Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: olocop »

Ze względu na odpowiedź wydawnictwa dotyczącą dodatków do Dominiona (nie mamy zamiaru wydawać ze względu na słaba sprzedaż itd.) mam pytanie i potrzebuję rady:

Mam w tym momencie wszystko, co wyszło po polsku, czyli Dominion + Intryga + Róg obfitości. Jakby pozostałe dodatki były wydane w PL, to z wielką chęcią kupiłbym je i wsparł rodzimy rynek, ale rodzimy rynek nie chce tego dla mnie zrobić.

Czy ma ktoś pomysł, jak NAJTANIEJ można spowodować, że będę posiadał pozostałe dodatki po polsku?
Odpowiedzi w stylu "naucz się angielskiego" mnie nie interesują, bo gram z żoną, która nie siądzie do czegoś, co ma choćby parę zdań po angielsku (nawet jeśli obok będzie miała na kartce tłumaczenie).

Rozważałem następujące opcje:
1) Karteczki z tłumaczeniem (Zakoszulkowanie wszystkiego + zakup dodatków po angielsku + karteczki w karty)
2) Kompleksowa podmiana (Zakoszulkowanie wszystkiego + zakup uzywanych Dominionów PL + całe fronty kart wydrukowane)
3) Naklejki (zakup dodatków ang + naklejenie tłumaczenia)

Warianty 1 i 2 są wariantami niestety bardzo drogimi (koszulki to koszt ok 12-16 zł za paczkę, których potrzeba 28 - czyli za same koszulki kwota robi się rzędu 350-450 zł).
W wariancie 2 mniej płacę za gry, ale więcej za wydruki (i nie wspieram zakupu dodatków).
Wariant 3 zniszczy i zaszpeca karty, poza tym nie wiem, czy nie uniemożliwi rozgrywki.

Czy macie jakieś inne opcje?
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Bea »

Ja mam podobny problem, bo gram z dziećmi, które angielski jeszcze słabo znają. Za jakiś czas pewno kupię kolejny dodatek po angielsku (też mam wszystkie polskie), ale nie będę się bawić w koszulki ani naklejki. Po prostu będę nowe karty wprowadzać do gry pojedynczo. Np wezmę 9 kart z podstawki i jedną kartę z nowego dodatku. Wytłumaczę jak ona działa. Działanie jednej karty po obrazku każdy zapamięta w przeciągu jednej gry. Potem, w kolejnej partii (albo na drugi dzień) wprowadzę kolejną nową kartę itd. Koszulki to ogromny koszt, naklejki zepsują karty. Ten sposób wydaje mi się najrozsądniejszy i tak też pewno zrobię. Zawsze możesz tą metodę spróbować zanim zakoszulkujesz karty lub nieodwracalnie nakleisz naklejki.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: sirkozi »

Miałem pewien pomysł, ale teraz zauważyłem, że jakiś geniusz zrobił karciankę w nietypowym formacie kart. :roll:

Najlepszym wyjściem jest mimo wszystko kupno gry w angielskiej wersji. Zrozumienie działania kart w końcu przyjdzie. Naprawdę wiele osób uczyło się lub szlifowało swój angielski na kartach do Magica :)
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: olocop »

Tylko u mnie tak ocja odpada. Dla mnie to nie problem, ale jak wprowadzę do gry chociaż jedną kartę po angielsku, to żona powie, że ona nie gra (bo nie będzie się męczyła i chwilę przypominała sobie, po co kupiła kartę itp., itd). To już przetestowane i sprawdzone przy innych grach.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Bea »

olocop pisze:Tylko u mnie tak ocja odpada. Dla mnie to nie problem, ale jak wprowadzę do gry chociaż jedną kartę po angielsku, to żona powie, że ona nie gra (bo nie będzie się męczyła i chwilę przypominała sobie, po co kupiła kartę itp., itd). To już przetestowane i sprawdzone przy innych grach.
Ale przecież jest obrazek. :roll: Jeden obrazek można spokojnie zapamiętać. W Dominionie nie czyta się za każdym razem tekstów, tylko patrzy na obrazki.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Furia »

Jest 2800 kart do Dominiona? Ja jednak poleciłabym opcję 1. Zakoszulkowanie wszystkiego w koszulki Maydaya, żeby nie wyszło aż tak strasznie drogo a potem powoli spolszczanie po jednym dodatku.
Co do angielskiego to doskonale Cię rozumiem. Wydaje się, że jest on standardem, ale tak nie jest. Także muszę spolszczać wszystkie karty, bo tłumaczenie nie pomaga. Zwykle nawet jak 5 razy wytłumaczę działanie jednej karty to za chwilę znów pojawia się pytanie o tę kartę. Jak widać jednej karty jednak nie można zapamiętać. :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Bea »

