Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Veridiana »

Obstawiam honor, gdyż za akcje główne płaci się generalnie faktycznymi zasobami, a nie przyrostem :) ale odpowiedź by się przydała, nie zauważyłam tej rozbieżności i chyba nikt poza Tobą nie zauważył :D
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

Ink pisze:Czy za przedsiębiorstwo płaci się Prestiżem (tak, jak napisane jest w instrukcji), czy Honorem (tak, jak narysowane jest na planszy)?
Honorem, tak jak pokazano na planszy. Przepraszamy za to niedopatrzenie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lothrain »

Skoro już o niedopatrzeniach, to jest jeszcze jedno małe polonistyczne. Na karcie jednego ze Znajomych (ale imienia już nie pamiętam) napisano: "obejrz kartę Patrona przeciwnika". Czort Was wie jak Wy na Ślunsku godocie, ale słownikowo powinno być jednak "obejrzyj".
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: WRS »

yosz pisze:Dobra to i ja spróbuję z jedyną wątpliwością jaką miałem:

Kiedy "odpalają" się zdolności dzieci np.: Lowelas (dobierz 2 znajomych (nie pamiętam dokładnie)) - kiedy dziecko dorasta, czy przy urodzeniu? Kierowaliśmy się zasadą, że wtedy kiedy napis na karcie jest dobrze zorientowany. Niektóre napisy były dobrze zorientowane jak karta była stroną dziecka do góry, a niektóre jak karta była zorientowana stroną dorosłą do góry. Niektóre oczywiście są dość jasne jak "szerokie biodra" ;) ale "Pożyczka do końca tej generacji daje Ci 1 złota więcej" można próbować różnie tłumaczyć (tej generacji, czy tej w której się dziecko urodziło, czy w tej w której jest już dorosłym)
Ale jest taki Hendryk czy inny Stefan z cechą lowelas czy jakoś tak - ślub z tym gościem daje +2.
Czy jeśli aranżuję małżeństwo, to od razu dostaję te 2 zł (chociaż napis jest jeszcze do góry nogami?) czy dopiero po osiągnięciu dojrzałości?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: sillue »

WRS pisze: Ale jest taki Hendryk czy inny Stefan z cechą lowelas czy jakoś tak - ślub z tym gościem daje +2.
Czy jeśli aranżuję małżeństwo, to od razu dostaję te 2 zł (chociaż napis jest jeszcze do góry nogami?) czy dopiero po osiągnięciu dojrzałości?
lowelas - karty znajomych dobiera się zaraz jak dziecko dorasta, jak nie ma laski do dobrania, to się lowelas nie wykaże i nic nie dobierasz...
przystojniak - kasa dochodzi po rozpatrzeniu akcji małżeństwo do końca, czyli aranżacja kasy nie daje...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Veridiana »

No to ja apropos Ślicznotki, z którą małżeństwo kosztuje 2 kasy mniej. Problem w tym, że jeśli jest jeszcze dziewczynką, to napis jest obrócony nie tak jak trzeba i nie wiadomo, czy przy aranżacji też obowiązuje.
Na innych kartach dotyczących hajtania się widnieje podwójny zapis Małżeństwo/Aranżacja małżeństwa. czy to więc oznacza, że ona daje zniżkę tylko podczas Małżeństwa, a nie podczas Aranżacji, co by się trochę kłóciło z logiką?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: sillue »

stawiałbym na to, że przy aranżacji nie obowiązuje zniżka...
dopiero, jeżeli dorośnie i jest wydawana, to koszt spada...
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: jolietjake »

Veridiana pisze:No to ja apropos Ślicznotki, z którą małżeństwo kosztuje 2 kasy mniej. Problem w tym, że jeśli jest jeszcze dziewczynką, to napis jest obrócony nie tak jak trzeba i nie wiadomo, czy przy aranżacji też obowiązuje.
Na innych kartach dotyczących hajtania się widnieje podwójny zapis Małżeństwo/Aranżacja małżeństwa. czy to więc oznacza, że ona daje zniżkę tylko podczas Małżeństwa, a nie podczas Aranżacji, co by się trochę kłóciło z logiką?
Stawiałbym na to, że zniżka będzie już działała po stronie dziecka. Teoretycznie napis powinien być w obu stronach obrocony (po jednej do "aranzacji", po drugiej do "małżeństwa"), co graficznie mogloby być tam kłopotliwe. Ale może to było zamierzone i ma takie okrojone działanie ta karta - fabularnie miałoby to nawet jakiś sens. Myślę, że trzeba poczekać na oficjalną odpowiedź.

