Suburbia (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: Tycjan »

Gabriel pisze:"Przełamuje złą passę gier urbanistycznych" powiadasz? Jaką złą passę? Dobra recenzja.
Dziekuję :)
The City, Urban Sprawl (wystarczyła mi obserwacja rozgrywki), City Tycoon niestety nie dały mi tego, czego oczekiwałem od tego typu gier. Dopiero Suburbia dała mi z jednej strony lekkość rozgrywki, a z drugiej strony sporą dawkę myślenia - wszystko na wyważonym poziomie i podane w ładnej oprawie graficznej. Już czekam na dodatek :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: tokage »

Tycjan pisze:Już czekam na dodatek
Właśnie zabieramy się za tłumaczenie :)
Gabriel pisze:"Przełamuje złą passę gier urbanistycznych"
Też jestem tego zdania. Takie Sim City na planszy :] Dla mnie te połączenia (Farma- Restauracja, Modna restauracja - restauracja, biurowiec - parking itd) i bajery w stylu kosztów administracyjnych które rosną w miarę przybywania mieszkańców są świetne.
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Suburbia

Post autor: aplegat »

Tycjan pisze:The City, Urban Sprawl (wystarczyła mi obserwacja rozgrywki), City Tycoon niestety nie dały mi tego, czego oczekiwałem od tego typu gier. Dopiero Suburbia dała mi z jednej strony lekkość rozgrywki, a z drugiej strony sporą dawkę myślenia - wszystko na wyważonym poziomie i podane w ładnej oprawie graficznej. Już czekam na dodatek :)
Carson City jest dobre, choć to oczywiście urbanistyka dość sprofilowana ;).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1311 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

wrażenia po unboxingu bardzo pozytywne ( choć oczywiście w kategorii tektura 100% ;)... czekam na wolną chwilę, choć przy 5 dniowym przychówku może tak szybko nie nadejść...:)
Awatar użytkownika
kratke
Posty: 27
Rejestracja: 27 gru 2012, 08:24

Re: Suburbia

Post autor: kratke »

Tycjan pisze:(...) i podane w ładnej oprawie graficznej.
Oprawa graficzna "w środku" jest nawet fajna, lekka i pasująca do "simcitowości" gry jako takiej, ale pudełko (ilustracja...) plastycznie jest na poziomie między tragicznym a odrażającym. Jak to na półkę postawić? :/
A sama gra (mechanicznie, tematycznie) kusi... ;)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: TTR_1983 »

kratke pisze: pudełko (ilustracja...) plastycznie jest na poziomie między tragicznym a odrażającym. Jak to na półkę postawić? :/
;)
Nie wiem co Ci w nim nie pasuje. Jak dla mnie jest świetne. Na półce b.fajnie wygląda
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Suburbia

Post autor: bogas »

kratke pisze:Jak to na półkę postawić? :/
Bokiem?
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: calisto1411 »

Fotoinstrukcja do Suburbii. /podlinkowane/
Mam nadzieję, że się przyda.
Liczę również na konstruktywne uwagi.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Suburbia

Post autor: ozy »

A jak na dwóch graczy? Czy przy założeniu, że to podstawowa dla mnie liczba osób, warto nabyć?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
kriszna
Posty: 121
Rejestracja: 19 lut 2011, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Suburbia

Post autor: kriszna »

Wg mnie Suburbia na dwóch graczy będzie działać tak samo dobrze jak w przypadku trzech/czterech osób, albo i lepiej. Teoretycznie przy dwóch graczach jest mniejsza szansa na chaos, choć nawet przy czwórce tego nie zauważyłem. Ale na dwie osoby ta gra jest świetna.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: palladinus »

Na dwóch działa tak samo dobrze jak przy większej liczbie graczy, z tym że niektóre budynki mogą okazać się słabsze w tym wariancie, gdyż automatycznie w grze będzie krążyć mniej kafelków. I trzeba to wziąć pod uwagę.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: yosz »

Albo mocniejsze np. same szykowne restauracje i żadnego fast fooda ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: palladinus »

Może rzeczywiście odpowiedniejsze określenie, to "mniej przewidywalne".
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: Karit »

Szkoda tylko że w pudełku nie ma żadnej wypraski :( Ja przełożyłem ta od SW LCG i sprawdza się bardzo dobrze.
Muszę przyznać że stosunek ceny do zawartości (kupiłem w przedsprzedaży za 99 zł) jest świetny :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: Alman »

Karit pisze:Szkoda tylko że w pudełku nie ma żadnej wypraski :( Ja przełożyłem ta od SW LCG i sprawdza się bardzo dobrze.
Muszę przyznać że stosunek ceny do zawartości (kupiłem w przedsprzedaży za 99 zł) jest świetny :)
W środku są przecież woreczki strunowe. I jak kupowałeś w przedsprzedaży to pewnie masz pudełka na żetony?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: Karit »

