Witam, kilka pytań:)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

To mój pierwszy post, więc witam serdecznie;) Nazywam się Michał, mam 20 lat i jestem z Bytomia. Jakiś już czas temu, trafiłem przypadkiem na stronę Łukasza Woźniaka, z ciekawości obejrzałem któryś z filmików (który bardzo mi się spodobał), a potem kilka kolejnych. Następnego dnia nadrobiłem zaległości i obejrzałem chyba wszytkie pozostałe i odkryłem, że istnieje cała masa świetnych i naprawdę przeróżnych gier planszowych :D (Wiem, że Ameryki tym nie odkryłem, ale dla mnie było jakieś tam zaskoczenie). Do tamtej pory kojarzyłem jedynie chińczyka, warcaby, scrabble i monopoly (jak cała moja rodzina).

Zacząłem wgłębiać się trochę w temat, który zaczął mnie naprawdę interesować, co chwilę oglądam jakieś recenzję, czytam trochę o planszówkach i tak dalej:) No i postanowiłem w końcu zacząć zbierać swoją własną kolekcję. Głównie będę grał z młodszym o dwa lata bratem (z którym mieszkam) i starszą ode mnie siostrą, która często przychodzi ze swoimi córkami (jedna z nich ma 18, druga 16 lat). Więc przypuszczam, że w domu to właśnie będzie ekipa do grania. Muszę ich jednak zainteresować najpierw tematem i powoli ich wszystkich "wciągnąć" :)

Nie chciałbym zrobić jakiegoś błędu, rozkładając na stole coś ciężkiego, dlatego napiszę tutaj co wykombinowałem. Siostra raczej polubi gry jakieś takie bardziej imprezowe, nie ciągnące się przez 3 czy 4 godziny. Raczej bez figurek i przygód. Cała reszta, może polubić i te najróżniejsze.

Także na zupełny początek zamówiłem już Bet your brain, który jak przypuszczam, spodoba się wszystkim. Kolejno planuję kupić 5 sekund i Dixita.
Myślę, że te gry są nieco uniwersalne i dla wszystkich, mam nadzieję, że to dobry wybór:) Jak sądzicie?

Uff, a teraz kończę już zanudzać i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Yavi »

Z grami imprezowymi miałem kontakt dopiero niedawno, wcześniej grywałem w "normalne" planszówki.
Ostatnio miałem okazję też grać ze znajomymi w kilka imprezówek i było całkiem przyjemnie (szczególnie przy piwku), ale zdecydowanie bardziej zaciekawiły ich gry trochę dłuższe, z planszą, pionkami itp ;) Z doświadczenia (a nie jak wcześniej jedynie z gdybania ;)) wiem, że Ankh-Morpork podoba się nowym graczom - prosty, ładny, ciekawy. Od 2 do 4 graczy.

Przy okazji witamy na forum! :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: lacki2000 »

Też pomyślałem o Dixicie a z bardziej planszowych to może Wsiąść do Pociągu? USA to ta wersja prostsza, Europa nieco więcej reguł ma. Chyba że bardziej kostkowo, nieco więcej liczenia to wtedy dobrze działa Epoka Kamienia. Jak bardziej ekonomicznie to Puerto Rico. Z karcianek Fasolki. No i może coś z tych nowszych pozycji jak Hanabi, itp. ale ja zbyt zacofany na te nowinki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

Dziękuję za propozycje. Yavi, ten Ankh-Morpork wydaje się być interesujący.
Przyznam też, że bardzo kusi mnie Talisman: Magia i Miecz. Tylko jak sądzicie, może mi się spodobać, i czy nie jest zbyt nudny? Podobno gra może się ciągnąć w nieskończoność, hmm.
Dużo o nim czytałem i z tego co wyczytałem, kiedyś był to prawdziwy hit i szał;)

