Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: piogar »

Dzieki za odpowiedz. Rozumiem, ze Edycja II to ta, ktora wlasnie weszla do sklepow, tak? Pytam, bo nie sledzilem co dzialo sie z wydaniami Agricoli rok temu, a post jest ze stycznia 2012, czyli ma ponad rok.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

piogar pisze:[...]Rozumiem, ze Edycja II to ta, ktora wlasnie weszla do sklepow, tak? [...]
Nie.
W poście jest mowa o zmianach w 1-3 edycji, a obecnie wyszła 4 edycja.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Jeśli masz już co najmniej jedną grę za sobą i jesteś w stanie przeznaczyć 15-20 minut więcej na rozgrywkę (z czasem mniej), to lepiej wziąć draft, bo dokłada nowy element do gry, jeszcze więcej kombinowanie i strategii.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

No grałem już kilka razy, ale zawsze z talią E i zastanawiam się czy zmiksowanie wszystkich talii nie zepsuje w jakiś sposob rozgrywki. Jezeli tak jest to licze ze draft moze zapobiec zbyt mocnemu zestawowi kart dla jednego gracza.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Jeśli gracze prezentują mniej więcej jednakowy poziom, to draft zdecydowanie niweluje szczęście związane z doborem kombujących się kart, które przypadły tylko jednemu graczowi.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Agricola

Post autor: siawq »

Witam

Kilka dni temu kupiłem Agricole na znanym serwisie aukcyjnym. Dopiero dzisiaj miałem czas aby się jej lepiej przyglądnąć. Zauważyłem, że plansze są źle wydrukowane tzn. jakby druk jest przesunięty o 1 cm przez co np. na planszy dużych usprawnień skrajne karty są obcięte. Czy była wzmanka o takiej serii, lub ktoś się już z takimi egzmplarzami spotkał?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Odp: Agricola

Post autor: Coen »

siawq pisze:Witam

Kilka dni temu kupiłem Agricole na znanym serwisie aukcyjnym. Dopiero dzisiaj miałem czas aby się jej lepiej przyglądnąć. Zauważyłem, że plansze są źle wydrukowane tzn. jakby druk jest przesunięty o 1 cm przez co np. na planszy dużych usprawnień skrajne karty są obcięte. Czy była wzmanka o takiej serii, lub ktoś się już z takimi egzmplarzami spotkał?
Kolega trafił na taki egzemplarz kupiony w 3trollach, bez żadnych problemów sklep wymienił plansze na takie bez błędu.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: piogar »

Mozesz wrzucic zdjecie? U mnie tez plansza z duzymi usprawnieniami jest dziwnie blisko lewej strony (chociaz nic nie jest uciete).
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Uderzajcie do producenta (Lacerta). Na pewno Wam wymieni.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Agricola

Post autor: siawq »

Niestety fot teraz nie wrzucę bo kolejny raz w tym roku zdrowie się posypało i dzisiaj znalazłem się w szpitalu.

Jeśli chodzi o wymianę przez producenta. Grę zakupiłem na allegro i nie mam żadnego paragonu czy też dowodu zakupu. Defekt zauważyłem już po odfoliowaniu kart. W takim razie wymiana dalej wchodzi w grę? Jak wygląda procedura, ktoś wie?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Senthe »

Różni producenci różnie do tego podchodzą, ale Lacercie raczej wszystko jedno, skąd masz grę, i wszystko bez narzekania wymieniają. Lepiej się po prostu z nimi skontaktuj ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Agricola

Post autor: siawq »

siawq pisze:Niestety fot teraz nie wrzucę bo kolejny raz w tym roku zdrowie się posypało i dzisiaj znalazłem się w szpitalu.

Jeśli chodzi o wymianę przez producenta. Grę zakupiłem na allegro i nie mam żadnego paragonu czy też dowodu zakupu. Defekt zauważyłem już po odfoliowaniu kart. W takim razie wymiana dalej wchodzi w grę? Jak wygląda procedura, ktoś wie?
Odnośnie zaistniałej sytuacji pragnę poinformować iż Lacerta na podstawie zdjęć bezproblemowo i ekspresowo wysłała nowych 9 plansz mimo iż reklamowałem błędny druk tylko na czterech. Pełen profesjonalizm.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Agricola

Post autor: Wallenstein »

Czy wiadomo już może jaki dodatek będzie wydany w tym roku przez Lacertę?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: TTR_1983 »

Wallenstein pisze:Czy wiadomo już może jaki dodatek będzie wydany w tym roku przez Lacertę?
9 maja napisali, ze prawdopodobnie będzie to Gamers Deck. Nie wiadomo tylko kiedy.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Agricola

Post autor: Wallenstein »

Wiadomo - 4 kwartał.

Dzięki za podanie potencjalnego tytułu.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Agricola

Post autor: Pawelec123456 »

Jestem po 2 grach 1vs1 i jednej solówce i nie mogę się powstrzymać od jednego stwierdzenia: dla mnie ta gra za szybko się kończy. Chociaż w wariancie rodzinnym nabiłem 35 punktów za pierwszym razem, to i tak połowę punktów zdobyłem w ostatnich 3 kolejkach, wcześniej to było mozolne zbieranie drewna itp., a móżdżenia było nie za dużo.

