[Warszawa] Klub na Smolnej

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Lim-Dul pisze:Znów ktoś próbuje komuś wmawiać, że reguły są nieintuicyjne. Są całkowicie intuicyjne, jeżeli faktycznie potraktujemy T&E jako symulację rozwoju państwa, którą de facto stara się być. =)
Lim-Dul - trochę się źle rozumiemy. Jak tłumaczę zasady do EiT to staram się je odnieść do tematyki np. konfikty wewnętrzne - uzurpacja, decyduje poparcie bogów (a szczegółowiej wiara ludu w poparcie u bogów), konflikty zewnętrzne - połączenie dwóch państw - starcie przywódców i ich zwolenników w danej dziedzinie itd. Odniesienie do tematyki (jeśli się tylko da) zawsze ułatwia zrozumienie reguł. Tylko z moich doświadczeń wynika, że i tak ludzie czegoś nie załapią i w pierwszej połowie gry będą kilka razy pytać o daną regułę. Podobnie wygląda pierwsza gra w Thurn und Taxis. Po prostu w obu grach mechanika jest dość abstrakcyjna (co nie znaczy, że zła) i w moim rozumieniu nieintuicyjna. Porównaj np. reguły do Traumfabrik - bardzo szybko się je łapie, bo są IMO intuicyjne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Don Simon pisze:A mozesz cos wiecej? Ktora mape polecasz? I nie ma problem, ze kazdy gra sobie i wlasciwie to jest dwuosobowy pasjans?
W Marklina się najfajniej grało.
A w ten piatek bedziesz?
Nie wiem. Będę wiedział w piątek :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Don Simon pisze:
A w ten piatek bedziesz?
Nie wiem. Będę wiedział w piątek :)
W piątek to i my będziemy wiedzieć :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Don Simon pisze:
Może powinieniem zmienić ksywkę na rodzynek, albo czarna owca. Niedawno pisałeś, o tym, że już chyba wszyscy poznali Baloon Cupa, ja jeszcze nie miałem przyjemności. Z kolei przy 6 nimmt nie uważam że "sprawdzi się w każdym gronie i może być doskonałym przerywnikiem". Jestem generalnie zszokowany. W relacjach z różnych miast WSZYSCY zachwycają się tym tytułem. Może i są emocje, ale ja tam nie widzę gry. Dla mnie jest to po prostu wieloosobowa wojna. Wpływ na rozgrywkę zerowy. Całkiem serio IMHO zdecydowanie więcej decyzji jest w Zaginionych Miastach, którym niektórzy zarzucają pasjansowatość :wink:
Gdyby bylo jak mowisz to gry nie wygrywalyby te same osoby, a strategia Daniela losowania kart, ktore sie wyklada by sie sprawdzala. Gra nie jest jakas super mozgowa - jest szybka, dosc nieprzewidywalna i jako taka nalezy ja traktowac. 6 Nimmt podobnie do No Merci pokazuja, ze mozna zrobic tania, dobra gre, ktora bedzie swietnym fillerem. Niestety jakos polscy wydawcy nie potrafia nic podobnego zaserwowac...
tez uwazalem ze to jest gra losowa, tylko "niestety" Ola jak gramy (niewazne 3 czy 6 osob) wygrywa dobrze ponad 2/3 gier. nie wiem jak to robi, ale probka za duza zeby uznac to za przypadek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Lim-Dul pisze:Mamy ministrów i ich walki o "krzesło" w danym państwie, ale można też zaatakować inne państwo w jednej z gałęzi infrastruktury.
Ta..jasne, wprowadzamy Leppera jako ministra rolnictwa do Francji a przywodce politycznego, Kaczynskiego do Szwecji. W zamian z Hiszpanii mamy desant ministra handlu a z Rumunii marszalka lotnictwa.
Bardzo realistyczne.