Pytanie ode mnie. Czy jak leżą 2 karty znajomych to mogę użyc akcji brania 3 kart i wtedy biore dwie z lezacych, dokładam pięc nowych, wybieram trzecią do ręki? Czy nie można użyć danej akcji gdy liczba odkrytych kart jest niewystarczająca?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: WRS »

jolietjake pisze:Pytanie ode mnie. Czy jak leżą 2 karty znajomych to mogę użyc akcji brania 3 kart i wtedy biore dwie z lezacych, dokładam pięc nowych, wybieram trzecią do ręki? Czy nie można użyć danej akcji gdy liczba odkrytych kart jest niewystarczająca?
Można. Jest to wprost napisane w instrukcji... (str. 17 przykład z kartami przyjaciół)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Veridiana »

Solowa partia w Testament i pytania:

- rozumiem, że blokada akcji (ze standardowego wariantu solo) nie obowiązuje?
- czy napisy na kartach dzieci zorientowane na stronę dorosłego obowiązują?
- czy w trakcie III generacji można brać karty Misji dla ich treści, czy też nie? z instrukcji wynika, ze w tym względzie nie ma zmiany w stosunku do gry wieloosobowej, ale wtedy wyłączamy zupełnie czerwone pole (i czerwone piony) z gry
- "3 karty Posiadłości" z Przygotowania to inaczej "3 karty Przedsiębiorstw"?
- akcja "Kim oni byli": mogę albo podmienić leżącą kartę Dziecka, albo położyć nową dodatkową kartę jako czyjegoś współmałżonka, tak? bo przykład jakby niekompletny...
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

sillue pisze:stawiałbym na to, że przy aranżacji nie obowiązuje zniżka...
dopiero, jeżeli dorośnie i jest wydawana, to koszt spada...
Przy aranżacji nie następuje koszt/zysk. Kładziemy kartę do góry nogami i dopiero jak dziecko dorasta wprowadza się efekt z karty.
Coen pisze:
adikom5777 pisze:chyba że matka jest z Twojego rodu (nie jest kartą z talii znajomych) wtedy nie można jej kill'em przy porodzie :)
Nie no, chyba można ją kill'em, ale wtedy wdowiec (znajomy) nie może ponownie się ożenić.
Ej no... z czego to wynika? Nie mogę ponownie hajtać znajomego jeśli moja córka umrze przy porodzie???

Co do porodów to jeszcze zabawna sytuacja z wczorajszej sesji. Małżeństwo kumpla rodzi z akcji położnej. Ciągnie kartę -> komplikacja. Odrzuca kartę matki ciągnie kolejną kartę dziecka -> niespodziewane bliźniaki. Ciągnie kolejną z bliźniaków. Wyciąga dziecko. Wybiera drugą kartę z akcji położnej -> niespodziewane bliźniaki. Krótko mówiąc kobita padła wydając na świat czwórkę dzieci... i taką śmierć to ja rozumiem ;)

No i jeszcze jedna wątpliwość dotycząca karty patrona i misji. Nie pamiętam, którego dokładnie patrona miał drugi kumpel, ale dostawał +2 punkty zwycięstwa za każde małżeństwo z rzemieślnikiem w IV generacji. Wcześniej jednak zrealizował misję gildia rzemieślników, która mogła być traktowana jako znajomy o fachu rzemieślnika. Pytanie. jak się używa tej karty misji, bo w instrukcji pisze, że można przypisać ją do dowolnej generacji? Czyli co? Mogę wżenić osobę z dowolnym zawodem i zamienić go na rzemieślnika czy po prostu kładę kartę misji obok linii IV generacji i potem liczę punkty sobie za kolejnego rzemieślnika?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: bogas »

Ja bym tego rzemieślnika z misji traktował jak kawalera ew. pannę.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Coen »

Czochrun pisze:
sillue pisze:stawiałbym na to, że przy aranżacji nie obowiązuje zniżka...
dopiero, jeżeli dorośnie i jest wydawana, to koszt spada...
Przy aranżacji nie następuje koszt/zysk. Kładziemy kartę do góry nogami i dopiero jak dziecko dorasta wprowadza się efekt z karty.
Przy aranżacji mamy koszt ślubu/odebranie posagu. Wszystkie inne akcje są w momencie dorastania dzieci - dostosowanie dochodu, dobranie kart znajomych itd - strona 12 instrukcji punkt b) podpunkt 2
Czochrun pisze:
Coen pisze:
adikom5777 pisze:chyba że matka jest z Twojego rodu (nie jest kartą z talii znajomych) wtedy nie można jej kill'em przy porodzie :)
Nie no, chyba można ją kill'em, ale wtedy wdowiec (znajomy) nie może ponownie się ożenić.
Ej no... z czego to wynika? Nie mogę ponownie hajtać znajomego jeśli moja córka umrze przy porodzie???
No nie można hajtać znajomego, tylko oryginalny członek rodziny nie będący znajomym może ponownie się ożenić/wyjść za mąż - strona 17 instrukcji.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

Ok, dzięki. Graliśmy źle :(
To tylko potwierdza, że po dwóch - trzech partiach instrukcja powinna być przerobiona jeszcze raz.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: macike »

Czochrun pisze:Ej no... z czego to wynika? Nie mogę ponownie hajtać znajomego jeśli moja córka umrze przy porodzie???
Hajtać to on się może ponownie, tylko kroniki Twojego rodu tego nie odnotują. Również jego ewentualne dalsze potomstwo nie zwiększy honoru Waszej rodziny.

