Gra do 6 sosób.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Gra do 6 sosób.

Post autor: rand »

Witam,
Ostatnio coraz częściej zdarza się że spotykam się więcej niż z 4 znajomymi. Niestety mamy wtedy problem z wyborem gry i pozostaje Prawo Dżungli etc.
Chciałbym byście polecili mi jakąś grę biorąc pod uwagę poniższe kryteria:
- czas gry: maxymalnie 2 godz. ( np. Talizman odpada bo w 6 osób to chyba z 5 godzin wyjdzie)
- nie ma być to imprezowa: Prawo Dżungli, Dobble odpadają.
- dobrze jakby była wersja polska, ewentualnie Angielska ale bez dużej ilości napisów ( wolę uniwersalność na 6 osób)

Z gier które wpasowują się w powyższe kryteria mam: 7 Cudów Świata, a na oku mam King of Tokyo ( czekam na wersje PL), Znak Starszych Bogów ( nie jestem do końca przekonany).

Macie jakieś propozycje podobnych gier??
Próbowałem Runebound ale w 5 osób graliśmy 5 godzin ;-P wiec też odpada choć gra mnie wciągnęła.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: kwiatosz »

Fiese Freunde Fette Feten - na 6 osób, nie imprezówka, ale zabawna całkiem. Napisy to jedynie nazwy kart plus na 4 bodajże kartach krótki opis działania specjalnego. Avalon na 6 działa całkiem ok jeżeli się doda Lancelota, Fasolki są też bardzo ok.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: espresso »

Z ekonomicznych: Wysokie napięcie.
Więcej interakcji: Small World (wiele razy grałam na 6 osób wg mapy i reguł dla 5 - działa).
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Perpetka »

Filary ziemi z dodatkiem - typowe euro, powinno się zmieścić w 2h, jeśli nie macie "myślicieli".
Fasolki z rozszerzeniem.
Sabotażysta - choć to tak lekkie, że prawie imprezowe.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: prz22 »

Wysokie Napięcie +1
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: kwiatosz »

Finstere Flure się łapie też, Kajki i Kokosz - wyprawa śmiałków też na 6 osób nie muli :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: espresso »

Jeszcze sobie przypomniałam patrząc na regał: Tajemnice opactwa. Całkiem przyjemna dedukcyjna gra, która zmusza graczy do dużej interakcji.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Tolis »

Zalezy od defincji gry imprezowej, ale polecic moge: Dixit, Pictomania. Wysokie Napiecie tez jest dobre - wymaga juz wiecej planowania, problem moze byc z czasem rozgrywki na 6 osob - 2 godz max to moze byc za malo.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: adam_k27 »

Polecam Łowcy Smoków. Wariant strategiczny na 6 osób to tak mniej więcej około godzina gry, zaś negocjacyjny jest trochę szybszy - tak około 50 minut. w tej grze akurat większa ilość osób nie wydłuża jakoś odczuwalnie rozgrywki.
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: spicum »

+1 Wysokie napięcie - bez myślicieli jest szansa się w 2h zmieścić

Z innych klimatów może Battlestar Galactica. Co prawda bliższe prawdy będzie 2.5-3h, ale ile pięknych teorii spiskowych w tym czasie można wysnuć ...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: FortArt »

Chicago Express
Kolejka z Ogonkiem
Awanturnicy (Świątynia lub Piramida)
Metro
RoboRally

formalnie do pięciu, ale można i w szóstkę Wsiąść do Pociągu Europa

sporo karcianek (11 bierze, 6 bierze, Sticheln, ...)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Blezio
Posty: 29
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Blezio »

Cyklady
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: MarcinG »

+1 Wysokie Napięcie
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Olgierdd »

City of Horror
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: macike »

Z lżejszych tytułów:

6 bierze (karciane) albo Tanz der Hornochsen (planszówkowe).
Last Night on Earth.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: elprzybyllo »

Shadows over Camelot - kooperacja, ale ze zdrajcą, do 7 osób, po angielsku.

