Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Stone Age

Post autor: TV3 »

W mojej instrukcji (instrukcja polska do niemieckiego wydania gry) rzeczywiście jest:

POLE:
Gracz odkłada swojego człowieka z powrotem na planszę gracza i przesuwa swój znacznik o 1 pole do góry na torze żywności. W ten sposób zwiększa swój poziom produkcji jedzenia, który otrzymuje na koniec każdej tury.

Biorąc to dosłownie, chyba rzeczywiście należałoby pobierać znaczniki żarcia.

Co do blokowania miejsc w wiosce - (poza tym, że to rzecz umowna) w sumie chyba też nie widzę powodu, dla którego nie można by blokować.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: mn3006 »

Ja widzę jeszcze jeden problem - raczej teoretyczny. Co w sytuacji, gdy gracz wysłał już kogoś ze swoich ludzi po żywność, wszystkie dostępne pola są zajęte (możliwe zwłaszcza w grze dwuosobowej) i na koniec zostali mu jeszcze jacyś ludzie. Co z nimi zrobić? Po żywność oidp nie mogą już iść, bo nie można dokładać się drugi raz do tego samego pola.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Stone Age

Post autor: TV3 »

Czyli: albo nie ma już miejsca na postawienie ludzi, albo reguły zabraniają mu na dane wolne pola postawić nowych (np. na pole, kiedy dom i narzędziownia są już obstawione przy 2-ch graczach), tak?

W takim wypadku - teoretycznie wg mnie powinien być brak ruchu (a co za tym idzie - brak też akcji) dla danego człowieka/ludzi.
Ludź zostaje na małej planszy w wiosce przy ognisku.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

Czy żywność jest także surowcem i można nią płacić za budynki i karty cywilizacji?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Stone Age

Post autor: tomb »

Bea pisze:Czy żywność jest także surowcem i można nią płacić za budynki i karty cywilizacji?
Nie jest, nie można.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

TomB pisze:
Bea pisze:Czy żywność jest także surowcem i można nią płacić za budynki i karty cywilizacji?
Nie jest, nie można.
To dziwne, bo jest jeden budynek, za którego trzeba zapłacić czterema różnymi surowcami i nie ma on podanych punktów które za niego się dostaje, trzeba je obliczyć. Ale przecież w tych układach surowce są tylko cztery, wiec wartość punktowa budynku może być tylko jedna.
Poza tym, co robić z nadmiarem żywności?
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: mn3006 »

Będzie jak znalazł, gdyby kiedyś pojawił się dodatek z piątym surowcem
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Stone Age

Post autor: cezaras »

Poza tym, co robić z nadmiarem żywności?
rozmnażać się :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Stone Age

Post autor: TV3 »

"jest jeden budynek, za którego trzeba zapłacić czterema różnymi surowcami i nie ma on podanych punktów które za niego się dostaje, trzeba je obliczyć. Ale przecież w tych układach surowce są tylko cztery, wiec wartość punktowa budynku może być tylko jedna"

O tym już ktoś pisał tu na forum, chodzi raczej o konsekwencję w danej grupie kart. Może to rzeczywiście nie jest najszczęśliwszy przypadek (może być trochę mylący) - ale owszem - płacisz tu jedynym możliwym zestawem surowców (czyli z każdego po jednym) i suma punktów jest też z góry ustalona.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

No tak, teraz wszystko jasne, gra jest rozwojowa :) Ale w tym dodatku co już wyszedł nie ma jeszcze piątego surowca?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Jesli gra Wam sie dluzy to zawsze mozecie sie umowic, ze sciagacie ludkow jednoczesnie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

FortArt pisze:Jesli gra Wam sie dluzy to zawsze mozecie sie umowic, ze sciagacie ludkow jednoczesnie.
Łot?? Przecież od decyzji jednego gracza może zależeć decyzja innego...
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Edwardo pisze:
FortArt pisze:Jesli gra Wam sie dluzy to zawsze mozecie sie umowic, ze sciagacie ludkow jednoczesnie.
Łot?? Przecież od decyzji jednego gracza może zależeć decyzja innego...
Przy sciaganiu ludkow?

Zarcie, surowce, dzieci, narzedzia bierzesz - zero decyzji. Jedyna decyzja jedt jesli nie stac Cie na wszystko na co postawiles albo wybierasz czym zaplacic. Pomijalne - a specjalnie gdy alternatywa jest zniechecenie do tej dobrej gry.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: jolietjake »

FortArt pisze:
Edwardo pisze:
FortArt pisze:Jesli gra Wam sie dluzy to zawsze mozecie sie umowic, ze sciagacie ludkow jednoczesnie.
Łot?? Przecież od decyzji jednego gracza może zależeć decyzja innego...
Przy sciaganiu ludkow?