Pewnie gdybym szybciej powiększył rodzinę to byłoby ciekawiej, ale miałem kłopoty z ich wyżywieniem (następnym razem postawię na zboże i piece). Zanim zaczniemy grać z kartami to chciałbym wiedzieć ilu zagrań kartami mam się spodziewać w jednej grze. Na start dostajemy 14, ale sądząc po tempie to wyłożymy max 4 karty z ręki i 2 duże usprawnienia. Trochę szkoda, bo te karty wyglądają interesująco.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

Tzw. syndrom przykrótkiej kołderki jest jedną z największych zalet Agricoli, choc niektorzy postrzegaja to jako wadę. Jezeli gracie tylko we dwojke i gra Wam sie podoba to mozecie sprobowac zagrac w Agricole: Chlopi i ich zwierzyniec, gdzie, w przeciwienstwie do duzej Agricoli, w ciagu calej gry mozna swoje gospodarstwo rozkrecic na pelnych obrotach :)

Co do kart pomocnikow i usprawnien to w mojej ekipie przecietnie na koniec gry kazdy ma mniej wiecej 3-4 pomocnikow, tyle samo malych usprawnien i do tego 1-2 duze usprawnienia, takze nie jest tak zle z tym kartami, polowe idzie spokojnie wystawic, wiekszej zas ilosci zazwyczaj nie ma po prostu sensu, choc jakby sie uparl to moglby teoretycznie, kosztem rozwoju gospodarstwa, zagrac i wszystko.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

Przeciętnie wystawia się ok. 7-10 kart, ale to trzeba już ogarniać grę. Agri zyskuje z każdą partią.
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Agricola

Post autor: Pawelec123456 »

7-10 kart? Lepiej niż myślałem. Jeszcze jedno pytanie: czy na każde żniwa przerabiacie coś z zasobów na żywność? Pierwsze żniwa bez problemu przechodzi się na jedzeniu ze startu i z pól (jeszcze nie grałem z pomocnikami, a ci konsumują nasze zasoby, pewnie jest trudniej), nie wiem czy z drugimi też próbować (skoro mogę powiększyć rodzinę to chyba raczej kupiłbym piec i upiekł chleb zamiast polować na te pola z żywnością).
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Indar »

Trochę trudniej, ale nie zapomnij że konsumują tylko przy wystawieniu (poza pierwszym pomocnikiem). Zawsze coś trzeba przerobić, czy to jakieś zwierzątko, czy coś innego. Inaczej się raczej nie da. Ale po jakimś czasie zwrócisz uwagę że to właśnie na początku jest trudniej z wyżywieniem - później robi się łatwiej. Zawsze na jakimś polu leży większa liczba zwierzątek, trafi się jakiś pomocnik który dobrze przerabia warzywo itd.
Wariant rodzinny jest dobry może na raz, pomocnicy i usprawnienia nadają grze skrzydeł.
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: siemian »

Pawelec123456 pisze:7-10 kart? Lepiej niż myślałem. Jeszcze jedno pytanie: czy na każde żniwa przerabiacie coś z zasobów na żywność? Pierwsze żniwa bez problemu przechodzi się na jedzeniu ze startu i z pól (jeszcze nie grałem z pomocnikami, a ci konsumują nasze zasoby, pewnie jest trudniej), nie wiem czy z drugimi też próbować (skoro mogę powiększyć rodzinę to chyba raczej kupiłbym piec i upiekł chleb zamiast polować na te pola z żywnością).
Można stworzyć różne strategie żywienia. Część z nich wymaga przetwarzania w żniwach, ale są też takie, w których nie jest to w ogóle potrzebne. Wszystko zależy od tego jakich kart użyjesz ty i twoi przeciwnicy i dlatego pełna wersja jest ciekawsza. Po "przesiadce" nikt nie wraca do wersji rodzinnej :).
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2109
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

siemian pisze: Po "przesiadce" nikt nie wraca do wersji rodzinnej :).
Chyba, że na Mistrzostwach Polski, gdzie taka partia jest przymusowa :D
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Agricola

Post autor: bazyn »

Znam sporo osób którzy preferują wersję rodzinną ze względu na mniejszą losowosc.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Pawelec123456
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:34

Re: Agricola

Post autor: Pawelec123456 »

Jestem po 3 partiach na 2 graczy z kartami i mam kłopoty z rodziną. Albo jest za mała (tzn. nie nadążam stawiać izb - może po prostu trzeba częściej zbierać drewno), albo nie mam ich jak karmić i koniec końców zostaję bez zwierząt/plonów i staję na ok. 30 punktach. Współgracze mają ten sam kłopot, więc albo wszyscy są genialni i perfekcyjnie się blokujemy, albo w ogóle nie umiemy grać :(
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Pawelec123456 pisze:Jestem po 3 partiach na 2 graczy z kartami i mam kłopoty z rodziną. Albo jest za mała (tzn. nie nadążam stawiać izb - może po prostu trzeba częściej zbierać drewno), albo nie mam ich jak karmić i koniec końców zostaję bez zwierząt/plonów i staję na ok. 30 punktach. Współgracze mają ten sam kłopot, więc albo wszyscy są genialni i perfekcyjnie się blokujemy, albo w ogóle nie umiemy grać :(
Spokojnie, wszystko przyjdzie z czasem. Próbujcie kombosować akcje. Czasami warto poczekać jedną kolejkę aby np. rozbudować się i zrobić małe/duże usprawnienie. Albo zbudować chatę i do tego obory, etc. Warto też szybko zadbać o kolejnego członka rodziny - w końcu to dodatkowa akcja. Często pomocnicy dużo pomagają dlatego warto ich wystawiać na samym początku. To samo z usprawnieniami. Agricola jest specyficzna i często wygrywa gracz, który przez 10 rund teoretycznie nie ma nic. Jeśli mądrze zagra to może w ciągu 4 może nadrobić straty a wręcz przegonić konkurencję.

Przy dwóch graczach tak naprawdę jest wieeeele opcji. Prawdziwe blokowanie jest przy pięciu :)
ODPOWIEDZ