Alternatywy 4

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: lacki2000 »

MichalStajszczak pisze:Ale skoro to jest w dziale "świat seriali", to trudno oczekiwać, by nacisk został położony na grę.
W grach też są seriale, wiele z nich bez seriala nie da się zainstalować :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: 8janek8 »

W teleexpresie właśnie będzie wzmianka o grze.
Jestem po pierwszej partii... i na razie zawiedziony:/ Dam drugą szansę w innym składzie.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: clown »

na razie zawiedziony:/
Ale czemu zawiedziony? Ktoś Cię podkablował Aniołowi?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: 8janek8 »

Na pierwszy rzut oka gra wydaje sie niedopracowana. Jak lubię negatywna interakcje, tak tutaj cos nie trybi, a gra niepotrzebnie sie rozwleka, ale poki co wstrzymam sie z ostatecznym osadem.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Mam nadzieję, że jednak nie bylo tak źle... i gra dopiero odsłoni swe możliwości (ale to oczywiscie tylko nadzieja) :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywy 4

Post autor: Lucf »

Nie grałem więc się wypowiem ":)

Może nie co do samej gry, ALE:
Oczywiście gratuluję twórcy, że stworzył i udało mu się wydać grę. GRATULACJE.
Ale matrwi mnie, że aby zaistnieć szerzej na polskim rynku trzeba "podpiąć się" pod coś (wychodzi że pod coś związanego z PRL ;) Kolejka, Alternatywy etc) wróżę że następne gry będą "Miś" "Małżeństwo z rozsądku" - sequel Dziedzictwa? "Nie ma mata bez bata" itd
Już mamy materiał na interii: "Alternatywy 4": Postacie z kultowego serialu zostały bohaterami... gry planszowej

Artykul który trafi do fanów serialu - wątpię czy ktoś z nich kupi grę [moze z 5%] Większość raczej CHYBA będzie traktować taki news jako ciekawostkę, a mając a pamięci Eurobiznes nie kupią nowej mutacji tamtej gry : ) Martwi mnie ta tendencja. Gdyby Uwe mieszkał w Polsce pewnie zrobił by kolejną część swojej trylogii "PRLcola" licząc na wsparcie mediów ew. dofinansowanie z IPNu. Ciekawe dokąd nas to zaprowadzi i kiedy się skończy, a zacznie się okres stałych działów recenzujących plansżówki w tygodnikach opinii.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Alternatywy 4

Post autor: MichalStajszczak »

Lucf pisze:Nie grałem więc się wypowiem ":)
Lucf pisze:mając a pamięci Eurobiznes nie kupią nowej mutacji tamtej gry
Może lepiej najpierw zagrać, a potem się wypowiadać. Alternatywy 4 z Eurobiznesem nic wspólnego nie mają.
Lucf pisze:Gdyby Uwe mieszkał w Polsce pewnie zrobił by kolejną część swojej trylogii "PRLcola" licząc na wsparcie mediów
A gdyby mieszkał w Stanach, to by robił gry w stylu Battlestar Gallactica, licząc na wsparcie producentów filmów?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: lacki2000 »

Lucf pisze:Ale matrwi mnie, że aby zaistnieć szerzej na polskim rynku trzeba "podpiąć się" pod coś (wychodzi że pod coś związanego z PRL ;)
A Tezeusz czy nieco starsze K2 lub Neuroshima Hex to z której epoki PRLu? :) Kolejka była szerszym hitem i myślę, że Alternatywy 4 jej nie pobiją (ze względu na nieeksportową hermetyczność tematu) ale życzę jej, że tak powiem, "szerokości!"
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Alternatywy 4

Post autor: Lucf »

@Michał
"Może lepiej najpierw zagrać, a potem się wypowiadać. Alternatywy 4 z Eurobiznesem nic wspólnego nie mają. "
To nie MOJE zdanie, tylko wyrażenie opinii potencjalnego nieobeznanego klienta. Prosze czytać ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Alternatywy 4

Post autor: MichalStajszczak »

