Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

A więc nie bardzo logicznie, bo to jest dopisywanie reguły o której nie ma mowy w instrukcji.

Zatem równie dobrze może być wersja, którą nie tylko ja popieram, czyli, że zaokrąglamy każdy surowiec z osobna. Więc nie rozumiem po co ta uszczypliwość.

Może ktoś z Portalu się wypowie i będzie wszystko jasne :)
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MarcinG »

Jedno małe pytanie i taka dyskusja :P Dalej nie znam odpowiedzi, widać że Robinson to skomplikowana gra, czekamy na odpowiedź Portalu :)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Vortavor pisze:A więc nie bardzo logicznie, bo to jest dopisywanie reguły o której nie ma mowy w instrukcji.
Przecież jest w instrukcji, że jedno źródło na kafelku z Obozem w Fazie Produkcji daje 1 kostkę surowca.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

tomuch pisze:
tomuch pisze:Czyli jeśli produkujemy 1 żarcie i 3 drewna, to to dostajemy dwa surowce, wybrane przez siebie.
Pynio pisze:1 żarcie + 5 drewien = 6
Połowa... (tomuch - wybieram ja) zatem? 3 żarcia?
Ech, myślałem, że to jest logiczne, ale widać, że trzeba wytłumaczyć... Wybrane przez siebie spośród tego, co powinniśmy produkować. Nie możemy wybrać więcej niż limit (naszej) produkcji. Jeśli powinniśmy produkować 1 żarcie, to nie możemy wziąć 2. Teraz lepiej?
Nie bój się. Nie musisz tłumaczyć mi takich rzeczy. Specjalnie jednak przerysowałem problem i tak samo zgadzam się z przedmówcą odnośnie produkcji 6 drewien na turę, prawie niemożliwe :)

Chciałem tylko pokazać błąd w toku rozumowania to raz, a dwa, gdzie w instrukcji jest zapis o limicie produkcji? Ja takowego nie widziałem.

Liczenie z osobna też jest złe, ponieważ jest słowo SUMARYCZNE, i tu się zgadzam. Przyznam, że grałem 6 scenariusz i nie miałem z tym problemu, jednak nie pamiętam jak to rozpatrywałem. Przeszło w każdym razie bezboleśnie.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Pynio pisze: Liczenie z osobna też jest złe, ponieważ jest słowo SUMARYCZNE, i tu się zgadzam. Przyznam, że grałem 6 scenariusz i nie miałem z tym problemu, jednak nie pamiętam jak to rozpatrywałem. Przeszło w każdym razie bezboleśnie.
Zgadza się, jest złe, ponieważ licząc osobno jedzenie i drewno w przypadku produkowania 1 + 1 przez marne plony nie otrzymamy niczego (1/2 zaokrąglone w dół daje 0, 0+0=0). Licząc sumarycznie, w tym przypadku wybieramy jedną kostkę surowca, którą odrzucamy (2/2 = 1). Poza tym mowa o _całkowitej_ liczbie produkowanych surowców, którą dzielimy na połowę, czyli w przypadku produkcji 2 drewien i 1 jedzenia wybieramy czy otrzymujemy 1 drewno czy 1 jedzenie. Dla kosmicznego przypadku powyżej 5 drewna + 1 jedzenie wybieramy pomiędzy 3 drewnami a 1 jedzeniem i 2 drewnami. Nie dobieramy 2 lub 3 jedzeń (niby skąd, jak produkujemy tylko 1).
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

wiola33 pisze:
Gari pisze:Tak, tak, zielony mój błąd, no więc sprawa jasna , pies mapy nie czyta, mapa psa nie bierze na eksploracje, dziękuję za rozwianie wątpliwości - wracam do walki z wyspą :mrgreen: a propo ktoś ma jakieś interesujące podpowiedzi jak solo wygrać 1 scenariusz mając na uwadze oczywiście losowość wydarzeń. Chodzi mi bardziej o ogólne rady. W 3 udało się wygrać , solo juz 5 razy porażka zaliczona.
TEZ JESTEM CIEKAWA...
bylam blisko :) zaczelam z karta wraku na ktorej zbiera sie drewienko zamiast jedzenia , a potem los mi sprzyjal i stosik byl prawie ulozony...gdybym nie zginela... :( Mam watpliwosci jak dziala faza morale. Gram solo- czyli podnosze kazdorazowo. W koncu nie podnosze, bo doszlam do konca pulapu.. Czyli przy nastepnych rundach nic sie nie dzieje ? CHYBA,ZE MORALE MI SPADNA WOWCZAS ZNOWU PODNOSZE..? i czy jak podnosz morale to zbieram za to zetony determinacji ? CZY jesli ,,stoje,, bo juz mam maksymalny na planszy poziom morale, to nie zbieram nic ??jAK TO DZIALA ?? bO DO TEJ PORY CHYBA GARM ZLE : PODNOSZE MORALE I ZBIERAM ZETON DETERMINACJI, POTEM NIE ZBIERAM NIC, BO NIE MAM JAK PODNIESC. z gory dzieki za odpowiedz
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

