Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Cyclades

Post autor: ppski »

Czy wrześniowy dodruk Cyklad PL, to tylko dodruk, czy też planują coś poprawić albo zmienić ?
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Slavko »

Poszukuje polskiej instrukcji lub zdjęcia instrukcji do gry Cyklades. Tej instrukcji małej opisującej Mitologiczne stwory. W moim egzemplarzu zakupionym w Rebel nie było. (wersja angielska http://www.gamesfanatic.pl/wp-content/u ... atures.jpg
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

Nie jest to tak ładne i nie daję głowy za tłumaczenie, ale na bgg można znaleźć coś takiego.
Co się ostatnio dzieje z tymi Cykladami? A to plansza zła, a to instrukcji brakuje...
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: szmajchel »

Slavko pisze:Poszukuje polskiej instrukcji lub zdjęcia instrukcji do gry Cyklades. Tej instrukcji małej opisującej Mitologiczne stwory. W moim egzemplarzu zakupionym w Rebel nie było. (wersja angielska http://www.gamesfanatic.pl/wp-content/u ... atures.jpg
Napisz do nich, może Ci doślą
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj rozegrałem pierwszą, czteroosobową partię. Gra jest bardzo dobra, gra się szybko (pierwsza partia z tłumaczeniem zasad poniżej dwóch godzin) i na taką prostotę zasad oferuje dużo główkowania. Partię wygrałem choć przez całą grę spodziewałem się, że wygra kolega. Zwycięztwo zawdzięczam niestety (?) mitologicznym stworom - pierwszą metropolię zyskałem do desencie Pegazem na wyspę z budynkiem, którego mi brakowało. Wygraną zapewniło mi użycie stwora, dzięki któremu ukradłem przeciwnikowi filozofa, a że był to mój czwarty to zyskałem drugą metropolię i wygrałem.
Grę oceniam pozytywnie, nie wiem ile kosztowała po premierze ale ja kupiłem za 150 zł i nie żałuję.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: szmajchel »

mat_eyo pisze:Wczoraj rozegrałem pierwszą, czteroosobową partię. Gra jest bardzo dobra, gra się szybko (pierwsza partia z tłumaczeniem zasad poniżej dwóch godzin) i na taką prostotę zasad oferuje dużo główkowania. Partię wygrałem choć przez całą grę spodziewałem się, że wygra kolega. Zwycięztwo zawdzięczam niestety (?) mitologicznym stworom - pierwszą metropolię zyskałem do desencie Pegazem na wyspę z budynkiem, którego mi brakowało. Wygraną zapewniło mi użycie stwora, dzięki któremu ukradłem przeciwnikowi filozofa, a że był to mój czwarty to zyskałem drugą metropolię i wygrałem.
Grę oceniam pozytywnie, nie wiem ile kosztowała po premierze ale ja kupiłem za 150 zł i nie żałuję.
Rozegrałem kilkadziesiąt partii i mogę powiedzieć, że 90% gier kończy się umiejętnym wykorzystaniem potwora/-ów. Niestety, ale w moich oczach ta gra sporo straciła. Najlepszą strategią jest unikanie potyczek, koncentrowanie się na ekonomii i jej obronie (czyli nastawiać rogów na jednej wyspie (najlepiej dużej) i nastawiać tam żołnierzy, ewentualnie też fort). Małe królestwo jest błogosławieństwem, zamiast utrudnieniem (4 złota z apolla i róg, nie można stracić ostatniej wyspy przed ruchem kończącym) - w początkowych fazach można dzięki temu spokojnie zbierać złoto i rogi, od czasu do czasu za grosze licytując jakiegoś boga (ewentualnie za więcej, jeżeli pojawił się nieodpowiedni dla nas stwór), nafarmić żołnierzy i kupić jakoś metropolię... A na koniec finiszer w postaci np. Zeus (możliwość przerzucania stworów jest przez początkujących graczy niedoceniana, a w późniejszych etapach jest to najważniejsza z boskich umiejętności) - Pegaz - zmieniacz budynków/kradziej filozofów - powtórne użycie odrzuconego stwora...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

