Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

Oglądam właśnie "tutorial" podlinkowany w temacie głównym. Zauważyłem, że po wybudowaniu przedmiotu nawet należącego fabularnie do postaci(skrót) grający umieszczał go na planszy. Tak należy robić i powoduje to limit wybudowanych przedmiotów czy też nie? Ostatnio grając odkładaliśmy je na bok i finalnie zebrała się spora kupka. teraz nie wiem czy sobie niesłusznie ułatwiliśmy czy też graliśmy OK :)

edit: Właśnie mnie natchnęło z "pierwszym graczem". To on dostaje lub oddaje żetony w fazie morale ale czy oddaje/bierze tylko swojej postaci? Czy też decyduje w imieniu grupy kto ma to zrobić?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Dora »

Limitem wybudowanych przedmiotów jest ilość pomysłów na planszy: pomysły podstawowe (ze strzałkami przy nazwie), plus 5 wylosowanych z całej puli (lub w przypadku Rodziny Robinsonów - 9), plus przedmioty postaci. Więcej nie da rady, chyba że się w jakiś sposób zdobędzie dodatkowe pomysły :)

Pierwszy gracz oddaje swoje/bierze tylko i wyłącznie sobie, a jak nie może oddać (tzn jego postać nie ma), to dostaje obrażenia.
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

Nie no coś nie tak z tymi pomysłami. Zakładając scenariusz 1: Startowych jest 9 + 5 losowych + max 4 od postaci. To by wyczerpywało limit pól na planszy a przecież cieśla ma specjalną zdolność pozwalającą wymyślać nowe pomysły :roll:
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Lailonn pisze:Nie no coś nie tak z tymi pomysłami. Zakładając scenariusz 1: Startowych jest 9 + 5 losowych + max 4 od postaci. To by wyczerpywało limit pól na planszy a przecież cieśla ma specjalną zdolność pozwalającą wymyślać nowe pomysły :roll:
Ja gram tak, że karty pomysłów postaci leżą obok postaci, ale mogą na planszy, jak cieśla coś wymyśli to kładziesz obok nie ma ograniczenia chyba. A poza tym trafi Ci się przygoda, że musisz się pozbyć kilku pomysłów to Ci się miejsce zrobi :D
Lailonn pisze:1. Czy żetony determinacji są celowo ograniczone ilościowo? Grając w 4 osoby okazało się, że nie mamy jak uzyskiwać nowych, bo starych nie zużywaliśmy ;)
Grałem już wiele razy i z reguły zawsze komuś brakuje żetonów determinacji, żeby użyć jakiejś swojej specjalnej cechy. Jakim cudem wybraliście wszystkie żetony ? Musieliście chyba za każdym rzutem kością mieć 2 żetony zamiast sukcesu. Tak czy siak szacun za wybranie puli żetonów determinacji.
A udało się Wam chociaż wygrać scenariusz mając tyle żetonów ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Lubel pisze: Jakim cudem wybraliście wszystkie żetony ?
Może w fazie morale wszyscy pobierali żetony determinacji, a nie tylko pierwszy gracz?
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

Nie, tylko lider tury. Po prostu praktycznie ich nie używaliśmy ;) Do tego odpowiednia kombinacja kart i wyników na kościach. na 4 osoby żetonów jakoś dużo nie ma...Wygraliśmy finalnie mając zapas po 4-5 życia
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Lailonn pisze:Nie, tylko lider tury. Po prostu praktycznie ich nie używaliśmy ;) Do tego odpowiednia kombinacja kart i wyników na kościach. na 4 osoby żetonów jakoś dużo nie ma...Wygraliśmy finalnie mając zapas po 4-5 życia
Wygrać na 4 os. i wyczerpać pulę 20 żetonów determinacji to aż ciśnie się aby zacytować: Na pewno o czymś zapomnieliście. ;-) Wzięliście pod uwagę, że na 4 graczy pole porządkowania obozu dodaje +1 morale ALBO 2 żetony determinacji?
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

Owszem ale jak już pisałem kwestia rzutów(parę razy pod rząd +2) i kart + małe używanie specjalnych ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Lailonn pisze:Owszem ale jak już pisałem kwestia rzutów(parę razy pod rząd +2) i kart + małe używanie specjalnych ;)
Jak tyle akcji było nieudanych to jak się wam udało wygrać scenariusz?
Lailonn
Posty: 173
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lailonn »

Jak to jak? Jeśli nie dostanie się rany za każdym razem a dużo rzuca kośćmi, to co chwilę +2determinacji. Nie wiem ile tych żetonów jest ale zbyt dużo to nie...Nie pisałem, że CIĄGLE mieliśmy tyle ich w posiadaniu ale, że był taki moment,że brakowało znaczników. "Zmarnowanie" 1-2 rund z 12 nie gwarantuje przegranej.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Ja niedawno prawie wyczerpałem żetony determinacji grając solo 8) Wylosowałem bohatera niespecjalnie pasującego do rozgrywania scenariusza (Kucharz na Wyspie Kanibali - z taką determinacją nie powinien palić wioski, tylko zostać ich kacykiem!) i prawie nigdy nie miałem potrzeby używania specjalnych zdolności - akurat karty wydarzeń były łaskawe i nie odbierały mi morale, determinacji, żywności ani dobrej pogody. Zakończyłbym partyjkę sukcesem, gdyby trwała jedną rundę więcej - niestety, w ostatniej chwili wykończyła mnie oczywiście karta wydarzenia (obniżyła poziom broni o 2 w finalnej rundzie, gdy miałem już idealnie wyliczony atak na kanibali).
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Robinson nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Bea »