PS
No i wynika to z instrukcji. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać, bo dobrze napisana. ;)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

No dobrze... ale co z tym rzemieślnikiem bo instrukcja dokładnie tego nie wyjaśnia.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Coen »

bogas pisze:Ja bym tego rzemieślnika z misji traktował jak kawalera ew. pannę.
Tylko wtedy rzemieślnik nic by nie dawał, bo zgodnie z misją patrona punkty dostaje się za zaaranżowane małżeństwo z rzemieślnikiem.
Ja bym interpretował na korzyść gracza. W instrukcji jest napisane, że takiego "rzemieślnika" możemy przypisać do dowolnej generacji, to ja bym go przypisał do IV jako niby zaaranżowane małżeństwo z którymś dzieckiem - nie ważne czy dziewczynką czy chłopcem.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: macike »

Czochrun pisze:No dobrze... ale co z tym rzemieślnikiem bo instrukcja dokładnie tego nie wyjaśnia.
Na stronie 19 ta konkretna misja jest IMHO wystarczająco wyjaśniona - "na potrzeby celu patrona" możesz przypisać ją do konkretnej generacji. Wniosek jest krótki - zapunktuje (chociaż nie jest napisane wprost, że przypisujesz do konkretnej pary - co uważam za skrót myślowy). Istotne jest, że przypisywana jest do konkretnej generacji, aby nie można było jej zapunktować jednocześnie/zarówno np. w III i IV (protestowałbym przy próbie przypisania do rozliczonej już generacji).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

Czyli może zapunktować nawet jeśli wszystkie dzieci w IV generacji będą zajęte? Czy musi przypisać do "wolnego" dziecka?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: macike »

Czochrun pisze:Czyli może zapunktować nawet jeśli wszystkie dzieci w IV generacji będą zajęte? Czy musi przypisać do "wolnego" dziecka?
IMO bez znaczenia, instrukcja mówi o przypisaniu do pokolenia, nie narzuca ograniczeń na osobę. Ewentualny problem widzę w sytuacji, gdy dzieci w IV generacji brak - czy można przypisać do "pustego" pokolenia?
Ale i to rozwiewa wpis ze strony 11 - rodzina wymarła i przegrywa grę.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

macike pisze:
Czochrun pisze:Czyli może zapunktować nawet jeśli wszystkie dzieci w IV generacji będą zajęte? Czy musi przypisać do "wolnego" dziecka?
IMO bez znaczenia, instrukcja mówi o przypisaniu do pokolenia, nie narzuca ograniczeń na osobę. Ewentualny problem widzę w sytuacji, gdy dzieci w IV generacji brak - czy można przypisać do "pustego" pokolenia?
Ale i to rozwiewa wpis ze strony 11 - rodzina wymarła i przegrywa grę.
Ale i tak jest koniec gry. A na końcu punktujesz za honor, dzieci (nie ma) i patrona... Z drugiej strony nie wiem jak należałoby grać, aby w III generacji nikogo nie hajtnąć.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: macike »

Czochrun pisze:
macike pisze:
Czochrun pisze:Czyli może zapunktować nawet jeśli wszystkie dzieci w IV generacji będą zajęte? Czy musi przypisać do "wolnego" dziecka?
IMO bez znaczenia, instrukcja mówi o przypisaniu do pokolenia, nie narzuca ograniczeń na osobę. Ewentualny problem widzę w sytuacji, gdy dzieci w IV generacji brak - czy można przypisać do "pustego" pokolenia?
Ale i to rozwiewa wpis ze strony 11 - rodzina wymarła i przegrywa grę.
Ale i tak jest koniec gry. A na końcu punktujesz za honor, dzieci (nie ma) i patrona... Z drugiej strony nie wiem jak należałoby grać, aby w III generacji nikogo nie hajtnąć.
Jeżeli gracz nie ma dzieci z III generacji, to przegrywa **PRZED** końcem gry.

Można zagrać tak, że w II pokoleniu ród ma jedno jedyne dziecię np. płci żeńskiej wydane za mąż za znajomego nie mogącego mieć dzieci... (aby stłumić śmichy chichy popuszczę wodze fantazji: wchodzi dodatek ze znajomą w postaci swatki, która pozwala "wżenić" przeciwnikowi swojego znajomego).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: TTR_1983 »

czy po każdorazowym pobraniu pieniędzy w kwocie odpowiadającej torowi dochodu tor ten należy wyzerować?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

mulek18 pisze:czy po każdorazowym pobraniu pieniędzy w kwocie odpowiadającej torowi dochodu tor ten należy wyzerować?

nie
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: TTR_1983 »

yyyy jeśli nie to zaraz na początku gry brakowało nam kart pieniędzy w banku. Coś musieliśmy źle robić tylko co?
ODPOWIEDZ