Alman pisze:
Karit pisze:Szkoda tylko że w pudełku nie ma żadnej wypraski :( Ja przełożyłem ta od SW LCG i sprawdza się bardzo dobrze.
Muszę przyznać że stosunek ceny do zawartości (kupiłem w przedsprzedaży za 99 zł) jest świetny :)
W środku są przecież woreczki strunowe. I jak kupowałeś w przedsprzedaży to pewnie masz pudełka na żetony?
Pudełka były, ale tylko jak sie (chyba) kupowało na stronie polskiego wydawcy.
Woreczki strunowe może i są (chwała bogu ze chociaż to) ale wszystko w pudełku lata :/ na szczęście odwrócona wypraska z SW LCG załatwiła problem. IMO brak jakiejkolwiek wypraski to spory błąd wydawniczy, np. w takim Stone Age są i woreczki i bardzo fajna prosta wypraska.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Suburbia

Post autor: BartP »

Widać są różni ludzie, jak tam wypraskę często wywalam, bo bardziej przeszkadza, niż ułatwia. Często nie mieści kart w koszulkach albo dodatków. No ale jeśli ktoś potrzebuje, to lepiej, by była; ja zawsze mogę wyrzucić, ale Karit jej nie wyczaruje.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Jeśli czyta Palmera znadplanszy to wyczaruje ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia

Post autor: Karit »

wyczarowałem ze Star Warsów - ich moc była na tyle wielka ze pasowała do Suburbi ;)

Wypraski to problem którego chyba nie da się rozwiązać tak aby wszyscy byli zadowoleni. Albo komuś przeszkadza ze ona jest, albo ze jej nie ma albo że za mała albo ze nie uwzględnia dodatków, albo ze uwzględnia ale czemu mam za to płacić jak nie mam dodatków itd... Szczęśliwi Ci którzy (jak ja) mogą między grami żonglować wypraskami :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Suburbia

Post autor: Palmer »

kwiatosz pisze:Jeśli czyta Palmera znadplanszy to wyczaruje ;)
Akurat zamówiłem egzemplarz i mam pewien koncept jak to popakować i zrobić travel friendly :wink:
Efektami pracy się podzielę :wink:
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Suburbia

Post autor: Borek224 »

Pytanie do tych co już grali. Jak kiedyś oglądałem recenzje gra wydała mi się pasjansem... jak jest z interakcją w czasie rozgrywki?
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Suburbia

Post autor: dustptb »

Borek224 pisze:Pytanie do tych co już grali. Jak kiedyś oglądałem recenzje gra wydała mi się pasjansem... jak jest z interakcją w czasie rozgrywki?
Interakcja to przede wszystkim obserwowanie, co wykłada przeciwnik(cy) i zarządzanie własnym miastem, by wyciągnąć z tego jak najlepsze korzyści => niektóre kafle dają pieniądze/przychód/reputację za WSZYSTKIE kafle w grze (czyli i te u graczy). Jeśli chodzi o negatywną interakcję to jest to głównie walka o cele publiczne. Są też kafelki ale niewiele - np. Modna restauracja, która daje -1 do przychodu za każdym razem jak ktoś (którykolwiek z graczy) wybuduje restaurację, więc gdy przeciwnik ma Modną restaurację, to możemy wybudować np. Fast food i spowodować spadek przychodu u niego. No i jeszcze zostaje podbieranie kafelków z rynku, czy odrzucanie - np. gdy budujemy jezioro, warto spojrzeć, który kafelek przyda się przeciwnikowi i to właśnie jego podebrać.

Podsumowując - nie nazwałbym gry pasjansem, trzeba cały czas pilnować co robią przeciwnicy i jest odrobina interakcji, ale też nie jest to przez większość gry bezpośrednia rywalizacja.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: tokage »

Dla mnie to jest własnie ten typ interakcji który z moją lepszą połową sprawdza się najlepiej. Trzeba bacznie obserwować co robi przeciwnik i odpowiednio na to reagować, ale nie da rady wjechać buldożerami w jego miasto :) Są cele wspólne które są rozpatrywane pod koniec rozgrywki, trzeba pilnować przeciwników tak żeby przynajmniej remisować i kafelki które kupujesz/wyrzucasz na podstawie tego co inni maja w swoich miastach.


Swoją drogą jak macie ochotę posłuchać Teda opowiadającego o dodatku to można go posłuchać tutaj
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Suburbia

Post autor: ernin »

Właśnie wyjąłem wszystkie elementy z wyprasek i zastanawiają czy tylko u mnie czy u wszystkich są 3 niezadrukowane z jednej strony kafle (po jednym z kafli A,B,C). Nie mogę znaleźć na ich temat informacji w instrukcji.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: pan_satyros »

ernin pisze:Właśnie wyjąłem wszystkie elementy z wyprasek i zastanawiają czy tylko u mnie czy u wszystkich są 3 niezadrukowane z jednej strony kafle (po jednym z kafli A,B,C). Nie mogę znaleźć na ich temat informacji w instrukcji.
W instrukcji sekcja rozmaitości - są na wypadek zgubienia lub uszkodzenia podstawowych ;)
ODPOWIEDZ