Essen 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen 2013

Post autor: adalbert »

Wypowiedzi różnych osób na BGG są zasadniczo jednoznaczne: Zawód, było lepiej, jest gorzej itp.
Zgadzam się w pełni, a takich zakompleksionych tekstów
Polska jak zwykle marudzi...
nie znoszę.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

Ciekawe, ile jeszcze padnie wypowiedzi w tej dyskusji, zanim Szanowne Grono raczy zauważyć, że nie pytanie jest problemem - problemem jest styl, w jakim się pyta. Osobiście uważam, że dałoby się na jakiś milion sposobów napisać uprzejmiej dokładnie to samo, co Vester.

Zwykle sam lubię się śmiać z narodowych stereotypów, i tych dobrych, i złych, ale np. niejaki Jeff Clark z kraju dżentelmenów zaprezentował w tym samym wątku, jak zgłosić ten sam problem w dużo bardziej kulturalny sposób. Kiedy się od kogoś dostaje coś za darmo (nieważne, ile zarabia BGG, jaxie, skoro wsparcie jest dobrowolne), w pierwszej kolejności należy się organizatorowi szacunek.

Biorę też pod uwagę możliwość, że Vester ma po prostu ograniczone zdolności wypowiadania się w języku angielskim i nie widzi, że jego wypowiedź nie jest uprzejma.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2013

Post autor: jax »

Ja dopuszczam, że ktoś tu ma 'po prostu ograniczone zdolności' rozumienia niuansów 'języka angielskiego i nie widzi, że jego (Vestera) wypowiedź nie jest' nie'uprzejma'.
Dla mnie forma świetna, stanowcza i z dystansem. W przeciwieństwie do Vasela.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

Od lat zajmuję się zawodowo tłumaczeniem literatury anglojęzycznej dla jednego z najstarszych wydawnictw w Polsce, ale pewnie znalazłem się tam przypadkiem, a Ty władasz językiem niczym rodowity Brytyjczyk. Gdybyś miał ochotę robić karierę w translatorce, daj cynk, przedstawię Cię komu trzeba.

Śmiechu warte. Może Ci ten post Vestera przetłumaczyć słowo po słowie? (Ostrzegam, że biorę za to pieniądze.) Żądania, roszczenia, pretensje. Och, ale sorry, zapomniałem, że na tym forum każdy Józio spod budki z piwem zna się najlepiej na świecie na tłumaczeniu gier, więc pewnie wszystkiego innego też. W końcu statystyczny gracz to geniusz i omnibus, nie?
EDIT: Przepraszam, statystyczny jax.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2013

Post autor: Vester »

Jest dokładnie taka, jaka miała być - pełna emocji i rozczarowania. Ale bez chamstwa. A to, co ktoś uznaje za niestosowne jest subiektywne. Znam wielu Japończyków i dla nich zachodni styl wyrażania emocji i emanowanie indywidualizmem jest czymś z kosmosu i niesmacznym. Ani to dobrze, ani źle, taki kraj i kultura. Masz prawo odebrać mój apel negatywnie po stokroć. Trudno. Osobiście lubię w konfrontacji pisanej zrezygnować z grzecznościowych konwencji na rzecz tempa przekazu - zakładam, że każdy Geek jest na tyle inteligentny, że namierzy sedno tematu.

Jeżeli aż tak Cię zbulwersowałem, napisz w poście na BGG, że jestem chamem i prostakiem. I tyle. Nie obrażę się, a w najgorszym przypadku zostanę potępionych przez Większość. Czegoś się nauczę.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2013

Post autor: jax »

Trolliszcze pisze:Śmiechu warte
Zaiste 'śmiechu warte', gdy spec od języka angielskiego przeoczył slowo w swym ojczystym języku. 'Dopuszczam' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

edit: trolliszcze - statystyczny spec od angielskiego. I prawienia morałów.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

Mocniej puść oko, bo jeszcze ktoś nie zauważy, że to był z Twojej strony tylko taki niewinny żarcik. Ha ha, ubawiłem się po pachy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: MichalStajszczak »

BGG jest stroną amerykańską i transmisje telewizyjne z Essen są robione pod Amerykanów. A dla nich nie ma znaczenia, czy bedą mogli obejrzeć to teraz, czy za dwa tygodnie. Amerykańskie gry obejrzeli już przy okazji GenConu, a europejskie, które miały premierę w Essen i tak przez te dwa tygodnie do amerykańskich sklepów nie dotrą, więc pośpiech nie jest potrzebny.
Co innego Europejczycy, jak chociażby ten Anglik, który napisał, że może przyjechać do Essen dopiero na weekend i chciałby wcześniej zobaczyć, na co zwrócić uwagę, a w pracy nie może oglądać przekazów na żywo.
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: kisio »

Trolliszcze pisze:Od lat zajmuję się zawodowo tłumaczeniem [...] bla bla bla
Czarny pas w karate też masz?