Lucf pisze:To nie MOJE zdanie, tylko wyrażenie opinii potencjalnego nieobeznanego klienta.
Wolałbym, żeby ten "potencjalny nieobeznany klient" sam wyraził swoją opinię, niż by to za niego robił ktoś inny. Jedyny związek serialu Alternatywy 4 z Eurobiznesem jest taki, że pierwsze wydanie Eurobiznesu pojawiło się mniej więcej w tym okresie, gdy serial był wyświetlany po raz pierwszy.
Alternatywy 4 to nie był sitcom. Widz nie miał podane na tacy, w którym miejscu ma się śmiać. Raczej musiał oglądać film "z czujnością", żeby wyłapać rozmaite aluzje, które przepuściła cenzura. Jak zresztą mówił podczas ubiegłotygodniowej imprezy promocyjnej gry Jan Płoński (jeden z twórców scenariusza serialu), w pełni zrozumieć Alternatywy 4 mógł tylko ktoś, kto mieszkał w Warszawie w czasie, gdy toczyła się akcja filmu i dobrze znał historię Polski. nie sądzę, by ktos taki pomyślał, że gra Alternatywy 4 może polegać na kupowaniu ulic na Ursynowie i stawianiu na nich hoteli.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywy 4

Post autor: Jabol »

Nie miałem okazji pograć ale wczoraj mogłem ją trochę "pomacać" i muszę przyznać że wykonanie jest rewelacyjne, serio. Dawno nie spotkałem się z tak ładną i tak solidnie wykonaną grą. Wszystko z solidnego, grubego kartonu, świetne grafiki, fajnie wyglądająca instrukcja, ładne znaczniki. Pod wzgledem wykonania naprawdę świetna sprawa.
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

słówko do tematu...
Gra opiera się o serial, ale nie jest sprawdzianem jego znajomości. W grze chodziło o zachowanie klimatu a nie odwzorowanie scenariusza. Z Kolejką też ma niewiele wspólnego... jej sukcesu nie powtórzy pewne żaden polski tytuł, ale to temat rzeka. Nas A4 bawiło od samego początku...od filmu, po pierwszą rozgrywkę ;)
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Alternatywy 4

Post autor: jenny70 »

Ja miałam okazję zagrać na premierze i muszę przyznać, że wrażenie wyniosłam pozytywne. Jeśli chodzi o wydanie jest super, klimat serialu też czuć. Bardzo fajnie grało mi się Stanisławem Aniołem, ale chętnie spróbowałabym dla odmiany pośmiecić trochę Balcerkiem ;) Niestety - jak dla mnie (choć może nie tyle dla mnie co dla mojego towarzystwa) gra ma jeden mankament - dopóki człowiek się nie obezna z możliwościami poszczególnych lokacji i postaci to siedzi naokrągło z nosem w bryku. A nawet jak to nie przeszkadza (choć z doświadczenia wiem, że wielu niedzielnym graczom to przeszkadza i nie chcą drugi raz grać w taką grę) to i tak trzeba się obeznać, bo bez tego w trakcie gry bardzo łatwo przeoczyc co można było jeszcze zrobić podczas swojej tury (pośmiecić / sprzątnąć / przestawić się / zagrać reakcję / etc.) - jest po prostu sporo możliwości i trzeba je trochę ograć, żeby nad nimi w pełni i płynnie panować - ale podejrzewam, że po takim ograniu Alternatywy 4 będzie naprawdę świetną pozycją.
sebawa
Posty: 3
Rejestracja: 03 lut 2013, 16:09

Re: Alternatywy 4

Post autor: sebawa »

Dzisiaj dokonałem zakupu i pierwsza gra za mną. Niestety muszę przyznać, że mimo posiadania umiejętności czytania ze zrozumieniem nie do końca instrukcja jest dla mnie czytelna. Prośbą do "ogranych" w Alternatywy 4 o podpowiedź lub potwierdzenie znajomości zasad. W swojej rundzie akcji mam do wyboru albo Karty Lokatorskie, albo tylko jedną z zasad opisanych w Lokacji? Ponadto chodzi mi o zasady zagrania Kartami Lokatorskimi. Czy kartę dodatkową mogę zagrać tylko po zagraniu karty akcji? W mojej rundzie miałem cztery karty typu akcji dodatkowych, a to oznaczałoby, brak możliwości ruchu. Czy kartę reakcji mogę zagrać w dowolnym momencie rozgrywki?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Z tego co piszesz to wydaje się, że wszystkot grasz dobrze. Masz jedną akcję (albo z karty z ręki, albo z planszy). Akcję dodatkową możesz wykonać po wykonaniu Akcji (obojętnie jak zagranej)... hmmm w jaki sposób Ci to uniemożliwiło ruch?
ps.
FAQ jest na stronie gry do pobrania. tam też odpowiedzi na wątpliwości w relacjach karty-plansza..
:D
alternatywy4.com.pl
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

