Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
trzewik

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: trzewik »

Zazwyczaj nie przeklejam tu anglojęzycznych recenzji Robinsona, bo raz, że pojawia się tego ostatnio szalenie dużo, a dwa, forum jest dla polskich użytkowników. Nie mniej, to co przygotował ten człowiek to rzecz tak niezwykła, iż każdy kto zna angielski po prostu musi musi to zobaczyć! Polecam:

http://boardgamegeek.com/thread/1033838 ... son-crusoe
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

Kiedy zobaczyłam "Castaways Quick Start Guide to Robinson Crusoe", wyglądałam tak: :shock:

A ujrzawszy zdjęcia z LOST-ów, tak: :mrgreen:

Nie spotkałam się jeszcze z recenzją, w którą ktoś włożyłby tyle pracy, absolutnie niesamowita rzecz!
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Banan2 »

No rzeczywiście świetna rzecz. A swoją drogą to tak zrobiony Quick Start powinien być prawie w każdej grze.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Chyba wiem kto właśnie wygrał dożywotni zapas dodatków do Robinsona :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

Wprowadzenie piękne... ale czy dobrze mi się wydaje, że błędne? Opis sugeruje wykonywanie akcji w odwrotnej kolejności? :? "After you have Explored other tiles, you are able to Gather". Chyba, że się mylę i Zbieranie surowców z "other tiles" (jeszcze przed Eksploracją) odnosi się do kafelków terenu odkrytych poprzednich turach...

EDIT: OK, nie było tematu (str. 17) ;)
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 11:43 przez YuZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Picek »

YuZ pisze:Wprowadzenie piękne... ale czy dobrze mi się wydaje, że błędne? Opis sugeruje wykonywanie akcji w odwrotnej kolejności? :? "After you have Explored other tiles, you are able to Gather". Chyba, że się mylę i Zbieranie surowców z "other tiles" (jeszcze przed Eksploracją) odnosi się do kafelków terenu odkrytych poprzednich turach...
Jest w porządku - bo nie da się przecież zbierać z nieodkrytego hex-a. A jak odkryjesz, to dopiero kolejnego dnia możesz tu zbierać :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: aspo »

Świetne! Brakowało mi tego przy pierwszej rozgrywce.

"Friday cannot use the dog" (obrazek 18) - czy to zasada z pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: YuZ »

aspo pisze:"Friday cannot use the dog" (obrazek 18) - czy to zasada z pierwszej edycji?
Nie. Moim zdaniem znalazłeś błąd. Wg. FAQ do pierwszej edycji Piętaszek może wykonywać akcje Polowania i Eksploracji razem z Psem. Instrukcja do drugiej edycji także tego nie zabrania. Czyżby edycja Z-Man Games wprowadzała jakieś zmiany w zasadach?
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ruben$ »

Robinson ma już z przodu cyfrę siedem w rankingu :) A na Portal Publishing mała zapowiedź czego możemy się spodziewać w dodatku?? :)

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 4029_o.jpg
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Picek »

Ruben$ pisze:Robinson ma już z przodu cyfrę siedem w rankingu :)
I patrząc po statystykach to jest blisko do "szóstki" z przodu :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

Koniec pustej gadki, dawać dodatek! :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jolietjake »

Picek pisze:
Ruben$ pisze:Robinson ma już z przodu cyfrę siedem w rankingu :)
I patrząc po statystykach to jest blisko do "szóstki" z przodu :)
Proponuję zakłady o to, który tytuł powstrzyma ekspansję Robinsona w górę rankingu :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Hiu »

Ciekawi mnie tylko, dlaczego ludzie tak czesto sie go pozbywaja ? Kupa ofert sprzedazy, duzo wymian (moze nie tyle co agricoli ;) ale duzo).
Podobnie bylo z mage knightem, ale tutaj stopien skomplikowania mysle, ze "podobny" glownie dlatego, ze obie gry sa uznawane za "skomplikowane". Czy to sprzedajacy - ktorzy ulegli hype'owi - czy geeki, ktorzy sa kolekcjonerami - otworzyl, pomacal - sprzedal/nie zagral.

