The best ameritrash

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

Hej
Ostatnio coraz bardziej ciągnie mnie do ameritrashów i chciałbym zaopatrzyć się w jakoś pozycję flagową. Poszukuję gry, z której klimat będzie wylewał się hektolitrami a instrukcja będzie jak Anna Karenina ;). Musi chodzić na 2 osoby (niekoniecznie tylko w 2), najlepiej po polsku. Interesują mnie zarówno te tytuły gdzie kości nie stygną od ciągłego rzucania jak i te bez losowości.
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: The best ameritrash

Post autor: Curiosity »

Rozejrzyj się za grami, które projektował Corey Konieczka - jeden z najlepszych projektantów z branży. Może zacznij od Gears of War?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

Mam wielki szacunek do pana Coreya za Starcrafta, jak dotąd żadna inna gra nie dała mi tyle przyjemności, trochę żałuję, że kiedyś wyzbyłem się swojego egzemplarza...
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: sirkozi »

Tylko na dwóch graczy: Wojna o Pierścień
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

ehh Wojna o pierścień... całe liceum się przypomina ;). Epicka gra godna polecenia (ciekawe co się dzieje z moim egzemplarzem sprzedanym, w zestawie były m.in. kości od q-workshopu)... Dzięki za te propozycje, czekam na kolejne (wolałbym raczej nie kooperacyjne).
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: Bardias »

Jako, że dzisiaj ledwo zacząłem (i jutro będę kończył) 3 osobową partię w Runewarsa (też Coreya) to polecę przy okazji ten tytuł. Na dwóch graczy chodzi chyba nawet trochę lepiej ze względu na mniejszą planszę i konieczność szybkiego wydzierania sobie podbitych terenów, z drugiej strony na 3-4 znacznie lepiej działają dość liczne licytacje wpływów. Gra robi wrażenie nawet na osobach obeznanych w dużych tytułach.

A co do Gears of War... cóż, po (odległym już w czasie i prawie zapomnianym) zakupie Doom: Boardgame przeszła mi ochota na gry planszowe w tym stylu. Nie bez powodu nie osiągają wyjątkowo dużej popularności :-) Aczkolwiek w GoW nie grałem, więc powstrzymam się z krytyką.

Jeżeli nie przeszkadza ci zbytnio fakt, że gra hula wyłącznie na dwie osoby, to mógłbyś zainteresować się grami w stylu BattleLore (2nd edition).

Ostatnią (ale bardzo ciekawą) propozycją będzie Władca Areny - polska, tania gra, która porwała mnie mechaniką, klimatem i realizmem. Ogromne karty postaci z miejscami na opancerzenie i rany 11 różnych części ciała to mistrzostwo w dziedzinie przedstawienia bohatera w planszówce. Póki jeszcze nakładu nie wyprzedano - warto :) Tytuł ma swoje wady, ale mi one całkowicie nie przeszkadzają. Jedyne co mnie w nim irytuje, to ilość zabieranego czasu (w to się nie da praktycznie zagrać tylko jednej partii) i konieczność ograniczenia liczby spotkań 4-6 osobowych (bo to gra 1v1).
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: The best ameritrash

Post autor: TuReK »

Descenty, ale 1 edycja droga
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

Runewars - dzięki, sprawdzę. Myślę też poważnie o Descencie i zastanawiam się dlaczego dla niektórych 1 ed. jest lepsza od 2.? Czy to nie bardziej sprawa wyjadaczy, którzy przyzwyczaili się do 1ed. czy raczej po prostu jest ona lepsza od 2.?
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: Bardias »

Obiektywnie patrząc - druga edycja jest lepsza od pierwszej. Raczej gry się poprawia, a nie psuje, stąd zdecydowana większość komentarzy krytykujących zmiany w poszczególnych edycjach to:
a) wypowiedzi ludzi przyzwyczajonych do poprzedniej wersji i reagujących alergicznie na próbę zmiany czegokolwiek (wystarczy spojrzeć na komentarze po każdej zmianie designu youtube),
b) wypowiedzi ludzi posiadających poprzednie wydanie i wmawiających sobie, że przecież oni mają coś dużo lepszego.

Jak chcesz grać w Descenta to bierz najnowsze wydanie bez kombinowania. Jest lepsze, popularniejsze, kompatybilne z dostępnymi dodatkami...

Podobnie sprawa wygląda z Runewars, chociaż tutaj mamy nie tyle drugą edycję, co edycję lekko zubożałą. Mimo to gra się w nią przyjemniej ze względu na lepszy balans i zupełnie inne zasady zwycięstwa (wiem, że można sobie instrukcję i niektóre karty "uaktualnić"). Kupuj polskie wydanie za 220 zł i ciesz się solidnym, kompletnym produktem.

Pozdrawiam.

