Prawo dżungli vs Jungle Speed

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: powermilk »

Egmont polonizuje gry, na które licencje kupił. Prawo Dżungli po prostu okradło Asmodee.
Zatem rozumiem, że owa licencja po zakupie określa, że będzie zmieniona grafika i tematyka gry? Wookie nie wpieniaj się tak, skąd miałem wiedzieć czy ta gra też nie ma kupionej licencji? Zresztą i tak nadal nie wiem, fakt, że tak powiedziałeś tego nie zmienia ;) Oczywiście nie będę też bierny i czym prędzej poszukam, czy tak nie jest.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Bea »

Wookie pisze:@powermilk: pytasz na serio?
Egmont polonizuje gry, na które licencje kupił. Prawo Dżungli po prostu okradło Asmodee.

Moje pytanie brzmi, dlaczego ktoś nie poda producenta Prawa Dżungli do sądu?
A może prawo dżungli ma jednak licencję? Skąd wiadomo, że nie?
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Wookie »

nie wpieniam się :)

po prostu myślałem, że to oczywista oczywistość, że Egmont Gry Planszowe to nie jest banda złodziei pod szyldem znanego polskiego wydawcy
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: powermilk »

W takim razie nie zrozumiałeś mojego postu. Wcale nie chciałem umniejszyć zasług Egmontu (tak wyszło, że ich gry podałem). W tamtym poście przede wszystkim chciałem się dowiedzieć co czyni Prawo Dżungli podróbką. Oczywiście, że pierwsze co nasuwa się na myśl to licencja. Ale skąd wiadomo, że Prawo Dżungli nie ma wykupionej licencji? Ja nawet nie wiem czy Egmont ma (ale podejrzewam, że skoro to wydawnictwo jest szanowane na rynku polskim, to ma :D Nie wnikajmy już Egmont).

Wiem, że wydawcą Prawa Dżungli jest Week End Games, nie mogę znaleźć w sieci nic o tej firmie, poza tym, że wydali Prawo Dżungli i (o dziwo) dodatek do niego. Szperanie na temat licencji będzie kontynuowane.

Wierz mi Wookie, że ja bardzo też nie lubię piractwa (nie tylko w grach, w ogóle, używam Linuksa, legalnego oprogramowania, na moim Xboksie mam same oryginały, nawet nie mam go przerobionego). Jak tylko się okaże na 100%, że to podróbka będę pierwszym, którym wrzuci tę grę do pieca :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

Bea pisze:A może prawo dżungli ma jednak licencję? Skąd wiadomo, że nie?
Nie ma, wielokrotnie wspominało o tym Asmodee jak i sam autor gry. Zresztą takich pirackich wersji JS jest więcej na świecie - nie tylko w Polsce. Prawa autorskie nie chronią przed wykorzystaniem pomysłu na rozgrywkę, pozostaje więc tylko ocena etyczna.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Bea »

Nataniel pisze: Prawa autorskie nie chronią przed wykorzystaniem pomysłu na rozgrywkę,
Czyli wygląda na to, że Prawo dżungli zostało wydane bez łamania przepisów, a po prostu mamy do czynienia z luka prawną? Czy tak jest?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

Bea pisze:
Nataniel pisze: Prawa autorskie nie chronią przed wykorzystaniem pomysłu na rozgrywkę,
Czyli wygląda na to, że Prawo dżungli zostało wydane bez łamania przepisów, a po prostu mamy do czynienia z luka prawną? Czy tak jest?
Dokładnie tak. Tak jak pisałem - etyczna ocena tego należy do każdego gracza.

Prosta piłka - czy gdybym np. wydał sobie Euroshima Ex gdzie zmieniłbym rysunki na żetonach, ale zasady pozostawił te same (napisane od nowa, żeby nie podpadać pod prawa autorskie), to byłaby to "po prostu luka prawna" czy chamstwo? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Kolejarz »

Nie wiem, ale na pewno bym zagrał w Euroshimę!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Bea »

Nataniel pisze:
Bea pisze:
Nataniel pisze: Prawa autorskie nie chronią przed wykorzystaniem pomysłu na rozgrywkę,
Czyli wygląda na to, że Prawo dżungli zostało wydane bez łamania przepisów, a po prostu mamy do czynienia z luka prawną? Czy tak jest?
Dokładnie tak. ....
To w sumie dziwne, bo przecież jak ktoś skopiuje książkę i wyda ja w innej szacie graficzne to już jest plagiat. Czy gier nie da się chronić jakimiś patentami?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

Bea pisze:To w sumie dziwne, bo przecież jak ktoś skopiuje książkę i wyda ja w innej szacie graficzne to już jest plagiat. Czy gier nie da się chronić jakimiś patentami?
Jak napiszesz od nowa (nie skopiujesz) książkę o młodym czarodzieju (Starry Botter) w szkole magii Oggwart, który pokonuje złego Coldemorta - to żaden plagiat.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Bea »

Nataniel pisze:
Bea pisze:To w sumie dziwne, bo przecież jak ktoś skopiuje książkę i wyda ja w innej szacie graficzne to już jest plagiat. Czy gier nie da się chronić jakimiś patentami?
Jak napiszesz od nowa (nie skopiujesz) książkę o młodym czarodzieju (Starry Botter) w szkole magii Oggwart, który pokonuje złego Coldemorta - to żaden plagiat.
No tak, wystarczy odrobinę zmienić zasady i już jest niby inna gra... Smutne to jest, bo ludzie nie wiedzą, że Prawo Dżungli to podróbka, ja nie wiedziałam jak kupowałam. Renomowane sklepy sprzedają, kto by przypuszczał....
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

