Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: Senthe »

Dlaczego zabiłeś Piętaszka w drugiej turze? :shock:
Na moje to grasz chyba za bardzo ryzykownie i/lub nieelastycznie (8 niepewnych akcji pod rząd??). Ta gra bardzo takie podejście karci.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: djedi gamer »

Piętach w pierwszej turze wybudował szałas i dostał dwie rany z rzutu, a w drugiej poznał nowy kafelek wyspy i znów dwie rany i świeć Panie....
Podjąłem ryzyko złych rzutów, żeby przez dwie rundy odkryć 3 kafle i wybudować szałas, żeby nie tracić życia. Taka była moja taktyka. Później Piętaszka mógłby odpoczywać, albo zgarniać bezpiecznie wydarzenia z planszy.
Ja zająłem się dwiema nieudanymi próbami rozrysowania mapy, aby mieć możliwość lepszej eksploracji terenu. Czym jest później, to rysowanie mapy jest coraz mniej opłacalne. W końcu musiałem projekt porzucić.
Niestety złe rzuty (nie policzę w tej chwili ich prawdopodobieństwa) i strata Piętaszka to pewny klops.

Co do 8 niepewnych akcji, to po dwóch pierwszych nieudanych, gdzie zaryzykowałem, żeby nie zostać z palcem w nocniku, następne już musiały być niepewne, bo nie starczyło by czasu.

Pamiętajmy, że na Wyspie ognia potrzeba aż 3 pionów do pewnej eksploracji....
Ostatnio zmieniony 30 cze 2013, 15:55 przez djedi gamer, łącznie zmieniany 1 raz.
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: swiety_1984 »

Nie mi komentowac i oceniac taktyki ale... ukatrupienie Pietaszka w 2 turze? :O

Wysylanie Pietaszka na ryzykowne akcje w grze solo aby przyspieszyc to modlitwa o jeszcze szybsza przegrana.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: Senthe »

A podczas Eksploracji i Budowy prawie zawsze się obrywa. Piętaszek ma minimalne szanse na samotne przeżycie tych dwóch akcji pod rząd. Obejrzyj sobie kostki.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: djedi gamer »

No dobra, teraz coś z innej beczki. Wyspę ognia udało mi się w końcu przejść, a stało się to w ten oto sposób:

1 tura i Piętach buduje szałas, ja eksploruję 1 kafalek i o dziwo, Piętach ledwo zadraśnięty, mi nic.
2 tura następny kafel idzie bez zadraśnięcia, rzuty jakieś lajtowe, jeśli ciągnę kartę, to niebezpieczeństwo daleko. mam już mapę, także bez zadraśnięcia, a wszystkie akcje ryzykowałem.
jak dotąd git.
Od trzeciej tury zaczynam eksplorować i budować (świece i młotek) bez ryzyka i tak zostaje do końca gry. Piętach zajmuje się tylko porządkowaniem wydarzeń. Wszystkie rzuty w grze, jeśli występują są ze znacznikiem sukcesu, aż mi się nie chce wierzyć. Z trzech świątyń nawet dobieram tylko jedną pułapkę, którą mogę zniwelować dobranym wcześniej z kafla żetonem. Żadna bestia mi nie podskakuje bo z dobranych żetonów i kart mam 4 broni. Znacznik mojego życia podczas całej gry nie spada poniżej 2 slotu! Morale od 4 tury na full. Żadnych kart i zdarzeń je zmniejszające podczas całej gry (o przepraszam, było jedno). W połowie gry oświadczam, że już ją wygrałem, ale czekam cierpliwie na jakieś wydarzenie, które zmieni mojego banana na twarzy. Nic takiego nie ma miejsca.
W siódmej turze dokonuję PEWNEJ eksploracji ostatniej świątyni PIĘCIOMA pionami (dwa żetony -1 na talii eksploracji + pył)

Obrazek Obrazek

i tutaj zaczynam się zastanawiać.......
Co by było, gdybym ten jeden raz w grze źle rzucił, dostał jakąś brzydszą kartę, nie odsłonił kafla itd.?

Ano pewnie bym przegrał, bo jeśli w ósmej turze eksploruje się ostatnią świątynię to dup4 blada z szalupą....

A oto jak wygląda mój odkrywca w już szalupie:

Obrazek

Dodam, że w siódmej turze wąż mnie dziabł i straciłem całą determinację - tak gdzieś 8-10 żetonów.

Możecie mówić co chcecie, ale ja uważam, że 4 scenariusz jest najtrudniejszy, wręcz niemożliwy do wygrania bez potężnej dawki uśmiechu szczęścia.
W każdym z czterech podejść Wyspy ognia zauważyłem, że najważniejsze są dwie pierwsze tury (prawdopodobnie jest tak w każdym scenariuszu, ale tu widać najlepiej). Jeśli będziemy mieli szczęście, to będzie też radość z gry, nawet być może zastanowimy się nad wymyśleniem innych sprzętów jak np. palisada, czy łuk (takie bezużyteczne pomysły na wyspie, prawda?). Jeśli nie, to porażka będzie tylko kwestią czasu, bo albo się wykrwawimy, jeśli będziemy później do końca ryzykować, albo nie zdążymy.

Jak na razie nie zniechęcam się grą, jedynie zauważam jej mankamenty, a mankamenty ma prawie każda gra. Warto je odnotować i zdać sobie z nich sprawę.

