King & Assassins / Król i Zabójcy (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

King & Assassins / Król i Zabójcy (Łukasz Woźniak)

Post autor: Wookie »

Na Essen będzie miała premierę moja 5-ta gra - King & Assassins od Galakty.

Opis gry znajduje się na stronie wydawcy - http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/king-and-assassins/

A na BGG można przeczytać już instrukcję po angielsku i pamiętniki projektanta po angielsku. No i pooglądać świetne ilustracje z gry:)


Jeśli macie jakieś pytania w sprawie gry, to chętnie odpowiem! :)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: TTR_1983 »

Wookie pisze: Jeśli macie jakieś pytania w sprawie gry, to chętnie odpowiem! :)
kiedy będzie polska instrukcja? wydanie jest polsko/angielskie z dwoma instrukcjami w środku?
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: King & Assassins

Post autor: ahrian »

wysłałem Ci wiadomość przez uTube'a, nie ogarnąwszy, że przez to forum byłoby szybciej :P

strona nie chce się odpalić, więc pytania - kiedy w Polsce i w jakiej cenie? czytałem tylko o przedsprzedaży podczas targów, więcej info nie znalazłszy. może ktoś prócz Wookiego pomoże?

Tom Vasel z Dice Tower umieścił Twój tytuł na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wielkie premierowe nadzieje na Essen. także, także, jest wysoko! :)
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: King & Assassins

Post autor: wojo »

Sam powiem tyle że miałem okazję tesować K&A i gierka jest naprawdę zacna. Bardzo prosta do wytłumaczenia (choć czasem przepychanie sprawia trochę kłopotów) i generuje naprawdę dużo emocji w czasie partii. Trwa bardzo krótko więc generalnie na jednej partii się nigdy nie kończy. Polecam.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: splocki »

Zgadnijcie na jaką grę najbardziej czeka Tom Vasel?
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... PnHGyfsb-I

Ja też na nią czekam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: King & Assassins

Post autor: Bea »

splocki pisze:Zgadnijcie na jaką grę najbardziej czeka Tom Vasel?
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... PnHGyfsb-I
Designed by Lukas Łozniak ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: King & Assassins

Post autor: rastula »

na drugim miejscu też zresztą gra polskiego autora - ale tu jej chyba nikt nie lubi ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: King & Assassins

Post autor: lacki2000 »

rastula pisze:na drugim miejscu też zresztą gra polskiego autora - ale tu jej chyba nikt nie lubi ;)
No bo ten top10 Vasela to taka ocena po wyglądzie. Tak samo mówili pierwsi Chrześcijanie o Collosseum:
pierwsi Chrześcijanie o Colloseum pisze:Z zewnątrz wygląda dobrze
A co do Króla i Asasynów to może mechanika i grywalność jest spoko ale sam temat to jakieś poplątanie pojęć i zniekształcanie obrazu dawnych dziejów. Zna ktoś jakiś przypadek z historii gdzie Asasyni uganiali się za królem po placach zamkowych czy miejskich? To ja poproszę przykład bym już przestał marudzić. Bo jak nie ma to będzie taki jeden młody z drugim grał w K&A i sobie wyrobi ideologiczną wizję tak prawdziwą jak te o inkwizycji czy paleniu czarownic w Średniowieczu... Misja edukacyjna w grach planszowych też jest ważna :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: King & Assassins

Post autor: Furan »

Jeśli już czepiamy się, to może to ja jestem dziwny, ale motyw wszelkiej maści królobójstwa mnie odrzuca.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: King & Assassins

Post autor: KubaP »

lacki2000 pisze:...sobie wyrobi ideologiczną wizję tak prawdziwą jak te o inkwizycji czy paleniu czarownic w Średniowieczu...
Prowokatorku :wink:
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: palladinus »

