Polska w budowie. Trefl.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
gaskabalbinka
Posty: 15
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:12

Polska w budowie. Trefl.

Post autor: gaskabalbinka »

Widziałem dzisiaj w empiku. Online do kupienia za niecałe 60zł. Zaciekawiła mnie ładna plansza w formacie puzzli, duużo kart i żetonów. Grał już ktoś?
Na + wydaje mi się cena i jakość wykonania, ciekawi mnie mechanika.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: rastula »

mechanika?

na pewno blefowanie


no już dość tej polityki ;-)
Awatar użytkownika
piechu
Posty: 267
Rejestracja: 26 sty 2010, 10:09
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 5 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: piechu »

Na stronie Świata Gier Planszowych można przeczytać więcej o grze i zapoznać się z instrukcją.

http://www.swiatgierplanszowych.pl/2013 ... od-trefla/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: Veridiana »

Po lekturze instrukcji.
Fajnie to wygląda, ale z drugiej strony obawiam się za prostej rozgrywki. Takie sobie zbieranie zestawów kart niepołączone nijak z tematem.
Dla graczy familijnych, niedzielnych - może być super (?), dla geeka raczej nudne. Ale może się mylę.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: lacki2000 »

piechu pisze:Na stronie Świata Gier Planszowych można przeczytać więcej o grze i zapoznać się z instrukcją.

http://www.swiatgierplanszowych.pl/2013 ... od-trefla/
Rety, pierwsze akapity to pisał chyba ktoś wyedukowany przez Polską Kronikę Filmową...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: FortArt »

lacki2000 pisze:Rety, pierwsze akapity to pisał chyba ktoś wyedukowany przez Polską Kronikę Filmową...
Ten opis odpowiada rzeczywistości.

Ale trzymając się czysto spraw gier to jest to po prostu przepisane klimatyczne wprowadzenie do gry zawarte w instrukcji. Nie wydaje mi się by jakoś różniło się znacznie np od wprowadzenia do Brassa opowiadającego jakie właśnie zmiany zachodzą w Anglii XVIII wieku, a których gracz będzie uczestniczył.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:
lacki2000 pisze:Rety, pierwsze akapity to pisał chyba ktoś wyedukowany przez Polską Kronikę Filmową...
Ten opis odpowiada rzeczywistości.

Ale trzymając się czysto spraw gier to jest to po prostu przepisane klimatyczne wprowadzenie do gry zawarte w instrukcji. Nie wydaje mi się by jakoś różniło się znacznie np od wprowadzenia do Brassa opowiadającego jakie właśnie zmiany zachodzą w Anglii XVIII wieku, a których gracz będzie uczestniczył.
Przykra rzeczywistość opisana entuzjastycznie z zakłamanymi wstawkami - typowa PKF :P Mi taki klimatyczny wstęp nie odpowiada z powodu mego światopoglądu, ten wstęp z Brassa znacznie mniej propagandowy, choć prawdę mówiąc nie chciałbym żyć w tamtej Anglii zadymionej zapewne jak obecny Pekin.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: FortArt »

Dlaczego przykra, dlaczego zakłamana? Polska jest wielkim placem budowy, rozejrzyj się. Uczelnia, gdzie pracuję ostatnio realizowała budowy czterech budynków jednocześnie. Już skończyli, już zaczynają kolejny. Na piłkę chodzę na nowoczesny stadion, hokej oglądam siedząc na nowych trybunach. Dzielnica peerelowskich blokowisk, w której się wychowałem dzieckiem będąc przez ostanie 10-12 lat zyskała dwie dwupasmówki, linię tramwajową i autostradę - pomijając jakieś bzdety w stylu basen.

Mnie się w tytule tej gry nie podoba samo "Polska w budowie" bo o ile pamiętam PO miała takie hasło na któreś wybory. Chyba Trefl mógł był wybrać coś co brzmi bardziej neutralnie - zwłaszcza wobec spadających notowań rządu ;). Ale opis mówi o tym co jest. "Już nie bociany, ale stalowe żurawie definiują polski krajobraz." to się przez okno wystarczy wychylić - bociana nie zobaczysz nawet w lecie, żurawi bądź ile. Porównanie do Kwiatkowskiego jest o tyle nietrafione, że w II RP budowano na dużą skalę tylko w tej Twojej Gdyni i COPie, a teraz w każdym mieście w PL.