PS. Dla mnie Runewars daje dużo więcej emocji niż Descent :-)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The best ameritrash

Post autor: janekbossko »

Gdzie jest runewars za 220?
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: Bardias »

Chociażby w sklepie internetowym gamiko.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: The best ameritrash

Post autor: kwiatosz »

Doom jest świetnym reprezentantem gatunku, natomiast Gears of War już średnio. To dość przyjemna gra, ale zdecydowanie nie ma efektu wow, zwłaszcza że to kooperacja, w której dodatkowo bardzo szybko się w danej misji orientujesz co dokładnie mogą zrobić przeciwnicy. Sugai jednoosobowo katował to długo i jest zachwycony, ale poza tym nie znam nikogo, komu by ta gra podeszła bardziej niż "dość ok, czasem zagram".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Darkwing88
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2014, 14:14
Lokalizacja: Poznan

Re: The best ameritrash

Post autor: Darkwing88 »

Potwierdzam opinie Bardiasa o Runewars.

Mialem okazje zagrac tylko jedna partie do tej pory ok 2 tygodni temu ale gra codziennie chodzi mi po glowie i kumpel z ktorym pyknalem tez sobie juz czas zaczyna rezerwowac na kolejna partie. Na pewno nie jest to tytul ktory dobrze grac "codziennie" bo wysoka mozgozernosc i czasochlonnosc wymaga przygotowania sie psychicznego ;)
Ale definitywnie czuje ze jest to tytul ktory bede rozkladal przez najblizsze lata.

Mam tylko nadzieje ze Galakta zdecyduje sie na wydanie dodatku po polsku bo jak nie to czeka mnie kupienie koszulek i zrobienie fanowskiego tlumaczenia samemu :/
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: The best ameritrash

Post autor: Curiosity »

kwiatosz pisze:Sugai jednoosobowo katował to długo i jest zachwycony, ale poza tym nie znam nikogo, komu by ta gra podeszła bardziej niż "dość ok, czasem zagram".
No to ja jestem drugi. To była moja pierwsza planszówka z tego segmentu cenowego i jestem nią naprawdę oczarowany.

P.S.
Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale mam wszystkie konsolowe części GoW (w tym kolekcjonerki), wszystkie książki o tym uniwersum, jakie wyszły w Polsce i plakat Marcusa Feniksa format B1 (~70x100cm) na ścianie w salonie :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

Hmm.. to może mieć jakiś wpływ ;) . Chyba jednak zdecyduję się na Descenta. Zmiany w 2 edycji zdają się do mnie przemawiać, Corey Konieczka maczał w nim swoje palce :) a Tom Vassel się nad nim zachwyca. Takie drobne pytanie tylko mam, niekoniecznie w dobrym dziale zadane: jak Descent sprawuje się na 2 osoby? Dawno, dawno temu pamiętam kolega się nim zachwycał grając tylko z bratem, ale ciekawe co inni o tym myślą.
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Legrad
Posty: 45
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:52
Lokalizacja: Szczecin

Re: The best ameritrash

Post autor: Legrad »

Gra w dwie osoby jest ok, jednakze pozbawiona elementu wspolnego planowania i klocenia sie kto, gdzie i jak :D . Osobiscie Runewars > Descent. Lazenie po lochach znudzilo mi sie w polowie kampanii.
Gerthard
Posty: 28
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:32
Lokalizacja: Zabrze

Re: The best ameritrash

Post autor: Gerthard »

Mnie lepiej grało się w Descenta w kilka osób - optymalnie 4+1. Łażenie po lochach całą drużyną ma jednak swój urok. Na 2 też wolałbym Runewarsa od Descenta.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

To już sam nie wiem :) . A jak obie gry wypadają na osi poziom IQ - liczba zwycięstw? Tzn. czy w którejś z nich poziom inteligencji ma większy wpływ na zwycięstwo? (ergo gra mniej losowa?) :lol:
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: Bardias »

Runewars jako gra strategiczna jest oczywiście mniej losowy, tj. gracz ma znacznie większy wpływ na przebieg rozgrywki i więcej możliwości zwiększenia swojej szansy na zwycięstwo.
Legrad
Posty: 45
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:52
Lokalizacja: Szczecin

Re: The best ameritrash

Post autor: Legrad »

Na pewno wiecej mozdzenia jest w runewars, o wiele wiecej decyzji do podjecia w kazdej turze. O ile w descencie fajnie gralo mi sie po ciemnej stronie, wiecej kombinowania, tak grajac bohaterem raczej nie odkrylem w tej grze drugiego dna.
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: The best ameritrash

Post autor: Wintermute »

Hm, a ktos cos kojarzy w klimacie Runewars tylko nie w swiecie Descenta? Jakos nie kupuje tych klimatow Terrinoth...
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: The best ameritrash

Post autor: Misio205 »

Gry 4x, a taką jest runewars, to np. eclipse, albo twilight imperium (kosmos) lub Clash of Cultures (klimat a'la średniowiecze)
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: The best ameritrash

Post autor: wis »

Wintermute pisze:Hm, a ktos cos kojarzy w klimacie Runewars tylko nie w swiecie Descenta? Jakos nie kupuje tych klimatow Terrinoth...
Warrior Knights, starszy kuzyn RW - średniowiecze. Tytuł dość specyficzny, nie każdy polubi.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The best ameritrash

Post autor: dewodaa »

Warrior Knights mi najbardziej kojarzy się z Game of Thrones, może trochę więcej strategii niż negocjacji w niej jest, ale jednak zawsze byłem zbyt honorowy aby w nią wygrać ;)

Osobiście w klimatach 4x polecam Starcraft już wcześniej wspominany, tego samego autora.
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
ODPOWIEDZ