Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Karty Cech nie są integralną częścią gry, dlatego ich działanie nie jest opisane w instrukcji. Jest to osobny mini dodatek. Informacja o ich używaniu była opublikowana na stronie Portalu, gdy je publikowaliśmy.

Od czasu opublikowania tego dodatku minęło już kilka tygodni - informacja o tym jak z niego skorzystać została niestety zepchnięta do archiwum wieści. Przygotujemy plik z instrukcją i opublikujemy w formacie PDF wraz z kartami.
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ruben$ »

Ruben$ pisze: dodatkowo zalaminowałem wszystkie scenariusze i karty postaci.
Lubel pisze:Podoba mi się ten pomysł. Ciekawe jak to wygląda po zalaminowaniu ?
Wygląda bardzo dobrze. Dodatkowo chroni karty postaci i scenariusze przed zniszczeniem, a ich powierzchnia nabrała połysku. Jak dla mnie efekt naprawdę w 100% udany :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Curiosity »

Bo to było dodane razem z kartami promocyjnymi, a nie z oficjalnymi zasadami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

My tu gadu gadu, a Robinson już na 313 miejscu BGG. Dla mnie powinien być w pierwszej 10 BGG bo to gra genialna :) i ostatnio wszystkie inny tytuły poszły w niebyt.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
dragosani
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2012, 19:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragosani »

Mam takie pytanko.
Skoro w marcu zostanie dodrukowany Robinson to czy będzie można dokupić te 4 karty oraz resztę elementów które wyjdą dodatkowo w tej wersji czy nie ma takiej możliwości i trzeba samemu drukować???
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Sandman »

dragosani pisze:Mam takie pytanko.
Skoro w marcu zostanie dodrukowany Robinson to czy będzie można dokupić te 4 karty oraz resztę elementów które wyjdą dodatkowo w tej wersji czy nie ma takiej możliwości i trzeba samemu drukować???
Skąd wniosek, ze w dodruku coś będzie zmienione?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
dragosani
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2012, 19:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragosani »

Myślałem, że pozbędą się błędów stąd moje pytanie. Myślałem, że może dodadzą dodatkowe rzeczy np. w ŚGP. Po prostu nie wiem czy mam drukować sobie czy będzie okazja dokupić.
Naryanah
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 23:43

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Naryanah »

A ja to już wypatruję dodatku - mam nadzieje że pojawi się w niezbyt odległej przyszłości dodatek pod postacią dodatkowych scenariuszy :))

gra jest genialna, to wlasciwie moja druga planszówka, trochę się bałam po przeczytaniu że taka trudna, ale jak na razie z mężem ani razu nie przegralismy, choc bywa ciężko. (Ale gramy z pietaszkiem, trzeba bedzie pomyslec czy go nie odrzucic :) )

Czy w 3 lub 4 osoby gra jest łatwiejsza czy trudniejsza?

PS, no dobra, trzecia planszówka - mamy jeszcze zakazaną wyspę - ale jest zbyt łatwa na bardziej pasjonującą rozgrywke
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Naryanah pisze:jak na razie z mężem ani razu nie przegralismy, choc bywa ciężko.
Skoro jeszcze ani razu nie przegraliście to na 100% nie gracie zgodnie ze wszystkimi regułami, zawsze tak jest :)
Gra przy 4 osobach jest dużo łatwiejsza, nie grałem na 3 więc nie powiem. Ja z narzeczoną grając we dwójkę nadal nie wygraliśmy pierwszego scenariusza.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dewodaa »

Jak już mówił wielokrotnie sam autor gry, najtrudniejsza jest rozgrywka w 3 osoby w Robinsonie (osobiste przeżycia to potwierdzają). Na około 5+ rozgrywek 3osobowych tylko raz dotrwaliśmy do 12 rundy (i to była gra z psem).
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Naryanah
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 23:43

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Naryanah »

mat_eyo pisze:
Naryanah pisze:jak na razie z mężem ani razu nie przegralismy, choc bywa ciężko.
Skoro jeszcze ani razu nie przegraliście to na 100% nie gracie zgodnie ze wszystkimi regułami, zawsze tak jest :)
Gra przy 4 osobach jest dużo łatwiejsza, nie grałem na 3 więc nie powiem. Ja z narzeczoną grając we dwójkę nadal nie wygraliśmy pierwszego scenariusza.
no wlasnie zaczelismy czytac wszystko co sie dalo o tej grze - faq, fora celem ustalenia co robimy zle, ale nic nie mozemy znaleźć

chyba trzeba się bedzie umowic z kims kto w tą grę już grał celem zagrania w 3-4 osoby i ustalenia co robimy nie tak :)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sorfal »

To jak to będzie z tym dodrukiem - będą zmiany?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Christoforos »

My z Żoną gramy zgodnie z regułami: pierwszy scenariusz bez problemu, potem był ten z ratunkiem Jenny i też się udało (tego z krzyżami nie graliśmy) położyła nas Wyspa Ognia, już dwa podejścia i nic z tego. Jedyne co robiliśmy źle to odrzucaliśmy oboje żetony determinacji gdy morale było ujemne, ale to raczej grę utrudniało. Inna sprawa, że graliśmy w możliwie najłatwiejszy wariant czyli zarówno z psem jak i z Piętaszkiem :). Stwierdziliśmy, że utrudniać będziemy grę później. (scenariusz z Jenny zrobiliśmy bez psa). Dawno nie graliśmy tyle co w Robinsona :)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dodruk Robinsona będzie zawierał następujące zmiany:
- usunięte angielskie wyrazy z kart,
- rozjaśnione tło 3 kart wydarzeń początkowych,
- aktualizacja instrukcji o pytania z FAQ
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: berni »

