O zoo le mio - pytanie o zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 653 times
Been thanked: 528 times

O zoo le mio - pytanie o zasady

Post autor: Harun »

Jak zawsze liczę na Waszą pomoc.
Zasadą dokładania płytek jest aby przedłużyć drogę. Jednak nie zawsze droga dokładnie pasuje do innej - czasami jest przesunięta o kilka mm. Czy mimo tego mogę dołożyć kafelek?

Jeśli tak - oznacza to, ze gra jest funkcjonalna, ale grafika szwankuje.
Jeśli nie - to gra przestaje być dla mnie funkcjonalna i zdecydowanie traci na uroku, ponieważ przed wylicytowaniem płytki gracz nie jest w stanie ocenić na oko, czy płytka będzie mu pasować, czy też droga będzie przesunięta np. o 3 mm. Oczywiście można ewentualnie sprawdzić taką płytkę przed licytacją, ale w mojej ocenie jest to bez sensu bo 1. ujawnia strategię 2. przedłuża grę.
Poza tym gdzie byłaby granica poprawności - czy różnica o 1 mm jest jeszcze ok a o 2 już nie? ...Już słyszę te spory między graczami.

Załączam przykład wątpliwej drogi na zdjęciu. Obrazuje ono także jak różnią się niedokładności - co uzasadnia postawione pytanie o granicę błędu.

Obrazek
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

W moim egzemplarzu przesunięć nie ma, więc zakładam że u Ciebie jest to kwestia grafiki.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

W Carcassonne 2 mam podobnie - tez nie wszystkie kafelki pasuja do siebie :(
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: O zoo le mio - pytanie o zasady

Post autor: maluman »

Harun pisze:nie zawsze droga dokładnie pasuje do innej - czasami jest przesunięta o kilka mm
Łatwo się domyślić, że wszystkie drogi powinny być dokładnie w połowach żetonów (lub połowach połówek). O przesunięciu świadczy między innymi przycięcie niebieskiej gwiazdki z żetonu w dolnym prawym rogu.

Pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
ODPOWIEDZ