Prośba o porady

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Prośba o porady

Post autor: Einar »

Do tej pory z gier planszowych grałem tylko w Strongholda (oraz dodatek).

Chciałbym zakupić nową pozycję i proszę o sugestie odnośnie gry, która spełniałaby poniższe wymagania:


1. Powinna być grywalna dla trzech-czterech osób. Świetnie jeśli będzie także opcja gry we dwie osoby.

2. Cena nie ma większego znaczenia (może być spokojnie do 200-250 zł).

3. Czas gry też bez większego znaczenia, choć nie chciałbym aby średnio rozgrywka trwała dłużej niż trzy-cztery godziny (trudno znaleźć czas).

4. Musi być w polskiej wersji językowej.

5. Generalnie Stronghold mi się podobał i szukałbym czegoś podobnego. Raczej nie chcę jakiejś ciężkiej gry strategicznej czy ekonomicznej. Ale preferowałbym niewielki element losowy i jednak konieczność zastanowienia się nad rozgrywką.


Na razie myślałem o Neuroshimie Hex, z uwagi, że to też gra Portalu i często czytałem pochlebne opinie. Ale chętnie poczytam jakieś inne propozycje.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mig »

Einar pisze: Na razie myślałem o Neuroshimie Hex, z uwagi, że to też gra Portalu i często czytałem pochlebne opinie. Ale chętnie poczytam jakieś inne propozycje.
Neuroshima jest świetną grą. Wydanie, które jest dostępne w sklepach jest pozbawione wcześniejszych wpadek. Można śmiało kupować :) Z tym, ze najlepiej chodzi klasycznie - na 2 osoby. Na 3 i więcej robi się wielki chaos na planszy.

Generalnie z takich "naparzanek" o jakie (jak się wydaje) Ci chodzi, większość jest na 2 osoby.

Możesz się przyjrzeć Cykladom, Smallworld a z nieco bardziej zaawansowanych - Chaos w Starym Świecie, Heroes Might and Magic.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prośba o porady

Post autor: kwiatosz »

Ja Hexa na 4 osoby bardzo lubię, zwłaszcza Vegas ;)
A od siebie polecam Eclipse - nie licząc nazw technologii wszystko jest spolszczone, a gra jest bardzo zacna na 3-6 osób, a wiele także lubi grać na 2 :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Świetnie, dzięki za odpowiedź.

O coś takiego mi chodziło, jak już mam kilka tytułów to mogę sobie poprzeglądać w internecie i poczytać.


Na daną chwilę wychodzi mi, że albo Cyklady, albo Chaos w Starym Świecie. Obie mają na rebelu i tutaj świetne opinie, więc trudno wybrać. Skłaniam się ku chaosowi, ponieważ jestem erpegowcem :)

Ale może ktoś jeszcze coś napisze dodatkowo. Któraś z nich jest wyraźnie bardziej skomplikowana? Tutaj także drugie pytanie czy Cyklady przy dwóch graczach dobrze działają? I analogicznie czy Chaos sprawdza się przy udziale trzech graczy?


@Kwiatosz

To Eclipse jest znacznie droższe niż wyżej wymienione pozycje. Mógłby kupić jedną z ww oraz np. Hexa. Jest Twoim zdaniem wyraźnie lepsza?
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: Prośba o porady

Post autor: dex_pl »

Chaos dobrze działa na 4 osoby, bardzo dobrze na 5 :) (im więcej się dzieje na planszy tym lepiej przecież). Na 3 osoby jest trochę nudno - każdy okopie się w swoim rejonie i leci wyścig zbrojeń. Oczywiście jak Chaos to z dodatkiem - w dodatku znacznie poprawiono balans.
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Właśnie najczęściej gramy we dwie lub trzy osoby.

Umówić się jednocześnie w cztery osoby, tak aby każda miała z 3-4 godziny czasu to już karkołomna sprawa.


Dlatego bardzo zależy mi aby gra działała na trzy osoby i dawała taką samą satysfakcję jak przy większej liczbie graczy. Gra o Tron, w którą chciałbym zagrać odpada z tego właśnie powodu. dlatego pytam czy Chaos sprawdza się na trzech graczy.

