Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: evenstar »

Coś już wiadomo na temat konkretnej daty? Marzec sie zaczął, a tu ani widu ani słychu..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: mig »

cały czas wydaje się aktualna zapowiedź z forum Galakty, że około 10 marca.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: evenstar »

Ooo to byłoby fajnie :) Moja pierwsza gra detektywistyczna, chciałam nawet kupić angielską wersje, ale zobaczyłam, że wydanie polskie tuż tuż
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Pixa »

mig pisze:cały czas wydaje się aktualna zapowiedź z forum Galakty, że około 10 marca.
W mejlu Galakta pisala, ze przedsprzedaz ruszy 2 tyg przed premiera. Obstawiam zatem 18-20 marca.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: mig »

Pixa pisze:
mig pisze:cały czas wydaje się aktualna zapowiedź z forum Galakty, że około 10 marca.
W mejlu Galakta pisala, ze przedsprzedaz ruszy 2 tyg przed premiera. Obstawiam zatem 18-20 marca.
To tak spekulując, można jeszcze dodać, że 3 trolle zwykle trochę wyprzedzały przedsprzedaż w innych sklepach, więc tak patrząc, to realnie w sprzedaży powinna być koło 25 marca ;)

Ale ja i tak wierzę w tego 10 marca ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Curiosity »

A dla mnie wciąż pozostaje tajemnicą: po co została spolszczona gra, która spolszczenia nie wymaga bo jest niezależna językowo?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Kolejarz »

Gra nie tyle została spolszczona, co wydana na polski rynek. Robi się to wtedy, kiedy można na tym zarobić. Ma to także zalety dla klientów: dzięki temu jej dostępność w polskiej dystrybucji będzie pewniejsza.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: evenstar »

Jak mam do wyboru polską lub angielską wersje to biore polską bez zastanawiania się, chociaż szkoda, że niektóre gry wydane po polsku już polskich dodatków sie nie doczekają :(
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: grzemek »

Curiosity pisze:A dla mnie wciąż pozostaje tajemnicą: po co została spolszczona gra, która spolszczenia nie wymaga bo jest niezależna językowo?
...inaczej Polskiej instrukcji byśmy się nie doczekali;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Pixa »

grzemek pisze:
Curiosity pisze:A dla mnie wciąż pozostaje tajemnicą: po co została spolszczona gra, która spolszczenia nie wymaga bo jest niezależna językowo?
...inaczej Polskiej instrukcji byśmy się nie doczekali;)
Miejmy tylko nadzieje, ze bedzie bez bledow :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: mig »

Gra ma być w przyszłym tygodniu.

Zalety wersji polskiej gier niezależnych językowo są następujące :
- zwykle niższa cena
- porządnej jakości polska instrukcja (lepsza niż drukowana na domowej drukarce;)
- szansa zarobku dla polskiego podmiotu (co może się przełożyć na wydanie w języku polskim gry zależnej językowo).

Choć oczywiście, też wolałbym, żeby w pierwszej kolejności były "polonizowane" gry zależne językowo... Choć akurat wśród gier wydawanych przez Galaktę takie stanowią zdecydowaną większość oferty...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ghostdog »

Skąd info, ze w przyszłym tygodniu gra będzie? Pytam bo jakoś nigdzie nie widać takich newsow
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: mig »

ghostdog pisze:Skąd info, ze w przyszłym tygodniu gra będzie? Pytam bo jakoś nigdzie nie widać takich newsow
Ze sklepu. Pewnie - jak to w tego typu sytuacjach - dopóki nie będzie dostępna to nic nie będzie 100% pewne, ale jak na razie takie są plany i przewidywania.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: adikom5777 »

Premiera planowana jest na 20 marca: http://galakta.pl/plany-wydawnicze/plan ... e-nowosci/
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: grzemek »

Panie i Panowie... Instrukcyja!:
http://galakta.pl/wskazowki-dla-sledczych/
;)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: farmer »

Czy warto kupić tą grę pod kątem rozgrywek 2 osobowych?
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Hiu »

bez problemu. poprostu jeden z was bedzie gral detektywami a drugi kuba.
sam ustalasz strategie policji - sam jestes ojcem swojego sukcesu (lub jego brak)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: rastula »

farmer pisze:Czy warto kupić tą grę pod kątem rozgrywek 2 osobowych?


