Blood Bowl

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Blood Bowl

Post autor: G-B-C-h »

A coś więcej o grze? Czy jest bardzo losowa? Czy jest dużo ciekawych wyborów, strategii? Jak długo trwa jedna rozgrywka?

Odległości zadaje się trzeba na boisku odmierzać miarką. Czy jest to tak upierdliwe jak mi się wydaje? (Jedyna gra, w którą grałem i która wymagała czegoś podobnego to Battleground Fantasy Warfare i było to bardzo irytujące, wywoływało sprzeczki i o minimetry).
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Ink »

G-B-C-h pisze:Odległości zadaje się trzeba na boisku odmierzać miarką. Czy jest to tak upierdliwe jak mi się wydaje? (Jedyna gra, w którą grałem i która wymagała czegoś podobnego to Battleground Fantasy Warfare i było to bardzo irytujące, wywoływało sprzeczki i o minimetry).
No tak, ale w BFW nie miałeś pól, tylko całkowitą dowolność w umiejscowieniu oddziałów/kart.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
radzia
Posty: 15
Rejestracja: 24 sie 2007, 15:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl

Post autor: radzia »

Wielkie dzięki Michałku za boisko (jest fajniejsze niż to poniżej)

a boisko do wydrukowania jest też na bgg:

http://www.boardgamegeek.com/thread/445428
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Michałku »

Więcej o grze? Futbol amerykański w świecie Warhammera, z tą różnicą, że poza graniem piłką można komuś przywalić i to na tyle skutecznie, że może odnieść kontuzję lub po prostu zginąć ;) połączenie bardzo dynamicznej gry z elementami rpg, bo zawodników można rozwijać w miarę zdobywania doświadczenia, są różne skille, które poprawiają umiejętności. Jest to gra z bardzo dobrze dopracowanymi zasadami (nawet GW ich nie spieprzyło) i gra się rewelacyjnie. A mnogość drużyn i możliwych taktyk stwarza niezapomniane rozgrywki. Ale to o czym wiele osób może nie wiedzieć - tutaj każdy z zawodników może wykonać jedną akcję, ale jeśli ona sie nie powiedzie (czyli dojdzie do straty - zgubisz piłkę lub się przewrócisz) twoja tura się kończy i reszta zawodników nie może już wykonać akcji! Przez co trzeba odpowiednio zaplanować posunięcia, bo może się zdarzyć, że po pierwszym zawodniku skończy się twoja tura i trzeba zacząć kombinować, co dalej zrobić z takim fakupem ;)
W BB nie używa się miarki, tylko pól, boisko jest długości 26 pól i każdy zawodnik ma swoje statystyki, w tym ile pól może przebiec. Co do losowości, cóż, jest to gra oparta na kościach i ptorafia one czasem wypaczyć wynik, jednak rzadko bywa, żeby gracz dobry przegrał ze słabym. Dochodzi tu też element rozwoju drużyny, jednak możliwość dokupowania wzmocnieć czy gwiazd nieco to niweluje. Myślenia, taktyki, knucia i strategii jest tu co niemiara. Gra nie kończy się na rzuć kostką i tyle, trzeba przewidywać swoje i przeciwnika ruchy na kilka rund w przód, np. to że teraz przepchnę tego zawodnika w to miejsce, co mi ta w następnej turze, czy będę w stanie przebieć wtedy swoim zawdonikiem itp. itd. Czas - niestety trochę trwa, na cały mecz ok 3 godzin trzeba liczyć.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: macike »

poooq pisze:Ktoś wie, jakie powinowactwo ma ta gra z niejakim "Troll Football" wydanym przed laty w Polsce?
Nie wiem, bo nigdy nie miałem kontaktu z pierwszą edycją BB, tym chętniej się wypowiem.
TF to polski BB 1ed albo coś bardzo zbliżonego - kartonowe pionki.

BB doczekał się 3 edycji sięgając IMO wyżyn w 3 edycji połączonej z dodatkiem Deathzone. Ale, że poszczególnych drużyn nie da się w nieskończoność rozbudowywać (w odróżnieniu od armii), a mało kto chciał mieć wszystkie rasy, gra nie była chyba wdzięcznym produktem do generowania dochodów. W każdym razie GW przestał rozwijać.