Dodatek to Rogaty Szczur, tak?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prośba o porady

Post autor: kwiatosz »

Chaos na 5 osób spokojnie daje radę w 2,5h rozgrywki - i to takiej z namysłem, no ale to wymaga pewnie z 5 partii ogrania... Eclipse jest droższy, ale pisałeś, że cena nie ma znaczenia ;) Ja brałbym Chaos mając do wyboru podane (oprócz Eclipse), bo po pierwsze jestem dużym fanem mitologii Warhammerowskiej, po drugie tu strony mają różne cele - 5 różnych stylów gry. Poza tym jest dobrze wyważona, zwłaszcza z dodatkiem, naprawdę da się wygrać każdym bogiem w prawie każdy sposób. Cyklady są w porządku, pierwsze kilka partii jest świetne, ale im dalej w las tym nudniej, a w Chaosie odwrotnie - im więcej gram tym bardziej mi się podoba. Na grę wchodzi kilka z kilkudziesięciu możliwych wydarzeń, każda rozgrywka jest więc delikatnie inna niż pozostałe (albo całkowicie inna jak wejdzie karta pozbawiająca jednego z bogów szans na zwycięstwo ;) ). Także w tym wyborze - Chaos, a Rogaty Szczur też się przydaje bardzo. No ale to na 4-5 osób, na trzy to się średnio nadaje.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mig »

kwiatosz pisze:Chaos na 5 osób spokojnie daje radę w 2,5h rozgrywki - i to takiej z namysłem, no ale to wymaga pewnie z 5 partii ogrania... Eclipse jest droższy, ale pisałeś, że cena nie ma znaczenia ;) Ja brałbym Chaos mając do wyboru podane (oprócz Eclipse), bo po pierwsze jestem dużym fanem mitologii Warhammerowskiej, po drugie tu strony mają różne cele - 5 różnych stylów gry. Poza tym jest dobrze wyważona, zwłaszcza z dodatkiem, naprawdę da się wygrać każdym bogiem w prawie każdy sposób. Cyklady są w porządku, pierwsze kilka partii jest świetne, ale im dalej w las tym nudniej, a w Chaosie odwrotnie - im więcej gram tym bardziej mi się podoba. Na grę wchodzi kilka z kilkudziesięciu możliwych wydarzeń, każda rozgrywka jest więc delikatnie inna niż pozostałe (albo całkowicie inna jak wejdzie karta pozbawiająca jednego z bogów szans na zwycięstwo ;) ). Także w tym wyborze - Chaos, a Rogaty Szczur też się przydaje bardzo. No ale to na 4-5 osób, na trzy to się średnio nadaje.
+1

Z tym, że na 3 osoby to zadna z tych trzech gier (Cyklady, Chaos, Eclipse) pełni możliwości nie pokazuje:)
Cyklady są wyraźnie łatwiejsze od Chaosu. Obie są prześliczne. Eclipse jest... inne ;)
Bierz Chaos. Chyba że dołożysz trochę to weź Eclipse - trudno powiedzieć czy jest od innych wyraźnie lepsza, ale na pewno bardziej uniwersalna jeśli chodzi o skalowalność. No i jako jedyna ma nienajgorzej (choć nie idealnie) działający wariant na 2 osoby.

Choć wariant Neuroshima+Chaos wydaje się lepszy niż Eclipse. No i to dwie gry zawsze nie jedna :mrgreen:

eeech... fajnie mieć takie dylematy ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Dziękuję za pomoc.

Skoro wychodzi na to, że większość interesującyh mnie gier zaczyna naprawdę dobrze działać na cztery osoby to powiedzcie jeszcze tylko czy Gra o Tron dobrze sprawdza się w wariancie czteroosobowym?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prośba o porady

Post autor: kwiatosz »

Nie, absolutnie nie. GoT to 5, a najlepiej 6. Jeżeli szukasz bardzo dobrej gry na 3 osoby to najlepszy dla takiej konfiguracji jest Dominion, niewiele innych tytułów jest tak dobrych na tę liczbę graczy. Na 2-4 jest też świetna, ale najlepsza na 3.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Prośba o porady

Post autor: bart8111 »

Poczytaj może o Nexus Ops i Sid Meier's Civilization to są gry, które działają bardzo dobrze już od dwóch osób, maksymalnie do 4 osób. Innym tytułem, w który się gra bardzo dobrze już od dwóch osób jest Cywilizacja: Poprzez Wieki.

edit:
umknęło mi, że ma być po polsku, więc Nexus Ops odpada.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mig »

Jesli tych trzech graczy jest tak istotnym wyznacznikiem (choć zaznaczam, że i Chaos i Eclipse i Cyklady na trzech działają dobrze - choć gorzej niż w większym gronie - i nie należy ich z góry skreślać bo to bardzo dobre tytuły są) to poza wymienianymi Cywilizacjami możesz jeszcze spojrzeć na Age of Empires III, Rise of Empires, Boże Igrzysko (3-4 graczy) czy też klasyczne ekonomie (których jak rozumiem nie wykluczasz), które na 3 osoby działają doskonale (Brass, Pret-a-porter, Goa, czy Steam)...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Poczytam.

Takiej typowo ekonomicznej gry chyba bym nie chciał, to znaczy nie jestem pewien do końca bo nie grałem do tej pory;)

Ale raczej coś w typie Strongholda z bezpośrednią, "brutalną" rywalizacją między graczami. Chętnie z negatywną interakcją dla odmiany.


