Gra roku 2007 na co głosujecie i dlaczego WN?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Michale, nie splycaj gier komputerowych, prosze Cie ;) W grach komputerowych nowy numerek nie oznacza, ze gra nie moze sie ubiegac o tytul najlepszej gry w roznego rodzaju rankingach.

Wg mnie gra powinna byc wykluczona tylko jezeli jest wznowieniem lub dodatkiem, ew. wariacja, w ktorej zmiany zasad sa pomijalne (np. ma tylko nowa grafike i zamiast pieniedzy uzywa sie karty kredytowej :)).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
trzewik

Post autor: trzewik »

Tutaj idealnym przykładem są Zombiaki. Otóż przed laty ukazała się gra Zombiaki. Następnie nakład się wyczerpał. Lecz zamiast robić tradycyjne dodrukowanie egzemplarzy, wydaliśmy poprawioną edycję. Zmiany polegają na wywaleniu bodaj dwóch kart, na zmniejszeniu formatu kart oraz na dodaniu w lewym dolnym rogu wskazówki jak działa karta.

I to jest ewidentne wznowienie - czyli nie dodruk, ale też nie nowa gra, tylko drobne poprawki.

Zarazem, teraz, w roku 2007 ukaże się gra "Zombiaki II", która będzie miała podobne reguły jak poprzednie Zombiaki, ale jednak troszeczkę zmienione i co najważniejsze, będzie zawierała dwie talie po 40 nowych kart. I to nie będzie ani wznowienie, ani dodatek, tylko autonomiczna nowa gra, skonstruowana na pierwotnym pomyśle sprzed lat. I tu "Zombiaki II" będą legalnie mogły sobie być nominowane do GR2008. Inna sprawa, że jest to karcianka typu filler, czyli nie ma szans na nominację :)
kosa
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2006, 17:05
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: kosa »

typu filler

Co to znaczy? Bo wstyd powiedzieć, ale chyba 1 raz się z takim pojęciem spotkałem :oops:
Czarny_II
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:15
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Czarny_II »

zapychacz, przerywnik, czyli coś w co się gra dla odpoczynku miedzy jedna poważną, ciężką grą, a drugą. Podobnym typem gry jest Jungle Speed.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

fill - to wypełniać, stąd nazwa
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

MichałStajszczak pisze:Bo np. w grach komputerowych numer przy nazwie świadczy o tym, że jest to nowsza, bardziej rozbudowana wersja gry o tej samej nazwie.


Co nie jest regułą. Patrz: Cywilzacja 2 i 3 miedzy którymi są spore różncie w mechanice. Albo GTA 1 lub 2 versus GTA 3, gdzie zmieniona jest juz cala filozofia gry. Albo Quake 1 i 2, gdzie zmian jest bardzo dużo ze światem włącznie. Wystarczy jedna gra w Machinę 2: Przeładowanie by się w tym połapać. Albo porównaj Warcraft 2 z Warcraft 3, mozna wymieniać i wymieniać. Oczywiscie mozna przytoczyć przykłady Doom 1 i Doom 2, albo Europa Universalis 1 i 2. Nie mniej w przypadku gier planszowych (i fabularnych) wersje rozwojowe nazywane są edycjami. Natomiast Machina 2 nie nazywa się druga edycją.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

kosa pisze:Przede wszystkim nasuwa się pytanie : po co to wprowadzono? Jeżeli w poprzednich edycjach to działało bez zarzutów, to po co zmieniać na siłę. NP czemu nie znalazła się wśród nominowanych Machina, która jest bardzo popularne.
Eh, lipa.
Nie działało dobrze. Przy 60 grach trudno było stosować dotychczasowy system, bo nikt nie grał nawet w połowę z gier. Zmiany wynikały z rozwoju rynku. Machina 2 ma bardzo słabe wykonanie, a to też się liczy. Jak już pisał Pancho na blogu popularność to żadne kryterium. 5-6 gier to maksymalna liczba strawna dla szerokiego odbiorcy. Z tyloma grami większość graczy jest w stanie w ciągu miesiaca sie zapoznać.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

