Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Dostałem swój egzemplarz EiT i zgodnie z obietnicą chciałem się podzielić wrażeniami estetycznymi. Wbrew wszelkim obawom gra jest wydana bardzo ładnie i klimatycznie. Gra nie jest brzydka! Oczywiście jak ktoś woli wersję angielską to trudno się sprzeczać. Co do grafiki - popatrzyłem sobie na plansze i rzeka, roślinność przy rzece i inne elemetny skojarzyły mi się z pewną grą rodzinną. Porównałem autorów i grafiki... i zgadza się. Autor grafiki ma na swoim koncie Carcassonne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Geko pisze:Co do grafiki - popatrzyłem sobie na plansze i rzeka, roślinność przy rzece i inne elemetny skojarzyły mi się z pewną grą rodzinną. Porównałem autorów i grafiki... i zgadza się. Autor grafiki ma na swoim koncie Carcassonne.
Akurat plansza jest ładna, przyznaję. :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Plansza jest bardzo estetyczna ;). Ale kafelki ... grrr ;].
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Post autor: cezner »

Eee tam przesadzacie z tą brzydkością kafelków. Moim zdaniem są OK :) Grafiki są trochę surowe, ale wydaje mnie się, że współgra to akurat z planszą
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Patrząc na fotki, stwierdzam, że nie mam nic do zarzucenia EiT w wydaniu PL. Wszystko wygląda elegancko i schludnie. Porządnie wykonane, a layout także mi się podoba. Podsumowując wielki plus. Tylko, że znowu trzeba zbierać kasę na nastepną grę :lol:

P.S.
Dusso, pojawisz się we wtorek w Gumowej z EiT ? :wink: (dzisiaj także się spotykamy o 17:30, więc jak masz ochote to wpadnij :wink: ).
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Przez najblizszy tydzień nie ruszam się z domu, mam zapalenie oskrzeli i tydzień zwolnienia.. :roll:
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Oj szkoda, w takim razie Życzę szybkiego powrotu do zdrówka :) EiT poczeka .. :twisted:
Awatar użytkownika
Hatar
Posty: 203
Rejestracja: 02 sty 2007, 10:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hatar »

Mnie sie bardzo podoba Polskie wydanie EiT :) Grafika ok, wszystkie elementy porzadnej jakosci ( moze troche parawany zbyt cienkie).
Mam pytanie odnosnie zasad. Nie jest dla mnie do konca jasne, czy zeton katastrofy po uzyciu zostaje na planszy do konca gry, czy nalezy go sciagnac z planszy razem z rzetonem na ktory zostal polozony?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Zeton katastrofy zostaje do konca gry na planszy.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Robi się powoli mętlik, z jedenj strony ludzie piszą tu o swojej opinii co do jakości wydania z drugiej strony pojawiają się pytania o zasady. Może by to jakoś rozdzielić.

Ja akurat o polskiej edycji. Grę mam od piątku, ale dopiero dziś znalazłem czas by rozpakować pudełko.

Plansza naprawdę bardzo ładna, zdecydowanie lepsza niż pstrokata, komiksowa angielska. Żetony ze zdjęć wydawały się koszmarne, ale na żywo prezentują się naprawdę ładnie. Co do jakości pozostałych elementów mam lekkie zastrzeżenia. Przywódcy dynastii byli w angielskiej wersji chyba dwustronni, tutaj są jednostronni. Dobra to już akurat mało przeszkadza. Gorzej, że trzech niebieskich przywódców jest trochę bladych. Dokładnie widać do jakiej dynastii należą, ale jednak jest to niedociągnięcie. Poza tym małych kostek zwycięstwa ma być po 20 w kolorze. Ja mam 20 niebiekich, 19 czerwonych i po 21 zielonych i czarnych... No i zasłonki. Nie dość, że są z bardzo ciekiego papieru, to jeszcze ie są "przygotowane" do zginania.

Co prawda wszytkie te drobne usterki nie mają jakiegoś złego wpływu na samą rozgrywkę, tym niemniej po grze, która kosztuję 145 zł można wymagać dopracowania w 100%.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Przywódcy w ang wersji byli jednostronni. A z kostkami to masz więcej niż w instrukcji - ja bym nie narzekał :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Sztefan pisze:zdecydowanie lepsza niż pstrokata, komiksowa angielska.
Ładna, ale nie tak jak "pstroakata, komiksowa angielska". :twisted:
Co ciekawe, z reguły wydania Mayfair podobają mi się mniej od oryginalnych Niemieckich (np. koszmarne Settlers Of Catan), a tutaj jest wyjątek.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Sztefan - jak chcesz możesz mailować do Lacerty o przysłanie jednej kosteczki. Tylko w praktyce to dużo nie zmienia, bo sytuacja, że wykorzystuje się wszystkie kostki danego koloru w praktyce zdarza się chyba bardzo rzadko. Choć rozumiem, że może to troszkę boleć :cry: Ja też jestem pod tym względem perfekcjonistą :wink: Co do estetyki - można się ładnie nabrać oceniając grę tylko na podstawie zdjęć. Naprawdę wszystko wygląda bardzo ładnie i cieszy oko. Całość w czasie gry jest bardzo przejrzysta. Gdybym miał teraz wybierać między obiema wersjami w tej samej cenie, wybrałbym polską. Co do zasłonek - mnie tam ich składanie sprawiło pewną radość, w końcu to tylko chwila zabawy z linijką. Podobnie jak złączenie (z pomocą Kropelki) monumentów.