i oczywiście Karty typu Reakcja grasz w dowolnym momencie gry :) to szczególnie groźne i wredne karty
sebawa
Posty: 3
Rejestracja: 03 lut 2013, 16:09

Re: Alternatywy 4

Post autor: sebawa »

Dzięki za pomoc.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Czy ktoś obliczył, jaka jest najlepsza kombinajca kart i sytuacji na planszy dla Lokatora, która zapewnia mu dużą ilość PZ?
Ja osiągnąłem w jednej chwili 5 :)
HeadHunter
Posty: 44
Rejestracja: 09 sie 2013, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywy 4

Post autor: HeadHunter »

Witam.
Jeden z moich znajomych wpadł na pomysł by zamiast żetonów śmieci, umieszczać na planszy małe kulki śmieci.
By podnieść ich wartość są to miniaturki kawałka strony z Trybuny Ludu. Podaje link do grafiki. http://zapodaj.net/62e7ceb18aa90.jpg.html
Instrukcja obsługi:
1. wydrukować na zwykłym papierze do drukarki.
2. porozcinać prostokąciki.
3. pozgniatać w kulki tak aby było widać stronę zadrukowaną.
W ten sposób mamy fajne śmieci w 3D. ;)
Pozdrawiam.
sbronko
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2007, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Alternatywy 4

Post autor: sbronko »

Cześć!
Mam tą grę i mimo, że jeszcze nie udało nam się rozegrać jednej pełnej gry, bo instrukcja jest bardzo kiepska (albo my niekumaci), to mam jakieś wewnętrzne przekonanie, że warto się przemęczyć żeby wszystko zrozumieć, bo koniec końców gra wydaje się być bardzo fajna :)
Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu mechaniki, kiedy spekulant może otrzymać 1PZ za odrzucenie Towaru Sklepowego?
karta mówi: "1 PZ gdy: odrzucisz 1 Towar Sklepowy po napotkaniu Lokatora, który posiada mniej Towarów od Ciebie"
Czy odrzucenie Towaru musi nastąpić w ramach jakiejś akcji lub akcji dodatkowej, która na to pozwala (są takie?), czy po prostu gdy spotkam lokatora odrzucam Towar i dostaję 1 PZ?
Jak mam traktować to odrzucenie przedmiotu? Jako akcję, jako reakcję? Czy jak?

Druga wątpliwość
skromny obywatel (Elżbieta Kolińska)
1 PZ za uprzątnięcie punktu śmieci w obecności innego Lokatora
w zasadzie ten sam problem - na jakiej zasadzie wolno sprzątać śmieci? Nie przypomniam sobie akcji, która to umożliwia. Czy mam po prostu zabrać żeton śmieci z planszy poza wykonywanymi w turze akcjami i akcjami dodatkowymi? Czy potem mogę zgodnie z zasadami naśmiecić?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Szczerze mówiąc doskonale sam odpowiedziałeś na wszystkie pytania.. Jak jesteś spekulantem po prostu odrzucasz towar sklepowy (bez dodatkowej akcji) ;)
A sprzątanie śmieci, śmiecenie to działanie zupełnie dodatkowe (nie jest żadną akcją) - zatem miłej gry.
ewentualne odpowiedzi jeszcze w faq na stronie gry alternatywy4.com.pl
sbronko
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2007, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Alternatywy 4