Aha i jeszcze taka ciekawostka z ostatniej ósmej tury wygranej partii:

Obrazek

...Nie jestem tak do końca pewien, czy wygrałem tę partię..............
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: Senthe »

W ostatniej turze miałeś pełne zdrowie? :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 316
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: Sarna »

W siódmej turze dokonuję PEWNEJ eksploracji ostatniej świątyni PIĘCIOMA pionami (dwa żetony -1 na talii eksploracji + pył)
Nie znam tego scenariusza, ale zgodnie z zasadą jednego żetonu (strona 21 nowej instrukcji), nie powinieneś kłaść na pole eksploracji dwóch -1. Pewną eksplorację miałbyś już przy czterech ;).
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: djedi gamer »

A to pewnie dlatego, że trzecią świątynię należy eksplorować dodatkowym pionem.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: djedi gamer »

Senthe pisze:W ostatniej turze miałeś pełne zdrowie? :)
-1 dokladnie

Tak jak napisałem, podczas całej gry życie nie spadło mi poniżej 2 slotu.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jax »

Portal Games pisze:Żetony są tego samego wymiaru.
Opublikujemy plik naklejek.
Niestety, nie da się wydrukować żetonów w formule Print on Demand.
Odświeżę temat. Kiedy można spodziewać się publikacji pliku naklejek na żetony? Na stronie Robinsona nie widzę.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

jax pisze:Odświeżę temat. Kiedy można spodziewać się publikacji pliku naklejek na żetony? Na stronie Robinsona nie widzę.
Oj, coś słabo szukasz:
http://portalgames.pl/pl/robinson-crusoe/#Pliki
lub bezpośredni:
http://files.neuroshima.org/robinson_naklejki.pdf

No chyba, że nie te naklejki masz na myśli...
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ruben$ »

Jaxowi chyba chodziło o żetony odkryć z II edycji :)

Obrazek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jax »

tak, naklejki na żetony a nie na pionki
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Robinson Crusoe - dodatek Przyrodnik

Post autor: Harun »

Podstawka bardzo przypadła mi do gustu, choć jak na razie jestem dopiero na I scenariuszu. Tak więc, chociaż zazwyczaj nie kupuję dodatków, może tu się skuszę. Ktoś wie coś więcej, co to ma być- na BGG jest tylko inf., że w dodatku ma być kilka powiązanych scenariuszy. Ale czy coś jeszcze - nowe karty, kafle, dodatek do planszy, zasady?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dodatek Przyrodnik

Post autor: powermilk »

Podczas przedstawiania planów wydawniczych Trzewik powiedział, że:
- Będzie jeden scenariusz, właśnie ten stworzony przez fanów "The Naturalist" (czyli tytułowy Przyrodnik)
- Będzie kampania - czyli zestaw powiązanych scenariuszy
- Będą nowe postacie

tyle zdradził, bliżej Essen będzie wiadome.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dodatek Przyrodnik

Post autor: jolietjake »

Przeslyszalem sie, ze talia nowych wydarzen/przygod?

Fajnie jakby wrzucili arkusz z paroma nowymi zetonami odkryc i 2-3 nowymi kafelkami wyspy. Fajne, a nie wymagajace az tak.
Joliet Jake na BGG
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dodatek Przyrodnik

Post autor: powermilk »

jolietjake pisze:Przeslyszalem sie, ze talia nowych wydarzen/przygod?
Możliwe, że to ja niedosłyszałem. Bombardowałem Facebooka wieściami :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dodatek Przyrodnik

Post autor: jolietjake »

Nie chce mieszać, siać nieprawdziwych faktów i tworzyć plotki. Więc powiedzmy, że nic nie mówiłem :)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Opublikowaliśmy 5 nowych kart Cech do Robinsona. Życzymy udanych wakacyjnych rozgrywek!

http://portalgames.pl/pl/nowe-karty-do-robinsona/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Robinson Crusoe krytycznym okiem

Post autor: jax »

A propos poniższej dyskusji na temat Wyspy ognia. Zagrałem (solo) i był to najłatwiejszy scenariusz jakiego dotąd próbowałem. Wszystko szło jak po maśle, niemal zero wyzwań. Scenariusz prowadził za rączkę i czułem niemal, że nie mogę nie wygrać. Ciekawe czy miałem takiego farta czy może solo łatwiej ten scenariusz przejść...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: prz22 »

Czy dodatek do Robinsona będzie kompatybilny z obiema wersjami podstawowej wersji gry;)? Bo chyba karty się różnią nieco kolorem czy jakoś tak... nie wiem dokładnie bo mam tylko pierwszą;) Głupio by było gdyby np. parę kart przygód z dodatku miało inny kolor od tych podstawowych;D
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: lacki2000 »

Aktualnie na BGG brakuje jednej tysięcznej punktu rankingowego by Robinson przeskoczył Horror w Arkham i tym sposobem przeszedł do pierwszej dwudziestki gier tematycznych. Świat wstrzymuje oddech, odświeżając ranking i chłodząc szampana.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

No tylko że Horror Arhkam ma 20 razy więcej ocen, a sam średni wynik duuuuużo gorszy od Robka. Prawdę mówiąc tylko 2 gry z całej TOP20 mają wyższe średnie od Robinsona.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

No i Robinson już na 20 pozycji w rankingu gier tematycznych.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Na stronie Portal Games opublikowaliśmy naklejki na żetony odkryć o jakie prosili użytkownicy forum. Życzymy wielu udanych partii (i wracamy do testowania dodatku ;))
ODPOWIEDZ