No i jest to bardzo prosta gra, także wszyscy zapewne przyswoją sobie szybko zasady.
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: polaquinha »

sorki za mały off top - ale może i wniesie coś do tematu?
lacki2000 pisze:a z bardziej planszowych to może Wsiąść do Pociągu? USA to ta wersja prostsza, Europa nieco więcej reguł ma.
To tak rzeczywiscie jest?
Planuję dla 8 letniego syna (i siłą rzeczy dla całej rodziny) TtR i myślałam własnie o Europie - ale powiadasz, ze USA łatwiejsza do ogarnięcia?
Czy to ta z linku ?
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Scott »

polaquinha pisze: To tak rzeczywiscie jest?
Planuję dla 8 letniego syna (i siłą rzeczy dla całej rodziny) TtR i myślałam własnie o Europie - ale powiadasz, ze USA łatwiejsza do ogarnięcia?
Czy to ta z linku ?
Czytałem, że Europa jest nieco trudniejsza (właśnie zamówiłem, posiadam już USA) - i tak, USA to ta z linku :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: lacki2000 »

polaquinha pisze:sorki za mały off top - ale może i wniesie coś do tematu?
lacki2000 pisze:a z bardziej planszowych to może Wsiąść do Pociągu? USA to ta wersja prostsza, Europa nieco więcej reguł ma.
To tak rzeczywiscie jest?
Planuję dla 8 letniego syna (i siłą rzeczy dla całej rodziny) TtR i myślałam własnie o Europie - ale powiadasz, ze USA łatwiejsza do ogarnięcia?
Czy to ta z linku ?
Europa też jest do ogarnięcia dla 8-latka wg mnie, ja chcę z nią zapoznać mego 5-latka już niedługo jak moja 3-latka (o! razem też mają 8 lat :D ) przestanie miętosić karty i tworzyć co chwila swoje home-rulesy :P Europa jest tylko o tyle bardziej złożona, że ma przeprawy promowe i tunele. No i dworce. Właściwie to w USA nie grałem bo wydaje się zbyt prosta. Czyli znów "nie znam się więc się wypowiem" :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: polaquinha »

brech, brech mój 8 latek w planszówkach mniej ogarnięty od młodszego brata (4,5) dlatego pewno USA będzie lepszym wyborem. W razie czego - sprzedam 8)
W każdym razie dzięki za info!
:)
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: NTomasz »

powitać:
gdy które idealnie pasują to napewno : King of Tokyo, Dixit ( z tym że dixit to nie gra to bardziej piękna zabawa:)a nie gra o wygraną) karciany dominion, 7 cudów? lub jakies z WW już łatwiejszych gier ala Puerto rico Epoka kamienia
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Perpetka »

Talisman nie - to super dla późnej podstawówki, ale nie dla rodziny.

Wsiąść do pociągu lub Cesarski kurier (Thurn und Taxis) z moim osobistym wskazaniem na to drugie.
Nieśmiertelni Osadnicy z Catanu.
Mali Powstańcy, Kolejka.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: olocop »

Wsiąść do pociągu:Europa polecam jak najbardziej. Z innych gier Carcassonne lub kooperacyjna Pandemia. Zawsze wykładamy na stół jedną z tych gier, jesli przychodzi do nas ktoś, kto w planszówki nie grał. I Zawsze wychodzi od nas zadowolony, z myślą, czy sobie jej nie kupić.

A WDP:Europa może bardziej różnorodna od USA, ale to tylko jej zaleta.

Dominion jest też fajną grą, ale wydawca po 2 dodatkach porzucił wydawanie reszty w PL.

Epoka kamienia i Perto Rico - również gorąco polecam, jednak tu jest więcej reguł.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: cezaras »

NTomasz pisze:powitać:
gdy które idealnie pasują to napewno : King of Tokyo, Dixit ( z tym że dixit to nie gra to bardziej piękna zabawa:)a nie gra o wygraną) karciany dominion, 7 cudów? lub jakies z WW już łatwiejszych gier ala Puerto rico Epoka kamienia
Puerto Roco na pewno nie jest z łatwiejszych gier - w każdym razie nie przy wcześniejszych punktach odniesienia :)
gra świetna - ale z przedstawionych w tym wątku najtrudniejsza
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Bea »