Na szczęście fani i pomysłodawcy nie przestali. Powstał tzw Living Rule Book (LRB). Najpierw wersja IV. Potem - obecnie obowiązująca - V. AFAIK na bazie V stworzona została obecnie sprzedawana gra komputerowa. Nie wiem, nie widziałem, tym chętniej się więc wypowiadam. Jak pisaliście ma ona podzbiór dostępnych ras, ale mają one być sukcesywnie dodawane i udostępniane.
Wracając do LRB obecnie trwają prace testowe nad LRB VI.

Kostki do BB widziałem kiedyś w jakimś sklepie we Wrocławiu. Parę lat temu, więc pewnie ich nie ma. Podejrzewam, że dystrybutorzy produktów GW w Polsce mogliby coś takiego zamówić i dostarczyć. Ale to nieładnie rzucać na innych cień podejrzeń. Z góry przepraszam za pomówienia. :twisted:

PS
LRB 5 do pobrania
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Blood Bowl

Post autor: herman »

Dabi pisze:
"TF" to wydany kiedyś przez Sfere "Blood Bowl" - ot polska edycja, bez figurek, kartonowe ludki etc.
Mam szczęście posiadać ową gierkę, chociaż zdecydowanie wolałbym "Vampira" który gdzieś mi zaginął...jeśli ktoś chętny to zamienie.
Akurat nie prawda
Założenia są te same jednak sama mechanika jest inna. To nie jest wierny klon Blood Bowla. A szkoda bo gra całkiem przyjemna i wykonanie jakoś mnie nie odstraszało
no to sorry, ale nieumyslnie wprowadzilem w błąd, opierając się na przeświadczeniu , że TF to jakas praedycja BB ;)
Dosyć niedawno powróciłem do klimatu planszówek :arrow: ostatnie gry to full paka w magie i miecz itp.

Ale wracając do tematu to czy ktoś ma możliwość podrzucenia instrukcji do TF ? Odnalazłem gre w piwnicy - wszystko na miejscu, ale zasad brak :(
Chciałem tez zwrócić uwage na uroczo zilustrowane ła ki rezerwowych ... "denat" :mrgreen:
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: macike »

herman pisze:Ale wracając do tematu to czy ktoś ma możliwość podrzucenia instrukcji do TF ? Odnalazłem gre w piwnicy - wszystko na miejscu, ale zasad brak :(
Nie lepiej użyć LRB?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Michałku »

Living Rulebook to zasady do Blood Bowla a nie Troll Football.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
spidbat
Posty: 11
Rejestracja: 02 kwie 2010, 09:48

Re: Blood Bowl

Post autor: spidbat »

Odkopuje temat zeszłej jesieni.

Jak prezentuja sie figurki z pudelka trzeciej edycji ? Taki poziom jak z boxow oddzialow do wfb sprzed kilku lat ?
W ilu sa kawalkach ? Snap-fix czy klejenie modeli ? Clone attack czy rozne wzory w ramach druzyny ?
Awatar użytkownika
aro_kal
Posty: 39
Rejestracja: 12 sie 2009, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl

Post autor: aro_kal »

Figurki są jednoczęściowe i dość przyzwoite. Plastik jest w porządku, ilość detali nie powala, ale pozy graczy są dość statyczne.
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blood Bowl

Post autor: Roballo »

Czy ktoś mógłby spisać zasady po PL :)?
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Blood Bowl

Post autor: tajemniczy_padalec »

Może już trochę offtop, ale dziwi mnie, że nikt nie zajrzał np. na Rebel, gdzie pudło podstawowe można zamówić i kupić od ręki, za niecałe 250 zeta...

http://www.rebel.pl/product.php/1,1482/ ... -Bowl.html
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Michałku »

Tylko po co Ci pudło podstawowe za 250 zł, skoro możesz kupić drużynę za kilkadziesiąt zł (i to taką jaką chcesz grać, a nie ograniczać się do orków czy ludzi, co więcej tam nie masz optymalnego zestawienia zawodników), a zasady ściągnąć za darmo ze strony producenta?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: ajfel »

Ja uważam, że podstawka na początek nie jest wcale głupim wyborem. Owszem swoje kosztuje - ale mamy dwie gotowe, proste drużyny (widać że wzory mają swoje lata, ale wciąż prezentują się przyzwoicie), komplet kostek i bardzo solidnie wykonaną planszę. Do tego parę przydatnych gadżetów, jak przezroczyste miarki, żetony, karty drużyn itd.

