Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: anio99 »

Nam też poziom broni większy niż 6 był potrzebny w przypadku wyspy kanibali.Ale nawet jeśli tylko w jednym scenariuszu jest potrzebny wyższy poziom, to mogłoby być to fajnie na planszy zrobione. No ale skoro gra już jest to się nie zmieni, więc nie ma co narzekać i coś sobie wymyślić fajnego, zwłaszcza, gdy ktoś lubi szczególiki w grze, jak ja:).
P.S. A propos szczególików, to też zawsze się denerwuję jak kafelek na scenariuszu z wyspy ognia jest inny niż ten rzeczywiście położony (ma inne tło), no ale to już takie moje małe dziwactwo, że na to zwracam uwagę:)
A w ogóle fajna gra, na prawdę fajna i co najważniejsze kooperacyjna:)
westwing
Posty: 25
Rejestracja: 11 sty 2013, 23:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: westwing »

Pierwsza próba na Przeklętej Wyspie nieudana. W 10 rundzie w wyniku nowego wydarzenia zarówno Odkrywca jak i Kucharz otrzymali po ranie i zginęli. Do tego momentu mieliśmy wybudowane 2 krzyże i brak zapasów drewna, więc nawet bez śmierci nie bylibyśmy w stanie zbudować brakującej ilości krzyży. Scenariusz ciekawy, mgła wprowadza sporo zamieszania.

Mam wątpliwość odnośnie zasady pojawiania się mgły. Na poprzedniej stronie to zagadnienie zostało omówione, ale nie jestem pewien czy padła wtedy właściwa odpowiedź, więc ponawiam to pytanie: czy mgła pojawia się tylko na odkrytych kafelkach wyspy, czy można zacząć ustawianie jej znaczników od wschodu wyspy, gdzie ewentualne odkrycie kafelka nastąpi dopiero pod koniec gry? Z jednej strony wydaje się to nielogiczne, ale z drugiej sprawia, że prawdopodobieństwo braku możliwości zbudowania dzwonu (kafelek ze wzgórzami pojawia się w sytuacji, gdy wcześniej pojawiły się już dwa totemy) jest zerowe. Więc jak to jest?

I jeszcze powtórze pytanie, które już wcześniej zadałem, ale nie dostałem odpowiedzi: czy w talii kart zdarzeń powinny być dwa takie same zdarzenia "przenikliwie zimny deszcz". Też tak macie, czy u mnie jakiś błąd drukarski jest?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

U mnie też są 2 karty "Przenikliwie zimny deszcz".

A w oficjalnym FAQ jest informacja:
Znaczniki mgły mogę kłaść według uznania, jeśli wylosuje kartę wydarzenia z księgą - nawet na drugim końcu wyspy albo odwróconym wcześniej kafelku terenu?
Tak.
westwing
Posty: 25
Rejestracja: 11 sty 2013, 23:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: westwing »

Jan Madejski pisze:U mnie też są 2 karty "Przenikliwie zimny deszcz".

A w oficjalnym FAQ jest informacja:
Znaczniki mgły mogę kłaść według uznania, jeśli wylosuje kartę wydarzenia z księgą - nawet na drugim końcu wyspy albo odwróconym wcześniej kafelku terenu?
Tak.
dzięki za odpowiedzi! Rzeczywiście jest to pytanie w FAQ-u, nie wiem w jaki sposób tego nie zobaczyłem (czytałem FAQ w trakcie gry i po grze jeszcze raz). Sorry za spamowanie!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Christoforos »

Ależ mnie wkurza ta Wyspa Kanibali wrrrr. 5 podejść i nic z tego. Ciągle za wolno wzrasta poziom broni. Stwierdziliśmy, ze robimy przerwę z kanibalami i spróbujemy ostatni, rodzinny scenariusz :)
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

No więc wczoraj po raz pierwszy zasiadłem do Robinsona i zagrałem solo w 1 scenariusz - ależ czad ! ;)