szmajchel pisze:Rozegrałem kilkadziesiąt partii i mogę powiedzieć, że 90% gier kończy się umiejętnym wykorzystaniem potwora/-ów. Niestety, ale w moich oczach ta gra sporo straciła. Najlepszą strategią jest unikanie potyczek, koncentrowanie się na ekonomii i jej obronie (czyli nastawiać rogów na jednej wyspie (najlepiej dużej) i nastawiać tam żołnierzy, ewentualnie też fort). Małe królestwo jest błogosławieństwem, zamiast utrudnieniem (4 złota z apolla i róg, nie można stracić ostatniej wyspy przed ruchem kończącym) - w początkowych fazach można dzięki temu spokojnie zbierać złoto i rogi, od czasu do czasu za grosze licytując jakiegoś boga (ewentualnie za więcej, jeżeli pojawił się nieodpowiedni dla nas stwór), nafarmić żołnierzy i kupić jakoś metropolię... A na koniec finiszer w postaci np. Zeus (możliwość przerzucania stworów jest przez początkujących graczy niedoceniana, a w późniejszych etapach jest to najważniejsza z boskich umiejętności) - Pegaz - zmieniacz budynków/kradziej filozofów - powtórne użycie odrzuconego stwora...
Dużo zależy od stylu gry. U nas gracze z taką strategią zostają pognębieni chociażby gryfami, a agresywni zdobywcy często koszą więcej kasy od jednowyspowego farmera. Oczywiście różnie bywa, ale pewnego finiszera w tej grze nie ma.
Jak się znudziło czy gra straciła uznanie po czasie - kupić Hadesa ;) Z nim nic już nie jest takie proste jak w podstawce.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Muttah »

Ja początkowo byłem pod dużym wrażeniem Cyklad, ale już po kilku rozgrywkach zaczął mnie drażnić brak kontroli oraz możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek logicznej akcji wojskiem. Ile się trzeba naczekać żeby zbudować chopów, potem statki, a potem znowu ruch wojskiem... I żeby się to jeszcze w ogóle opłacało! Lepiej tak jak piszesz siedzieć cicho na swojej wyspie, jakieś tam wosjko mieć do obrony i po prostu kompletować kolorowe budyneczki oraz filozofów. A potem pod koniec jakiś szybki sztos potworkiem i pozamiatane :lol: Tak więc ogólnie ja Cyklady trzymam jeszcze do wciągania w strategie noobów, ale tak poza tym to nie sięgam już po nie zbyt często :roll:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: mat_eyo »

A czy ktoś z Was grał z Hadesem? Może balans wtedy zmienia się na lepsze?W końcu dichodzą bohaterowie, przedmioty itd.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyclades

Post autor: nakago »

szmajchel pisze:
Slavko pisze:Poszukuje polskiej instrukcji lub zdjęcia instrukcji do gry Cyklades. Tej instrukcji małej opisującej Mitologiczne stwory. W moim egzemplarzu zakupionym w Rebel nie było. (wersja angielska http://www.gamesfanatic.pl/wp-content/u ... atures.jpg
Napisz do nich, może Ci doślą
Możesz mi podziękować - robiłem to kiedyś przez 6 godzin w Corelu (albo i dłużej), dawałem już linka do tego, ale jakoś nikt się nie zainteresował:

POLSKA INSTRUKCJA DO MITOLOGICZNYCH STWORÓW

http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... nakago.jpg
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyclades

Post autor: Olgierdd »

mat_eyo pisze:A czy ktoś z Was grał z Hadesem? Może balans wtedy zmienia się na lepsze?W końcu dichodzą bohaterowie, przedmioty itd.
Balans się nie zmienia, ale pojawia się więcej możliwości kombinowania i dużo łatwiej jest o niespodziewane zwroty akcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: mat_eyo »

Dzięki za odpowiedź, gra podoba mi się na tyle, że w dodatek na pewno się zaopatrzę jeśli tylko będzie gdzieś w Polsce dostępny.
Chonik2
Posty: 60
Rejestracja: 02 sty 2013, 11:37
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Chonik2 »

Wie ktos czy będzie jakis dodruk w Rebelu, albo czy trafi na polski rynek chocby wersja angielska?
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: TTR_1983 »

też mnie ta kwestia interesuje :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Muttah pisze:Ja początkowo byłem pod dużym wrażeniem Cyklad, ale już po kilku rozgrywkach zaczął mnie drażnić brak kontroli oraz możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek logicznej akcji wojskiem. Ile się trzeba naczekać żeby zbudować chopów, potem statki, a potem znowu ruch wojskiem
Kup Hadesa u nas od kiedy gramy z Hadesem to się wkurzam bo za często agresywne ataki armiami ułatwiają zwycięstwo a siedzenie na swojej wyspie cichutko jest dużym problemem jak w turze masz 2 bogów dających możliwość ataku a Hades oprócz możliwości tymczasowego powiększenia armii o 5 oddziałów pozwala na ruchy zarówno armii lądowych jak i okrętów ( w tej samej turze). Bohaterowie też pozwalają na pewną strategię militarną bo albo wpływają na oddziały albo redukują losowość walk ( możliwość przerzucania kości w walce). Jeszcze taka Nekropolia dzięki której zarabiasz za każdą zabiją jednostkę. Wydrukowanie Hekate (http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... des-hecate) która wprowadza na 2 dowolnych wyspach stałe połączenie ( z możliwością zmiany wysp) też zmienia sytuacje strategiczną.
Olgierdd pisze:Balans się nie zmienia, ale pojawia się więcej możliwości kombinowania i dużo łatwiej jest o niespodziewane zwroty akcji.
zgodzę się ale częściowo jak dla mnie przedmioty i możliwość ich wykorzystania w dowolnym momencie rozgrywki odrobinę balansują rozgrywkę, choć jak się nie ma kasy to się nie kupi łaski boga dającego przedmioty i specjalne łaski bogów. Bohaterowie są fajni ale jak nie masz kasy to dalej masz problem bo co turę im się płaci. Hades też jest ciekawy szczególnie jak w jednej turze pojawia się jednocześnie z Aresem :).
Osobiście polecam dodatkowo mikro dodatki z BGG zwłaszcza Hekate (są to wersje do wydruku niestety angielskie ale dobry grafik zamieni tekst na polski odpowiednik )
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: grzemek »

