Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

YuZ pisze:Pierwsze podejście do Wyspy Ognia i pierwsza wątpliwość. Czy żeton "-1 pion" na stałe przypisany przez warunki scenariusza do pola akcji eksploracji i kostka pyłu także działająca jak powyższy żeton kumulują się podczas eksploracji?
Tak
YuZ pisze:Druga wątpliwość. Czy odkryty kafel startowy, na którym kładziemy obóz wlicza się do warunków zwycięstwa scenariusza?
Tak
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Dzisiaj więc kolejne podejście do Wyspy Ognia :-)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Czwarty scenariusz solo ukończony sukcesem! :-) 24 PZ. Piętaszek zginął w 7 turze. Mój Odkrywca w tej samej turze odpłynął szalupą z 3 pkt. życia z jednym (!) skarbem (i to znalezionym w żetonach odkryć). Takich emocji i napięcia do samego końca nie dostarczył do tej pory żaden ze scenariuszy.

Jednak zauważyłem kilka rzeczy oraz mam kilka kolejnych wątpliwości co do zasad:

1. Literówka na karcie scenariusza "Przyg_towanie gry".

2. Obóz na starcie zakładamy na kafelku nr. 10 nad rzeką jak mówi "Przygotowanie gry" czy kafelku nr. 4, na wzgórzach, jak jest nadrukowane na rysunku?

3. Wg. karty scenariusza podczas eksploracji totemów należy rozpatrzyć wszystkie karty. A co w przypadku gdy wyciągniemy kartę zabraniającą dociągać następne karty?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

2. Na tym z rzeką.
3. Wydaje mi się że treść karty jest ważniejsza. I tak ostatnio graliśmy.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Furia pisze:3. Wydaje mi się że treść karty jest ważniejsza. I tak ostatnio graliśmy.
W instrukcji chyba pisało, że jeśli zasady ogólne wchodzą w sprzeczność z zasadami scenariusza, to scenariusz ma pierszeństwo, nie? A czy karty nie należą do "zasad ogólnych"?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Curiosity »

Furia pisze: 3. Wydaje mi się że treść karty jest ważniejsza. I tak ostatnio graliśmy.
Popieram.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piton »

Kisielke pisze:www.moneystrategy.info/Baru/ -->Dokładne wyjaśnienie zasad.[/url]
spam
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

To zgłoś ten post i napisz w temacie "Ataki Botów", a nie sam tworzysz spamy i offtopy ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piton »

powermilk pisze:To zgłoś ten post i napisz w temacie "Ataki Botów", a nie sam tworzysz spamy i offtopy ;)
zgłosiłem, ale nie chciałem, żeby ktos kliknąl w strone z syfem - swoje posty też zgłoszę do usunięcia po wywaleniu spammera
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Edwardo »

Miałem dziś sytuację, którą nie wiem jak zinterpretować. Piętaszek z życiem 3 poszedł na polowanie z psem. Trafił na pumę o sile 5. Broń była na poziomie 3 więc Piętaszek dostał 2 rany ale rozumiem, że pumę pokonał. Jednak zgodnie z opisem na karcie pumy powinien dostać jeszcze 2 rany gdyż nie mieliśmy leku. Pytanie, czy pokonane zwierzę Piętaszek zdołał dotargać do obozu i wtedy padł czy cała akcja polowania jest nieudana?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Veridiana »

Jeśli Piętaszek ginie na polowaniu, to polowanie się nie udaje 8) Było to już omawiane.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

1. Czy jeśli nie będę miał karty pomysłu Lek to czy mogę zdobyć przedmiot Lek za pomocą żetonu odkrycia "gary => lek"? Bo w instrukcji jest napisane przy tym żetonie jedynie, że oznacze on, że mogę zrobić ten przedmiot bez użycia akcji, a nie że go "zdobywam" - stąd moja lekka wątpliwość...

2. Czerwony żeton leży na polu akcji polowania. Wg. instrukcji zwiększa on siłę bestii o 1, gdy wykonujemy akcję polowania. Jednak gdy karta wydarzenia zmusza na do pociągnięcia karty z talii polowania i każe "walczyć z bestią", to nie jest to "akcja polowania". Tak więc czy wtedy też dodajemi to +1 do siły bestii?
Joliet Jake na BGG
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

1. Możesz.
2. Powiedziałabym, że nie.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Senthe pisze:1. Możesz.
Na pewno?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Senthe pisze: 2. Powiedziałabym, że nie.
Na pewno?
Ojek
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2012, 07:40

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ojek »