Furia pisze:Jest 2800 kart do Dominiona?
Ale jedna karta występuje w 10 egzemplarzach. tak więc w jednym dodatku tak naprawdę mamy tylko 25 różnych kary z króciutkim tekstem i charakterystycznym obrazkiem. Po jednej grze już wszyscy pamiętają co dana karta robi patrząc tylko na obrazek, nie trzeba czytać za każdym razem, nie trzeba wprowadzać wszystkich nowych kart naraz. Ale trzeba wykazać się odrobiną dobrej woli i chęci ;)
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: MattCarnall »

U mnie było podobnie z grami. Wszystko musiało by po polsku, a granie z tłumaczeniami dla współgraczy bywało bardzo uciążliwe. Tu się z Tobą zgadzam. Niemniej jednak moja dziewczyna, z którą najczęściej gram w Dominiona, odkryła serwis GOKO, okazało się, że angielski w ogóle jej tam nie przeszkadza, nawet granie kartami z dodatków, których nie posiadamy nie sprawiło jej żadnego problemu.

Stwierdziłem zatem, że kupienie dodatku po angielsku np. Seaside i wprowadzanie z niego po 2-3 kart na 10 nie będzie żadnym utrudnieniem. Problem narasta przy większej ilości kart.

Niestety jeżeli ktoś ni w ząb nie rozumie angielskiego, to sprawa jest trudniejsza. Ja np. nie usiadłbym do Dominiona, gdzie 2-3 decki byłyby po niemiecku czy francusku.

Co do wydawania dodatków do tej gry, to niestety jest to tak specyficzna gra, że nie dziwi mnie to, iż BARD ma z tym problem. Dopiero od jakiegoś czasu pojawiła się możliwość dokupienia samych kart monet itp. Ta gra jest droga, dodatek kosztuje tyle, co samodzielna gra, zakoszulkowanie tego wszystkiego stanowi istny kosmos.

Kupiłbym dodatek po polsku, jeżeli taki by był, gra z ang też nie będzie zła.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: kwiatosz »

Nie wszystkie karty mają tekst, czy w dodatkach już wszystkie? Ja okleiłem wszystkie karty do Riese Freunde Fette Feten i nie przeszkadza to za bardzo w tasowaniu, ale się nieco zdziera (a w Dominionie będzie to szczególnie upierdliwe). Z tego co czytam temat - może żona zna inny język, w którym te dodatki wyszły? Bo nawet w jakichś ugrofińskich można znaleźć Dominiona.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Bea »

kwiatosz pisze:Nie wszystkie karty mają tekst, czy w dodatkach już wszystkie? .
Chyba wszystkie, ale to jest dosłownie ze trzy zdania na karcie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Zet »

To bez znaczenia, czy na karcie jest obrazek i 1 zdanie, czy ściana tekstu, czy zapamięta się to w ciągu minuty, czy trzech.
Jak Kobieta mówi, że nie zagra, bo jest angielski i koniec, kropka, to nic jej nie przekona :(

Nie próbuję tego zrozumieć, po prostu przyjmuję do wiadomości. Tak jest zdrowiej ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Bea »

To może jeszcze warto dać ogłoszenie na forum, może ktoś już ma taki spolszczony dodatek i chce się go pozbyć.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: Furia »

Bea pisze:
Furia pisze:Jest 2800 kart do Dominiona?
Ale jedna karta występuje w 10 egzemplarzach. tak więc w jednym dodatku tak naprawdę mamy tylko 25 różnych kary z króciutkim tekstem i charakterystycznym obrazkiem. Po jednej grze już wszyscy pamiętają co dana karta robi patrząc tylko na obrazek, nie trzeba czytać za każdym razem, nie trzeba wprowadzać wszystkich nowych kart naraz. Ale trzeba wykazać się odrobiną dobrej woli i chęci ;)
Tak. Wiem, zdarzyło mi się grać kilka razy. Zdziwiłam się jedynie ilością. Bo nawet jeśli każdej karty mamy 10 egzemplarzy + monetki i karty punktowe to i tak daje jakieś 250 rodzajów. Nie wiedziałam, że tego jest aż tyle.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion - co kupić, by mieć wszystko w PL?

Post autor: olocop »

Zet pisze:To bez znaczenia, czy na karcie jest obrazek i 1 zdanie, czy ściana tekstu, czy zapamięta się to w ciągu minuty, czy trzech.
Jak Kobieta mówi, że nie zagra, bo jest angielski i koniec, kropka, to nic jej nie przekona :(
No i właśnie.
A żona zna francuski, ale ja ni w ząb :) Ale pomyślę nad tym...

Jeszcze jest możliwość wydruku kart, np. przez Artscow. Tylko jak w przypadku dodatków fanowskich nie ma problemu z prawami autorskimi, to nie wiem jak to się ma, gdy chcę wydrukować dodatek w PL do użytku własnego. I pytanie o jakość i opłacalność. Czy ktoś zamawiał sobie coś takiego jak wydruk dodatku fanowskiego?

P.S: Nie ma ktoś do odstąpienia 2800 koszulek za darmochę? ;)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
ODPOWIEDZ