Nightfall Edycja Polska

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
eglume
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2013, 14:45

Nightfall Edycja Polska

Post autor: eglume »

Instrukcja do tej gry to jakieś nie porozumienie, nie mówi w ogóle jak zacząć grę tzn, ile możemy wyłożyć sługusów do walki/obrony. O opisu dokładnym kart już nie wspominając. Ale do rzeczy chodzi mi głównie o to jak już za wpływy kupimy ileś tam kart, nie mamy już talii startowej, i mamy 5 sługusów, to można wszystkie 5 wystawić do ataku/obrony i po każdej rundzie wracają do odrzuconych ? bo jeśli wracają to nie rozumiem po co jest karta zniszcz wybranego sługusa w łańcuchu ? po co go niszczyć skoro wróci do kart odrzuconych po łańcuchu ?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Furia »

Z tego co wiem nie ma limitu wyłożonych kart sługusów. Opis kart przeca jest - siła, żywotność. Nic więcej tam nie potrzeba. Talii startowej nie da się chyba tak szybko pozbyć - zajmuje to klika tur. Na pewno grasz tak, że wywalasz karty z talii startowej tylko jak mas zje wyłożone jako sługusy - nie wtedy kiedy płacisz nimi za zakupy?
brujeria
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2013, 13:59

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: brujeria »

jest to opisane niepotrzebnie w ukryty sposób, ja rozegrałem wiele sesji niepoprawnie i nie dawało mi to spokoju. dopiero filmy z sesji na youtube. postepujesz wg instrukcji ale wystarczyło trochę pomóc
zaczynamy - faza walki - nie masz kim atakować więc opuszczamy tę fazę i tworzysz łańcuch dalej dokładają się przeciwnicy...
brujeria
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2013, 13:59

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: brujeria »

rzeczywiscie nie jest jasnoopisane rozpoczecie rozgrywki, wiele sesji gry rozegrałem wg wlasnej interpretacji i nie wiedzialem czy atakowac wszystkimi czy jendym i jak sie ma bronic wtedy przeciwnik czy wyklada karty z reki czy przyjmujerany.
dopiero gdy zobaczylem rozgrywke na youtube wyszlo to tak:
rozgrywasz to wg instrukcji wszystkie fazy
1 faza walki -- niemasz kart w grze czyli faza zakonczona przechodzimy do drugiej fazy lancucha
2 faza lancucha .
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 398
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: hrachubi »

Właśnie prowadzę pierwszą rozgrywkę z bratem.
Na początku mamy tylko sługusów podstawowych i przez kilka tur ciężko z nich zrobić łańcuch...
Czy dobrze rozumiemy że nabyte karty rozkazów/sług najpierw lądują na stosie kart odrzuconych i dopiero jak podstawowa talia się wyczerpie, to po przetasowaniu kart odrzuconych i stworzeniu nowej talii gracza, nabyte karty mogą trafić do ręki?

A dobra skoro już pytam o podstawy ;) - - sługus po ataku ląduje na stosie kart odrzuconych.(?)

EDIT: dobra, po kilku partiach stwierdzam, że odpowiedzi na powyższe pytania brzmią "TAK" :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Furia »

Sługusy startowe po zaatakowaniu, lub zabiciu są wywalane z gry. Reszta idzie na stos odrzuconych.
Awatar użytkownika
Santi54
Posty: 5
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Santi54 »

Ja też mam jeszcze pare podstawowych pytań

1. zaczynam grę z talią startową mam na ręce dociągnięte 5 z 12 startowych sługusów. Na kartach (wszystkich tych 5) mam napisane u góry "łańcuch" i niżej "w grze" czy jeżeli nie chce dać ich do łańcucha i wystawiam wszystkie 5 w 1 fazie to czy one automatycznie od razu atakują przeciwnika?(ktory jeszcze nie miał okazji wykładać żadnych kart)? i od razu do tego czy w każdej rundzie wystawiając karty w fazie walki od razu atakują przeciwnika?
2. rozpoczynam łańcuch nie mam nic do jego dołożenia natomiast kolega ma możliwość dołożenia karty... to karta, którą dokłada musi miec napis "łańcuch" czy moze być np. "w grze" i liczą się tam tylko te księżyce?
3. Odnośnie rozpatrywania łańcucha jezeli jest karta z napisem tylko "łańcuch" to po jej wypełnieniu np. dodaniu ran przeciwnikowi usuwam na stos kart odrzuconych? czy moze wykonuje jej czynnosc i zostawiam przed sobą na nową rundę? tak samo jest w przypadku karty "w grze"?

z góry dzięki za odp
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Banan2 »