Kiedyś było mówione, że jeśli Piętaszek zginie podczas polowania to nie przynosi zdobyczy. A jeśli zginie podczas eksplorowania? Zakładamy, że eksploracja była udana, tylko pytajnik go zabił. I jeśli kafel zostaje jednak odkryty, to czy należą się bonusy z nim związane? Żetony, totemy itp?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Bea pisze:Kiedyś było mówione, że jeśli Piętaszek zginie podczas polowania to nie przynosi zdobyczy. A jeśli zginie podczas eksplorowania? Zakładamy, że eksploracja była udana, tylko pytajnik go zabił. I jeśli kafel zostaje jednak odkryty, to czy należą się bonusy z nim związane? Żetony, totemy itp?
W FAQ była informacja, że akcja, w której Piętaszka ubiły kości, jest mimo wszystko udana, bo kości rozpatruje się osobno.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Dobra ja mam takie 2 szybkie pytania :
1. Scenariusz nr 4 Wyspa Ognia. Robię akcję eksploracji, odkrywam kafelek na którym jest ikona totemu. Ze scenariusza wynika, że Wykonuję akcji eksploracji, aby pociągnąć 3 karty tajemnic. I pytanie : skoro miałem akcję eksploracji sukcesem, to czy wykonuję ponowną na nowym kafelku, czy to co z totemu dotyczy kafelka, który właśnie odkryłem ?

2. Z kart wydarzeń wyszło, że trzeba przy najbliższej akcji budowy przerzucic sukces. Kładziemy żeton przrzutu sukcesu. I teraz pytanie : czy jeśli idę dwoma pionami na budowę to rzucam kością, czy ten żeton tyczy się tylko sytuacji kiedy pójdziemy jednym pionem i wyrzucimy sukces na kościach ?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Lubel pisze:Dobra ja mam takie 2 szybkie pytania :
1. Scenariusz nr 4 Wyspa Ognia. Robię akcję eksploracji, odkrywam kafelek na którym jest ikona totemu. Ze scenariusza wynika, że Wykonuję akcji eksploracji, aby pociągnąć 3 karty tajemnic. I pytanie : skoro miałem akcję eksploracji sukcesem, to czy wykonuję ponowną na nowym kafelku, czy to co z totemu dotyczy kafelka, który właśnie odkryłem ?

2. Z kart wydarzeń wyszło, że trzeba przy najbliższej akcji budowy przerzucic sukces. Kładziemy żeton przrzutu sukcesu. I teraz pytanie : czy jeśli idę dwoma pionami na budowę to rzucam kością, czy ten żeton tyczy się tylko sytuacji kiedy pójdziemy jednym pionem i wyrzucimy sukces na kościach ?
1. Odkrycie totemu nie sprawia, że wykonujesz natychmiast dodatkową akcję eksploracji, tylko musisz wykonać na nim akcję eksploracji w jednej z przyszłych rund (ciągnąc karty tajemnic zamiast dokładać nowy kafel terenu). Eksplorację wykonujesz standardowo: 2 pionki = automatyczny sukces, 1 pionek = konieczność rzucania kośćmi.
2. Żeton tyczy się tylko sytuacji, w której rzucasz kością.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Jan Madejski pisze:1. Odkrycie totemu nie sprawia, że wykonujesz natychmiast dodatkową akcję eksploracji, tylko musisz wykonać na nim akcję eksploracji w jednej z przyszłych rund (ciągnąc karty tajemnic zamiast dokładać nowy kafel terenu). Eksplorację wykonujesz standardowo: 2 pionki = automatyczny sukces, 1 pionek = konieczność rzucania kośćmi.
Nie bardzo to rozumiem. Czyli w tej rundzie wysłałem 2 pionki na eksplorację i z kafelka zebrałem co trzeba i był totem. W związku z tym w następna akcja eksploracji to nie odkrycie nowego kafelka tylko ciągnięcie 3 kat tajemnic. Czy tak? a co jeśli pójdę na tą eksplorację 1 pionkiem i nie będzie sukcesu. Karty ciągnę dopiero gdy eksploracja będzie udana ?

Co więcej rozumiem, że dopiero gdy zrealizuje polecenie z totemu, czyli eksplorację z ciągnieciem 3 kart, mogę eksplorować teren wyspy?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Źle się wyraziłem - nie masz przymusu eksplorowania totemu. W następnej rundzie możesz wybrać, czy eksplorujesz fragmenty wyspy (kładąc pionki na nieodkrytym fragmencie planszy) czy świątynię (kładąc pionki na odpowiednim totemie). Możesz przeznaczyć do tego 2* pionki (automatyczny sukces) albo 1* (rzucasz kośćmi i jeśli nie będzie sukcesu to nie ciągniesz kart, ale możesz ponownie eksplorować w kolejnej rundzie).