Post autor: sbronko »

sbronko pisze: 1 PZ za uprzątnięcie punktu śmieci w obecności innego Lokatora
w zasadzie ten sam problem - na jakiej zasadzie wolno sprzątać śmieci? Nie przypomniam sobie akcji, która to umożliwia. Czy mam po prostu zabrać żeton śmieci z planszy poza wykonywanymi w turze akcjami i akcjami dodatkowymi? Czy potem mogę zgodnie z zasadami naśmiecić?
robertos pisze:Szczerze mówiąc doskonale sam odpowiedziałeś na wszystkie pytania.. Jak jesteś spekulantem po prostu odrzucasz towar sklepowy (bez dodatkowej akcji) ;)
A sprzątanie śmieci, śmiecenie to działanie zupełnie dodatkowe (nie jest żadną akcją) - zatem miłej gry.
ewentualne odpowiedzi jeszcze w faq na stronie gry alternatywy4.com.pl
Tylko sprzątanie śmieci nigdzie w instrukcji nie jest opisane. Lokatorzy mogą tylko śmiecić, a gospodarz sprząta.
A w takim razie, jeżeli w lokacji są 3 pkt. śmieci to mogę je wszystkie sprzątnąć za 3 PZ?
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

Słuszna uwaga do wydawcy... dołączymy do FAQ
ale już dziś powinniście stosować analogicznie do śmiecenia, czyli tak jak można zostawić 1 punkt śmieci, tak można sprzątać tylko 1 punkt śmieci - i tylko za 1 PZ
Ale uwaga celna..
sbronko
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2007, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Alternatywy 4

Post autor: sbronko »

Im więcej grania tym więcej wątpliwości, każdy interpretuje zasady pod siebie, instrukcja jest naprawdę fatalnie napisana...

1. Czy gospodarz w ramach sprzątania na koniec rundy może sprzątać tylko tam gdzie się znajduje, czy gdziekolwiek?
Bo rozgrywanie rundy opisane jest tak:
"6. Jeżeli nie sprzątałeś w tej Rundzie, usuń 1 punkt śmieci."
ale na pomarańczowo: PAMIĘTAJ
"Zawsze na koniec swojej Rundy możesz uprzątnąć 1 punkt śmieci w Lokacji, w której przebywasz.

2. Akcja lokatora "u gospodarza 2. Składasz donos - jeśli to będzie to 5 lub 6 donos, Gospodarz musi odrzucić posiadane Donosy i odjąć Lokatorowi 1PZ"
Gospodarz odrzuca wszystkie donosy jakie posiada, czy wszystkie na tego lokatora, na którego złożono Donos?

3. Kapuś - 1 PZ gdy: na koniec Dnia Gospodarz posiada na Ciebie najmniej Donosów spośród innych Lokatorów.
Wszystkich innych, czy tych, na których ma Donosy?
Czyli, jeżeli Gospodarz ma na mnie Donosy, ale jest Lokator na którego nie ma Donosów w ogóle, dostaję PZ czy nie?

4. Tajny Współpracownik
"1 PZ za: obecność na Pracy Społecznej Lokatora o największej ilości PZ"
Jeżeli na pierwszym miejscu w ilości PZ jest remis, i jeden z tych Lokatorów bierze udział w pracy, to Gospodarz dostaje PZ, czy nie?
Moi współgracze twierdzą, że jak jest remis, to nie ma Lokatora o największej liczbie PZ.
robertos
Posty: 331
Rejestracja: 16 wrz 2013, 14:13
Been thanked: 2 times

Re: Alternatywy 4

Post autor: robertos »

spróbujmy:)
1. Tak, gospodarz może uprzątnąć punkt śmieci, tylko tam gdzie przebywa (wyjątek karta Abraham)
2. Oczywiście - musi to być 5 lub 6 donos na konkretnego Lokatora (a nie suma donosów na wszystkich)
3. Premia dla Kapusia wydaje się czytelna - na koniec Etapu Gospodarz nie może posiadać najwięcej Donosów na Kapusia niż na innych Lokatorów (ale nie łącznie, ale każdego indywidualnie).
4. I tu koledzy mają rację... - jeśli nikt nie ma indywidualnie przewagi w PZ, to nie ma warunków do spełnienia założenia z karty.

.....ufff widzę że gorąca rozgrywka.. jak sam przebieg?
ODPOWIEDZ