Zarcie, surowce, dzieci, narzedzia bierzesz - zero decyzji. Jedyna decyzja jedt jesli nie stac Cie na wszystko na co postawiles albo wybierasz czym zaplacic. Pomijalne - a specjalnie gdy alternatywa jest zniechecenie do tej dobrej gry.
Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ruch przeciwnika wpływa na twą decyzje przy ściąganiu ludków. Najważniejszy i często spotykany przykład to karty przeciwników, które dają Ci korzyści. Innym, choć już raczej rzadszym przykładem mogą być sytuacje, kiedy brakuje Ci na wszystkie akcje i musisz wybrać najodpowiedniejszą w stosunku do wyborów przeciwnika.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Hobold
Posty: 46
Rejestracja: 27 mar 2013, 14:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Hobold »

Mam pytanie o ułożenie na planszy kart cywilizacji w wariancie dla 2 i 3 graczy.
Wykładamy na pola od lewej czy prawej strony? Instrukcja mówi, że od prawej ale wydaje mi się, że jest wtedy za mały koszt rozwoju. Jak gracie?
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Na początku rozstawiasz normalnie możesz od prawej albo od lewej. Później, gdy ktoś na przykład zbierze karty o wartości 1 surowiec i 2 surowce, przesuwasz pozostałe karty na PRAWO i wykładasz nowe karty bez znaczenia z której strony.
Awatar użytkownika
Hobold
Posty: 46
Rejestracja: 27 mar 2013, 14:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Hobold »

Czyli bez względu na to ilu mamy graczy wykładamy zawsze 4 karty?
Instrukcja mówi:
"...Dociagnijcie 4 wierzchnie karty (dla 2,3 lub 4 graczy) i ułóżcie ja na 4 polach, kolejno od prawej do lewej strony"

Z informacji w nawiasie (tej wytłuszczonej) wyczytuję, że przy 2 graczach układamy karty na dwóch polach. Niby nic takiego ale gdy gramy w dwie osoby i jest łatwy dostęp do najtańszych surowców to gdy karty cywilizacji leżą na "najtańszych" polach (tych po prawej) to wg mnie koszt rozwoju jest zbyt niski.

Teraz to już nic nie wiem :)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2013, 12:43 przez Hobold, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Bea »

Hobold pisze:Czyli bez względu na to ilu mamy graczy wykładam zawsze 4 karty?
Instrukcja mówi:
"...Dociagnijcie 4 wierzchnie karty (dla 2,3 lub 4 graczy) i ułóżcie ja na 4 polach, kolejno od prawej do lewej strony"

Z informacji w nawiasie (tej wytłuszczonej) wyczytuję, że przy 2 graczach układamy karty na dwóch polach.
W jaki sposób ty tak interpretujesz ten cytat? Bo jak dla mnie to znaczy, że dla każdej liczby graczy wykładamy zawsze 4 karty.
Awatar użytkownika
Hobold
Posty: 46
Rejestracja: 27 mar 2013, 14:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Hobold »

Aj, chyba faktcznie to moja nadinterpretacja. Będę wykładał cztery karty - dzięki.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: TTR_1983 »

nie jest to takie dziwne. my też graliśmy, że przy 2 graczach wykładamy 2 karty...
Awatar użytkownika
Hobold
Posty: 46
Rejestracja: 27 mar 2013, 14:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Hobold »

mulek18 pisze:nie jest to takie dziwne. my też graliśmy, że przy 2 graczach wykładamy 2 karty...
za 3 i 4 surowce czy za 1 i 2?
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: TTR_1983 »

za 1 i 2. ale też mam wątpliwości czy to dobrze jest. korzystałem z polskiej instrukcji dodanej do niemieckiej edycji gry.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: KubaP »

mulek18 pisze:za 1 i 2. ale też mam wątpliwości czy to dobrze jest. korzystałem z polskiej instrukcji dodanej do niemieckiej edycji gry.
Gracie w inną grę. Zgodnie z zasadami gry Stone Age, albo Epoka Kamienia, niezależnie od liczby graczy wykłada się 4 karty.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Jolly_Roger »

Zdecydowanie - niezależnie od liczby graczy wykłada się 4 karty.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: MarcinG »

Tylko stosy z budynkami są zależne od liczby graczy i niektóre zasady :D
ODPOWIEDZ