A może tak przewrotnie Manoeuvre?
Gra w zasadzie dla 2 osób, ale skonstruowana tak, że może grać osiem, czyli cztery pary przy czterech planszach. I wszystko w jednym pudełku.
Szybka, prosta, gra wojenna. Jest trochę angielskiego, ale do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: adikom5777 »

Article 27- polityczno-negocjacyjna. Działa najlepiej na 6 osób
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: rand »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, przejrzałem wszystkie opcje, więc troszkę czytania miałem. Jeżeli komuś coś jeszcze przyjdzie do głowy proszę pisać.
W międzyczasie napisze co najbardziej mnie zainteresowało.
Filary i Small World już mam. Pierwsza lekko się dłuży w 6 osób, wg mnie maksymalnie na 5 jest z dodatkiem. Small World to akurat świetny przykład ale niestety mojej dziewczynie średnio przypadł do gustu ;-)

Z racji iż najbardziej szukałem jakiejś ekonomicznej gry to po raz kolejny zacząłem analizować kupno Wysokiego Napięcia. Aż tyle ludzi nie może się mylić i może faktycznie jednak dobra gra jest. Kiedyś zacząłem czytać instrukcje (dwa razy) i mnie znudziło, nawet jedna wideo recenzja mnie pokonała. Do tego kiedyś wyczytałem że mocno wyliczona, dla myślicieli. My zawsze spotkamy się przy piwku a mój brat jak zacznie myśleć to końca nie widać ;-) Takie Hawaii na 5 osób to jakieś 4 godziny z przerwami małymi i gadaniem. Ale ostatnia tura schodziła przez około 50 minut.
Tak więc mam wątpliwości ale dam szanse i spróbuje gdzieś zagrać.

Metro ciężko dostać ale również rozwarze.
Kolejkę mam, ale chyba bardziej na sprzedaż bo nie spodobała się. Gry typu Avalon, Sabotażysta to raczej odpadają.
Cyklady z tego co wiem to na 5 osób były i trochę drogie, ale będę musiał o nich też pomyśleć, dzięki za podpowiedź.

Raz jeszcze dzięki wszystkim i czekam na kolejne propozycje :-)
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: jawohl »

Jestem zdziwiony, ze nikt nie podpowiedział Letters from Whitechapel! (2-6 graczy, gra niezalezna językowo, wystarcyz instrukcja z neta, a polska wersja i tak jest w planach)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: adam_k27 »

jawohl pisze:Jestem zdziwiony, ze nikt nie podpowiedział Letters from Whitechapel! (2-6 graczy, gra niezalezna językowo, wystarcyz instrukcja z neta, a polska wersja i tak jest w planach)
Nie grałem ale podobno Letters from Whitechapel to praktycznie gra na 2 osoby
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Borek224 »

jawohl pisze:Jestem zdziwiony, ze nikt nie podpowiedział Letters from Whitechapel! (2-6 graczy, gra niezalezna językowo, wystarcyz instrukcja z neta, a polska wersja i tak jest w planach)
Bo to jest gra na 2 osoby - chyba że masz grupę która umie grać w kooperacje i nie ma syndromu gracza dominującego to można wtedy się bawić w więcej osób, ale prawdziwy klimat czuć gdy gra jest pojedynkiem umysłów Kuby i Komisarza.

Co do pierwotnego pytania:
- City of Horror - jak grupa jest 'gadatliwa' - bo nie oszukujmy się większość frajdy z tej gry to klimat i dyskusje/negocjacje.
- Libertalia - tak wiem ma sporo tekstu angielskiego, ale jak się na początku każdego tygodnia wytłumaczy co robią poszczególne karty, albo zrobi pomoce graczy to po 4-5 rozgrywkach gracze powinni pamiętać co jak działa i język przestaje być problemem.
- Cytadela - partia powinna się zmieścić w 2h.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: Pixa »

FortArt pisze: formalnie do pięciu, ale można i w szóstkę Wsiąść do Pociągu Europa
A skad wziac dodatkowe wagoniki?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
malina10212
Posty: 36
Rejestracja: 12 sie 2013, 10:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: malina10212 »

Ja polecę polską grę: THE RESISTANCE , co prawda jest to karcianka ale na 5-10 osób, do tego cena: 30zł -warto się zainteresować
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: FortArt »

Pixa pisze: A skad wziac dodatkowe wagoniki?
Niektóre wersje t.j. Nordic, Deutschland i Marklin mają wagoniki w innych niż standardowe kolorach (biały i fioletowy) wiec można je przenieść jeśli takowe posiadasz.
Jeśli nie to dodatek Halloween Freighter za ~40 zł zawiera zestaw wagoników "dyniowych".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra do 6 sosób.

Post autor: 8janek8 »

Spróbujcie Zombicide i Shadows over Camelot. U mnie nie wszystkie coopy się przyjmują, ale te siadły, może dlatego, że piwko tu nie przeszkadza:)
I muszę napomknąć o Szlachcicu (Tichu) - wczuliśmy się tak w role (rozkazy dla podwładnych jak na dworze królewskim), że śmiechu nie było końca - kto próbował ten wie (mieliśmy nawet hierachię komfortu - nędzarz siedział na zydlu :) )
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
ODPOWIEDZ