Santi54 pisze: 1. zaczynam grę z talią startową mam na ręce dociągnięte 5 z 12 startowych sługusów. Na kartach (wszystkich tych 5) mam napisane u góry "łańcuch" i niżej "w grze" czy jeżeli nie chce dać ich do łańcucha i wystawiam wszystkie 5 w 1 fazie to czy one automatycznie od razu atakują przeciwnika?(ktory jeszcze nie miał okazji wykładać żadnych kart)? i od razu do tego czy w każdej rundzie wystawiając karty w fazie walki od razu atakują przeciwnika?
Wszystkie karty, w tym i sługusi, do gry wchodzą tylko poprzez łańcuch. Czyli najpierw karty z ręki wystawiasz do łańcucha. Realizujesz łańcuch (tekst "łańcuch") i wstawiasz je do gry, czyli kładziesz przed sobą. W kolejnych turach będą mogły Ciebie bronić a jak przyjdzie Twoja kolej będziesz mógł nimi atakować.
Jeśli masz sługusów w grze (karty przed Tobą) to jeśli przyjdzie Twoja kolej to masz obowiązek ataku. Tura wygląda tak:
1. Atak.
2. Rozpoczęcie łańcucha.
3. Ewentualne dołożenie się przeciwników do łańcucha.
4. Rozpatrzenie łańcucha.
5. Zakupy (najpierw ewentualne odrzucenie kart z ręki na stos kart odrzuconych = dodatkowe punkty wpływu).
6. Dobranie kart.
Santi54 pisze:2. rozpoczynam łańcuch nie mam nic do jego dołożenia natomiast kolega ma możliwość dołożenia karty... to karta, którą dokłada musi miec napis "łańcuch" czy moze być np. "w grze" i liczą się tam tylko te księżyce?
Aby dołożyć kartę do łańcucha liczą się jedynie księżyce. Tekst "łańcuch" obowiązuje tylko podczas rozpatrywania łańcucha a "w grze" obowiązuje wtedy gdy te karty leżą przed Tobą. Pamiętaj, że czasami na kartach jest tekst "w Twoim łańcuchu", czyli, że ten tekst nie działa gdy dołożysz tą kartę do łańcucha przeciwnika.
Santi54 pisze:3. Odnośnie rozpatrywania łańcucha jezeli jest karta z napisem tylko "łańcuch" to po jej wypełnieniu np. dodaniu ran przeciwnikowi usuwam na stos kart odrzuconych? czy moze wykonuje jej czynnosc i zostawiam przed sobą na nową rundę? tak samo jest w przypadku karty "w grze"?
W Nightfalu są dwa rodzaje kart: sługusi (przy nazwie ramka czarna) i rozkazy (przy nazwie ramka szara). Wszystkie karty muszą przejść przez łańcuch (własny lub innych graczy). Sługusi po rozpatrzeniu tekstu w łańcuchu trafiają do "gry", czyli kładziesz ich przed sobą i wtedy obowiązuje tekst "w grze". Gdy sługusi zostaną zniszczeni to są całkowicie wyrzucani z gry (tylko talia startowa - żółte nazwy sługusów) lub trafiają na stos kart odrzuconych. Natomiast rozkazy po rozpatrzeniu tekstu w łańcuchu trafiają na stos kart odrzuconych.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Santi54
Posty: 5
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Santi54 »

dziękuje bardzo!
Awatar użytkownika
KRY_
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:15
Lokalizacja: Pabianice/Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: KRY_ »

Cześć,

Po pierwszej rozgrywce ze znajomymi mam pewne wątpliwości.

Sir John Travail
tekst dopalacza mówi aby rozegrać tekst następnego rozkazu dwukrotnie: to znaczy tego, który w łańcuchu będzie leżał pod Travailem, tak?

Atak z flanki
wybrany rozkaz w łańcuchu nie jest rozpatrywany: to znaczy, że gracz, który zagrał tę kartę przegląda cały łańcuch i wybiera ten, który odrzuca?

Zespołowa eliminacja
dopalacz: każdy przeciwnik otrzymuje 1 ranę - każdy bezdyskusyjnie dobiera kartę rany, tak? Niektóre karty (np. wielki duch) mówią o zadawaniu obrażeń graczowi. Czy przeciwnik może blokować dopalacz wielkiego ducha swoimi sługusami?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

KRY_ pisze:Cześć,

Po pierwszej rozgrywce ze znajomymi mam pewne wątpliwości.

Sir John Travail
tekst dopalacza mówi aby rozegrać tekst następnego rozkazu dwukrotnie: to znaczy tego, który w łańcuchu będzie leżał pod Travailem, tak?

