. Więc nazwą będzie: "tłocznia wina", angielska nazwą jest właśnie: "wine press"
Perpetka pisze:Moje opinie:
* karty śliczne (też mi zaleciało Settlersami i innymi Anno)
dzięki
Perpetka pisze: * mieszanie dwóch konwencji nazewniczych jest dla mnie ok, i tak nikt nie będzie mówił "warsztat bednarza", tylko "bednarz"
zgadzam się
Perpetka pisze: * +1 dla propozycji zastąpienia drewutni tartakiem
+1 ode mnie też :)
Perpetka pisze: * +1 do uwagi o piwie (wystarczy kufel)
do poprawienia
Perpetka pisze: * +1 do "na pewno nie destylarnia"
to już wyjaśniłem na początku posta
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: lacki2000 »

matoozik pisze:Winiarnia to miejsce spożywania i degustowania wina. Winnica to miejsce uprawy winogron. A wino było wytwarzane w tłoczni win - gdzie z winogron tłoczono sok by mógł fermentować. Więc nazwą będzie: "tłocznia wina", angielska nazwą jest właśnie: "wine press"
Wg mnie tłocznia wina (wine press) jest tylko maszynerią, częścią winnicy. Czyli rozdrobnienie.
matoozik pisze:
Perpetka pisze: * +1 dla propozycji zastąpienia drewutni tartakiem
+1 ode mnie też :)
A tutaj w drugą stronę - łańcuszek produkcyjny skrócony - można by to rozbić na "obóz drwali" (pnie) --> "tartak" (drewno), chyba, że zbytnio zaburza strukturę gry.

A taka ciekawostka: szukając definicji odnośnie obróbki drewna po naszemu i po angielsku na wikipedii taki mały szczególik przykuł mą uwagę: na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Zrywka_drewna jest obrazek z końmi podpisany "Zrywka drewna końmi w górach, w Masywie Śnieżnika" a na jej angielskiej odpowiedniczce (http://en.wikipedia.org/wiki/Logging) ten sam obrazek podpisany "Horse logging in Poland" - tak oto dzielna wikipedia szerzy na świecie nasz wizerunek kraju końsko-pańszyźniano-ziemniaczano-zacofanego.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

lacki2000 pisze:A tutaj w drugą stronę - łańcuszek produkcyjny skrócony - można by to rozbić na "obóz drwali" (pnie) --> "tartak" (drewno), chyba, że zbytnio zaburza strukturę gry.
Niestety bardzo zaburza grę poprzez dodanie kolejnego budynku.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

FortArt pisze:
lacki2000 pisze:Ja wciąż nie rozumiem użytych kolorów (dół drewutni taki sam jak góra browaru, gospodarstwo górny i dolny kolor taki sam).
Tworcze wykorzystanie zasad starego dobrego domina. Dokladasz karty w lini tak by z sasiednia zgadzal sie kolor gorny lub dolny. Popatrz na zdjecia z gry.
Zgaduje, ze pewnie budynki sa w kilku roznokolorowych kopiach.
No to masz mnie :) Kolory budynków działaja tak jak napisałeś. Teraz rozwinięcie:
Każdy z graczy zaczyna grę z wybudowaną Drewutnią, tfu! Tartakiem. Kolejne budynki są dokładane (budowane) z lewej lub prawej strony. I tak jak pisałeś wcześniej karty sąsiadujące ze sobą muszę się zgadzać przynajmniej jednym kolorem -górnym lub dolnym. I tak,każdy budynek jest w kilku kopiach w różnych zestawach kolorystycznych. Wcześniej wrzuciłem schemat produkcji piwa i jak słusznie watman zauważył nie zgadza się on kolorystycznie :) Poniżej przykład właściwego ułożenia budynków, które produkują pifko :D

Obrazek

I jeszcze przykład z życia wzięty :P

Obrazek
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: tophat »

W końcu udało mi się zagrać. Swoją droga jaki ten świat mały :) Okazało się, że Krzysiek (autor) mieszka jakieś 500m ode mnie.
Zagraliśmy w 4 osoby: ja, moja kobieta, Krzysiek i jego kumpel Tomek. Na początek rozegraliśmy pierwsze 2 rundy na rozgrzewkę i żeby poznać mechanikę i o co tak na prawdę biega. I tutaj muszę zdementować informacje o wysokim progu wejścia. Tłumaczenie zasad zajęło ok. 15 minut. Oczywiście nikt nie był w stanie spamiętać wszystkich zasad i kruczków, ale po turach rozgrzewkowych wszystko stało się jasne, i wręcz intuicyjne. Jest to ten typ gry, którego nie da się nauczyć na sucho, trzeba po prostu spróbować. Właściwa gra zajęła nam ok. 2 godzin. Czy to długo? Wydaje mi się, że w sam raz przy takim kalibrze gry.
Co mogę powiedzieć o samej grze?
Jestem bardzo mile zaskoczony. Spodziewałem się gry długiej, suchej i przegadanej niepotrzebnymi zasadami i mechanizmami. A tutaj wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. Gra łączy kilka mechanik i wprowadza również kilka elementów, których jeszcze nigdzie nie spotkałem. I nie jest to typowe suche euro, klimat kapie na podłogę co turę :)
Gra jest bardzo dynamiczna. Daje wiele możliwości planowania swoich zagrań. Oprócz planowania przynajmniej na jedną turę do przodu trzeba bacznie obserwować poczynania naszych przeciwników - które czasami psują nam szyki, czasami pomagają. Losowość w grze jest, ale nie przeszkadza, wręcz przeciwnie dodaje smaczku. Jest to ta "dobra" losowość, którą można okiełznać, a jednocześnie nie pozwala na to by rozegrane partie powtarzały się. Dlatego myślę, że gra może mieć dużą regrywalność. Ale to okaże się po większej ilości rozegranych partii. Tak czy siak - chcę jeszcze zagrać. Krzysku szykuj się na rewanż :D
Ostatnio zmieniony 31 sie 2013, 01:38 przez tophat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Kolejna możliwość zagrania przed premierą :)
Zapraszam na Brzeski Festiwal Gier Planszowych 26-27 stycznia.
Oprócz Craftsmen'a będę miał ze sobą całkiem nową grą do zagrania / zepsucia, oczywiście w wersji prototypowej.
Jaka to gra? Już wkrótce więcej info :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Prototyp powoli nabiera właściwego kształtu.
Na zdjęciach nowa plansza, większa i z nowymi grafikami.

