Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

macike pisze: Tak, dokładnie [co wynika ze wcześniejszych stron wątku]. Dziękuję za wyjaśnienie [tym, co niekoniecznie poprzednie strony czytali]. :)
Teraz jest to bardziej zrozumiałe. Sorka. Tyle że zazwyczaj nie mam czasu na przeglądanie poprzednich stron w poszukiwaniu kontekstu wypowiedzi, która na 1szy rzut oka wygląda na 'Miodkowane'.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: RUNner »

MisterC pisze:Zupełnie niepotrzebnie się spinasz.
Jest jeszcze trzecia możliwość.
Daleko mi do jakiejkolwiek spinki :)

Brałem pod uwagę trzecią możliwość ale dołączona buźka raczej wskazywała na czepialstwo formy, a za tym nie przepadam bo generuje niepotrzebne offtopy. Nie zauważyłem niechęci Macike do trybu dla 2 graczy, bo nie przeglądałem tego wątku wcześniej i dlatego źle odczytałem jego intencje.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Tak na marginesie: tryb dwuosobowy jest w RftG równie doskonały jak wszystkie pozostałe! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: RUNner »

Andy pisze:Tak na marginesie: tryb dwuosobowy jest w RftG równie doskonały jak wszystkie pozostałe! ;)
Dlatego właśnie nie przyszłoby mi do głowy, że ktoś może go nie uznawać :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Rumcajs
Posty: 161
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rumcajs »

Poprawcie mnie prosze jeśli się mylę. Karty z dodatku Rebel vs Imperium: Abandoned Alien Uplift Camp oraz Alien Uplift Center. Rozumiem, że mając na stole Technologię 6 - Uplift Code oraz technologię 6 - Alien Tech Institute karta Abandoned Alien Uplift Camp punktowana będzie za 2 PZ jako inna karta Alien oraz kolejne 2 PZ za inna karta Uplift. Natomiast Alien Uplift Center zapunktuje 2 PZ jako windfal Alien oraz 2 PZ jako inna karta Uplift. Zgadza się?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wydaje mi się, że Twoje obliczenia są całkowicie prawidłowe. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Zaćmiło mnie 8)

Mam w tablo tech zwiększający przychód ze sprzedanej karty o +2, oraz świat zwiększający o +1. Czy zagrawszy kartę Konsumpcja/Handel muszę wybrać przez którą kartę "przejdzie" sprzedawany towar, czy uruchamiają się wszystkie bonusy?
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Kasper »

Wszystkie czyli +3. Zwróć tylko uwagę na fakt, iż jeśli sprzedajesz np. "dobro brązowe" a na planecie masz bonus do innego konkretnego koloru wtedy tylko +2.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ujmując sprawę szerzej: sumują się wszystkie powery w tableau, odnoszące się do jakiegoś zagadnienia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Andy pisze:Ujmując sprawę szerzej: sumują się wszystkie powery w tableau, odnoszące się do jakiegoś zagadnienia.
Ale chyba oprócz konsumpcji: jeżeli mam 2 karty dające konsumpcję (np. jedną kartę +1 do PZ za niebieski i drugą kartę +1 do PZ i +1 Karta) i tylko jeden towar niebieski to skonsumować mogę albo przez pierwszą albo przez drugą kartę? Efekt się nie zsumuje tym razem chyba?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

Masz rację. Konsumpcja się nie sumuje.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Chyba że na sprawę spojrzymy w ten sposób: mam power, który pozwala mi skonsumować dwa dobra zielone i power konsumujący jedno dobro zielone. Czyli w sumie mogę skonsumować trzy dobra zielone. :P

Ale poważniej: tak, każde dobro musi w trakcie konsumpcji "przejść" (wg określenia gafika) przez konkretny power konsumpcyjny. Co więcej, każdy taki power trzeba wykorzystać maksymalnie jak się da, zanim się skorzysta z następnego.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Andy pisze:Co więcej, każdy taki power trzeba wykorzystać maksymalnie jak się da, zanim się skorzysta z następnego.
Niby prawda, ale... o kolejności decyduje gracz konsumujący i nie ma obowiązku dokonać maksymalnej konsumpcji (np. mając 2 zielone towary oraz konsumpcję 2 zielonych za 3 punkty i dowolnego za punkt i 2 karty można skonsumować 1 zieloną kartę jako dowolną i zostawić sobie 2 na później - nie ma obowiązku skonsumowania ich obu).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

macike pisze:
Andy pisze:Co więcej, każdy taki power trzeba wykorzystać maksymalnie jak się da, zanim się skorzysta z następnego.
Niby prawda, ale... o kolejności decyduje gracz konsumujący i nie ma obowiązku dokonać maksymalnej konsumpcji (np. mając 2 zielone towary oraz konsumpcję 2 zielonych za 3 punkty i dowolnego za punkt i 2 karty można skonsumować 1 zieloną kartę jako dowolną i zostawić sobie 2 na później - nie ma obowiązku skonsumowania ich obu).
To jest jasne - pozostała zielona karta po prostu nie spełnia warunku z pierwszej podanej przez macike konsumpcji "2 zielone za 3 PZ".
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Robot.

