Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: meshuggah717 »

Bea pisze:Skłoniłabym się, że problem liderowania nie jest tak bardzo zależny od samej gry, tylko od ludzi, którzy do niej zasiadają :)
Rzekłbym, iż to główna bolączka gier kooperacyjnych. IMO w robinsonie zastosowano bardzo dobre rozwiązanie w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

meshuggah717 pisze:
Bea pisze:Skłoniłabym się, że problem liderowania nie jest tak bardzo zależny od samej gry, tylko od ludzi, którzy do niej zasiadają :)
Rzekłbym, iż to główna bolączka gier kooperacyjnych. IMO w robinsonie zastosowano bardzo dobre rozwiązanie w tej kwestii.
możliwa dyskusja = zawsze ktoś kogoś może przegadać.
Niezależnie od tego ile wyborów możliwych by się miało. I szczególnie gdy się chce wygrać za wszelką cenę i bardziej się liczy efekt końcowy niż sama zabawa.
Może lepiej jest pozwolić każdemu podjąć własną decyzję i potem stawić czoła konsekwencjom? Czasami porażka więcej uczy niż trucie: mówię ci zrób tak, a nie pożałujesz itp
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: lacki2000 »

a tymczasem borem lasem gra ta doczłapała do pierwszej trzydziestki w rankingu gier tematycznych na BGG. Gratulacje! Obstawiamy kiedy dobije do pierwszej dziesiątki? Ja stawiam na 10 kwietnia br :) Jak trafię to przekażę Portalowi adres gdzie słać egzemplarz w ramach wspaniałomyślnej spontanicznej nagrody.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

lacki2000 pisze:a tymczasem borem lasem gra ta doczłapała do pierwszej trzydziestki w rankingu gier tematycznych na BGG. Gratulacje! Obstawiamy kiedy dobije do pierwszej dziesiątki? Ja stawiam na 10 kwietnia br :) Jak trafię to przekażę Portalowi adres gdzie słać egzemplarz w ramach wspaniałomyślnej spontanicznej nagrody.
Obstawiam, że gra ostro poszybuje w górę w momencie wydania zagranicznych wersji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: lacki2000 »

pan_satyros pisze:
lacki2000 pisze:a tymczasem borem lasem gra ta doczłapała do pierwszej trzydziestki w rankingu gier tematycznych na BGG. Gratulacje! Obstawiamy kiedy dobije do pierwszej dziesiątki? Ja stawiam na 10 kwietnia br :) Jak trafię to przekażę Portalowi adres gdzie słać egzemplarz w ramach wspaniałomyślnej spontanicznej nagrody.
Obstawiam, że gra ostro poszybuje w górę w momencie wydania zagranicznych wersji.
Skoro planują pierwsze zagraniczne emisje w okolicach marca to możliwe, że wygram, zwłaszcza jeśli nikt się nie przyłączy do tego samozwańczego konkursu :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
westwing
Posty: 25
Rejestracja: 11 sty 2013, 23:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: westwing »

Problem lidera rozwiązuję się, gdy gra się solo ;) A tak na poważnie to jestem dzisiaj po kolejnej solowej partii i nieprzerwanie jestem zachwycony grą. Moja żona, mój towarzysz nad planszami nie podziela mojego entuzjazmu (dla niej jest za trudno i wszechpanująca atmosfera zbliżającej się porażki ją dobija i zabiera jej całą chęć grania), więc mi zostaje tryb solo. I w mojej ocenie nie powstała jeszcze gra, która daje aż tyle satysfakcji przy graniu samemu.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

westwing pisze:(...) I w mojej ocenie nie powstała jeszcze gra, która daje aż tyle satysfakcji przy graniu samemu.
Próbowałeś Mage Knighta? Ja mam zarówno Robinsona i MK - ten drugi zdecydowanie bardziej podszedł mi jako gra solo. Robinsona zagrałem tylko raz i jakoś nie chce mi się do niego wracać, a o MK cały czas myślę :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Tolis »

@Karit, Robinson i MK sa dobrymi grami, przy czym MK z racji czasu rozgrywki na 3 i 4 osoby to koszmar :) wiec najlepsza opcja jest gra solo lub max 2 osoby. W Robinsona gra sie dobrze w kazdym skladzie.
westwing
Posty: 25
Rejestracja: 11 sty 2013, 23:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: westwing »

@ Karit, Tolis: w MK jeszcze nie grałem, ale ciągle myślę o zakupię, właśnie pod granie solo. Bo nie sądzę, żeby mojej małżonce podszedł, nie ta tematyka chyba. Na razie jednak gra na wish-liście jest, bo na ten moment mamy inne priorytety finansowe :/

W Robinsonie podoba mi się autentyczne uczucie satysfakcji po zwycięskiej rozgrywce. Jest naprawdę trudno wygrać, jeśli tylko nie oszukuje się na małych rzeczach ;) A najbardziej cenię sobie klimat rozgrywki. Te wszystkie negatywne wydarzenia, przygody wydają się idealnie odwzorowywać próbę samotnego przeżycia na wyspie. Tak mi się przynajmniej wydaje po przeczytaniu iluśtam książek przygodowych :)

Dobra gra, naprawdę dobra.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lailonn »

Jestem już niemal pewien, że kupię Robinsona. Wyczytałem gdzieś jednak, że szykowana jest druga wersja gry. Coś o tym wiadomo oficjalnie?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: adikom5777 »