Ponieważ na początku znalazłem na statku pistolet to byłem trochę odważniejszy i upolowałem co nieco, a dzięki skórom zbudowałem dach na 3 poziomie i deszcz nie był żadnym problemem, aż do końca gry. Dzięki siekierze, rozbiciu obozu na terenie z drewnem, a później dwukrotnym zrobieniu 2 i 3 drewien (tylko na stos) tego surowca w zasadzie nie brakowało i podczas śnieżyc dawałem radę się ogrzać. Na szczęście w nocy praktycznie nie przychodziły żadne wygłodniałe zwierzaki, a byłoby ciężko, bo długo w ogóle nie miałem palisady ;)
Ponieważ miałem maksymalne morale to często brałem po 2 żetony determinacji i dzięki temu grając odkrywcą mogłem raz na rundę wybierać 1 z 2 żetonów odkrycia, które pod koniec gry się po prostu skończyły - ale korzyści były konkretne ;)
Najlepiej było w 10 rundzie, gdzie przed wysłaniem Piętaszka samego do zrobienia ognia najpierw napoiłem go rumem (który jeszcze mi został ze statku) i biedak tak się nawalił, że podczas wynajdowania tego ognia prawdopodobnie spłonął żywcem :) - ale ogień wynalazł, co było dla mnie kluczowe w tym momencie. Normalnie miałem przed oczami scenę z Cast Away jak Hanks żegnał się na morzu z Wilsonem ;D
Pod koniec gry jak mi wylazły przygody z talii wydarzeń i trochę drewna straciłem, trochę go zgniło to miałem ciepło, ale ostatecznie w 12 rundzie przed fazą akcji położyłem ostatnie 5 drewien na stosie i dzięki "piętaszkowemu" ogniu stos zapłonął - victory ! ;)))

Na końcu miałem 4 pkt życia, a generalnie zdobyłem 40 punktów - szału nie ma, ale liczy się wygrana ;)

Dzisiaj gramy w trójkę - jeszcze zobaczymy, w który scenariusz, ale na pewno będzie miło ;)

Ale na koniec mam jeszcze tylko jedno pytanie - wylosowałem wydarzenie "Niezwykle zimna noc", które mówi - "Odrzućcie 2 drewna albo każdy gracz otrzymuje ranę" - ja miałem wtedy 1 drewno i zagrałem tak, że ponieważ nie mam 2 drewien to nic oprócz otrzymania rany się nie dzieje - pytanie czy powinienem odrzucić to 1 drewno i dostać ranę (bo nie miałem dwóch) czy zagrać tak jak to zrobiłem ?
I jeszcze jedno - na karcie jest słowo "albo" - więc czy gdybym miał 2 drewna to czy mógłbym wybrać pomiędzy odrzuceniem 2 drewien a otrzymaniem rany ?


PS. Brawo Trzewik ;-) Jak to mówi nasz były Reprezentant Polski w piłce nożnej (dla niezorientowanych) Mirek Szymkowiak - "szacuneczek" ;-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

dragon77 pisze:a później dwukrotnym zrobieniu 2 i 3 drewien (tylko na stos)
W sensie 2 razy zbudowałeś masz? BO masztu nie można budować 2 razy, ani dołożyć z niego drewna do więcej niż 1 kolumny naraz, a kolumny trzeba zapełniać od lewej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ruben$ »

Koledze pewnie chodziło o odkrycie, które w scenariuszu nazywa się 'oliwa' i pozwala odłożyć na stos 2 drewna :)
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

Ruben$ pisze:Koledze pewnie chodziło o odkrycie, które w scenariuszu nazywa się 'oliwa' i pozwala odłożyć na stos 2 drewna :)
Dokładnie :)