Wydawnictwo Portal pisze:Dodruk Robinsona będzie zawierał następujące zmiany:
- usunięte angielskie wyrazy z kart,
- rozjaśnione tło 3 kart wydarzeń początkowych,
- aktualizacja instrukcji o pytania z FAQ
Czy będą jakieś zewnętrzne oznaki świadczące, że mamy do czynienia z egzemplarzem z dodruku? Pudełko będzie jakoś oznaczone?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Nakład Robinsona Crusoe jest wyczerpany, tak więc w chwili gdy dodruk trafi do sklepów, na rynku nie będzie już wcześniejszych wersji.
Samo pudełko będzie się jednak różniło, bowiem pojawią się na nim informacje o wyróżnieniach, jakie w między czasie zdobyła gra.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sewhoe »

Gratuluję tak szybkiego wyczerpania nakładu i już sobie ostrzę zęby na dodruk :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

To może ja z innej beczki. Chciałbym wydrukować naklejki na pionki, kartę scenariusza nr 7, karty cecha a później wszystkie scenariusze i karty postaci zalaminować. Może ktoś robił coś takiego i wie jaki to byłby mniej więcej koszt w drukarni?
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ruben$ »

Drukowałem naklejki na pionki na papierze samoprzylepnym, scenariusz 7 na grubszym, niż papierowy, arkuszu. Później wszystkie 7 scenariuszy i 4 karty postaci zalaminowałem. Jedyną różnicą jest to, że drukowałem jeszcze Wilsona na pionka rundy, a nie drukowałem kart cech (te już mam fabryczne). Za wszystko zapłaciłem około 20 złotych. Tylko, że drukowane to było w punkcie ksero na osiedlu akademickim w Łodzi. Tam ceny mają dość niskie, dlatego radziłbym Tobie na początku poszukać właśnie takiego uniwersalnego punktu ksero, gdzie drukują z nośników, laminują itd. :)
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dewodaa »

Polecam też pojemnik na śrubki jako pudełko na żetony do Robinsona. Znacznie skraca czas setupu. (Ja sobie sprawiłem takie niewielkie za 5 zł tylko na żetony i znaczniki przez co mieści mi się w pudełku Robinsona bez wyjmowania tego czegoś papierowego:D).
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pl1987 »

Szkoda, że przy okazji zmian w dodruku wydawnictwo nie zdecydowało się zaprojektować grafiki (stylizowanej na mapę) na tył planszy, albo chociaż dać tam czarny kolor. Ten biały wygląda tragicznie, po wyjęciu z pudełka miałem wrażenie że to jakiś błąd w produkcji.
Druga rzecz, to piony są brzydkie w porównaniu do tych z innych gier, wyglądają jak pomalowane farbą akwarelową, no i mogliby dorzucić naklejki na nie.
Z innych usprawnień, które raczej nie wejdą w życie przydałby się lepszy mechanizm oznaczania zdrowia postaci, gdyż kosteczka bardzo lubi się "samoistnie" przesuwać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

pl1987 pisze:Szkoda, że przy okazji zmian w dodruku wydawnictwo nie zdecydowało się zaprojektować grafiki (stylizowanej na mapę) na tył planszy, albo chociaż dać tam czarny kolor. Ten biały wygląda tragicznie, po wyjęciu z pudełka miałem wrażenie że to jakiś błąd w produkcji.
A tam. Mi białe to odpowiada, całkiem dobrze komponuje się z stonowaną kolorystyką planszy.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dewodaa »

też uważam, że plansza jest ok (choć biały pionek piętaszka już mi się brudzić zaczyna). Natomiast jeśli chodzi o znacznik zdrowia to rzeczywiście sam się przesuwa (zwłaszcza po tym jak zalaminowałem karty postaci) i nie wpadłem jeszcze jak można by temu zapobiec. Jeśli ktoś z was znajdzie coś co pomoże, bardzo proszę o podzielenie się pomysłem.
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

dewodaa pisze:też uważam, że plansza jest ok (choć biały pionek piętaszka już mi się brudzić zaczyna). Natomiast jeśli chodzi o znacznik zdrowia to rzeczywiście sam się przesuwa (zwłaszcza po tym jak zalaminowałem karty postaci) i nie wpadłem jeszcze jak można by temu zapobiec. Jeśli ktoś z was znajdzie coś co pomoże, bardzo proszę o podzielenie się pomysłem.
Duży, kolorowy spinacz do papieru :) Skoro zalaminowałeś kartę to nie powinien jej wygnieść.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

Z laminowaniem trzeba uważać. Ja mam w pracy laminator mały biurkowy i laminowałem karty postaci i chyba z powodu grubszego materiału z którego wykonane są karty, na niektórych mam taką kreskę jakby się folia trochę zgięła. W grze to w żaden sposób mi nie przeszkadza, bo jest w takich miejscach gdzie się pionka ani nic na tym nie kładzie. Jedyne co, to że widać że jest "domowo" laminowane. Z tego powodu, scenariusze zalaminuję w jakimś zakładzie.
Jan Madejski pisze: Duży, kolorowy spinacz do papieru :) Skoro zalaminowałeś kartę to nie powinien jej wygnieść.
bardzo dobra koncepcja :)
ODPOWIEDZ