wiola33 pisze:
wiola33 pisze:
Gari pisze:Tak, tak, zielony mój błąd, no więc sprawa jasna , pies mapy nie czyta, mapa psa nie bierze na eksploracje, dziękuję za rozwianie wątpliwości - wracam do walki z wyspą :mrgreen: a propo ktoś ma jakieś interesujące podpowiedzi jak solo wygrać 1 scenariusz mając na uwadze oczywiście losowość wydarzeń. Chodzi mi bardziej o ogólne rady. W 3 udało się wygrać , solo juz 5 razy porażka zaliczona.
TEZ JESTEM CIEKAWA...
bylam blisko :) zaczelam z karta wraku na ktorej zbiera sie drewienko zamiast jedzenia , a potem los mi sprzyjal i stosik byl prawie ulozony...gdybym nie zginela... :( Mam watpliwosci jak dziala faza morale. Gram solo- czyli podnosze kazdorazowo. W koncu nie podnosze, bo doszlam do konca pulapu.. Czyli przy nastepnych rundach nic sie nie dzieje ? CHYBA,ZE MORALE MI SPADNA WOWCZAS ZNOWU PODNOSZE..? i czy jak podnosz morale to zbieram za to zetony determinacji ? CZY jesli ,,stoje,, bo juz mam maksymalny na planszy poziom morale, to nie zbieram nic ??jAK TO DZIALA ?? bO DO TEJ PORY CHYBA GARM ZLE : PODNOSZE MORALE I ZBIERAM ZETON DETERMINACJI, POTEM NIE ZBIERAM NIC, BO NIE MAM JAK PODNIESC. z gory dzieki za odpowiedz
Instrukcja str. 22 (nowa)
Na początku fazy morale - zwiększ poziom morale o 1 (cieszysz się, że wciąż żyjesz) i dopiero wtedy go rozpatrz.

Oddaj lub dodaj sobie żetony determinacji.

ew str 8. Jeśli dotrzesz do końca toru: WYBIERASZ. Żeton determinacji LUB zdrówko.
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

Jednak tor sie szybko koncczy . czy wowczas nie dobieram juz w kolejnych rundach zetonow determinacji ?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

wiola33 pisze:Jednak tor sie szybko koncczy . czy wowczas nie dobieram juz w kolejnych rundach zetonow determinacji ?
"ew str 8. Jeśli dotrzesz do końca toru: WYBIERASZ. Żeton determinacji LUB zdrówko."

:)

Bierzesz co turę.

Problemem w grze pojedynczej (zasadniczo), nie jest tor morale tylko relatywnie niska liczba akcji, odpada w teorii jeden z wielu problemów w grze (tak jak jedzenie, którego też trzeba niewiele w porównaniu np. do gry w 3 osoby).

Ja przyznam, że zapomniałem o tej regule i grałem 2 dni na zasadach zwykłych odnośnie morale. Byłem totalnie zniszczony właśnie przez morale bardzo szybko.
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

dzieki. zyli niepotrzebnie ,,zginelam,,. Nie uporzadkowalam jeszcze gry wiec dokoncze ,,,wylize sie z ran,, i jak mnie nie zniszczy pogoda, to moze przetrwam :wink:
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

tomuch pisze:
tomuch pisze:Czyli jeśli produkujemy 1 żarcie i 3 drewna, to to dostajemy dwa surowce, wybrane przez siebie.
Pynio pisze:1 żarcie + 5 drewien = 6
Połowa... (tomuch - wybieram ja) zatem? 3 żarcia?
Ech, myślałem, że to jest logiczne, ale widać, że trzeba wytłumaczyć... Wybrane przez siebie spośród tego, co powinniśmy produkować. Nie możemy wybrać więcej niż limit (naszej) produkcji. Jeśli powinniśmy produkować 1 żarcie, to nie możemy wziąć 2. Teraz lepiej?
Tomuch ma rację. Produkując 1 żarcie + 5 drewien po zmniejszeniu o połowę mamy 3 surowce, ale wybieramy spośród tego, co produkujemy - czyli mamy dostępne kombinacje: 1 żarcie + 2 drewna albo 3 drewna.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Mam pytanie do postaci Darwina z dodatku HMS.