lacki2000 pisze:
rastula pisze:na drugim miejscu też zresztą gra polskiego autora - ale tu jej chyba nikt nie lubi ;)
No bo ten top10 Vasela to taka ocena po wyglądzie. Tak samo mówili pierwsi Chrześcijanie o Collosseum:
pierwsi Chrześcijanie o Colloseum pisze:Z zewnątrz wygląda dobrze
A co do Króla i Asasynów to może mechanika i grywalność jest spoko ale sam temat to jakieś poplątanie pojęć i zniekształcanie obrazu dawnych dziejów. Zna ktoś jakiś przypadek z historii gdzie Asasyni uganiali się za królem po placach zamkowych czy miejskich? To ja poproszę przykład bym już przestał marudzić. Bo jak nie ma to będzie taki jeden młody z drugim grał w K&A i sobie wyrobi ideologiczną wizję tak prawdziwą jak te o inkwizycji czy paleniu czarownic w Średniowieczu... Misja edukacyjna w grach planszowych też jest ważna :)
Ja tu widzę natchnienie raczej znaną serią gier komputerowych niż wzorowanie się na historii powszechnej.

No i nie mogę nie zapytać, jakie to są te nieprawdziwe wizje o inkwizycji czy paleniu czarownic w średniowieczu?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: King & Assassins

Post autor: rastula »

palladinus pisze:
No i nie mogę nie zapytać, jakie to są te nieprawdziwe wizje o inkwizycji czy paleniu czarownic w średniowieczu?

większość procesów o czary to chyba później niż średniowiecze - ale średniowiecze ma wciąż złą prasę ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: King & Assassins

Post autor: lacki2000 »

rastula pisze:
palladinus pisze:
No i nie mogę nie zapytać, jakie to są te nieprawdziwe wizje o inkwizycji czy paleniu czarownic w średniowieczu?

większość procesów o czary to chyba później niż średniowiecze - ale średniowiecze ma wciąż złą prasę ;)
No właśnie, czarownice palono hurtowo w renesansie,w średniowieczu to je głównie wyganiano. A inkwizycja co był odgórny system śledczy i po trochu sądowniczy mający zapobiegać samosądom, czyli linczowaniu bez udowodnienia winy przez tłumy gniewnych oraz przez lokalnych władców. Inkwizycja przeprowadzała śledztwo głównie w sprawach herezji (ta hiszpańska była oczywiście najbrutalniejsza) i ogłaszała wyrok który dopiero mógł być wykorzystany przez władze lokalne.
A jak już jestem przy mikrofonie to dodam że wyprawy krzyżowe też były dobre :) A dlaczego? Bo dzięki temu europejscy królowie nie bili się między sobą lecz gdzieś tam daleko ze wspólnym wrogiem ideologicznym i takie tam. Tak ja to widzę.

I żeby trochę nawiązać do tematu to królobójstwo jak najbardziej istniało lecz organizował je ten komu to przynosiło korzyść (czyli pretendent do tronu) i robił to bardziej subtelnie (najczęściej przez otrucie). Więc może gdyby fabuła gry mówiła, że ktoś opłacił asasynów by zabili jakiegoś tam emira bo jego brat chce przejąć władze i akcja się zaczyna jak (niczego nie świadom) emir np. chce przejść ze swej łodzi do pałacu to bym się tak nie zacietrzewiał.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: King & Assassins

Post autor: Rocy7 »

lacki2000 pisze: Zna ktoś jakiś przypadek z historii gdzie Asasyni uganiali się za królem po placach zamkowych czy miejskich? To ja poproszę przykład bym już przestał marudzić.
Jeśli chodzi o zlecone zabójstwa, to nad tym musiałbym pomyśleć, ale było kilka przypadków gdy królowie padali ofiarą morderców i faktem jest jednak, iż fanatycy byli często inspirowani przez pretendentów do tronu.