* akurat w tym scenariuszu do akcji eksploracji trzeba przeznaczyć o 1 pionek więcej, niż standardowo - więc 1 pionek = brak jakiejkolwiek akcji, 2 pionki = konieczny rzut kośćmi, 3 pionki = automatyczny sukces. Z tego, co pamiętam, ostatnie świątynie wymagają jeszcze więcej pionków (dopiero 4 pionki = automatyczny sukces).
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

A no ok, teraz już chyba jasne. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu/graniu. ;)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: szmajchel »

Pytanie odnośnie scenariusza nr 2:
Czy na kafelkach z krzyżami może leżeć kostka mgły (czy te krzyże się "liczą")?

Ogólne:
Czy jeśli nie mamy schroniska, tylko sam obóz, to zbieramy surowce w fazie produkcji?
Czy na start postacie posiadają jakieś punkty determinacji?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Tak. Mgła może leżeć tam gdzie już są krzyże.
Zbieramy surowce z kafelka na którym mamy obóz w fazie produkcji, ale na stracie nie ma żadnej determinacji.
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Dora »

A ja powtórzę swoje pytanie :wink: Scenariusz na wyspie kanibali: Czy jeśli Piętaszek z psem odkrył kolejną wioskę kanibali, czyli wyeksplorował kafelek z totemem - to otrzymuje obrażenie? Na karcie scenariusza napisano "Gracz, który wyeksplorował, otrzymuje...", a jak wiemy Piętaszek graczem nie jest. Dla czystego sumienia obrażenie dostał, ale może byłam dla niego zbyt surowa? :wink:
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

szmajchel pisze:Pytanie odnośnie scenariusza nr 2:
Czy na kafelkach z krzyżami może leżeć kostka mgły (czy te krzyże się "liczą")
Dodam, że na kafelkach z mgłą można także krzyże zbudować. "Kosztuje" to jednak jednego piona więcej. Pamiętaj też, że mgła zakrywa typ terenu, więc wszelakie karty pomysłów pochodzące z zamglonych terenów są niedostępne.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Lubel pisze:
Jan Madejski pisze:1. Odkrycie totemu nie sprawia, że wykonujesz natychmiast dodatkową akcję eksploracji, tylko musisz wykonać na nim akcję eksploracji w jednej z przyszłych rund (ciągnąc karty tajemnic zamiast dokładać nowy kafel terenu). Eksplorację wykonujesz standardowo: 2 pionki = automatyczny sukces, 1 pionek = konieczność rzucania kośćmi.
Nie bardzo to rozumiem. Czyli w tej rundzie wysłałem 2 pionki na eksplorację i z kafelka zebrałem co trzeba i był totem. W związku z tym w następna akcja eksploracji to nie odkrycie nowego kafelka tylko ciągnięcie 3 kat tajemnic. Czy tak? a co jeśli pójdę na tą eksplorację 1 pionkiem i nie będzie sukcesu. Karty ciągnę dopiero gdy eksploracja będzie udana ?

Co więcej rozumiem, że dopiero gdy zrealizuje polecenie z totemu, czyli eksplorację z ciągnieciem 3 kart, mogę eksplorować teren wyspy?
Jan Madejski pisze:Źle się wyraziłem - nie masz przymusu eksplorowania totemu. W następnej rundzie możesz wybrać, czy eksplorujesz fragmenty wyspy (kładąc pionki na nieodkrytym fragmencie planszy) czy świątynię (kładąc pionki na odpowiednim totemie). Możesz przeznaczyć do tego 2* pionki (automatyczny sukces) albo 1* (rzucasz kośćmi i jeśli nie będzie sukcesu to nie ciągniesz kart, ale możesz ponownie eksplorować w kolejnej rundzie).

* akurat w tym scenariuszu do akcji eksploracji trzeba przeznaczyć o 1 pionek więcej, niż standardowo - więc 1 pionek = brak jakiejkolwiek akcji, 2 pionki = konieczny rzut kośćmi, 3 pionki = automatyczny sukces. Z tego, co pamiętam, ostatnie świątynie wymagają jeszcze więcej pionków (dopiero 4 pionki = automatyczny sukces).
Czyli jak odkryję kafelek z totemem, to kładę na nim "1" i w następnej rundzie albo eksploruję wyspę, albo totem. Czy kolejność odkrywania kafelków z totemami jest istotna? Chodzi o to, czy żeton z "1" kładę po odkryciu kafelka czy dopiero po eksploracji totemu. Jeśli po eksploracji totemu to teoretycznie można odkryć kilka kawałków wyspy z totemami a potem dopiero eksplorować te totemy niekoniecznie w kolejności odkrywanych fragmentów wyspy.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Żeton z numerem kładziesz od razu po odkryciu kafelka z totemem - kolejność jest istotna.
ODPOWIEDZ