No a co z tą "zimną nocą" ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Musisz odłożyć dwa drewna. Jeśli nie masz to otrzymujesz dwie rany. Jeśli miałeś jedno to powinieneś je odrzucić i dostać jedną ranę.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

mat_eyo pisze:Musisz odłożyć dwa drewna. Jeśli nie masz to otrzymujesz dwie rany. Jeśli miałeś jedno to powinieneś je odrzucić i dostać jedną ranę.
Nie wydaje mi się. Jeśli wording na karcie brzmiał: "Odrzućcie 2 drewna albo każdy gracz otrzymuje ranę" to ALBO odrzucasz 2 drewna, ALBO każdy dostaje ranę. Wybierasz jedną z dwóch opcji. Ponieważ nie masz dostatecznej ilości drewna, nie możesz wybrać pierwszej, więc wybierasz drugą: wszyscy dostają po jednej ranie.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Tak czy siak masz ranę, albo ją wybrałeś z karty albo nie spełniasz warunku i też jest rana. Generalna zasada jeśli karta każe Ci coś zrobić (odrzucić drewno, jedzenie, żeton, coś obniżyć, itp) a Ty nie możesz to dostaje się tyle ran ile wynosi niespełniony warunek. Np. jeśli trzeba odrzucić 3 drewna a mam tylko 1 drewno, to dostaję 2 rany.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Peter128 pisze:Tak czy siak masz ranę, albo ją wybrałeś z karty albo nie spełniasz warunku i też jest rana. Generalna zasada jeśli karta każe Ci coś zrobić (odrzucić drewno, jedzenie, żeton, coś obniżyć, itp) a Ty nie możesz to dostaje się tyle ran ile wynosi niespełniony warunek. Np. jeśli trzeba odrzucić 3 drewna a mam tylko 1 drewno, to dostaję 2 rany.
No właśnie nie, Senthe dobrze mówi. Jeśli karta mówi, że masz odłożyć 2 drewna albo każdy dostaje jedną (!) ranę, to masz tylko wybór między tymi dwoma opcjami i tu nie działa zasada niespełnionego warunku. Nie możesz odłożyć tu jednego drewna. A jak nie odłożysz nic, to dostaje jedną ranę, a nie jedną za każde nieodłożone drewno.

Tak samo przy jedzeniu w nocy jest np. surowsza kara niż ta z zasady niespełnionego warunku.
Joliet Jake na BGG
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

Ta karta akurat daje wybór, czyli:

1) przy 0 drewna można:
a) "odrzucić 2 drewna", czyli wszyscy dostają 2 rany (po 1 za każde brakujące drewno)
b) otrzymać po 1 ranie

2) przy 1 drewna można:
a) "odrzucić 2 drewna", czyli odrzucić 1 posiadane drewno i otrzymać po 1 ranie (za 1 brakujące)
b) otrzymać po 1 ranie

3) przy 2 i więcej drewna można:
a) odrzucić 2 drewna
b) otrzymać po 1 ranie.

Nie ma powodu, by gracze w sytuacji 1) i 2) wybierali mniej korzystną dla siebie opcję a).
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 14:12 przez Senthe, łącznie zmieniany 1 raz.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Ja właśnie wziąłem pod uwagę opcję 2), jako że kolega pisał, że ma jeden drewna.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

Karta mówi: ALBO odrzucam 2 drewna ALBO dostaję 2 (!) rany - a nie jedną.

Ponieważ miałem tylko jedno drewno to nie spełniając pierwszego warunku musiałem zastosować drugi.

Weźcie pod uwagę, że wg mnie żebym mógł wykorzystać zasadę niespełnionego warunku to wystarczyłoby na karcie napisać:
"Odrzuć 2 drewna" - proste prawda ? Jak mam 1 drewno to je odrzucam i wtedy dostaję 1 ranę. No a jeśli nie mam w ogóle drewna to dostaję właśnie 2 rany. A w tym przypadku muszę mieć minimum 2 drewna żeby uniknąć konsekwencji.

A tutaj mam bezwzględny warunek - 2 drewna - jak ich nie mam to w życie wchodzi opcja po słowie ALBO - czyli mam 2 rany.