I dlaczego w temacie o Smolnej tocza sie przewaznie najciekawsze dyskusje na temat gier roznych - zamiast w odpowiednich watkach forum :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

jax pisze:I dlaczego w temacie o Smolnej tocza sie przewaznie najciekawsze dyskusje na temat gier roznych - zamiast w odpowiednich watkach forum :)
Skąd wiesz, że właśnie tu są najciekawsze wątki? czytasz od deski do deski wątki o spotkaniach w Poznaniu, Krakowie, na Śląsku itp? Może tam dyskusje są jeszcze ciekawsze :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

ja_n pisze:Skąd wiesz, że właśnie tu są najciekawsze wątki? czytasz od deski do deski wątki o spotkaniach w Poznaniu, Krakowie, na Śląsku itp? Może tam dyskusje są jeszcze ciekawsze :D
Ja czytam. I potwierdzam slowa Jaxa :-).
Ale to zrozumiale - tutaj rozmawiamy o konkretnych rozgrywkach to i dyskusje sa ciekawsze.
Ja_n - jak tam czasowo stoisz i czy probujesz w ten piatek? :-)

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Ja nie wiem co jest, ale trzeci piątek z rzędu pechowy. Zjawić się zjawię, ale między 18:20 a 20 muszę być w innym miejscu :evil: Także od 16 zagrałbym coś szybkiego i potem od ok. 20:30 gram w co się da :) Przyniosę oczywiście T&E i może zamiast maltretowanej ostatnio Bohnanzy przyniosę Munchkina.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Sztefan pisze:Przyniosę oczywiście T&E i może zamiast maltretowanej ostatnio Bohnanzy przyniosę Munchkina.
W Munchkina nie gralem jeszcze, wiec chetnie bym sprobowal. Prosze czego to sie czlowiek dowiaduje o grach, ktore niektorzy maja, a wcale nei przynosza :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Chetnie przyniose i odswieze ten tytul.

Ci ktorzy jeszcze nie grali niech sie nie boja - zasady naprawde sa latwe i szybko sie je tlumaczy. Na rozgrywke trzeba zarezerwowac kilka godzin (min. 3) - ale satysfakcja z gry gwarantowana!
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Don Simon pisze:Ja_n - jak tam czasowo stoisz i czy probujesz w ten piatek? :-)
Szczerze wątpię. Podobnie jak Pancho, będę wiedział w piątek.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

jax pisze:Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Chetnie przyniose i odswieze ten tytul.

Ci ktorzy jeszcze nie grali niech sie nie boja - zasady naprawde sa latwe i szybko sie je tlumaczy. Na rozgrywke trzeba zarezerwowac kilka godzin (min. 3) - ale satysfakcja z gry gwarantowana!
Przynieś, przynieś. Chętnie poznam i sprawdzę jak to wygląda.

Będe miał JAVE i TORRES
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

jax pisze:Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Chetnie przyniose i odswieze ten tytul.
Chętnie bym spróbował, ale najwcześniej mógłbym zacząć od 17:30, bo dopiero wtedy będę na Smolnej. Słyszałem wiele dobrego o tej grze.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Post autor: raj »

jax pisze:Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Ja sie pisze. :)
O ktorej startujemy?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

rajgildia pisze:
jax pisze:Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Ja sie pisze. :)
O ktorej startujemy?
Znajac praktyke - czyli o ktorej godzinie schodzi sie wystarczajaco duzo ludzi - mysle ze juz 17:00 bedzie ok. Max. 17:30 - w tym wariancie Bogoria sie tez zalapie. Grzechu nie wiem o ktorej przychodzisz zwykle - ale 17:00 wskazana, ostatecznie 17:30, wtedy miejsce niegwarantowane.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Leo
Posty: 298
Rejestracja: 05 maja 2006, 09:02
Lokalizacja: Stąd