draco pisze:5-6 gier to maksymalna liczba strawna dla szerokiego odbiorcy. Z tyloma grami większość graczy jest w stanie w ciągu miesiaca sie zapoznać.
Dziwna i bardzo naciagana teza..
(ze niby po nominacjach ludzie beda goraczkowo przez miesiac rzucac sie na nominowane i nieznane im tytuly tylko aby dobrze zaglosowac??? ech....)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

jax pisze:
draco pisze:5-6 gier to maksymalna liczba strawna dla szerokiego odbiorcy. Z tyloma grami większość graczy jest w stanie w ciągu miesiaca sie zapoznać.
Dziwna i bardzo naciagana teza..
(ze niby po nominacjach ludzie beda goraczkowo przez miesiac rzucac sie na nominowane i nieznane im tytuly tylko aby dobrze zaglosowac??? ech....)
Też tak myślę. Zwłaszcza, że niektórzy by musieli te gry kupić, żeby je poznać. A jak tu kupować grę, która wydaję się nie być w guście danej osoby? Po to, żeby można było spokojnie spać i myśleć sobie: "Tak, uczciwie pograłem we wszystkie nominowane gry i mogę ze spokojem sumienia zagłosować"? Bez żartów. Z kolei ocenianie gry tylko na podstawie opisów i recenzji (bez zagrania) też nie jest zbyt sensowne.

Dla mnie, jeśli gra jest dobra to ludzie i tak w nią zagrają, ewentualnie kupią (chyba, że cena będzie mocno przesadzona). Nie ma co naciskać na ludzi, że gra została nominowana i trzeba się z nią zapoznać.

Jak już pisałem, moim zdanien tegoroczne głosowanie jest ułomne. Użytkownicy mają wybierać gry z pięciu wybranych. To trochę tak jak by wybierać ulubioną zupę Polaków z pięciu możliwych, a potem pisać, że Polacy z zup najbardziej lubią np. cebulową. Nie uważacie, że wychodzi cudacznie?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

draco pisze:5-6 gier to maksymalna liczba strawna dla szerokiego odbiorcy. Z tyloma grami większość graczy jest w stanie w ciągu miesiaca sie zapoznać.
to ja wrzucę swoje 3 grosze - gram nawet często - ale w niewielką ilość tytułów. Gry kupuję rzadko, jeśli już to przeważnie wydania PL - i np. przy zakupie Drakon - info o nagrodzie miało znaczny wpływ

Neuroshima Hex (Portal)
nigdy nie grałem i nie widziałem - jak będzie okazja to chętnie spróbuję ze względu na pozytywne opinie - w ciemno nie kupię (chociaż kilka razy już mało brakowało) - jestem uprzedzony do wydawcy

That's Life (Ravensburger)
nigdy nie grałem, nie widziałem, nie słyszałem - ale ze względu na nominację zainteresował mnie ten tytuł - poczytam o nim przy okazji.

Wilki i Owce (Granna)
grałem, posiadam - przyjemna, b.dobrze wydana i tania - ale żeby od razu gra roku? O_o

Wings of War: Famous Aces (Galakta)
nie grałem, nie widziałem, czytałem zasady i się przymierzałem do zakupu - ale gra mnie w ogóle nie zainteresowała

Wysokie Napięcie (Lacerta)

nie grałem, nie widziałem - ale o grze jest tak głośno, że trochę wiem na jej temat - widok banknotów a'la eurobusiness skutecznie mnie zniechęca - nie lubię gier "czysto" ekonomicznych.