Z liczbą graczy chodzi głównie o to, że w cztery osoby to może się uda raz na 2-3 tygodnie usiąść i zagrać. A w trójkę łatwiej się umówić i wygospodarować czas.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mig »

Czyli Neuro + Chaos :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Prośba o porady

Post autor: gafik »

Z mojego doświadczenia wynika, że Eclipse najlepiej działa na 3-4 osoby, ze względu na szybkość rozgrywki (downtime). Przy większej ilości graczy oczekiwanie dłuży się potwornie.
CitOW to chyba od 4 w zwyż.
Neuro Hex przy 2 to jest brutalna taktyka, na więcej graczy jest po prostu chaos-fun.
Cyklad nie znam.

Ale zdecydowanie polecę Cywilizację Poprzez Wieki! Jedynie pięknością ustępuje powyższym. Ale cała reszta to jest po prostu cud miód i orzeszki:
- skalowalność idealna od 2 do 4 osób
- ekonomia na bardzo wysokim poziomie, w której sam możesz zdecydować czy wykorzystasz ją do pokojowego rozkwitu własnej cywilizacji, czy do rozbudowy armii i brutalnego najechania sąsiadów.
- na 2 osoby to moze być brutalny wyścig zbrojeń i wyniszczające wojny, ale może być wyścig też na kulturę
- na 3-4 osoby podobnie, ale dochodzą jeszcze pakty między mocarstwami, zdrady i agresje, przy których cały czas trzeba uważać, żeby nie odsłonić się za bardzo, bo wbijanie noża w plecy jest na porządku dziennym.
- oczywiście najważniejsze w grze jest zdobycie większej ilości kultury niż przeciwnicy, ale nigdy nie można odstawać militarnie, bo sąsiedzi rozszarpią cię bezlitośnie, jak hieny
- regrywalność na najwyższym poziomie
- rozgrywka głownie na poziomie strategicznym, ma też i elementy taktyczne
- długość gry od 2,5 h przy 2 osobach do 5h przy 4.
- nawet po 20 rozgrywkach można znajdować ciekawe połączenia technologii, liderów, cudów, wojsk i taktyk, które pojawiają się w grze.

Ufff... troszkę się rozpisałem, ale przyjemność jaką czerpię z rozgrywki w tę grę jest niewspółmierna z innymi, a satysfakcja z wygranej jest niesamowita :mrgreen:
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prośba o porady

Post autor: schizofretka »

Chaos jest świetny, ale na 4 osoby tylko (5 ze szczurem). Cyklady bardzo dobre, ale dość proste. Eclipse jest dla mnie najbardziej przereklamowaną grą zeszłego roku i najgorszą (kombinacja mózgożerności i losowości) z wymienionych. Ja polecam Clash od Cultures, z tym że nie jest chyba jeszcze dostępne w Polsce.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Dziękuję wszystkim za pomoc. Zdecydowałem się ostatecznie na zestaw Chaos w Starym Świecie plus Hex. Będzie się działo :)

Cywilizacja na razie odpadła, Chaos wygrał swoim Warhammerowym klimatem...


Mam jeszcze ostatnie pytanie: z opisu gry (Chaos) wynika, że jest tam sporo kart. Jaki mają one rozmiar (jakie zakupić koszulki)? Chciałbym to zrobić w jednym zamówieniu i nie dokupować już później osobno. Tak jak zwykłe karty do gry?
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o porady

Post autor: Einar »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek i przy okazji podziękować za porady dotyczące zakupienia Chaosu - świetna gra.


W tej chwili interesuje mnie Shogun. Czy to międzynarodowe wydanie z polską instrukcją (przynajmniej na stronie planszostrefy jest podane, że gra posiada instrukcję PL), które można dostać w kilku sklepach aktualnie wymaga dobrej znajomości angielskiego? Czy polska instrukcja wystarcza?

No i jak Shogun wypada w rozgrywce trzy-osobowej? Jeśli będę grał często w trzy osoby to warto kupować?


No i jeszcze pytanko odnośnie Caylusa. Czy tak gra się dobrze skaluje niezależnie od liczby graczy?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mckil »

O shogunie się nie wypowiem bo nie grałem i nie znam tej gry. Co do Caylusa to powiem jedno: to bardzo dobra, ciężka gra i moim zdaniem zarówno w 2 jak i w większym gronie gra się bardzo dobrze. Tylko pamiętaj o jednym ta gra ma "syndrom szachów". Naprawdę może zniechęcić po kolejnej przegranej partii. Ale jak znajdziesz partnera na swoim poziomie to macie gwarant zaciętych pojedynków od początku do końca gry.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prośba o porady

Post autor: mig »

IHMO na 3 osoby Shogun to tylko dla zdeklarowanych fanów gry. W porównaniu z wrażeniami z gry w 4 osoby, to na trójkę jest średnio...
Caylus skaluje się doskonale.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