Król Francuski Henryk III zginął z ręki Jacques Clément w 1589 r. w swoim pałacu .
Jacques Clément został przyjęty w obecności króla i oddając powierzone sobie listy oznajmił, iż ma ponadto do przekazania ważne i poufne wiadomości. Wówczas to obecni słudzy i gwardziści odstąpili od znajdującego się w szalecie Henryka i kiedy ten czytał dostarczone mu pisma, Clément ugodził go sztyletem. Umierający władca wykrzyknąć miał Zabił mnie! Zabijcie go!. Mordercę zlinczowali na miejscu strażnicy. Henryk III zmarł rankiem następnego dnia w wyniku odniesionych ran. Ciało Jacques'a Clémenta zostało później poćwiartowane i spalone.
Jego następca Henryk IV miał pecha za 3 razem w trakcie podróży przez miasto.
14 maja 1610 roku Henryk IV przejeżdżał ulicami Paryża na spotkanie z księciem de Sully. Na skrzyżowaniu ulic Saint-Honoré i de la Ferronerie do królewskiej karety podbiegł François Ravaillac. Wskoczył na jej stopień i kilkukrotnie ugodził króla w szyję, zabijając go na miejscu. Nie wiadomo dokładnie jak mu się to udało. Jedne źródła twierdzą, że król nie chcąc zwracać na siebie uwagi zrezygnował ze straży przybocznej, a zamachowiec wykorzystał chwilę, gdy monarszej karecie drogę zagrodził wóz siana. Inne, bardziej prawdopodobne, mówią o zatrzymaniu ruchu ulicznego przez króla, aby móc spokojnie przejechać zatłoczonymi ulicami. Ten moment, w którym lud z uwielbieniem patrzył na władcę miał wykorzystać Ravaillac, błyskawicznie wybiegając z tłumu. Straż miała go pochwycić natychmiast po pierwszych, celnych uderzeniach i uratować go przed samosądem.
Inni królowie Nader Shah, Gustav III, Shaka (tu akurat poszło o sukcesje:P), Alexander II i paru innych.

Były to jednak zabójstwa, ani motywacją, ani wykonaniem nie przypominające tych z znanej gry komputerowej:):P
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 01:42 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: King & Assassins

Post autor: rastula »

żeby daleko nie szukać tego zamachowca...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Piekarski

edit
a pies wie jak to wkleić ;)


oj przydałoby się poczytać, a nie tylko w gry wgrać :P
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: King & Assassins

Post autor: Lothrain »

lacki2000 pisze: Zna ktoś jakiś przypadek z historii gdzie Asasyni uganiali się za królem po placach zamkowych czy miejskich? To ja poproszę przykład bym już przestał marudzić.
Może nie asasyni, ale Michał Piekarski przywalił czekanem Zygmuntowi Wazie na drodze do warszawskiej katedry. Nie do końca wiadomo, czy na ulicy, czy w ciasnym korytarzu, ale jednak w miejscu ogólnie dostępnym. Czy się uganiał to trudno stwierdzić, ale jak to asasyn miał jedną próbę... i zawalił.

Edit: rastula był szybszy w temacie :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4092
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 178 times

Re: King & Assassins

Post autor: lacki2000 »

Rocy7 pisze:Król Francuski Henryk III zginął z ręki Jacques Clément w 1589 r. Henryk IV miał pecha za 3 razem
No to już nie marudzę, choć może nie byli to do końca aż tak zorganizowani asasyni :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: King & Assassins

Post autor: Brylantino »

Na Galakticonie miałem okazję pooglądać kilka partii tej gry i szczerze w ogóle mnie zachęciło to nawet do spróbowania. Ot takie asymetryczne szachy: przesuwasz, przesuwasz i przesuwasz, jak coś jest blisko to zbijasz i znowu przesuwasz, przesuwasz... Wolę jednak szachy.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: King & Assassins

Post autor: prz22 »

Mnie też to jakoś nie rusza po przeczytaniu instrukcji. Jak chcę fajną logiczną asymetryczną grę na dwoje to jest Mr Jack, a jak blefu i dedukcji na kilka minut to są Dobre i Złe Duchy. Nie mniej życzę zarówno grze jak i autorowi sukcesu. Na pewno prostota i tematyka dobrze jej posłużą.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: Wookie »

Gra miała być szybką 2-osobówką. I gra naprawdę potrafi byś szybka, szczególnie jeśli jedna strona popełni poważne błędy od samego początku. Partia potrafi też być trochę dłuższa i trwać 20-30 minut. To w wypadku, gdy dotrwamy do końca talii kart rund i gracze są myślicielami.

King & Assassins nie jest zwykłą grą logiczną (jak np. produkty Gigamica, czy szachy). Po pierwsze gra ma swój temat i klimat, który da się odczuć. Po drugie ukryci zabójcy w połączeniu z wydawaniem punktów akcji sprawiają, że gra łączy elementy logicznej i dedukcyjnej.

King & Assassins jest prosty, ale nie jest prostacki. Testowałem grę z doświadczonymi graczami, którym gra bardzo przypadła do gustu. Wynika to z ilości opcji jakie mamy podczas gry, no i dedukcji o której pisałem wcześniej.