Perpetka pisze: Kolejka.
+1, Gra o prostych zasadach, ładnie wydana, temat zabawny, trochę negatywnej interakcji, wesoła rozgrywka. Polecam :)
Awatar użytkownika
game_maniac
Posty: 125
Rejestracja: 12 wrz 2013, 19:51
Lokalizacja: Józefosław k/Warszawy

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: game_maniac »

Ja bym odradzal Talizmana - za dluga, moze zniechecic.
Eppke kamienia rownoez bym odradzil - fajna, ale moze nie na poczatek.

Z imprezowych to niesmiertelne Dixit i Jungle Speed. Dobrz tez sprawdza sie Dobble.

Z ciekawszych to wspomniane Wsiasc do pociagu, K2, Timeline (dla lubiacych historie), Roj i Geniusz te 2 ostatnie to logiczne).

No i pozniej dopiero zaczyna sie zabawa, bo jak sie wciagna to mozna pograc :D
Pewnie jeszcze wiele rad tu uszlyszysz, ale tak naprawde to musisz sam zdecydowac na jakim poziomoe i na jakim etapie fascynacji sa osoby , ktorymi bedziesz gral. Mysle, ze wart ppczytac podrecznik, o ktorym pisal MisterC :D
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

Dziękuję bardzo za wszystkie porady i informacje;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: mig »

+1 Carcassonne, Epoka Kamienia, Dobble, Wsiąść do Pociągu, Ankh Morpork

Warto się też przyjrzeć takim grom jak Augustus, CV, Santiago de Cuba, Speicherstadt. Z lżejszych także Potworom w Tokio.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

Zwracam się z kolejnym pytaniem, a raczej z prośbą o Waszą opinię;)
Powoli buduję swoją kolekcję gier, mam też duużą listę planszówek, które chcę kupić w przyszłości. Na razie na półce posiadam:
Talismana (Jakoś nie mogłem się oprzeć, urzekło mnie to, że to jakiś tam klasyk i wszyscy kiedyś w niego się zagrywali :P). Osobiście, mi się podoba. Planuję kiedyś dokupić jakieś tam dodatki:)
Dixita, którego w zasadzie najbardziej polubiła tylko moja siostra (innym na początku też się podobał, ale teraz nie bardzo chcą grać, chyba mają za małą wyobraźnię). W każdym razię, uważam że jest super.
Bet your brain (marna gra, jak dla mnie).
Słowostwory (czasami można pograć, pomiędzy czymś innym).
I Sabotażystę, który w zasadzie okazał się jakimś tam hiciorem :D

Planuję zrobić kolejne zakupy. Na pewno biorę dodatek do Sabotażysty. Bardzo chciałbym też kupić Tajemnicze Domostwo, jednak z racji tego, że w Dixita oprócz mnie i siostry reszta po kilku partiach gra niezbyt chętnie, to trochę się obawiam, czy tak samo nie będzie z Tajemniczym Domostwem.
Jak myślicie? Zastanawiam się pomiędzy Pictomanią, a właśnie Tajemniczym Domostwem, którego chciałbym mieć bardziej :D
MagdaKaleta
Posty: 49
Rejestracja: 18 lut 2012, 10:00

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: MagdaKaleta »

Planuję zrobić kolejne zakupy. Na pewno biorę dodatek do Sabotażysty. Bardzo chciałbym też kupić Tajemnicze Domostwo, jednak z racji tego, że w Dixita oprócz mnie i siostry reszta po kilku partiach gra niezbyt chętnie, to trochę się obawiam, czy tak samo nie będzie z Tajemniczym Domostwem.
Jak myślicie? Zastanawiam się pomiędzy Pictomanią, a właśnie Tajemniczym Domostwem, którego chciałbym mieć bardziej :D[/quote]

Tajemniczego domostwa nie znam ale pictomania jest grą, przy której super spędza się czas i wciągnęła większość naszych nieplanszówkowych i planszówkowych znajomych. Kreatywnie, radośnie.
Z małych karcianek polecam też Fasolki:-)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: asiok »

W najbliższy weekend (14-15 grudzień) w Gliwicach odbędzie się Pionek - spotkanie z grami planszowymi i karcianymi.