Mysle, ze wszystkiego po trochu... dlatego ciekawi mnie - jak to naprawde jest z Robinsonem... czy grajacym nie pasuje coop - i probuja solo i sie pozbywaja czy ta gra ma racje bytu w kolekcji?
Ogolne odczucia grajacych (nie posiadajacych i patrzacych) bardzo mnie interesuja.

Ps. Przez watek przebrnalem.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Ja sprzedałem, bo jak zobaczyłem, jak wygląda druga edycja, to chciałem ją mieć :mrgreen:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Gra przeciwko planszy jednak nudzi się szybciej niż rywalizacja, przynajmniej ja tak mam. Plus było trochę ciśnienia, żeby kupować i pewnie kupiło też trochę osób nie trawiących kooperacji.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: espresso »

Instrukcja z pierwszej edycji też mogła zniechęcić część osób. Poza tym, nie każdy lubi ponoszenie dotkliwych porażek raz za razem ;)
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

Myślę, że wynika to z kilku kwestii. Gra jest trudna, nie oszukujmy się. Ludzie często szukają gier łatwych i nieskomplikowanych. Robinson do nich nie należy. Niestety kolejną rzeczą jaka może zniechęcać jest duża losowość. Można mieć ułożoną strategię na turę, dwie, czy trzy do przodu ale po dociągnięciu jednej karty wydarzeń czy przygody wszystko obraca się przeciw nam. Cały scenariusz jaki układaliśmy w głowie runął, bo spadł deszcz, czy ugryzła nas żmija. Ja wiem, że taki urok tej gry i 'trzeba być przygotowanym na wszystko, w końcu to bezludna wyspa!' ale niektórzy takich elementów nie lubią. W Robinsonie w niektórych rozgrywkach mocno odczuwalny jest brak wpływu gracza na to co się dzieję. Może nawet nie brak wpływu ale przeczucie, że cokolwiek się zrobi to i tak wszystko diabły wezmą ;) Na brak powtarzalności i regrywalności a co za tym idzie na chęć sprzedaży wpływać może mała liczba scenariuszy i postaci. Scenariuszy jest tylko 6 a postaci 4 (sic!). I również zdaje sobie sprawę, że można je grać i grać na różne sposoby i przechodzić kilka razy, ale wciąż będą to te same scenariusze. Wciąż zbierz drewno i zbuduj stos. Niezależnie czy w 3 czy 6 turze i czy masz psa czy nie, czy wpadłeś do dziury czy pokąsały się skorpiony to te same postacie się nudzą. Myślę, że genialnym pomysłem byłoby wypuszczenie przez twórców minidodatków składających np. z paczki kilku nowych postaci lub kilku nowych scenariuszy. To wpłynęło by na atrakcyjność tytułu.
trzewik

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: trzewik »

Scenariuszy jest 6 + 2 na www Portal Games, czyli 8 :)

A jeśli chodzi o nowe postacie, to na naszym profilu FB pokazywaliśmy już kto pojawi się w dodatku ;)
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

trzewik pisze:Scenariuszy jest 6 + 2 na www Portal Games, czyli 8 :)
Które trzeba sobie samemu wydrukować w kolorze na grubym papierze :) Nie jest to najłatwiejsze zadanie chociaż dla chcącego nic trudnego :P
trzewik pisze:A jeśli chodzi o nowe postacie, to na naszym profilu FB pokazywaliśmy już kto pojawi się w dodatku ;)
Czekamy :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jax »

mafiafb pisze:Które trzeba sobie samemu wydrukować w kolorze na grubym papierze :) Nie jest to najłatwiejsze zadanie chociaż dla chcącego nic trudnego :P
5 min. i kilka zł w najbliższym punkcie drukującym.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

jax pisze:
mafiafb pisze:Które trzeba sobie samemu wydrukować w kolorze na grubym papierze :) Nie jest to najłatwiejsze zadanie chociaż dla chcącego nic trudnego :P
5 min. i kilka zł w najbliższym punkcie drukującym.
Można nawet całą grę wyciąć z gazety (oj jak kiedyś było fajnie z Magią i Mieczem) a żetony zrobić z kapsli :) Ale, wracając do realności:

1. Aktualnie :
a) muszę wejść na stronę i poszukać tych scenariuszy.
b) ściągnąć na pena.
c) muszę poszukać drukarni, punktu który to wydrukuje
d) koniecznym jest dojazd do tego punktu, który może być na drugim końcu miasta
d) cena za wydruk dwóch kartoników to zapewne <10 zł
e) muszą być na odpowiednim papierze - nie znam grubości, faktury i pewnie z kilku innych parametrów

2. Moja propozycja
a) wchodzę online i kupuje gotowe
b) przychodzi do paczkomatu

albo
a) jadę do sklepu i kupuję gotowe

Nie mam zamiaru się z nikim licytować, rzuciłem tylko pomysł i napisałem co dla mnie byłoby fajne. Wiem, że można inaczej/taniej/samemu itd. Wszystko można.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

To wszystko się wydaje trudne jeśli za żadną samoróbkę się nigdy człowiek nie wziął, ale generalnie z drukowaniem czegokolwiek nie ma teraz problemu, praktycznie w dowolnie wysokiej jakości. W przyzwoitym punkcie możesz przynieść scenariusz z pudełka i powiedzieć, że oczekujesz czegoś takiego - powinni doradzić odpowiednio.
Ale oczywiście rozumiem chęć kupienia z dużą dozą pewności, że jakość będzie identyczna jak w podstawce :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: jax »

W każdym punkcie z brzegu, który odwiedzałem wydrukują na grubszym papierze/kartonie bez problemu :)

Jeśli dla kogoś nie stanowi problemu kupno bułki (trzeba wziąć siatkę, pójść/pojechać, pomyśleć nad parametrami bułki i zakupić), to i wydruk scenariuszy Robinsona dla takiej osoby nie będzie większym problemem ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mafiafb »

jax pisze:W każdym punkcie z brzegu, który odwiedzałem wydrukują na grubszym papierze/kartonie bez problemu :)

Jeśli dla kogoś nie stanowi problemu kupno bułki (trzeba wziąć siatkę, pójść/pojechać, pomyśleć nad parametrami bułki i zakupić), to i wydruk scenariuszy Robinsona dla takiej osoby nie będzie większym problemem ;)
Ałć! Łatwo odnieść się do argumentów, czyniąc je at personam:) Pozostanę jednak leniem i dam możliwość zarobku wydawnictwu podtrzymując swój pomysł :D Uważam go za dobry i sprawdzony. Wiele wydawnictw tak robi. Zamiast wydawać pełnoprawny dodatek w cenie zbliżonej do postawki wydają mini-dodatki, które świetnie wzbogacają treść. Co więcej, w niektórych przypadkach robione jest to, mam wrażenie, z premedytacją. Najpierw wydawana jest uboga wersja podstawowa tylko po to, żeby potem zmusić graczy do zakupu mini-dodatków. Tutaj nie posądzam Portal o taką strategię ale mocno zauważalna jest ubogość ilości scenariuszy i postaci.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: macike »

mafiafb pisze: a) muszę wejść na stronę i poszukać tych scenariuszy.
b) ściągnąć na pena.
c) muszę poszukać drukarni, punktu który to wydrukuje
d) koniecznym jest dojazd do tego punktu, który może być na drugim końcu miasta
d) cena za wydruk dwóch kartoników to zapewne <10 zł
e) muszą być na odpowiednim papierze - nie znam grubości, faktury i pewnie z kilku innych parametrów

2. Moja propozycja
a) wchodzę online i kupuje gotowe
b) przychodzi do paczkomatu

albo
a) jadę do sklepu i kupuję gotowe
Zoptymalizowałem 1.a)-c): wysyłam mail z linkiem, przyjeżdżam, klikają, drukują, płacę, wyjeżdżam.
Jeżdżenie do punktu/paczkomatu/sklepu jest dla mnie porównywalne i wzajemnie znoszące się przy porównaniu (ale rozumiem, że dla każdego może być inaczej).

PS
Jak będzie reedycja na 10 lecie, to będzie zawierać dodatkowe scenariusze, które się w międzyczasie uzbierają. Zapewne fanowskie również.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013, 12:06 przez macike, łącznie zmieniany 2 razy.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
ODPOWIEDZ