Zamiast dać nam jakiś nowy dodatek (chociaż nie wiem co można by było jeszcze wprowadzić;) to do tego http://boardgamegeek.com/thread/1033683 ... spiel-2013 musiałbym mieć KEMETA :/
mejsu
Posty: 37
Rejestracja: 09 wrz 2013, 13:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: mejsu »

słyszałem że gdzieś są dodatkowe karty do Cyklad. czy ktoś się orientuję co to jest i gdzie to można znaleźć?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Cyclades

Post autor: Dwntn »

mejsu pisze:słyszałem że gdzieś są dodatkowe karty do Cyklad. czy ktoś się orientuję co to jest i gdzie to można znaleźć?
Hej,

Dodatki do Cyklad można zakupić w sklepie BGG pod tym adresem: http://boardgamegeekstore.com/search?q=Cyclades

- K.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: TTR_1983 »

kiedy będzie dodruk podstawki?
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyclades

Post autor: NTomasz »

nigdy!
a tak serio to jak będzie miał być to pewnie pojawi się info u wydawcy
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Cyclades

Post autor: adikom5777 »

mulek18 pisze:kiedy będzie dodruk podstawki?
Przecież gra jest cały czas w sprzedaży.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Niedawno pojawiło się coś takiego

Obrazek

C3K: Creatures Crossover Cyclades/Kemet
Wyślij potężnego Krakena w dół Nilu, aby wzmocnić swoje armie, lub przywołaj Feniksa by wskrzesić swoich poległych wojowników. Stworzenia Egiptu wtargną w Cyklady a potężne mitologiczne monstra Grecji zstąpią na ziemie Kemet.
Ten dodatek umożliwia graczom wcielenie kreatur z jednej genialnej gry do drugiej, dostarczając swoim armiom zupełnie nowych mocy i umiejętności!
Cena (ok. 40 zł ) nie jest tragiczna tylko dla kogoś kto ma jedynie jeden z tych tytułów może się nie opłacać.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

Rocy7 pisze:Niedawno pojawiło się coś takiego

Obrazek

C3K: Creatures Crossover Cyclades/Kemet
Wyślij potężnego Krakena w dół Nilu, aby wzmocnić swoje armie, lub przywołaj Feniksa by wskrzesić swoich poległych wojowników. Stworzenia Egiptu wtargną w Cyklady a potężne mitologiczne monstra Grecji zstąpią na ziemie Kemet.
Ten dodatek umożliwia graczom wcielenie kreatur z jednej genialnej gry do drugiej, dostarczając swoim armiom zupełnie nowych mocy i umiejętności!
Cena (ok. 40 zł ) nie jest tragiczna tylko dla kogoś kto ma jedynie jeden z tych tytułów może się nie opłacać.
UWAGA DLA WSZYSTKICH!!! Ten minidodatek wykorzystuje figurki z Cyklad w grze Kemet i figurki z Kemet w Cykladach. Nie jest to dobrze opisane, a same karty z minidodatku nie umożliwiają gry Mumią i innymi potworami egipskimi. Potrzeba figurek z drugiej gry lub jakiegoś dla nich zastępstwa. Posiadacze tylko jednej gry mogą się zawieść...
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

donmakaron pisze:UWAGA DLA WSZYSTKICH!!! Ten minidodatek wykorzystuje figurki z Cyklad w grze Kemet i figurki z Kemet w Cykladach. Nie jest to dobrze opisane, a same karty z minidodatku nie umożliwiają gry Mumią i innymi potworami egipskimi. Potrzeba figurek z drugiej gry lub jakiegoś dla nich zastępstwa. Posiadacze tylko jednej gry mogą się zawieść...
Dzięki sądziłem że tam są figurki.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyclades

Post autor: NTomasz »

przecież było bardzo dobrze opisane co jest w dodatku. nie wiem co mogło być nie jasne, dodatkowo kilkanaście kart i figurek za 40 zł :D ? to całkiem promocyjne by było
ODPOWIEDZ