Ludwik XIV; ktoś grał?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Ludwik XIV; ktoś grał?

Post autor: xshadow »

Wpadła mi w oko ta karcianka. Klimat jest wielce zachęcający. Opinie zagranicznych graczy ciekawe. Jednak cena jak na karciankę jest wręcz zaporowa (gdyby była w cenie San Juan pewnie bym kupił). Czy ktoś miał z nią styczność? Czy warata jest tych pieniędzy? A może będzie szansa zapoznać się z nią na Dracoolu?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Mi takze gra bardzo wpadla w oko, ale na razie nie planuje jej zakupu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

Temat dość stary, ale może od czasów jego zamieszczenia już ktoś miał okazję zagrać w tę karciankę i mógłby przybliżyć innym jak się ta gra prezentuje? Bo wygląda naprawde zachęcająco :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Robię właśnie instrukcję. Za kilka dni (a na pewno w przyszłym tygodniu) gra będzie dostępna w sklepach Gryf i Variete.
Na razie krótka informacja. Jak na karciankę, gra ma dość dużo rekwizytów: 12 płytek z różnymi postaciami królewskiego dworu (rodzina króla, kochanki, ministrowie, dowódcy) - płytki tworzą planszę, ale mogą być w trakcie gry odwracane, bo awers i rewers trochę sie różnią. Ponadto jest 90 kart (40 kart misji, podzielonych na trzy talie, 30 kart wpływu, 12 kart intrygi i 8 kart pieniędzy), 64 pionki wpływu, 60 zetonów-herbów, 34 żetony misji, 32 monety (luidory) i pionek króla Ludwika XIV.
Gra składa sie z 4 rund, podzielonych na 4 fazy: fazy odnowy zasobów (gracze dostają pieniądze i karty wpływu), fazy wpływu (gracze ustawiają na płytkach zetony wpływu), fazy obliczenia (porównywane są wpływy graczy na poszczególne osoby czyli liczby pionków graczy na różnych płytkach i wypłacane nagrody, za najwiekszy wpływ) i fazy misji (gracze mogą wykładać na stół karty misji, płacąc za wyłożenie żetonami misji).
Po zakończeniu 4 rundy następuje koncowe podliczenie. Gracz otrzymuje po 5 punktów za każdą kartę misji i po 1 punkcie za każdą tarczę.
Tyle w telegraficznym skrócie, bo całe przepisy to 16 stron formatu A5 dość drobnym drukiem.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Gryfie jest juz dostepna od zeszłego tygodnia.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wiem, że w Gryfie jest (w końcu sam ją tam przywiozłem), ale dopóki nie zrobiłem polskiej instrukcji, nie chciałem upowszechniać tej informacji
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Witam wszystkich,

w pierwszej kolejności pragnę się przywitać, przedstawić, bom pierwszy raz na tym forum ;)
Czytam i czytam od dni kilku, aż w końcu nadeszła chwila by napisać.
Witam zatem wszystkich forumowiczów baaardzo serdecznie.

W telegraficznym skrócie:
wspólnie z żoną lubimy wspólnie grać w różne gry - często gramy w Scrabble, domino oraz GO - planszę - dechę zrobił mój dziadek, i jest super (4 cm grubości, naturalne drewno - linie siatki rysowałem sam ;) ).

No i zakupiliśmy wczoraj grę Backgammon - którą zawsze chciałem mieć i grać lubię. Natomiast kupiliśmy też Ludwika XIV i tu jest pewien problem. Instrukcja jest dość zawile napisana; czy ktoś zechciałby w kilku(dziesięciu) zdaniach opisać kolejność gry. Ogólne zasady oraz punktacje rozumiemy, ale co dokładnie i kiedy się zagrywa, - z tym gorzej.

Proszę o wyrozumiałość i pomoc.
Pozdrawiam
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Ja nie grałem, ale ktoś z bywalców Smolnej na pewno zna dobrze reguły. W sensie lepiej poznacie reguły na żywo. Zajrzyj tutaj:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... sc&start=0

I rezerwujcie czas na piątek popołudnie :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

tomasz_z napisał:
Instrukcja jest dość zawile napisana; czy ktoś zechciałby w kilku(dziesięciu) zdaniach opisać kolejność gry. Ogólne zasady oraz punktacje rozumiemy, ale co dokładnie i kiedy się zagrywa, - z tym gorzej.
Instrukcja jest długa i trudno ja streścić w kilku zdaniach. Ogólnie biorąc są cztery rundy i każda z nich składa się z czterech kolejnych faz. Co w której fazie sie robi i w jakiej kolejności, jest w instrukcji dokładnie napisane. Oczywiście czytając samą instrukcję trudno wszystko dokładnie zapamietać ale w trakcie rozgrywki dość szybko wszystko staje sie jasne. Może lepiej napisz, czego nie rozumiesz
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Bogoria pisze:Temat dość stary, ale może od czasów jego zamieszczenia już ktoś miał okazję zagrać w tę karciankę i mógłby przybliżyć innym jak się ta gra prezentuje? Bo wygląda naprawde zachęcająco :D
http://gamesfanatic.blogspot.com/2006/1 ... olnej.html
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Dzięki za odp.

Co do Smolnej, mam pytanie; czy każdy może przyjść?
Czy trzeba brać swoje gry? Czy ktoś początkujący w planszówkach może pograc?

Czy się tam pali? Czy tylko gra?

Cafe Java: chciałem zapytać, czy dalej tam gracie? bo to 100 metrów od mego mieszkania ;) przy metrze politechnika.

Niestety w ten piątek jestem na spotkaniu w piątek o 17 w Radomiu, więc najprościej nie dam rady.

Właśnie zagrałem z żoną pierwszą grę; pytanie w zasadzie jedno - czy jest konieczność wypełniania misji? czy można odpuścić je a w zamian za zebrane żetony misji (nadwyżkę powyżej jednego) otrzymać herby?
follow the white rabbit...
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

O Smolnej rozmawiamy w wątku o Smolnej. Jeśli przeraża Cie 135 stron, to zobacz tylko pierwszą i dwie ostatnie. Gramy w LO im. Zamoyskiego, więc tam sie nie pali. Spokojnie możesz przyjść z pustymi rękoma. I tak Cię ktoś przygarnie do stolika.

Stoney Piont Java zmarło ze względu na godzinę zamknięcia o 19.
tomasz_z
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomasz_z »

Widziałem, że tam rozmawiamy o Smolnej. Przepraszam za zamieszanie, ale w dalszej części pytania jest mowa o grez Ludwik XIV jak w temacie, a nie chciałem nabijać postów.
Po drugie, odpowiedziałem tylko na pytanie tj. propozycję zajrzenia na forum.
follow the white rabbit...
ODPOWIEDZ