Stagnacja w związku...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Stagnacja w związku...

Post autor: neutrino »

...tak naprawdę to w trójkącie: ja, żona i szwagier. Proszę o terapię. Wszystko w co ostatnio graliśmy się jakoś przejadło.

W naszej historii planszówkowej mamy Carcassonne, Puerto Rico, Osadnicy z Catanu, 7 Cudów, Agricola, Keyflower, TTR Europa oraz Indie/Szwajcaria. W ostatnim czasie najlepiej chodziły TTR, 7 Cudów, Osadnicy. Na półce leżą i czekają na lepsze czasy Robinson Crusoe, Le Havre, Battlelore.

Potrzebny jest powiew świeżości. Wymagania:
* czas gry: 1h (absolutny max 1.5h)
* nie bardzo mózgożerne, żadnych bardzo ciężkich euro, dobrze żeby miało choć trochę klimatu
* tematyka: fajnie, gdyby było coś z budowaniem lub podbojem, ale niekoniecznie
* musi dobrze chodzić na 3 os, fajnie gdyby na 2 również
* ma być interakcja, może być negatywna
* losowość umiarkowana

Za mną od dawna chodzi Smallworld, ale jakoś nie mogę przekonać żony, że to nie gra wojenna :P
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2014, 19:03 przez neutrino, łącznie zmieniany 1 raz.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Mikele »

Może Suburbia, a z krótszych, ale świetnie chodząca na 2,3 i 4 osoby Samuraj.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Pixa »

+ 1 dla Suburbi. Moze Listy z Whitechapel?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: magole »

Może coś z kościami? Proponowałbym Troyes (bardziej skomplikowane) bądź Zamki Burgundii. Oba typowe Euro, czas gry się zgadza, mało losowości, każde wyniki na kościach są dobre, interakcji mało ale trzeba cały czas obserwować co się dzieje. Troyes mam, a Zamki ma współgracz i liczę że kiedyś sprzeda (mi :D ).
Awatar użytkownika
diabello20
Posty: 53
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: diabello20 »

Wydaje mi się, że Listy z Whitechapel mogłyby się spodobać, bo będą totalną odskocznią od mechanik, które przerabialiście do tej pory.
Może... po prostu... się mylę?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: skanna »

Kupcie sobie Hanabi, zdecydowanie ożywia stosunki rodzinne :P
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: neutrino »

Ze stosunkami nie jest aż tak źle ;) To z planszówkami mamy problem :D

Samuraj - się przyjrzę.
Suburbia - czy to nie takie każdy sobie rzepkę skrobie, a na końcu podliczymy punkty? To chyba jednak suche euro, right?
Listy z Whitechapel - hmm, sam nie wiem, ostatnio trochę o tym czytałem, nie wiem czy podejdzie... Czy to nie jest przypadkiem bardzo logiczna gra w ładnej oprawce?

Szukam interakcji.

Dzieki za sugestię, liczę na więcej.

Chodzi mi jeszcze po głowie Kemet :)
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
diabello20
Posty: 53
Rejestracja: 02 mar 2014, 16:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: diabello20 »

W Listach jest interakcja pomiędzy policjantami (wszyscy gracze vs jeden). Nie wygląda na grę logiczną, bardziej na dedukcyjną - dużo zabawy, emocji i śmiechu :).
Suburbię też posiadam, jest tak jak piszesz, jednak można planować w trakcie rozgrywki, jak tu przeszkodzić przeciwnikowi w zbudowaniu czegoś, co przyniesie mu znaczne korzyści, a na koniec podliczenie punktów u wszystkich graczy.
Może... po prostu... się mylę?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: skanna »

Ja pisałam poważnie - przy Hanabi stagnacja nie grozi zdecydowanie, choć gra nietypowa mocno.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: mig »

Qin, Mykerinos (!), Ninjato, Beowulf, Evo, Ankh-Morpork. Z prostszych (ale niesamowicie regrywalnych) For sale, Hej to moja ryba, Love Letter, Sobek,
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: uday »

+1 Świat Dysku
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Yamada Hanushi »

Moje propozycje:

1. Cosmic encounter (jedna z moich ulubionych gier ever!)
2. Kosmonauts (bardzo fajna mechanika jak dla mnie był to powiew świeżości)
3. Smallworld (obecnie gra podoba mi się coraz mniej ale był czas kiedy bawiłem się przy niej wyśmienicie więc przekonuje do jej zakupu)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: adam_k27 »

Musicie spróbować czegoś zupełnie innego niż do tej pory. Polecam: CV, Tajemnicze Domostwo. Smallworld też polecam, ale jak żona ma już na wstępie opory to może ten tytuł nie wypalić.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: mig »

CV jest całkiem fajne, ale powiedzieć ze jest tam jakas interakcja (poza szczątkowa), to sporo przesadzić ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: adam_k27 »

Tak - w CV interakcji właściwie nie ma. Za to jest fabuła, humor i jest czymś zupełnie innym niż to co było grane do tej pory. Podobnie jak Tajemnicze Domostwo które też polecilem.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: 100rk »

Nie dotykaj Small Worlda, nie dość że to przeciętna gra, to jeszcze jeśli Twoja żona ma co do niej mieszane odczucia, to możesz taką pozycją tylko ją odtrącić od gier.
Mig-owe propozycje są bardzo dobre, szczególnie Ninjato i Ankh ( w tej drugiej interakcja negatywna to sedno rozgrywki), plus dla For Sale.
Ze swojej strony polecam, całkowicie odmienne od waszych dotychczasowych planszówek, Tikal i Nauticus, a w ramach jazdy bez trzymanki Potwory w Tokio :)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Peter128 »

Jak nie macie problemu z angielskim to +1 dla Cosmic Encounter!