Pełna zgoda z Vesterem.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen 2013

Post autor: adalbert »

Sprawa w sposób ewidentny wymaga komentarza ze strony ekipy BGG. Chcąc nie chcąc, w zeszłym roku sami ustanowili pewien standard transmitowania Essen i nikt raczej nie mógł się spodziewać, że nagle będzie gorzej, ot tak, bez ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

kisio pisze:
Trolliszcze pisze:Od lat zajmuję się zawodowo tłumaczeniem [...] bla bla bla
Czarny pas w karate też masz?

Pełna zgoda z Vesterem.
A nie, to akurat jax ma w zainteresowaniach na BGG karate, więc jego pytaj.
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: kisio »

Cieszę się, że przeszliśmy na PW, choć tu mógłbym się ogrzać w świetle Twego sukcesu :lol:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

Grzej się, jesień idzie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1542
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 206 times

Re: Essen 2013

Post autor: Furan »

NTomasz pisze:(ot narodowa cecha nas wszystkich)
Jeśli już jakąś miał bym podać to właśnie uparte szukanie narodowych cech.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Robinson, Smoki z Głebin, Indigo, Byzanz, Burgundy, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2013

Post autor: sorfal »

I pomyśleć, że to wątek o grach planszowych na targach i o targach - a tu "naparzanka" pełną gębą :D
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

Z mojego doświadczenia z lat szkolnych wynika, że zwracanie komuś uwagi zwykle kończy się naparzanką. To najprostszy sposób, nawet nie trzeba trollować.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Essen 2013

Post autor: Trolliszcze »

jax pisze:Jak mi admin bgg napisze: 'ależ my nic nie musimy, dobrze że i tak zapewniamy stream live, nie przejmujcie się że w zesżłym roku było lepiej', to będzie to... ciekawe :twisted:
O, chciałeś odpowiedzi któregoś z adminów i już masz. Bezczelny bubek! (Ale podsumowanie w dziesiątkę.)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: Sztefan »

Co z rankingiem Fairplay i Geekbuzzem? Też nie ma, czy to ja nie mogę znaleźć? To chyba jakiś spisek. Chcą nam pokazać, że jednak trzeba jechać na Essen ;)
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen 2013

Post autor: adalbert »

Nie ma, tylko "coming soon" (przynajmniej geekbuzz). No ciekawe, kiedy będzie to "coming soon" dla "real time ratings". Lipa, panie.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2013

Post autor: Vester »

Nie sądziłem, że brak głupich filmików tak może mi zepsuć odbiór Essen. Coroczny rytuał poszedł się gwizdać. Co z nerwowymi telefonami do 'naszych ludzi na targach' żeby natychmiast coś nam kupili bo inaczej będzie smutek w rodzinie? Może faktycznie to poważny nałóg, te planszówki...
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: melee »

a są gdzieś jakiekolwiek relacje z essen? jeśli coś znajdziecie, wrzućcie linki. nic nie widzę na bgg, brak relacji filmowych, czuję się zupełnie jakby nie było essen :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2013

Post autor: jax »

Fajni admini teraz na bgg odpowiadają. Nigdy wcześniej żaden inny nie wykazał się taką arogancją. Well...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Essen 2013

Post autor: Sztefan »

W poszukiwaniu informacji o tegorocznych hitach Essen trafiłem na to:
http://twitpic.com/dilj4t
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: FortArt »

Admini? Ja tam widzę jednego.
Irytujące, że nikt nie napisał dlaczego nie ma filmików.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2013

Post autor: Lord Voldemort »

Ktos jednak zrobil porzadny plan hal i wystawcow, gotowy do drukowania na A4.
http://www.spillfabrik.lu/PDFs/EssenHallen13.pdf

Nawet stali bywalcy czuja sie jakby byli pierwszy raz na targach (kto jest w ktorej hali... , zaraz, w jakiej hali ja wogole jestem :shock: ?).
Szukanie stoisk konkretnych wystawcow, to jak gra w statki ...
P.S. Mam dobre wiadomosci dla fanow M. Wallace'a :)
ODPOWIEDZ