Co do samej gry - świetna. Bardzo losowa wydaje się w pierwszym kontakcie, szybko okazuje się jednak że doświadczenie i umiejętne wykorzystywanie skilli to podstawa.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Michałku »

Oczywiście zestaw podstawowy jest ok, jeśli chce się grać ludźmi lub orkami. Ale jeśli ktoś wybrał inną drużynę (a tych dostępnych jest sporo), to na wiele mu się zestaw podstawowy nie zda. Oczywiście wszelkie akcesoria są bardzo fajne, ale dorobienie wszystkiego co się potrzebuje nie jest wyzwaniem. ;) gotowe boiska można znaleźć w necie, nawet sam na forum wrzucałem przygotowane przeze mnie. Kostki wystarczą zwykłe K6, a karty są w podręczniku.
Oczywiście nie odradzam kupna tego zestawu (bo jest fajny), ale jeśli ktoś chce grać inną rasą, to warto rozważyć jednak alternatywne drogi ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: macike »

Jak się rozejrzeć po ebay[.de], to da się taniej (bo z zakupem ciągle chyba nie ma problemu; swego czasu GW sprzedawał chyba nawet "liniuszki") zorganizować i figurki i kostki i boisko. Swoje boisko sam sobie zrobiłem - kolorowy wydruk podklejony kartonem.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl

Post autor: ghostartur »

Czy można gdzieś w internecie znaleźć jakiś spis zasad po Polsku bo moje poszukiwania spełzły na niczym.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Blood Bowl

Post autor: mig »

ghostartur pisze:Czy można gdzieś w internecie znaleźć jakiś spis zasad po Polsku bo moje poszukiwania spełzły na niczym.
np tutaj: http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/blo ... postTabs=2
Ostatnio zmieniony 23 mar 2014, 23:28 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl

Post autor: Borek224 »

to raczej nie ta gra ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Blood Bowl

Post autor: mig »

Borek224 pisze:to raczej nie ta gra ;)
yup... :oops: a chciałem być taki pomocny :wink:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl

Post autor: Ezekiel »

Swego czasu, gdy troche mocniej graliśmy w Warszawie, to gromadziłem z sieci wszystko co było dostępne i nie przypominam sobie niczego takiego po polsku. Niestety nawet moje angielskie zasoby przepadły. :( Z tego co pamiętam sporo grali w Poznaniu figurkowcy, może ktoś z tamtych okolic coś będzie wiedział.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Blood Bowl

Post autor: Michałku »

Ezekiel pisze:Swego czasu, gdy troche mocniej graliśmy w Warszawie, to gromadziłem z sieci wszystko co było dostępne i nie przypominam sobie niczego takiego po polsku. Niestety nawet moje angielskie zasoby przepadły. :( Z tego co pamiętam sporo grali w Poznaniu figurkowcy, może ktoś z tamtych okolic coś będzie wiedział.
Ano grali sporo w Poznaniu i wcale nie zamierzają zaprzestać ;)
zasad po polsku nigdy nie wydano, jedyna szansa, żeby takie były to jeśli ktoś sobie przetłumaczył, ale nigdy nie natknąłem się na coś takiego (choć też specjalnie nie szukałem).
Living Rulebook jest podwieszony nadal na stronie Games Workshop, choć nieco ukryty:
http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... lebook.pdf
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Blood Bowl

Post autor: Ezekiel »

Pamiętam, że nawet ktoś od Was robił relacje live z meczów :) Szkoda, że u nas to siadło trochę, ale był piękny czas, gdy cisnęliśmy w F&F ligę czy puchary, nawet jeden turniej się udało :mrgreen: Stanowczo muszę odświeżyć temat, bo już dawno nie wyrzuciłem 1 na kluczowym "gołforicie" :mrgreen:
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Blood Bowl

Post autor: pingus »

Ezekiel pisze:Pamiętam, że nawet ktoś od Was robił relacje live z meczów :) Szkoda, że u nas to siadło trochę, ale był piękny czas, gdy cisnęliśmy w F&F ligę czy puchary, nawet jeden turniej się udało :mrgreen: Stanowczo muszę odświeżyć temat, bo już dawno nie wyrzuciłem 1 na kluczowym "gołforicie" :mrgreen:
Dawaj na ring... ;) jestem gotów na rewanż za tamten turniej!
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Blood Bowl

Post autor: ghostartur »

http://gregor-bb.blogspot.com/p/blood-b ... y-gry.html zasady a przynajmniej ich część po polsku jakby ktoś jeszcze potrzebował (: .
ODPOWIEDZ