A Victory Lost

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

A Victory Lost

Post autor: blazej »

http://www.boardgamegeek.com/game/19622
Gra zajmuje 6 miesce w rangingu Wargames BG. O dziwo kiedy dziś na Smolnej pytałem o nią kilku startegów nikt o niej nie słyszał.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

W Wargamesach na BGG bardzo często są zmiany gier na czołowych miejscach więc nie przywiązywałbym do tego dużej wagi. Bardzo łatwo wskoczyć tam nawet na pierwsze miejsce. Przykładem jest Combat Commander który niedługo po premierze był na pierwszym miejscu a już teraz widze że jest na 9, więc sytuacja bardzo często się zmienia i trudno nadążyć.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: A Victory Lost

Post autor: raj »

blazej pisze:http://www.boardgamegeek.com/game/19622
Gra zajmuje 6 miesce w rangingu Wargames BG. O dziwo kiedy dziś na Smolnej pytałem o nią kilku startegów nikt o niej nie słyszał.
No to zle trafiles, albo chlopaki nie skojarzyli tytulu. :)
Slyszec owszem, slyszelismy i nawet czytalismy ale jeszcze nie gralismy.
Gra jest nowa i na razie nikt jej nie sciagnal.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

A to nie Ciebie też się pytałem wczoraj? :wink: Sory, ale po avatarze nie poznaję. Sciągać nie trzeba, bo jest w Wargamerze i w ludzkiej cenie, choć sporawej relatywnie do ilości zużytego na grę papieru :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Post autor: raj »

Nie przypominam sobie. :)
No to za jakis czas mozna sie spodziewac ze ktos z nas sprawdzi ta gre. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Autor sprawdzony, ten od Fire in the Sky.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

czy MMP opublikowało instrukcję?
Awatar użytkownika
Harald
Posty: 36
Rejestracja: 17 sie 2006, 22:54
Lokalizacja: Opole

Post autor: Harald »

Z tego co pamiętam, MMP zapowiedziało, że nie udostępni instrukcji :(
A szkoda, bo gra jest wysoko oceniana i z chęcią bym ją przetestował najpierw na cyberboardzie czy vassalu.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Ja mam, ja mam ta gre :!:
Czyzbym byl pierwszy w Polsce :?: :lol:

Krotko mowiac - gra jest naprawde fajniutka.

V.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2007, 15:34 przez Lord Voldemort, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Lord Voldemort pisze: Czyzbym byl pierwsz w Polsce :?: :lol:
Nie wierzę. W końcu w ofercie Wargamera jest już co najmniej 2 miesiace.
Kurde, kiedy w końcu przyjdzie paczka z moim egzemplarzem :roll:
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Post autor: raj »

przynajmniej jedna sztuka zeszla kiedys w wargamerze, ale nie wiem kto ja kupil :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Jest to bardzo ladnie wydana gra o walkach ktore toczyly sie na poludniu Zwiazku Sowieckiego od 17 grudnia 1942 do 18 marca 1943 (9 etapow po ok. 10 dni kazdy).

Zasady sa tutaj bardzo proste, a gre napedza losowa aktywacja dowodztw.

Skala oddzialow to dywizje (z wyj. sowieckich korpow panc. i mot., ktore byly de facto dywizjami).

Ruch, zaopatrzenie i walka to w zasadzie klasyka heksowek. Istota gry sa dowodztwa armii (oraz grup operacyjnych) i ich aktywacje. Tutaj tez pojawiaja sie roznice miedzy Sowietami i Niemcami.

Ruch i walke wykonuja kolejno losowo aktywowane oddzialy. Po prorstu wrzuca sie znaczniki (chits) armii do kubka, a potem losuje je sie kolejno. Nigdy nie wiadomo, ktora armia ruszy sie jako nastepna. Wylosowany sztab aktywuje sie oraz aktywuje do ruchu i walki wszystkie oddzialy bedace w jego zasiegu dowodzenia (4 lub 6 heksow, w zaleznosci od sztabu).

Sowieci w kazdym etapie moga wrzucic do kubka 1 "chit" STAWKA - aktywujacy naraz wszystkie sztaby oraz 3 (z 5 wybranych na poczatku gry) znacznikow poszczegolnych sztabow.
Niemcy wrzucaja wybrane 3-6 znacznikow (w zaleznosci od etapu gry). Dla rownowagi, Niemcy maja tez 2 znacznki "Manstein", ktore zapewniaja im elastycznosc - po jego wylosowaniu mozna aktywowac dowolny sztab.

Tylko tyle, i az tyle.

Oczywiscie gra jest slicznie wydana, nawet biala mapa ladnie odwzorowuje teren (balem sie jak to wyjdzie). Co ciekawe dali wylacznie "male" zetony (1.2 na 1.2 cm), ale w niczym to nie przeszkadza. Mapa jest wielkosci tej do PoGa, wiec bez problemow powinna zmiescic sie na typowym stole.

Obrazek
Tak wyglada front przed rozpoczeciem operacji Saturn, w polowie grudnia 1942.