Będziesz miał okazję poznać mnóstwo gier - także te, które chcesz kupić. Zanim wydasz pieniądze - sam będziesz mógł sprawdzić, która z nich Ci się spodoba.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Furia »

Świat Dysku powinien wciągnąć wszystkich. :) Oprócz tego także polecam Puerto Rico, Potwory w Tokio i 7 cudów.
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

Tak, Świat Dysku i Potwory w Tokio też mam na oku;) Dużo gier do wyboru, a fundusze cholera ograniczone.

W pierwszy dzień Pionka pracuję, więc niestety nie będę w stanie się zjawić, za to może uda się mi być w ten drugi:)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Jelithe »

"Tajemnicze domostwo" raczej bym sobie darowała, skoro Twoim współgraczom nie przypadł do gustu "Dixit" :-) Co do "Pictomani" to chyba zależy, czy lubicie rysować czy nie :-)

Może spróbuj polecanych już "Osadników z Catanu" (w końcu miałbyś jakąś grę z planszą :-P ). Gra jest idealna dla początkującego towarzystwa i nie zabiera dużo czasu. To pozycja, która szczególnie przypadła do gustu mojej rodzinie i niegrającym znajomym. Polega na budowaniu osad i miast z surowców, które uzyskuje się po pierwsze dzięki rzutom kośćmi, a po drugie poprzez wymianę z innymi graczami, dzięki czemu gra ma całkiem sporo interakcji :-)

Jeżeli jednak interesują Cię przede wszystkim gry imprezowe, to polecam "List Miłosny" (bardzo prosta gra, polegająca na wyłożeniu jednaj z dwóch kart z ręki i wykonaniu akcji, która jest na niej opisana - dużo interakcji i dużo zabawy, bo trzeba eliminować innych graczy). Jeżeli zaś jest Was co najmniej pięcioro, polecam "Avalon" (bardzo przyjemna gra karciana z motywem kłamstwa i intrygi, w której ścierają się ze sobą źli agenci Mordreda i dobrzy rycerze króla Artura - każdy dostaje kartę lojalności i potem wybiera się drużynę na misję. Oczywiście źli chcą misję położyć, a dobrzy muszą tak grać, by wykryć kto jest zły i z kim nie chodzić na misje).
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Brylantino »

Jelithe pisze:"Tajemnicze domostwo" raczej bym sobie darowała, skoro Twoim współgraczom nie przypadł do gustu "Dixit" :-)
Nie łączyłbym tych dwóch gier, gdyż znam osobiście już kilka przypadków, gdzie osoby nie lubiące Dixita bardzo obecnie zagrywają się w Tajemnicze Domostwo. Mi z tej dwójki również dużo bardziej podoba się gra Portalu.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Tolis »

Jeśli nie dałeś rady wstąpić na pionka, zawsze możesz tutaj próbować przetestować gry: http://www.becek.pl/zapowiedzi/2/inne
Magik
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2013, 18:25

Re: Witam, kilka pytań:)

Post autor: Magik »

Hmm, no to teraz mam mały dylemat. Na dniach chciałbym zrobić zamówienie, na pewno biorę Warhammera Inwazję i dodatek do Sabotażysty.

I teraz zastanawiam się pomiędzy Tajemniczym Domostwem, Ghost Stories i Ankh Morphork. Podobno to ostatnie szybko się nudzi, gdzieś tak przeczytałem.

Chciałbym, żeby gra była jednak regrywalna. Z Tajemniczym Domostwem sam nie wiem, zwłaszcza po recenzji Wookiego. Może więc Ghost Stories, zwłaszcza że samemu również można zagrać. Jak myślicie? :)

I z tego co wiem jest trudna, a ja bardzo lubię wyzwania;)
ODPOWIEDZ