Tutaj Trzewik mówi o planowanym dodruku: http://www.gamesfanatic.pl/2013/01/14/p ... 013-cz-13/
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

adikom5777 pisze:Tutaj Trzewik mówi o planowanym dodruku: http://www.gamesfanatic.pl/2013/01/14/p ... 013-cz-13/
Rozumiem więc, że w dodruku, oprócz korekty wadliwych kart i drobnych poprawek w instrukcji nie będzie innych zmian? Nie będzie żadnych dodatkowych elementów?
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lailonn »

Niestety wiele tam nie ma poza tym,że coś robią. Styczeń minął a ani dodatków ani re-edycji nie zapowiedzieli konkretniej. Z tego co widzę to poprawki Robinsona dotyczą tylko kilku chochlików drukarskich?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Dodruk Robinsona będzie dodrukiem, nie będzie tam dodatkowych komponentów, kart itp.
Plan wydawniczy Portalu - wraz z datami naszych premier będzie ogłoszony w przyszłym tygodniu podczas imprezy PORTALkon.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

Tolis pisze:@Karit, Robinson i MK sa dobrymi grami, przy czym MK z racji czasu rozgrywki na 3 i 4 osoby to koszmar :) wiec najlepsza opcja jest gra solo lub max 2 osoby. W Robinsona gra sie dobrze w kazdym skladzie.
Zgadzam się :) ale @westwing pisał konkretnie o satysfakcji z gry solo - i jak dla mnie ta jest większa w MK. Co do ilości graczy to się zgadzam częściowo, dla mnie 4 osoby to zarówno w MK jak i Robinsonie za dużo, obie gry najlepiej oceniam przy 1-2 graczach.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

Widzę że często porównujecie Robinsona do MK. A jak jest z progiem wejścia, może ktoś porównać złożoność zasad?
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Królik »

W MK jest znacznie wyższy, nie jest bardzo skomplikowana gra (za takie uważam np. gry wojenne z instrukcjami po 50 stron pełnymi wyjatków) ale jednak od Robinsona dużo bardziej z uwagi na sporo ważnych wyjątków od reguł standardowych o których łatwo się zapomina, pomimo dobrze zrobionych pomocy w postaci rozpisania kafli terenu - bez których byłby chyba nie grywalny :wink: .
Dodam że w mojej ocenie te gry są porównywane tylko z uwagi na możliwość grania solo, poza tym nie mają ze sobą nic wspólnego.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

W Robinsona jest znacznie łatwiej zacząć grac, bo to gra kooperacyjna - jedna osoba zna zasady i tłumaczy innym, jak czegoś zapomni wytłumaczyć to wyjdzie w grze - wszyscy grają razem wiec nie będzie jakiś nieporozumień w stylu "ej no ale o tym to nie mówiłeś". Pierwszy szkoleniowy scenariusz w MK jak by nie było jest lekko konkurencyjny, najlepiej wytłumaczyć wszystko przed gra, aby potem nowi gracze nie mieli pretensji że wiedzieliśmy coś co mogło by im pomóc a zapomnieliśmy im powiedzieć - co może być bardzo trudne bo zasady nie są skomplikowawszy ale jest ich sporo.

Jest jedna rzecz pod względem której MK bije Robinsona na głowę - instrukcja - po przeczytaniu tej do Robinsona miałem tyle pytań i wątpliwości że zanim zacząłem pierwszą rozgrywkę sporo czasu spędziłem na forach szukając odpowiedzi. W MK jest poręczny przewodnik który w bardzo logiczny sposób przeprowadzi Cię przez pierwsza rozgrywkę a dla doświadczonych graczy przygotowano równie pomocna, dobrze opracowaną instrukcję.

Po za tym tak jak mówi @Królik gry się totalnie od siebie różnią :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maddas »

Wydawnictwo Portal pisze:[...]Opracujemy wygodny skrót reguł (w formacie kart postaci w Robinsonie). Znajdą się na nim informacje:
- skrócony przebieg tury
- reguly pogody
- rozkład prawdopodobieństwa symboli na każdej z kości w grze
- rozkład siły bestii w talii bestii.

Jeśli są jeszcze sugestie dotyczące zawartości tej karty, proszę o propozycje. Skrót reguł będzie udostępniony na stronie Portalu w formacie PDF.
Witam!
Czy można zapytać, kiedy skrót reguł, o którym mowa w cytowanym fragmencie wypowiedzi, zostanie opublikowany?

Pozdrawiam Maddas
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Skrót reguł pojawi się na naszej stronie w drugiej połowie lutego.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lailonn »

Kiedy można spodziewać się nowego "wydania" z korektami językowymi? Czy będzie dało się odróżnić jedną wersję od drugiej? gdy na rynku będzie edycja bez wpadek językowych a sklep mi wciśnie starą, to się zasmucę;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Pudło dodruku nie będzie miało napisów w języku angielskim, ponieważ dodruk jest robiony tylko na rynek polski.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: fluor »

Jak właściwie brzmi polska nazwa gry? ;)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lubel »

Robinson Crusoe: Przygody na Przeklętej Wyspie :)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Heh, jak Portal napisał, że nie będzie angielskich napisów, to myślałem, że tytuł gry będzie zachowany, ale te "adventure co-op game" nie będzie :D
ODPOWIEDZ