PS. Dziś pokazałem grę żonie. Nie dość, że się jej spodobała, to szybko załapała zasady i mnie ograła :shock:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

A ja mam pytanie które nie dotyczy samych zasad ale rozgrywki w EiT: jak wymieniacie pkt (male kostki na duze), no bo to jednak zdradza kto czego ile mniej wiecej ma. Czy macie na to jakis sposob?
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Mialem przyjemnosc w weekend pograc w wersje polska (czyli niemiecka). Jest fatalnie - brak czytelnosci sytuacji na planszy, brzydka grafika (juz teraz na zywo mialem okazje ocenic), zupelnie tragiczne jest to, ze zetony katastrof maja takie samo tlo jak pozostale kafelki - nie widac od razu ktore krolestwa sa polaczone a ktore nie. Powtarzam nieco swoja wczesniejsza opinie, ale po prostu mialem okazje zagrac w polska wersje i zweryfikowac wrazenia ze zdjec.
Ale dobrze ze jest po polsku i jest wybor :P
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

e, trochę może i zdradza, ale nie zauwazyłem by kiedykolwiek miało to znaczenie w grze - jakby ktoś chciał to i z samego "zapamiętywania" małych punktów będzie wiedział co i ile kto ma
:wink:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

jax pisze: Jest fatalnie - brak czytelnosci sytuacji na planszy, brzydka grafika (juz teraz na zywo mialem okazje ocenic), zupelnie tragiczne jest to, ze zetony katastrof maja takie samo tlo jak pozostale kafelki - nie widac od razu ktore krolestwa sa polaczone a ktore nie.
Jacek bzdury gada. Grałem w nim w tą samą rozgrywkę, w pomieszczeniu było ciemnawo, oczy Jackowe jak wiadomo nie są ideałem. Sam wychowałem się na angielskiej wersji T&E, jednakże po zagraniu 2 partii w nową polską, nie miałem już żadnych problemów z rozeznaniem sie w sytuacji na planszy, kolorze kafelków czy grafikach. Po prostu podszedł do gry z nastawieniem, którego nie dawało się zmienić i tyle - oto moje zdanie. Jak chce się coś skrytykować to się zawsze coś znajdzie vide"zając a ty znowu bez czapki." :twisted:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Valmont pisze: Jacek bzdury gada. Grałem w nim w tą samą rozgrywkę, w pomieszczeniu było ciemnawo, oczy Jackowe jak wiadomo nie są ideałem.
No wiesz co... Oczy jego niczym studnie bez dna, w ktorych odbija sie niebo pelne gwiazd :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Don Simon pisze: No wiesz co... Oczy jego niczym studnie bez dna, w ktorych odbija sie niebo pelne gwiazd :-).
I pewnie mu te gwiazdy tak po oczach mu dają niczym halogeny, że kolorów nie rozróżnia i zniekształcają mu się kształty i figury oraz wszystko brzydnie w oczach niczym w gabinecie luster... :P
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Planuje przyniesc wersje eng. w piatek na Smolna. I dac do pogrania tym, ktorzy sprobowali dotad tylko wersji polskiej. Wtedy pogadamy. :twisted:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

jax pisze:Planuje przyniesc wersje eng. w piatek na Smolna. I dac do pogrania tym, ktorzy sprobowali dotad tylko wersji polskiej. Wtedy pogadamy. :twisted:
Ależ Jacku kochany - dwa posty wyżej napisałem przecież że wychowałem się na angielskiej wersji Mayfair. Ale zauważyłem też że po drugiej rozgrywce przyzwyczaiłem sie także do wersji polskiej (bazującej na niemieckiej) - więc nie ma co demonizować tej ostatniej..
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Grałem w obie wersje, wczoraj dwa razy w wersję Lacerty. Nie ma żadnego problemu z brakiem czytelności. Wszystko widać i gra się bardzo dobrze.

P.S.
Ty my wylatujesz z Baloon Cupem jax to masz za łgarstwa z lacertowym TiE :P
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Pancho pisze:Ty my wylatujesz z Baloon Cupem jax to masz za łgarstwa z lacertowym TiE :P
:lol:
tylko ze BC zostal wielokrotnie zweryfikowany a polskie TiE na to jeszcze czeka - nie wiem czy dostrzegasz takie subtelne roznice :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

jax pisze:tylko ze BC zostal wielokrotnie zweryfikowany a polskie TiE na to jeszcze czeka - nie wiem czy dostrzegasz takie subtelne roznice :)
Ty nie zauważyłeś natomiast faktu, że właśnie TiE jest ostro weryfikowany i tracisz grunt pod nogami :)
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Pancho pisze: Ty nie zauważyłeś natomiast faktu, że właśnie TiE jest ostro weryfikowany i tracisz grunt pod nogami :)
Jaki grunt? Tam od samego początku były lotne piaski pod jackowymi nogami... Ale miejmy nadzieje, że przestanie trwać w uporze, przejrzy na te swoje "bezdenne" oczy w których odbijają się gwiazdy i wróci na łono matki-rozwagi i skromności, zamiast wszczynać fanaberyczne spory pozbawione zupełnie podstaw... Zagra jeszcze 2 razy i zmieni zdanie, a jak nie to nie warto będzie go nawracać na siłe, bo okaże się zatwardziałeym "grzesznikiem" skazanym na potępienie :twisted:
ODPOWIEDZ