Powinna to być pozycja, która będzie nadawała się dla zupełnie świeżych graczy, ale także dla tych bardziej doświadczonych ;)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: King & Assassins

Post autor: Filippos »

Ja czytałem instrukcję i zapowiada się bardzo ciekawie. Szkoda tylko że są postaci jako podstaweczki z kartonikami a nie drewniane krążki jak w Mr. Jacku 8) Grafika jest na poziomie światowym, gameplay zapowiada się bardzo ciekawie, a pionki jak z Grzybobrania :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: King & Assassins

Post autor: wojo »

Muszę przyznać Wookiemu rację, pomimo prostoty zasad gra naprawdę jest w stanie stworzyć klimat. Jadąc królem niepewnie się rozglądamy, podejrzewamy każdego mieszkańca. Z kolei z drugiej strony, jako zabójcy, czujemy że jeden nie ostrożny ruch może nas zdradzić, nawet najlepiej zaplanowana pułapka może zostać przerwana przez aresztowanie. Być może tego nie czuć z zasad czy oglądania rozgrywki ale kiedy siadamy do partii ...

Co do kartoników z podstawkami to nie jest aż tak źle. Myślę że użycie figurek w tej grze zaszkodziłoby grywalności, odróżnianiu na pierwszy rzut oka mieszkańców (co jest bardzo ważne dla zabójcy). Kto wie może krążki funkcjonowałyby jeszcze lepiej ale przy tak fajnej grafice jaką ma K&A kartoniki są naprawdę ok.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: palladinus »

Mam nadzieję zagrać niedługo, ale czy tylko mi gra przypomina niemal starożytnego Hnefatafla?

Inspirowałeś się tą grą, Wookie?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: King & Assassins

Post autor: rastula »

Gra wygląda (dosłownie i w przenośni) interesująco , oczywiście w kategorii wagowej to raczej pół- kogucia, ale z komercyjnego punktu widzenia to oczywisty wybór... jest szansa na powodzenie tytułu również na zagranicznych rynkach ( kto wie czy nie większe niż na naszym rachitycznym ryneczku)...


tylko panie Wookie - demonami grać pan nie łaska a pomazańca bożego tak łatwo życia pozbawiać chcesz ?! ;D


Zobaczymy jaka będzie cena - choć pewnie w przypadku tego tytułu dopiero "mocna" promocja zachęci mnie do zakupu - ale to tylko ze względu na gust osobisty - bo ogólnie fajnie wyszło...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: King & Assassins

Post autor: rattkin »

Jak już pisałem na BGG i w innych wątkach, jest to jeden z tytułów, które moim zdaniem są lepsze od 95% wszystkiego co wyjdzie na Essen i wcale się Vaselowi nie dziwię (chociaż gust to on ma przedziwny i jego opiniami też nie warto się specjalnie przejmować). Co prawda, przed przeczytaniem instrukcji, spodziewałem się więcej, ale i tak myślę, że w grze jest ten "playability" factor, którego nie sposób dostrzec w instrukcji, a pojawia się w trakcie gry - a to właśnie definiuje grę planszową. Gry z ukrytą informacją są teraz na topie i nie bez powodu.

Zgadzam się w całej rozciągłości z wpisem na blogu, że warto robić gry o ciekawej tematyce. To daje pole do popisu dla inpsiracji i tworzenia nowych mechanik.

Jedyne do czego bym się przyczepił już teraz, to oprawa graficzna. Niestety, gry tworzone w Polsce, jeśli nawiązują gdzieś do klimatu medieval czy ogólnie dalszych, są ilustrowane wszystkie na jedno kopyto, bardzo schematycznie, nudno, niczym ilustracje z muzeum. Moim zdaniem ten artwork troche psuje grę, bo robi z niej "odczuciowo" jakiegoś takiego "dull" starocia. Może ten temat można było fajniej podjąć, zrobić może bardziej abstrakcyjne grafiki, nie wiem. Grafiki za mocno kojarzą się z kolejnym suchym euro.

Tak czy siak, na pewno spróbuję zagrać. Wiadomo jaka jest cena detaliczna? W preorderze było coś koło stówki - w takim segmencie trudno będzie konkurować.
ODPOWIEDZ