Last Will (Ostatnia Wola)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: l.a.d »

Dziś testowałem nową pozycję w kolekcji, czyli otrzymany świątecznie Last Will. Gra przyjemna, familijna, ładnie wydana. Właściwie wszystko cudnie... ale!
No właśnie, na samym ,końcu gry (dosłownie na samym końcu, a nawet trochę po grze) pojawiła się poważna wątpliwość. Gra się do momentu kiedy ktoś zbankrutuje (wyda całą kasę i nie ma już nieruchomości). Ale instrukcja mówi wyraźnie, że rundę, w której ktoś zbankrutował dogrywamy do końca. I wtedy dopiero wyznaczamy zwycięzcę, którym jest ten kto posiada największy debet (jeżeli w jednej rundzie zbnkrutowało więcej graczy). Czyli zwycięzcą nie musi być ten kto zbankrutował jako pierwszy. Co więcej nie uzyskuje on żadnego bonusu z tego powodu. A pozostali gracze mają łatwiej, bo wiedzą poniżej jakiego poziomu muszą zejść żeby wygrać. Mechanizm gry opiera się na tym, że 1 gracz wykonuje wszystkie swoje akcje, później kolejny itd.
Przy grze w 2 osoby ten mechanizm się trochę nie sprawdził. Kończyłem 6 turę jako drugi, wiedziałem ile na minusie będzie moja lepsza połowa, więc musiałem tylko ją przegonić. Czyli dostałem do ręki dotakową cenną i ważną informację. Zupełnie za nic, o tak.
Czy osoby już grające większą ilość razy (na 2 osoby lub więcej) też spotkały się z tym problemem? Czy pojawia się on często? Czy są do niego jakieś homerule (gracz nr 1 może się czuć trochę oszukany, że skończył jako pierwszy i nic z tego nie ma)? Czy też to rzadki problem i jakoś tak nam się udało na niego trafić przypadkiem w pierwszej partii?
Dajcie znać co wiecie o tym, temat ważny! Nie łatwo znaleźć gry, które moja lepsza połowa jest skłonna zagrać i jak już się taki tytuł pojawił (tak przynajmniej wyglądało przez prawie całą rozgrywkę) i nagle na koniec takie nie przyjemne zaskoczenie...
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: jax »

l.a.d pisze:Czy osoby już grające większą ilość razy (na 2 osoby lub więcej) też spotkały się z tym problemem? Czy pojawia się on często? Czy są do niego jakieś homerule (gracz nr 1 może się czuć trochę oszukany, że skończył jako pierwszy i nic z tego nie ma)?
Oj! Ten problem nie jest wg mnie problemem. Nieważne na jakim minusie skończy pierwsza osoba. Zupełnie bez względu na to staramy się wymaksować nasz własny wynik i skończyć jak najbardziej na minusie. Jak dla mnie ta informacja na jakim minusie skończył mój przeciwnik nic nie daje - tak czy inaczej będę dokładnie tak samo maksymalizował swój wynik...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: KubaP »

Czyli, że odpowiedź brzmi: "Jeśli jesteś pierwszym graczem i WIESZ, że oboje będziecie bankrutować w tej rundzie, to pociśnij na maksa, albo nie opłaca Ci się jeszcze bankrutować"?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: jax »

KubaP pisze:Czyli, że odpowiedź brzmi: "Jeśli jesteś pierwszym graczem i WIESZ, że oboje będziecie bankrutować w tej rundzie, to pociśnij na maksa, albo nie opłaca Ci się jeszcze bankrutować"?
Dokładnie.
Lepiej pociśnij na maksa, bo inaczej przeciwnik widząc, że nie bankrutujesz, sam zbankrutuje i nawet bycie na -1 da mu zwycięstwo.
Inaczej: pociśnij na maksa jeśli widzisz że przeciwnik ma realną szansę zbankrutować w tej turze.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: Epyon »

l.a.d, nie bardzo rozumiem opisywany przez Ciebie problem. Pierwszy gracz bankrutując i tak robi wszystko, by być jak najbardziej na minusie, drugi (i każdy kolejny) działa tak samo, więc i tak nie wycisną więcej niż mogą. :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: charlie »

My pierwsze kilka razy graliśmy we ogóle źle. Nie liczyliśmy debetu, jakoś minęło to nam w instrukcji :? Graliśmy do wydania wszystkich pieniędzy - kto pierwszy zbankrutował, ten wygrywał.
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: l.a.d »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mylące trochę jest to, że w celu gry jest napisane:
"Celem gry jest wydanie przyznanej w testamencie sumy pieniędzy najszybciej spośród wszystkich graczy."
A to jednak nie do końca jest prawda. Chodzi wszak o to, żeby wydać najwięcej pieniędzy, kwestię czasu traktując jako bonus, który można, ale nie trzeba wykorzystać. Tak przynajmniej na razie ja to widzę.
Cytat z końca gry: "Zwycięzcą zostaje gracz, który osiągnął największy debet na swoim koncie."