Post autor: Leo »

ja_n pisze:
Don Simon pisze:Ja_n - jak tam czasowo stoisz i czy probujesz w ten piatek? :-)
Szczerze wątpię. Podobnie jak Pancho, będę wiedział w piątek.
A co będzie jak się okaże, że tym tygodniu nie ma piątku? :shock: :wink:
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej."
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

jax pisze:
rajgildia pisze:
jax pisze:Czy sa jacys chetni na Fryderyka w piatek?
Ja sie pisze. :)
O ktorej startujemy?
Znajac praktyke - czyli o ktorej godzinie schodzi sie wystarczajaco duzo ludzi - mysle ze juz 17:00 bedzie ok. Max. 17:30 - w tym wariancie Bogoria sie tez zalapie. Grzechu nie wiem o ktorej przychodzisz zwykle - ale 17:00 wskazana, ostatecznie 17:30, wtedy miejsce niegwarantowane.
No to pewnie się nie załapię ;P
Dam znać w piątek czy wyrobię się na 17:30 czy też nie będzie szans
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Don Simon pisze: Prosze czego to sie czlowiek dowiaduje o grach, ktore niektorzy maja, a wcale nei przynosza :-).
Wolę pograć w jakąś grę kilka razy, dlatego raczej przez kilka tygodni przynoszę to samo. A że nie jestem zmotoryzowany, to biorę najczęściej 2 gry ze sobą, jedną na mniej osób, i jakiś imprezowy multiplayer. Ostatnio były cały czas Fasolki i Munchkin się przez to nie załapał :) a chciałem odświeżyć ten tytuł już jakiś czas temu (kupiłem chyba z rok temu).
Nie wiedziałem, że to taki rarytas :) Jak widzę, że ktoś prosi o grę, którą mam, to przynoszę. O Munchkina się nikt nie dopytywał, więc nie przynosiłem. :)
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Jak Grzech się nie wyrobi to ja żerując na cudzym nieszczęściu chętniem zagram w Fryderyka :D Akurat jest na mojej liście zakupów rzeczy pierwszej potrzeby, zaraz po nożykach do golenia :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Sztefan pisze: Nie wiedziałem, że to taki rarytas :) Jak widzę, że ktoś prosi o grę, którą mam, to przynoszę. O Munchkina się nikt nie dopytywał, więc nie przynosiłem. :)
Nie jest to jak dla mnie rarytas i gra, o ktorej marze, ale jest to dosc znany tytul oceniany dosc roznie - stad chetnie bym go wyprobowal. Ale cisnienia nie mam. Inna sprawa, ze Bohnanze mam i tez moge przynosic jak sa zainteresowani ;-).

Sam przyniose jutro Weinhandlera, zeby go wreszcie wyprobowac. Dodatkowo chetnie zagram w gry z siga - jesli tylko sie pojawia :-).

Ma ktos ochote na Haziende / Shadows over Camelot?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Don Simon pisze: Ma ktos ochote na Haziende / Shadows over Camelot?
Hazienda - zawsze bardzo chętnie. Shadows - też bardzo chętnie (od dawna chciałem spróbować). Zależy na co znajdzie się więcej chętnych, bo obu gier chyba nie ma co dźwigać.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Czy mógłby "ktoś" przynieść amerykańskiego tygrysa? Wiem, że niemiecki na pewno będzie, a chciałbym porównać na żywo.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

blazej pisze:Czy mógłby "ktoś" przynieść amerykańskiego tygrysa? Wiem, że niemiecki na pewno będzie, a chciałbym porównać na żywo.[/url]
Wez mi nic nie mow...

[nie ma co porownywac - polski jest 1000 razy lepszy, piekniejszy i w ogole ach i och :twisted: ]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

No po przeczytaniu wiadomego wątku, aż bałem się prosić :) Ale niestety nie było mnie jak przyniosłeś do porównania. Z osobna widziałem obie, ale obok siebie nie :?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

jax pisze:
blazej pisze:Czy mógłby "ktoś" przynieść amerykańskiego tygrysa? Wiem, że niemiecki na pewno będzie, a chciałbym porównać na żywo.[/url]
Wez mi nic nie mow...

[nie ma co porownywac - polski jest 1000 razy lepszy, piekniejszy i w ogole ach i och :twisted: ]
:twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