I nie mam pojęcia co z tym ma wspólnego światopogląd. :)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2013, 12:24 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: lacki2000 »

Światopogląd ma z tym wiele wspólnego - określa czy obserwowane wydarzenia i fakty są przez nas odbierane i jakie w tym widzimy przyczyny oraz skutki. W przypadku tej "Polski w budowie" powstała ona na kredyt przyszłych pokoleń. Większość tych wszystkich inwestycji powstała przy ogromnej biurokracji, która bierze ciężką kasę za przewalanie papierków. Cieszymy, że jest możliwość otrzymywania kasy z Unii ale niewiele osób wspomina, że potrzebna jest do tego armia urzędników i miesięczna składka Polski na ten cyrk kosztuje nas bezpośrednio jakieś 1,1 mld złotych. Ile można by zbudować dróg, stadionów i basenów za tę kasę bez przelewania jej do Unii i pisania wniosków by nam nieco z niej dali, po opłaceniu urzędników?

Te wszystkie baseny, stadiony, drogi budowane są na kredyt - wskazuje na to oficjalna galopująca wartość długu publicznego - ja też mógłbym obstawić nawet całą planetę żurawiami i czteropasmówkami jak mi jakiś bank da kredyt który spłacać będzie kilkanaście kolejnych pokoleń. A obecni podatnicy potem jeszcze muszą te budowle utrzymać - w ten sposób samorządy nie dość że się zadłużają to potem się obciążają dodatkowymi wydatkami na baseny, stadiony, drogi.

Zatem niektórzy widzą wspaniałe inwestycje a niektórzy ze swym chorym światopoglądem pieniądze swoje, swoich dzieci i wnuków wyrzucone w błoto :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: FortArt »

"Polska w budowie - źródła finansowania". Zgłośmy to do Trefla jako pomysł dodatku. Od razu w dwóch wersjach :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
sajmon
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2012, 12:23

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: sajmon »

a o samej grze coś może wiecie?
jak to się gra?
sugerując się samym opisem wygląda na traktowanie tematu raczej z przymrużeniem oka.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 304
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: bober »

właśnie mam jeden egzemplarz. Gra wykonana bardzo porządnie. Plansze składa się jak puzzle i jest dość spora. Po przeczytaniu instrukcji zasady są proste i jest w niej trochę negatywnej interakcji. Dzisiaj, może jutro będe grał więc powiem więcej.

nie długo również video-recenzja na BoardTimesTV , więc zobaczycie jak to wygląda :).
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: Edwardo »

Przegląd zawartości pudełka na planszoholik.pl http://planszoholik.pl/2013/03/08/polsk ... #more-9105
recenzja wkrótce!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
bober
Posty: 304
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: bober »

Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: Edwardo »

Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: mig »

Wykonanie pierwsza klasa. Mapa z puzzli bardzo praktyczna i estetyczna. Nic się nie rozjeżdża, wygląda nieźle. Żetony z solidnego grubego kartonu, karty całkiem przyzwoite. Mogliby tylko poprawić ikonografikę na kartach, tak, żeby łatwiej można było zapamiętać co dzięki danej karcie można zrobić.

Tyle pozytywów, a teraz wrażenia z gry. Graliśmy raz w trzyosobowym składzie. Przyznaję, że po pierwszym szoku "tytułowym" spodziewaliśmy się edukacyjno-propagandowej agitki o mechanice na poziomie memory czy Chińczyka. Instrukcja nas zaskoczyła pozytywnie. Na pierwszy rzut oka nawet dość ciekawe: owszem, nieskomplikowane ale całość sprawiała wrażenie sensowne. Taki nieco inny wariant TTR...

A jak wyszło? Tragedia. Nuda, panie, nuda... Losowość, która normalnie specjalnie nam nie przeszkadza, tutaj zabiła wszelkie pozytywy. Mechanika sprowadzająca się do: 1 tura - weź karty, 2tura-weź kartry, 3 tura zagraj karty, 4 tura weź karty itp dała efekt porażający :( Nieliczne karty interakcyjne przy multumie kart "zwykłych" nie były w stanie gry uratować. I nie podejrzewam, żeby na więcej graczy było lepiej.
To było zmarnowane 75 minut. Myślę, że nawet dla graczy niedzielnych jest milion ciekawszych propozycji. No, chyba, że potraktuje się ją jako naukę gdzie leży które województwo...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Polska w budowie. Trefl.

Post autor: Christoforos »

Jedna recenzja, dwa spojrzenia. Czyli co ja i moja Małżonka sądzimy o budowaniu dróg w wydaniu Trefla.

http://www.boardtime.pl/2013/05/recenzj ... dowie.html
ODPOWIEDZ