Może to po prostu kwestia nie najszczęślwiej napisanej instrukcji?
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: KubaP »

l.a.d pisze:Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mylące trochę jest to, że w celu gry jest napisane:
"Celem gry jest wydanie przyznanej w testamencie sumy pieniędzy najszybciej spośród wszystkich graczy."
A to jednak nie do końca jest prawda. Chodzi wszak o to, żeby wydać najwięcej pieniędzy, kwestię czasu traktując jako bonus, który można, ale nie trzeba wykorzystać. Tak przynajmniej na razie ja to widzę.
Cytat z końca gry: "Zwycięzcą zostaje gracz, który osiągnął największy debet na swoim koncie."

Może to po prostu kwestia nie najszczęślwiej napisanej instrukcji?

No ale ja rozumiem, że gra się kończy w turze, w której przynajmniej jeden z graczy zbankrutuje, prawda?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: jax »

KubaP pisze: No ale ja rozumiem, że gra się kończy w turze, w której przynajmniej jeden z graczy zbankrutuje, prawda?
Tak, a wygrywa ten kto zbankrutuje najbardziej.
Instrukcja w sumie dobrze twierdzi, że tzreba zbankrutować jak najszybciej. Jeśli będzie remis (gracze tak samo szybko zbankrutują), to decyduje jakby tie-breaker - czyli to kto jest najbardziej na minusie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: Veridiana »

Opis celu gry jest zazwyczaj uogólnieniem dającym generalne pojęcie, o co w grze chodzi. Dlatego nie należy się do niego jakoś specjalnie przywiązywać. Ważny jewst zapis w paragrafie traktującym o końcu rozgrywki i wyłanianiu zwycięzcy.
Dotyczy to wielu gier. Ja praktycznie na ten wprowadzający punkt nie zwracam uwagi.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: dewodaa »

charlie pisze:
Epyon pisze:Nie ma.
:? Ale szajs. Dzięki za odpowiedź.
Nie do końca, grałem już kilka razy i zupełnie nie widzę potrzeby robienia sobie tego mini dodatku. Gra nie jest z gatunku ciężkich mózgożernych kobył więc to bycie "na końcu" nie boli zwykle (zawsze jest jakaś ciekawa alternatywa).

Nie rozumiem problemów z bankrutowaniem. Staramy się to zrobić jak najszybciej i jak najrozrzutniej. W końcu, jeśli w danej rundzie oprócz nas jest jeszcze inny gracz, który może ogłosić bankructwo, to jeśli my tego nie zrobimy (bo np. chcemy bardziej wejść "na minus"), on zrobi to na pewno (tak czy siak przegrywamy...).

Inna sprawa, czy staracie grać trochę "fabularnie"?
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: TTR_1983 »

Rebel wydaje po polsku dodatek http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... acked.html

Wydaje się, że będzie to polskawe wydanie tylko z dodaną instrukcją i angielskim pudełkiem. Proszę o ew. sprostowanie.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: Furia »

Dobrze jakby się wypowiedział ktoś zorientowany w temacie. Powiem szczerze, że w tym przypadku wolałabym 'polskawe' wydanie.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: aspo »

Korzystając z faktu odświeżenia tematu chciałbym zapytać: jak wygląda Ostatnia Wola w porównaniu np. z Dziedzictwem (regrywalność, ciężkość, klimat). Moja Małżonka za Dziedzictwem przepada, mi się już troszkę znudziło, a że widziałem na Rebelu zapowiedź dodruku OW, zastanawiam się nad ewentualnym zakupem.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: ernin »

Dodatek z moich informacji będzie wydany po polsku w angielskim opakowaniu. Czyli instrukcja PL, karty PL, plansza dodatkowa niezależna, opakowanie EN.
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: spicum »

Jakaś szansa na dodatek PL przed świętami ?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: Furia »

Graliśmy wczoraj z dodatkiem 3 partie. Bardzo sympatycznie się grało. Dodatek nie wnosi miliona nowych reguł, uzupełnia tylko w fajny sposób podstawkę. Karty zawodów różnicują strategie graczy i można fajnie sobie przeszkadzać podbierając karty, albo zmieniając wartości nieruchomości. Grało się bardzo przyjemnie. Zdecydowanie polecam zakup dodatku.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Last Will (Ostatnia Wola)

Post autor: ChlastBatem »

Czy dodatek, który wydał Rebel zawiera ten wcześniejszy mini dodatek czyli plan order board? Albo czy ten dodatek naprawia tą kolejność z podstawki i zastępuje plan order board?
ODPOWIEDZ