ponoć najlepszy zestaw


w większym gronie wychodzą wady kooperacji - czyli gra robi się zależna od stylu gry grupy ( dominujący lider itd)


ale nie grałem , więc się wypowiem
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Qlaqs »

Idealna jest na 2 graczy. To swego rodzaju pojedynek w ciuciubabkę - czy Kuba przechytrzy policję.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Lothrain »

grzemek pisze:Panie i Panowie... Instrukcyja!:
http://galakta.pl/wskazowki-dla-sledczych/
;)
Czy tylko mi otwiera się co druga strona? Czy nie można wrzucić tego w jakimś odchudzonym pliku?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: tomuch »

Jeśli lubię Scotland Yard, ale nie lubię Draculi, to jest szansa, że LfW podejdzie mi?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: sirafin »

tomuch pisze:Jeśli lubię Scotland Yard, ale nie lubię Draculi, to jest szansa, że LfW podejdzie mi?
Tak. Dracula ma masę klimatu, ale ilość elementu losowego spycha na margines aspekt dedukcji i blefu. Letters from Whitechapel to czysta dedukcja i blef bez jakiegokolwiek elementu losowego.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Jan Madejski »

tomuch pisze:Jeśli lubię Scotland Yard, ale nie lubię Draculi, to jest szansa, że LfW podejdzie mi?
Dracula ma głównie masę "księgowości", która spycha rdzeń dedukcyjny na dalszy plan i wydłuża rozgrywkę.
Scotland Yard moim zdaniem gra się sam, bo X musi ujawniać się co kilka rund, przez co osaczenie go jest tylko kwestią czasu (nawet nie trzeba specjalnie oszczędzać biletów).
Listy mają w sobie kwintesencję tej rodziny gier - aktywnie grają obie strony, bo policjanci nie mogą pozostać bierni (aby regularnie odkrywać nowe tropy), a Kuba musi się napocić, by ich wymanewrować (z rundy na rundę czuje, jak pętla się zaciska). Odpowiednikiem regularnego ujawniania pozycji Mr X jest tutaj konieczność kilkukrotnego powrotu do kryjówki - genialny pomysł, który pozwala detektywom eliminować niektóre obszary planszy i wymusza na zabójcy kluczenie po mieście ("Czy zdążę pokrążyć jeszcze 2-3 rundy, żeby myśleli, że kryjówka jest dalej? A może nagle jeden z Bobbych przypadkowo odetnie mi drogę ucieczki i jednak przeholuję? A może użyć dyliżansu?"). Dla mnie rewelka, zarówno w grze na 2 osoby jak i więcej, po obu stronach barykady. A te emocje, gdy policjantom uda się wstrzelić z aresztowaniem, albo robią obławę w jednej dzielnicy, a Kuba śmieje się w duchu w zupełnie innej części planszy z pokerową twarzą! Miodzio 8)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: charlie »

grzemek pisze:Panie i Panowie... Instrukcyja!:
http://galakta.pl/wskazowki-dla-sledczych/
;)
Widzę, że kilka elementów poprawiono z Nexusowej wersji, fajnie, że żetony śladów są żółtawe, drewniane znaczniki zamiast kartonowych, listy odrobinę lepiej wyglądają. Instrukcja niepotrzebnie zmieniana (niektóre grafiki słabe), ale to chyba kompleks FFG - ich gry zawsze chyba muszą mieć powyżej 20 stron.

Samą grę polecam, jest megaśna, prostsza w zasadach od Draculi, a jednocześnie podkręcona bardziej niż Scotland Yard. Temat fajniejszy, klimat lepszy, dopracowane elementy. Każda rozgrywka bardzo emocjonująca. Na 2 chodzi najlepiej - potwierdzam.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6469
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 948 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Odi »

Ja bym powiedział, że na 2-3 chodzi świetnie. Przy dwóch jest - wiadomo - ciut szybciej i trudniej dla Kuby (jedna osoba może sprawniej wprowadzić w życie spójny plan), ale za to brak nieco rozmów między inspektorami, z których Kuba ma zawsze ogromną frajdę.

Przy większej liczbie osób 'nadmiarowi' inspektorzy bawią się znacząco gorzej. To już lepsza jest wtedy Dracula (można jakieś karty zbierać, z kimś walczyć itp. , a nie tylko stać jak kołek blokując przecznicę).
ODPOWIEDZ