Obrazek

Jak to rozpatrywać?

Jeżeli na kostce wypadnie "robot" to wykonuję akcję "$", następnie akcję "x2" ?
Który znacznik mam odrzucić? Chyba "x2".
Odrzucić go do końca gry, czy do następnej tury?
Dlaczego w opisie jest "...po wykonaniu pierwszej akcji Handlu..."? Czy jest jakaś "druga"?
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

Moim zdaniem odrzucasz, kiedy robot po raz pierwszy wykona akcję handlu - nieważne czy przez wyrzucenie, robota, $ czy też papugując Twoją akcję (stąd określenie pierwsza akcja handlu - istnieje duża szansa, że będzie ona wynikiem wyrzucenia robota, ale niekoniecznie). Odrzucenie obowiązuje do końca gry. Za pierwszym razem, kiedy robot wykonuje akcję handlu, posługujesz się oznaczeniami z pierwszego znacznika i go odrzucasz. Później, ilekroć trafi ci się robot, wykonujesz konsumpcję x2.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Po pierwszej w danej rozgrywce akcji handlu robota zdejmujesz z maty znacznik = $, a w jego miejsce umieszczasz znacznik = x2. Jednocześnie zdejmujesz z maty robota dedykowaną temu światowi startowemu nakładkę (tę przedstawioną na środku ilustracji).

W tłumaczeniu nie powinno być "ten specjalny znacznik" tylko "jego specjalny znacznik" (jego, czyli świata startowego, w oryginale "its mat counter").
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Zamroczyło mnie, bo nie wiem, czy grając z robotem, i robot sam wybierze swoją akcję (przy pomocy kostki) ja również rozgrywam fazę?

Przykład:

Ja wybrałem Explore oraz Develop.
Robot skopiował mój Develop i wybrał Konsumex2.

Rozgrywam:

1. Explore dla siebie i dla robota response.
2. Develop dla siebie i dla robota regular action.
3. Robot wykonuje konsumpcję x2 (i teraz czy ja muszę skonsumować swoje dobra?!) Wydaje mi się że tak, ale nigdzie tego w instrukcji nie znalazłem :(

Tutaj obrazowanie przykładu:
Spoiler:
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

Moim zdaniem tak. Przypomina to sytuacje z gry 2-osobowej, kiedy tylko jedna strona wybiera Konsumpcję - wybierający dostaje bonus, reszta konsumuje x 1.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Może mi ktoś wyjaśnić działanie karty Galactic exchange bo chyba nie kumam :D
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

Roballo pisze:Może mi ktoś wyjaśnić działanie karty Galactic exchange bo chyba nie kumam :D
Jeśli w Twoim tableau są światy (1 lub więcej) jednego koloru, dostajesz 1 punkt, jeśli 2ch kolorów - 3 VPs, 3 - 6 VPs, 4 - 10 VPs. Dodatkowo inmkasujesz 3 VPs jeśli posiadasz Diversified economy. Natomiast w fazie konsumpcji możesz skonsumować 1, 2, 3 lub 4 karty dóbr (ale każdą innego koloru) i w zamian za to dostajesz (jeśli konsumowałeś 1 kartę - 1 VP i i kartę ze stosu, jeśli konsumowałeś 2 karty - 2 VPs i 2 karty itd).
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Kolejne pytanie związane z mocą z RvI. czy moc z karty Rebel cantina może być łączona z Replicant robots?

Jeżeli tak to działają razem z tym też minusy militarne?
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

Roballo pisze:Kolejne pytanie związane z mocą z RvI. czy moc z karty Rebel cantina może być łączona z Replicant robots?
Jak najbardziej. Na Rebel Cantina jest w nawiasie napisane, że liczą się wszelkie zniżki, czyli na przykład ta z Replicant Robots działa.
Roballo pisze: Jeżeli tak to działają razem z tym też minusy militarne?
Absolutnie nie. Dzięki Rebel Cantina możesz niealienowe (nie koloru żółtego) karty militarne wystawiać na zasadzie zwykłego settla, czyli płacąc kartami. Oznacza to, że np. normalnie, by wystawić świat militarny o sile 4, musisz mieć siłę militarną minimum 4. Jak korzystasz z Rebel Cantina, to traktujesz tą kartę jak niemilitarną, czyli płacisz 4 karty, by ją wystawić. Jak masz do tego Replicant Robots to wystawiasz kartę z przykładu płacąc tylko 2 karty. Karty dające minusową siłę militarną nie mają wpływu na Rebel Cantina, ponieważ dzięki Rebel Cantinie wystawiasz karty w sposób niemilitarny, w związku z tym działają tylko zniżki do niemilitarnego settla (te z czarną cyfrą w fazie III).
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Dzięki za odpowiedzi!

jeszcze jedno pytanie:

Czy dobrze mi się wydaje że używając karty Imperium Cloaking technology im większa mam silę militarną tym droższą kartę nie militarną mogę wrzucić (z wyłączonymi przejęciami)
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

Tak
ODPOWIEDZ