Ze znajomymi przyjęliśmy zasadę, że jak nie ma pomysłu lek to nie możemy go uzyskać z żetonu odkrycia.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Ojek pisze:Ze znajomymi przyjęliśmy zasadę, że jak nie ma pomysłu lek to nie możemy go uzyskać z żetonu odkrycia.
Chodzi ci o sytuację, kiedy karta pomysłu lek zostaje w jakiś sposób zlikwidowana?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Bea pisze:
Ojek pisze:Ze znajomymi przyjęliśmy zasadę, że jak nie ma pomysłu lek to nie możemy go uzyskać z żetonu odkrycia.
Chodzi ci o sytuację, kiedy karta pomysłu lek zostaje w jakiś sposób zlikwidowana?
jolietjake pisze:1. Czy jeśli nie będę miał karty pomysłu Lek to czy mogę zdobyć przedmiot Lek za pomocą żetonu odkrycia "gary => lek"? Bo w instrukcji jest napisane przy tym żetonie jedynie, że oznacze on, że mogę zrobić ten przedmiot bez użycia akcji, a nie że go "zdobywam" - stąd moja lekka wątpliwość...
Tak jak napisałem w pytaniu - tak, pomysł na lek stracilismy. I wlasnie przy wybieraniu pomyslow do stracenia się zastanawialem czy moge przechytrzyć grę i wyrzucić lek, skoro potem może mógłbym go zdobyć z żetonu odkrycia i tak. No ale w końcu uznałem, że tak zrobić nie mogę, bo jakoś mi się to kłóciło z zasadami. I fabularnie by to nie pasowało. Ten żeton to: "ZIOŁA. Znalazłeś polanę z ziołami. Jeżeli masz Garnek możesz przygotować rożne wywary i medykamenty.", a więc garnek mi pomaga w przygotowaniu leku, ale nadal muszę wiedzieć (mieć pomysł) jak taki lek w nim zrobić. Na pewno nie wyglądało to tak, że "a wrzucę se zioła, zobaczymy co wyjdzie! o! lek się zrobił! super!"...
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Instrukcja tego chyba nie wyjaśnia, ale na mój gust nie potrzeba karty pomysłu. Za pomocą żetonów zyskujemy coś ekstra.
...
Chociaż z drugiej strony wypadałoby ten pomysł lek odwrócić wtedy na stronę przedmiotu... a może jednak nie, bo żetony są jednorazowe...
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Bea pisze:Chociaż z drugiej strony wypadałoby ten pomysł lek odwrócić wtedy na stronę przedmiotu... a może jednak nie, bo żetony są jednorazowe...
Jednorazowo, czyli "jednorazowo" odwracasz lek ze strony pomysłu na stronę przedmiotu, a nie jednorazowo możesz użyć leku.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

tomuch pisze:
Senthe pisze:1. Możesz.
Na pewno?
Bea pisze:
Senthe pisze:2. Powiedziałabym, że nie.
Na pewno?
Widzę, Senthe, że podważają Twój autorytet :D No to jaki w końcu werdykt większości? :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

1. Wg mnie nie można. Nie ma pomysłu - nie ma przedmiotu. Nie ma rączek - nie ma ciasteczek.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

YuZ pisze: 2. Obóz na starcie zakładamy na kafelku nr. 10 nad rzeką jak mówi "Przygotowanie gry" czy kafelku nr. 4, na wzgórzach, jak jest nadrukowane na rysunku?
Zgodnie z opisem, a nie obrazkiem.
YuZ pisze: 3. Wg. karty scenariusza podczas eksploracji totemów należy rozpatrzyć wszystkie karty. A co w przypadku gdy wyciągniemy kartę zabraniającą dociągać następne karty?
Zasada Scenariusza dotyczy tego, że gracz nie może zrezygnować po rozpatrzeniu jednej karty z tych, które ma dociągnąć. Jeśli karta nakazała przerwać dociąg, to należy się do niej zastosować i Akcja jest udana.
jolietjake pisze: 1. Czy jeśli nie będę miał karty pomysłu Lek to czy mogę zdobyć przedmiot Lek za pomocą żetonu odkrycia "gary => lek"? Bo w instrukcji jest napisane przy tym żetonie jedynie, że oznacze on, że mogę zrobić ten przedmiot bez użycia akcji, a nie że go "zdobywam" - stąd moja lekka wątpliwość...
Jeśli nie masz karty, to nie otrzymujesz Leku.
jolietjake pisze: 2. Czerwony żeton leży na polu akcji polowania. Wg. instrukcji zwiększa on siłę bestii o 1, gdy wykonujemy akcję polowania. Jednak gdy karta wydarzenia zmusza na do pociągnięcia karty z talii polowania i każe "walczyć z bestią", to nie jest to "akcja polowania". Tak więc czy wtedy też dodajemi to +1 do siły bestii?
Żeton zadziała podczas Akcji Polowania.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

1. Czy żetony determinacji są celowo ograniczone ilościowo? Grając w 4 osoby okazało się, że nie mamy jak uzyskiwać nowych, bo starych nie zużywaliśmy ;)

2. Nie mam przy sobie instrukcji. Czy tylko 1 gracz może wykonać daną czynność? W sensie czy tylko 1 osoba może budować czy też np. cała 4ka może to robić na raz?

3. Czy każdy przedmiot +x jest jednorazowy? Jeśli tak to czy można je odkrywać kilkukrotnie? Np. masz w scenariuszu 1?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Dora »

1. Myślę, że wtedy można zastąpić kolejne żetony groszówkami, czy innymi znacznikami - albo spróbować zacząć je wydawać na różne przydatne akcje :wink:
2. Cała czwórka
3. Każdy przedmiot można odkrywać tylko raz, o ile nie jest napisane inaczej
Przynajmniej tak mi się wydaje :)

A mnie dziś zrodziła się wątpliwość przy scenariuszu z kanibalami: Czy jeśli Piętaszek z psem odkrył kolejną wioskę kanibali, czyli wyeksplorował kafelek z totemem - czy otrzymuje obrażenie? Na karcie scenariusza napisano "Gracz, który wyeksplorował, otrzymuje...", a jak wiemy Piętaszek graczem nie jest. Dla czystego sumienia obrażenie dostał, ale może byłam dla niego zbyt surowa? :wink:
ODPOWIEDZ