Bea pisze:No tak, wystarczy odrobinę zmienić zasady i już jest niby inna gra... Smutne to jest, bo ludzie nie wiedzą, że Prawo Dżungli to podróbka, ja nie wiedziałam jak kupowałam. Renomowane sklepy sprzedają, kto by przypuszczał....
Nie tylko sprzedają, ale jeszcze często reklamują jako "Jungle Speed 2" :-/ A to już można by spokojnie podciągnąć pod nieuczciwą konkurencję. Ale stawka jest pewnie za mała, żeby komuś opłacało się ciągać po sądach.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Senthe »

Nataniel pisze:
Bea pisze:No tak, wystarczy odrobinę zmienić zasady i już jest niby inna gra... Smutne to jest, bo ludzie nie wiedzą, że Prawo Dżungli to podróbka, ja nie wiedziałam jak kupowałam. Renomowane sklepy sprzedają, kto by przypuszczał....
Nie tylko sprzedają, ale jeszcze często reklamują jako "Jungle Speed 2" :-/ A to już można by spokojnie podciągnąć pod nieuczciwą konkurencję. Ale stawka jest pewnie za mała, żeby komuś opłacało się ciągać po sądach.
No cóż, ja swoje pierwsze Prawo Dżungli kupiłam w Rebelu (w kwietniu 2009), kierując się głównie niższą ceną...
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8813
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2713 times
Been thanked: 2403 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Curiosity »

Wookie pisze: Moje pytanie brzmi, dlaczego ktoś nie poda producenta Prawa Dżungli do sądu?
Podał!

Świat Gier Planszowych, numer 24, strona 55:

"To było też powodem sprawy sądowej między wydawcą gry Jungle Speed a wydawcą Prawa Dżungli. W ich przypadku ze względu na brak ochrony prawa autorskiego nie można postawić zarzutu naruszenia względem takich samych zasad, zaś grafiki kart obu gier - choć stanowią tak samo skomplikowane dla percepcji wzrokowej kształty - różnią się między sobą w znaczny sposób. Piętą achillesową polskiego odpowiednika gry był totem, wykonany niemalże identycznie i mający to samo kluczowe zadanie." [zach. pis. oryg.]
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

Senthe pisze:No cóż, ja swoje pierwsze Prawo Dżungli kupiłam w Rebelu (w kwietniu 2009), kierując się głównie niższą ceną...
Ależ oczywista sprawa - my też sprzedawaliśmy Prawo Dżungli, jak wszyscy. Zaprzestaliśmy, gdy dostaliśmy email od autora gry i sprawa "licencji" stała się jasna.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: kisio »

A nie od momentu, kiedy macie licencję na wydawanie Jungle Speed :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Nataniel »

kisio pisze:A nie od momentu, kiedy macie licencję na wydawanie Jungle Speed :wink:
Od tego kontaktu z autorem rozpoczął się pomysł na wydanie JS po polsku :)

PS: żeby nie było, wcale nie uważam, że byliśmy święci - było jasne raczej od początku, że Prawo Dżungli to podróbka. I nawet nie mam pretensji, że ktoś nadal PD sprzedaje - to tylko biznes. Denerwuje mnie tylko, gdy ktoś o PD pisze "Jungle Speed 2" - a tak wygląda większość opisów aukcji tej gry na Allegro :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: kwiatosz »

Ja tylko zwrócę uwagę, że Jungle Speed to tak naprawdę "kowboj" - tylko rysunki na kartach są inne. Niektóre z karcianych gier Knizii to tak naprawdę od lat znane gry klasyczną talią, tylko mają dodaną grafikę, etc etc.

Czy na tej samej zasadzie IPN wyda takie inne Dobble - ale jakby poszukać, to też pewnie jakiś pierwowzór się znajdzie, Liar's Dice to Perudo - dlatego mechanika nie jest chroniona, żeby nie było absurdów w stylu Apple.

A pisanie "Jungle Speed 2" o Prawie Dżungli to czystej wody chamówa pod wieloma względami, kiedyś na i-szopie wypatrzyłem tę praktykę i pisanie czegoś takiego sprawia, że dany sklep staram się omijać.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Karit »

Pomijając całą dyskusję o prawach autorskich (swoją drogą ciekawą), osobiście uważam, że grafiki w PD są znacznie trudniejsze od tych w JS i jak dla mnie (i moich znajomych) trudniej = fajniej grało się w PD.

A co do prawa autorskiego,patentowego itd - one zawsze stawiały na "rozwój i dostęp do wiedzy" = ważniejsze dla państw/rządów/świata są możliwości płynące z nowych pomysłów/produktów, niż chronienie ich twórców. W dzisiejszych czasach siłą produktu jest jego nazwa - colopodobnych napojów są tysiące, ale tylko jedna Coca-cola dale rade na cały świat

Wydawca ma możliwość jako pierwszy rozreklamować swój produkt i wybić się na rynku, ale jak ktoś zaproponuje potem lepszą wersje jego produktu to (wg prawa) może tak zrobić.

Nie podoba mi się jednak nazywanie np PD kolejną wersją JS... to jak by BMW 1 miało być reklamowane następcą Volvo V40...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Morok
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2016, 20:15

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: Morok »

Czas odkopać temat :D. Z konkretnym pytaniem – jakie są KONKRETNE różnice pomiędzy starym a nowym wydaniem Prawa Dżungli? Bo słyszałem, że były jakieś zmiany ułatwiające we wzorkach (ble). Może ktoś podesłać zdjęcia?
dr_Fell
Posty: 9
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:52

Re: Prawo dżungli vs Jungle Speed

Post autor: dr_Fell »

O to samo chciałem zapytać... Grałem w starszą wersję, bardzo mi się podobała - zastanawiam się teraz czy nową czy starą brać.
ODPOWIEDZ