Atak z flanki
wybrany rozkaz w łańcuchu nie jest rozpatrywany: to znaczy, że gracz, który zagrał tę kartę przegląda cały łańcuch i wybiera ten, który odrzuca?

Zespołowa eliminacja
dopalacz: każdy przeciwnik otrzymuje 1 ranę - każdy bezdyskusyjnie dobiera kartę rany, tak? Niektóre karty (np. wielki duch) mówią o zadawaniu obrażeń graczowi. Czy przeciwnik może blokować dopalacz wielkiego ducha swoimi sługusami?
1) Tak, pod Traveilem lub u kolejnego gracza (kazdy zagrywa przed soba rozkazy). W kazdym badz razie kolejny rozpatrywany rozkaz, nie wazne do kogo nalezy.

2) Tak jak mowisz, tylko ze gracz nie przeglada calego lancucha lecz tylko te karty ktore oczekuja na wejscie do gry po odpaleniu Ataku z flanku

3) Bezposrednie otrzymanie rany jest nieblokowalne stworkiem (ani, przynajmniej w NF i w Martial Law, niczym innym).
Awatar użytkownika
KRY_
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:15
Lokalizacja: Pabianice/Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: KRY_ »

W takim razie RANA-nie jest blokowana, a "zadanie OBRAŻENIA GRACZOWI" może być zblokowane sługusem, którego gracz akurat ma w grze, tak?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Tak, ale tylko i wylacznie gdy slugus ma taka umiejetnosc, tj. jedynie Vulko lub żółta ścianka (nie pamiętam nazwy). Ponadto, majac jednego z powyzszych w grze, masz OBOWIAZEK brac na niego obrazenia kierowane bezposrednio w gracza.

Inne stworki niz wymienione nie moga blokowac obrazen kierowanych w gracza.
Awatar użytkownika
KRY_
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:15
Lokalizacja: Pabianice/Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: KRY_ »

Wszystko jasne, dzięki!
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

Witam, mam małe pytanie o zasady.
W trakcie walki (pierwsza faza gracza aktywnego) atakuje swoimi Sługusami graczy. Ci mogą wystawić swoich Sługusów do obrony. Rozliczani są z ran. Atakujący usuwa wszystkich Sługusów którymi atakował ale co robi gracz broniący się któremu został 'ranny' sługus? Odrzuca go? Wciąga ponownie do ręki? Co się z nimi dzieje. Nie mogę tego znaleźć w instrukcji...
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Jezeli przezyje to zostaje w grze, a jezeli zginie to idzie na stos kart odrzuconych, chyba ze ma jakas specjalna zdolnosc dzieki ktorej moze np. wrocic na reke.
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

szutek pisze:Jezeli przezyje to zostaje w grze, a jezeli zginie to idzie na stos kart odrzuconych, chyba ze ma jakas specjalna zdolnosc dzieki ktorej moze np. wrocic na reke.
Czyli rozumie że zostaje na stole do końca tury gracza aktywnego. Może mnie jeszcze chronić w fazie łańcucha.
Kiedy zmienia się gracz aktywny co robię z tymi kartami? Na discard?
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Zle rozumiesz, zostaje w grze do konca Twojej tury, a nie gracza aktywnego. Miniony moga opuscic stol tylko na dwa sposoby (pomijajac jakies szczegolne efekty z kart), albo gdy sa niszczone przez kartę czy tez poprzez utratę wszystkich punktow zycia, albo po wykonaniu ataku w turze ich wlasciciela. Pomijajac powyzsze minion moze blokowac ataki nawet przez kilka tur, poki oczywiscie ma odpowiednia ilosc punktow zycia, dopoki nie zleci z gry po wykonaniu swojego ataku w turze wlasciciela.
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

szutek pisze:Zle rozumiesz, zostaje w grze do konca Twojej tury, a nie gracza aktywnego. Miniony moga opuscic stol tylko na dwa sposoby (pomijajac jakies szczegolne efekty z kart), albo gdy sa niszczone przez kartę czy tez poprzez utratę wszystkich punktow zycia, albo po wykonaniu ataku w turze ich wlasciciela. Pomijajac powyzsze minion moze blokowac ataki nawet przez kilka tur, poki oczywiscie ma odpowiednia ilosc punktow zycia, dopoki nie zleci z gry po wykonaniu swojego ataku w turze wlasciciela.
Nie czaje. Jest trzech graczy. Ja jestem ostatni w kolejce. Pierwszy gracz mnie atakuje. Wystawiam miniona który mnie obroni i zostaje mu życie (obracam kartę). Karta zostaje na stole a pierwszy gracz kończy swoją turę (łańcuch, zakupy, czyszczenie). Potem atakuje drugi gracz, dokłada atakującą kartę i broni mnie ta karta która przeżyła poprzedni atak i została na stole?
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Żeby minion mógł Cię obronić to nie wystawiasz go z ręki, ale musi on wejść najpierw do gry za pośrednictwem łańcucha. Tak samo wszystkie inne sługusy, również te atakującego. Przeczytaj proszę na spokojnie zasady i wtedy zadawaj pytania :wink:
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