Dla mnie to najlogiczniejsze rozwiązanie :)


Ale jeszcze kwestia wyboru - czy jeśli mam te 2 drewna to czy i tak mogę sobie wybrać otrzymanie 2 ran ? No w końcu "albo" to "albo" :)
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 15:19 przez dragon77, łącznie zmieniany 1 raz.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

@dragon77
Przy takim tekście na karcie pewnie masz rację z tą interpretacją :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mat_eyo »

Ja się z tym nie zgadzam, tu nie ma wyboru. Mając konkretne polecenie trzeba je wykonać maksymalnie dobrze, czyli korzystając ze wszystkich dostępnych surowców. Tak samo jak w fazie pogody mając jedzenie i kiepski dach nie można jedzenia zachować na noc i przyjąć ranę.
Najlepiej by było jakby wypowidział się ktoś z Portalu.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: dragon77 »

mat_eyo pisze:Ja się z tym nie zgadzam, tu nie ma wyboru. Mając konkretne polecenie trzeba je wykonać maksymalnie dobrze, czyli korzystając ze wszystkich dostępnych surowców. Tak samo jak w fazie pogody mając jedzenie i kiepski dach nie można jedzenia zachować na noc i przyjąć ranę.
Najlepiej by było jakby wypowidział się ktoś z Portalu.
No raczej tak, ale faktycznie poczekajmy na info od fachowców :)
westwing
Posty: 25
Rejestracja: 11 sty 2013, 23:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: westwing »

dragon77 pisze:Karta mówi: ALBO odrzucam 2 drewna ALBO dostaję 2 (!) rany - a nie jedną.

Ponieważ miałem tylko jedno drewno to nie spełniając pierwszego warunku musiałem zastosować drugi.
dokładnie tak samo bym zagrał. Karta daje wyraźne polecenie - albo 2 drewna albo 2 rany. Posiadanie 1 drewna sprawia, że pierwsza możliwość nie jest spełniona, więc pozostaje druga. To akurat wydaje się proste.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy masz dwa drewna - czy w takiej sytuacji możliwe jest jednak zostawienie ich w swoim składziku i przyjęcie na klatę dwóch ran. Według mnie tak, ale tu rzeczywiście powinni się wypowiedzieć autorytety.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8777
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Curiosity »

mat_eyo pisze:Ja się z tym nie zgadzam, tu nie ma wyboru. Mając konkretne polecenie trzeba je wykonać maksymalnie dobrze, czyli korzystając ze wszystkich dostępnych surowców. Tak samo jak w fazie pogody mając jedzenie i kiepski dach nie można jedzenia zachować na noc i przyjąć ranę.
Najlepiej by było jakby wypowidział się ktoś z Portalu.
Również skłaniam się do tej tezy. Wg. mnie powinieneś odrzucić jedno drewno i otrzymać jedną ranę.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Ojek
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2012, 07:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ojek »

A mnie się wydaje, że można skorzystać z pierwszego warunku tylko jak posiada się dwa lub więcej drewna. W przeciwnym wypadku otrzymuje się dwie rany.
Kubinks
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2012, 07:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kubinks »

Wystarczy trochę matematyki. "Albo" to alternatywa. Jeśli nie możesz spełnić jednego warunku to pozostaje Ci do wyboru tylko ten drugi, więc jeśli nie masz 2 drewna to musisz otrzymać dwie rany.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

"Albo" to alternatywa.
Zapomniałeś dodać "wykluczająca się", czyli tak zwana suma poprzeczna. Jednak zwykli ludzie o tym nie wiedzą, jakby tak było to by nie pisano "lub/i", a słowa "lub", "oraz" i "albo" używaliby bardziej rozważnie. Natomiast nie wiem czy precyzyjne słownictwo matematyki ma takie samo znaczenie w języku polskim.
Kubinks
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2012, 07:40

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kubinks »

Wstępnie logika była połączona z retoryką. Teraz z kolei logika obowiązuje również na prawie. Mamy również logikę humanistyczną, a tak na chłopski rozum, to znaczenie ma takie samo.
ODPOWIEDZ