jeśli miałbym oddać głos uwzględniając całą posiadaną wiedzę na temat ww. gier to głosowałbym na NS HEX
jeśli miałbym obstawiać zakłady - to stawiałbym na WN

dopisuję się do listy zawiedzionych brakiem Runebounda, WoWa i Warcrafta. (szczególnie te dwa ostatnie wydania PL - jak dla mnie są minirewolucją w naszym cudownym kraju - a na pierwsze pewnie bym głosował)

na marginesie: "pękniętego pionka" wręczyłbym Albi - za CENY!
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Pekniety pionek - niezle brzmi. Moze szanowni eksperci pomysla o przyznawaniu oprocz nagrody gra roku rowniez peknietego pionka.
Ja nominuje firme Golebiewski za fatalne wydanie sciezek chwaly
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

hamanu pisze: Ja nominuje firme Golebiewski za fatalne wydanie sciezek chwaly
Ty nie wiesz co to jest fatalne wydanie gry strategicznej. Sciezki Chwaly sa calkowicie ok, natomiast Golebiewski powinien dostac peknietego pionka za poziom wydania Spadkobiercow. Ale tu juz (pre)historia..
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

draco pisze:Machina 2 ma bardzo słabe wykonanie, a to też się liczy.
To w takim razie co w zestawieniu robi Neuroshima?

Oki moje podsumowanko:

That's Life (Ravensburger)
Niestety nie miałem okazji zagrać, wydaje mi się jednak, że za samą reklamę w tv (dobrze pamiętam?) gierki nie powinno się nominować...

Wilki i Owce (Granna)
Kolejna gierka w którą nie miałem okazji zagrać. Ale z tego co słyszałem, to bardzo fajna, prosta gierka. Ale również z opinii... gra roku? Błagam was... back to reality.

Wings of War: Famous Aces (Galakta)
Bardzo fajna gierka Galakty. Ciekawie rozwiązana mechanika, klimaty wojenne i ogólnie gierka chyba dla każdego. Powiedzmy, że jest to gra, która na nominację zasłużyła, ale na wygraną? Chyba jednak nie...

Wysokie Napięcie (Lacerta)
Czyli Power Grid PL. Przyznam, że gierka bardzo mi się spodobała na samym początku, podczas pierwszych gier. Z czasem jednak człowiek zaczyna zauważać jakie mechanizmy rządzą się tą grą. Czysta matematyka...

Neuroshima Hex (Portal)
Gdybym miał oceniać pod względem samego pomysłu to NH została by grą roku... ale ludziki, spójrzcie na wykonanie. Czy naprawdę chcielibyście, żeby gierka mimo wszystko tak kiepsko wydana zdobyła nagrodę gry roku?

Podsumowanie:
Mimo, że minęło więcej czasu i powinniśmy mieć tutaj zdecydowanie lepsze i może i bardziej złożone gry od Drakona, który zdobył nagrodę już kawałek czasu temu, to gdybym miał do wyboru jego i jedną z powyższych gier nie zastanawiałbym się długo.

Natomiast co do powyższych tytułów, gdybym miał głosować, zagłosowałbym na WoW...
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Vasquez21 pisze:Natomiast co do powyższych tytułów, gdybym miał głosować, zagłosowałbym na WoW...
I to jest słuszna koncepcja! :wink:
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Ja niestety pewnie nie zagłosuje :/. Nie mialem okazji grac ani w WoW ani w Ns Hex, wiec moj wybor moglby byc zły.

Reszte gier posiadam i u mnie to wyglada tak:
1. Wysokie Napiecie[Moja najlepsza planszowka]
2. Wilki i owce[Bdb giera :) moim zdaniem duzo lepsza od Carcassonne{przynajmniej po pierwszej rozgrywce w Cssnn}. Do WiO zasiadam często, na carcassonne nie mam wogole ochoty nawet na 2ga partie].
3. That`s life[Jak dla mnie strasznie marna gra...]

Nie bede sie rozpisywal ;). Mam nadzieje ze chociaz w NS hex zagram to moze przeczytam rulesy do WoW i zaglosuje na cos.
ODPOWIEDZ