Obrazek

Obrazek
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: TTR_1983 »

Zalatuje Magnum Sal, ale podoba mi się.
Tylko ten tytuł gry....nie może być po polsku?
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Rudolph »

Jak dla mnie występuje zbyt duża różnica pomiędzy kartami z budynkami a planszą główną. Budynki na kartach są jaśniejsze, trochę narysowane w innym stylu niż, te na planszy na niekorzyść tych ostatnich.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Niestety zdjęcie było robione w słabych warunkach, marnym sprzętem dlatego różnica w oświetleniu kart - planszy. Ilustracja na planszy ulegnie jeszcze tuningowi. W obecnej chwili brak jest cieni oraz mieszkańców - teraz wygląda trochę jak miasto duchów :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: lacki2000 »

matoozik pisze:Niestety zdjęcie było robione w słabych warunkach, marnym sprzętem dlatego różnica w oświetleniu kart - planszy. Ilustracja na planszy ulegnie jeszcze tuningowi. W obecnej chwili brak jest cieni oraz mieszkańców - teraz wygląda trochę jak miasto duchów :)
Fakt, detali brakuje. Mnie jeszcze kłuje w oczy ta jednolita ziemia, zakładam, że dodacie jakieś kępki traw, bruk, wydeptane ścieżki, kamienie, koty, martwe ptaki, kawałek śledzia, kaczkę itp.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Zdecydowanie kawałek śledzia :D
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Oto prototypowe pudełko.
Jak zwykle zachęcam do komentowania i krytykowania :)

Obrazek
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 801 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: mat_eyo »

Brzydkie (jak z gier komputerowych z 2005 roku) postacie. To na pewno. Jestem zwolennikiem grafiki rysunkowej. Tło na froncie wieczka bardzo fajne ale na bokach powinno być ciemniejsze.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Banan2 »

Panu Kowalowi przydałoby się niewielkie odchudzenie - wygląda IMHO trochę nienaturalnie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: BartP »

Rzeczywiście, domki spoko, postacie brzydkie, bo widać, że komputerowe (jak z Gothica czy coś).
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Ludziki, tak jak i domki są rysowane :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: lacki2000 »

Te ludziki prezentują postawę roszczeniową - bardziej wyglądają na grupę podmiejskich zbirów niż pracowitych rzemieślników :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: pan_satyros »

Paskudne. Diablo 1 prezentowało się lepiej na renderach hehe
Radzę albo zmienić styl, albo technikę wykonania.
Postacie i miasto wyglądają sztucznie i plastikowo, a napis zupełnie nie współgra z tłem.
Z drugiej strony plansza też wygląda jak z leciwej gry cRPG ;/
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Artrem »

Mi się podoba. Ale nie wszystko. Tytuł powinien być czytelny, dlatego pierwsza litera jest do wymiany. Poza tym wywaliłbym nazwisko i zamiast niego pod tytułem dodałbym krótki opis gry.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: TTR_1983 »

Artrem pisze:Mi się podoba. Ale nie wszystko. Tytuł powinien być czytelny, dlatego pierwsza litera jest do wymiany. Poza tym wywaliłbym nazwisko i zamiast niego pod tytułem dodałbym krótki opis gry.
lol :mrgreen: Bez jaj
Niby czemu autor gry miałby nie być wymieniony na pudełku? Krótki opis gry jest zapewne z tyłu pudełka.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: BartP »

Imię i nazwisko muszą być, nie ma bata.
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: tophat »

Okładka OK. Jedyne co bym wywalił to tych drabów nad tytułem. Tytuł podniósłbym wyżej i gotowe :)
Usunięcie autora to jakiś żart jest chyba. Odnośnie planszy to ta pierwsza była znacznie lepsza i czytelniejsza.
I bardziej trzymała klimat. Nie rozumiem, też dlaczego plansza, jak i pudło ulega powiększeniu? Przecież to co Krzysiek prezentował było OK. Czyżby wydawca chciał zarobić więcej wciskając do wielkiego pudła grę, która z powodzeniem mieści się w pudełku o połowę mniejszym?
ODPOWIEDZ