szutek pisze:Żeby minion mógł Cię obronić to nie wystawiasz go z ręki, ale musi on wejść najpierw do gry za pośrednictwem łańcucha. Tak samo wszystkie inne sługusy, również te atakującego. Przeczytaj proszę na spokojnie zasady i wtedy zadawaj pytania :wink:
:shock: Że jak? Mówię o fazie walki... nie o fazie łańcucha. Przeczytałem 5 razy instrukcję i wyraźnie jest napisane, że jak ktoś mnie atakuje to wystawiam karty które mnie bronią.

Cytaty z instrukcji:
Faza walki
Wszyscy twoi sługusi w grze muszą zaatakować
innych graczy. Po rozpatrzeniu ataków,
odrzuć wszystkich swoich sługusów z gry.
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

ronin pisze:
szutek pisze:Żeby minion mógł Cię obronić to nie wystawiasz go z ręki, ale musi on wejść najpierw do gry za pośrednictwem łańcucha. Tak samo wszystkie inne sługusy, również te atakującego. Przeczytaj proszę na spokojnie zasady i wtedy zadawaj pytania :wink:
:shock: Że jak? Mówię o fazie walki... nie o fazie łańcucha. Przeczytałem 5 razy instrukcję i wyraźnie jest napisane, że jak ktoś mnie atakuje to wystawiam karty które mnie bronią.

Cytaty z instrukcji:
Faza walki
Wszyscy twoi sługusi w grze muszą zaatakować
innych graczy. Po rozpatrzeniu ataków,
odrzuć wszystkich swoich sługusów z gry.
Tak, lecz obroncow wyznaczasz z kart ktore masz juz wystawione, ja zas zrozumialem ze w fazie ataku chcesz wystawic obronce z reki.

Co do cytatu z instrukcji, odnosi sie on do slugusow aktywnego gracza, tj. tego co wykonuje atak. Nie ma nigdzie mowy o tym ze schodza rowniez slugusy obroncy. Te zostaja w grze do chwili, az nie zgina lub tez nie zaatakują w fazie ataku ich wlasciciela. Czego w takim razie nie rozumiesz, bo juz sie pogubilem.
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

Faza walki:
Atakujesz mnie minionem z atakiem 2.
Ja, obrońca wystawiam kartę miniona z życiem 3.
Ponieważ masz sbłabszy atak ja obracam swoją kartę o 180 stopni (został jeden punkt życia).
Discardujesz swoje karty. Moja została na stole.
Faza łańcucha:
Budujesz łańcuch.

I teraz pytanie co mam zrobić z kartą która została na stole? Mogę ją do łańcucha dodać, mam odrzucić, nie wiem, nie napisane jest w instrukcji...

Opisz swój przebieg tury bo mylimy etapy...
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Do lancucha mozesz dodac karty tylko z reki, bronic sie mozesz zas tylko slugusem bedacym juz wczesniej w grze (wiec musial wejsc w jakims wczesniejszym lancuchu pomiedzy Twoim atakiem a atakiem obecnego gracza).

W opisanym przez Ciebie przypadku slugus zostaje w grze z 1 pkt zycia i moze Cie bronic przed kolejnymi atakami przeciwnikow lub tez wykonac atak na poczatku Twojej tury, po ktorym to ataku spadnie na stos kart odrzuconych.
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ronin »

szutek pisze:Do lancucha mozesz dodac karty tylko z reki, bronic sie mozesz zas tylko slugusem bedacym juz wczesniej w grze (wiec musial wejsc w jakims wczesniejszym lancuchu pomiedzy Twoim atakiem a atakiem obecnego gracza).

W opisanym przez Ciebie przypadku slugus zostaje w grze z 1 pkt zycia i moze Cie bronic przed kolejnymi atakami przeciwnikow lub tez wykonac atak na poczatku Twojej tury, po ktorym to ataku spadnie na stos kart odrzuconych.
Według mnie źle rozumiesz. W takim rozumieniu pierwsze runda (atak minionów startowych) jest bez konsekwencji dla atakującego...
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
ODPOWIEDZ