Rosjan wszedzie pelno... Pod Stalingradem 6 Armia Niemiecka "wciaz dycha", jednak jej jednostek (ani okrazajacych Sowietow) nie widac na mapie. Jeest za to specjalne kilkuheksowe pole "Stalingrad pocket" (kociol stalingradzki), przez ktore nie biegnie linia zaopatrzenia, ani nie mozna tam wchodzic.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Jako pierwsza aktywacja wylosowana zostala Sowiecka 51A.
Obrazek
Dzieki temu, do ruchu zostaly "odpalone" wszystkie jednostki w zasiegu dowodzenia sztabu 51 Armii - czyli w promieniu 4 heksow.

Do zaznaczania co zostalo aktywowane, a co nie sluza specjalne zetoniki "out of command" (jeden z nich widac).
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Ozy sprytnie wykorzystal sytuacje i podciagnal swoje wojska na pozycje wyjsciowe do ataku na jednostki 4 Armii Pancernej.

Obrazek
Pozostawalo pytanie, jaki znacznik bedzie wylosowany nastepny. Czy 4APz zdola uciec przed uderzeniem :?:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

brzmi to koszmarnie.... aktywacja losowych jednostek..
ale rozumiem, ze jakims cudem dobrze dziala.
tak czy inaczej moje zainteresowanie gwaltownie spada..

Memoir itp. sie przypomina -> losowanie na ktorym skrzydle ruszyc sie mozna..
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

jax pisze:aktywacja losowych jednostek..
polecam recenzję Stonewall`s Last Battle z drugiego numeru Weterana
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Post autor: raj »

troche inaczej - sam wybierasz ktorymi armiami chcesz sie poruszyc (mozesz wybrac okreslona ilosc zetonow aktywacji).
Wrzucacie z przecienikiem reprezentuajce je zetony (czity) do maszyny losujacej. Nastepnie po jednym wyciaga sie te zetony i odpowiednie zgrupowanie moze sie ruszyc.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

jax pisze:brzmi to koszmarnie.... aktywacja losowych jednostek..
ale rozumiem, ze jakims cudem dobrze dziala.
tak czy inaczej moje zainteresowanie gwaltownie spada..

Memoir itp. sie przypomina -> losowanie na ktorym skrzydle ruszyc sie mozna..
Nie martw sie! Rosjanie maja specjalny znacznik "STAWKA" - on odpala wszystkie sztaby armii na planszy.

Niemcy od poczatku 4 etapu maja jeden, a od poczatku 6 etapu dwa, znaczniki "MANSTEIN", ktory pozwala aktywowac dowolny wlasny sztab.

W przypadku Rosjan, taka losowa aktywacja oznacza, ze wybrane armie beda aktywowac sie dwa razy w ciagu etapu.

Niemcy do czasu wejscia Manstiena moga aktywowac swoje sztaby tylko raz na etap.

Ale nie mozna zapominac, ze ta sama jednostka moze byc aktywowana nawet pieciokrotnie - wystarczy, zeby za kazdym razem byla w zasiegu dowodzenia aktywowanego sztabu.


Losowa aktywacja okresla wiec tylko swego rodzaju "inicjatywe" na polu walki...
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Post autor: ozy »

Hihi aktywacja nie jest losowa, losowa jest kolejność aktywacji poszczególnych jednostek które w danym etapie do aktywacji wybierzemy.

Działa to bardzo dobrze, nie miałem wrażenia losowości aktywacji, lecz raczej że nie wszyscy podwładni robią dokładnie to co chcę dokładnie wtedy kiedy chcę.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

ozy pisze:Hihi aktywacja nie jest losowa, losowa jest kolejność aktywacji poszczególnych jednostek które w danym etapie do aktywacji wybierzemy.

Działa to bardzo dobrze, nie miałem wrażenia losowości aktywacji, lecz raczej że nie wszyscy podwładni robią dokładnie to co chcę dokładnie wtedy kiedy chcę.
Masz racje: "losowa kolejnosc aktywacji" jest okresleniem bardziej precyzyjnym.

V.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

kuki pisze:
jax pisze:aktywacja losowych jednostek..
polecam recenzję Stonewall`s Last Battle z drugiego numeru Weterana
Tak, oczywiscie przeczytalem. Mechanika aktywacji jest w stylu A Victory Lost.
Ale nie zmienia to faktu, ze w celu oddania problemow w komunikacji, lacznosci, zaopatrzeniu itp. wolalbym inna mechanike - chocby te z Manstein's Backhand Blow - vide tenze Weteran nr 2.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: A Victory Lost

Post autor: lacki2000 »

a odkopię, co mi szkodzi. Zagraliśmy pół partii z Odim. Link do krótkiego raportu: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 06#p714569
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: A Victory Lost

Post autor: clown »

Polecam jeszcze zagrać kiedyś w sukcesora AVL, czyli A Victory Denied. Moim zdaniem nieco lepsza.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: A Victory Lost

Post autor: raj »

Czy ja wiem czy lepsza? Mechanicznie prawie taka sama, rozgrywka jest inna ale równie dobra.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