W instrukcji napisane jest, że "Darwin jest nowa Postacią, która musi być używana w każdej rozgrywce" i dalej "Może być pierwszym Graczem"

Rozumiem że sami decydujemy czy Darwin będzie pierwszym graczem czy tez kolejka będzie go omijać?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

To chyba nadinterpretacja. Moim zdaniem sformułowanie "może" po prostu odróżnia Darwina od Jenny i Piętaszka, którzy nie mogą być pierwszym graczem - Darwin musi nim być, gdy przypada jego kolej (niezależnie od tego, czy któryś gracz nim steruje, czy jest NPC).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Jan Madejski pisze:To chyba nadinterpretacja. Moim zdaniem sformułowanie "może" po prostu odróżnia Darwina od Jenny i Piętaszka, którzy nie mogą być pierwszym graczem - Darwin musi nim być, gdy przypada jego kolej (niezależnie od tego, czy któryś gracz nim steruje, czy jest NPC).
Lesze było by sformułowanie "Jest również pierwszym graczem". Słowo "może" w większości gier oznacza możliwość wykonania czegoś lub nie. Stąd moje pytanie.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Jakby napisali "Musi być Pierwszym graczem" , to by musiał nim być co turę. Darwin jest Pierwszym Graczem na takich samych zasadach jak normalni Gracze :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Czy dodatkowe postacie raz wybrane muszą nam towarzyszyć przez cała kampanię czy tez mogę zmieniać je co scenariusz?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

W instrukcji dodatku, na str. 5 jest informacja, że po zakończeniu scenariusza zwraca się członków załogi do talii i do następnego scenariusza dobiera od nowa (tylko nie wiem, czy dobiera losowo, czy wybiera :) ).
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Jan Madejski pisze:(tylko nie wiem, czy dobiera losowo, czy wybiera :) ).
A czy to ma jakieś znaczenie? ;) Karty załogi wydają się być bardzo zbalansowane i raczej nie ma różnicy dla poziomu trudności, która\które z nich znajdą się w rozgrywce. :)

Odnośnie kart dodatkowych postaci... chcę się upewnić, Piętaszek ginąc w jednym ze scenariuszy pozostaje martwy do końca kampanii?
flubber
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2012, 23:09

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: flubber »

Glowa puchnie przy Robinsonie, jak narazie 0 przyjemnosci z gry...

Moglby mi ktos wytlumaczyc dzialanie wydarzenia "wyspa sie buntuje"? a dokladniej co oznacza ikona ksiegi bez poziomych linii.

@down
Dzieki, tak tez myslalem, tylko brak tych linii troche mnie zbil z tropu, wolalem sie spytac :)
Ostatnio zmieniony 16 lis 2013, 13:43 przez flubber, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Przyjemność się pojawi, instrukcja jest niezła (no chyba, że masz 1ed) tylko reguł jest sporo.
Wyspa się buntuje to wydarzenie wprowadzające do gry podwójny efekt ikony księgi, jego znaczenie opisane jest na karcie scenariusza.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pan_satyros »

Czy pies/Piętaszek mogą brać udział w scenariuszach z dodatku?
Czy Piętaszek + 1 załogi liczy się jako poziom normalny, czy jako łatwy?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Psa i Piętaszka bierze się na normalnych zasadach gry podstawowej.
Np. 2 os + Piętaszek + 1 załogi + obowiązkowy Darwin = poziom normalny
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: to tylko ja »

Dlaczego na 2 osoby nie można grać postacią żołnierza? Zawsze gram w dwie osoby i szkoda, że jest jedna niewykorzystana postać która zalega w pudle. Dobrze, że dodatek wprowadza kolejną postać, która nie ma takich ograniczeń. Było to jakoś uzasadnione przez Trzewika?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

No chyba poprostu polowań w grze 1- i 2-osobowej nie przeprowadza się aż tak często, więc ukierunkowana na polowania postać Żołnierza, jest w tym przypadku słabsza od reszty.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

jolietjake pisze:No chyba poprostu polowań w grze 1- i 2-osobowej nie przeprowadza się aż tak często, więc ukierunkowana na polowania postać Żołnierza, jest w tym przypadku słabsza od reszty.
Albo za mocna ;) Za determinację żołnierz praktycznie co turę może zwiększać poziom broni, np. w scenariuszu z kanibalami byłoby to aż za bardzo pomocne.
to tylko ja pisze:Dlaczego na 2 osoby nie można grać postacią żołnierza?
Postacią żołnierza można grać także solo i w 2 osoby w kampanii z dodatku.
ODPOWIEDZ