Jeśli szukacie gry, która nie będzie totalnie inna (jak Listy z Whitechapel, Hanabi) to polecam Dziedzictwo. Lekkie euro, bardzo klimatyczne, jest budowanie, jest trochę interakcji, będzie pewnie dodatek zwiększający jeszcze interakcję.

Co do Suburbii to w niej jest interakcja - walka o cele, kafelki punktujące za kafelki u innych graczy, podkupowanie kafelków, wyrzucanie korzystnych dla przeciwników. Ale nie jest to gra konfrontacyjna, mimo wszystko bliżej jej jednak do gier, gdzie każdy ma swoje poletko.
Sytro
Posty: 24
Rejestracja: 02 mar 2008, 08:39
Lokalizacja: Siedlce/Warszawa

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Sytro »

magole pisze:Może coś z kościami? Proponowałbym Troyes (bardziej skomplikowane) bądź Zamki Burgundii. Oba typowe Euro, czas gry się zgadza, mało losowości, każde wyniki na kościach są dobre, interakcji mało ale trzeba cały czas obserwować co się dzieje. Troyes mam, a Zamki ma współgracz i liczę że kiedyś sprzeda (mi :D ).
+1 dla Troyes - w Zamki nie grałem

oczywiście, jeśli nie przeszkadzają kostki (aczkolwiek tutaj aż tak dużo od kostek nie zależy)
Sugeruję też zerknąć na Seasons (chociaż tutaj też kostki)

Z innych już wymienianych w temacie- świat dysku: Ankh-morpork
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Dwntn »

Moje sugestie byłyby następujące:

1. Troyes - bardzo klimatyczna gra z kościami w roli głównej (acz nie jedynej). Mnogość akcji oraz piękne grafiki w średniowiecznym klimacie potęgują radość z rozgrywki. Jeżeli gra przypadnie do gustu, warto się pokusić o dodatki, które wprowadzają do gry sporo dodatkowych akcji i kart zdarzeń.

2. Pośród Gwiazd - Połączenie Suburbii z 7 Cudami Świata. Może nic odkrywczego pod kątem mechaniki, ale za tę cenę (widziałem nowe egzemplarze już za 85zł) warto spróbować swych sił w konstrukcji stacji kosmicznej. Gra działa bardzo sprawnie a Trzewik dał promesę wydania wszystkich dotychczasowych dodatków w innym dziale tu na forum. Świetne grafiki to dodatkowy atut tej pozycji.

3. Świat Dysku - Moim zdaniem jest to jedna z niewielu gier oferujących praktycznie nieskończoną regrywalność jednocześnie pozwalając na diametralnie inną rozgrywkę z każdą kolejną partią. Bardzo dobra pozycja z ogromną ilością negatywnej interakcji, w której staramy się przechytrzyć przeciwników aby osiągnąć swój cel jednocześnie nie pozwalając go zrealizować przeciwnikom (każdy ma do spełnienia inny cel zwycięstwa).

4. Suburbia - Ciekawa gra o budowaniu miasta. Na plus: ciekawa tematyka i możliwości kombinowania w kształtowaniu naszej metropolii. Na minus: gra to typowe euro z "własnym ogródkiem" w którym dłubiemy i choć jest pewna doza interakcji, nie jest ona negatywna.

5. Bruxelles 1893 - Bardzo dobra gra euro dla 2-5 graczy. Wcielamy się w architektów, którzy poprzez realizację różnych zadań na planszy będą budować swoją posiadłość w stylu Art Nouveau. Bardzo dobry blend różnych mechanik wliczając w to: licytacje, modularną planszę, drafting kart, worker placement i znaną z Glory to Rome mechanikę dodawania punktów poprzez podkładanie kart pod planszetkę gracza. Zdecydowanie polecam.

- K.
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Mir4ge »

Listy z Whitechapel są świetne, ale to jest gra tylko na 2 osoby!
Cosmic encounter jest znacznie lepszy na więcej osób.

Od siebie dorzucę:
Lords of Waterdeep - przyjemne euro z klimatem.
Brass - moim zdaniem nie jest zbyt mózgożerny i ma klimat.
Innowacje.
Na chwałę Rzymu.
Dominion - nie przepadam, ale warto przetestować na necie.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: 100rk »

Brass - moim zdaniem nie jest zbyt mózgożerny i ma klimat.
witamy w klubie zboczeńców, którzy widza klimat w Brasie i Zamkach Burgundii^^
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 227
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: neutrino »

Ponownie dziękuję za wpisy. Skrupulatnie analizuję w wolnym czasie. Niestety ilu graczy tyle opinii ;)

Gry w Kosmosie lub o Potworach w Kosmosie nie przejdą :P To samo ze Światem Dysku.

Listy w Whitechapel. Przygladałem się nieco tej grze, ale...
1) Czytalem, że gra jest chyba niezbalansowana - Kuba ma łatwiej (?).
2) Wpis z tematu gry:
Po kilku partiach podtrzymuje opinie, że dla LfW najlepiej sprawdzają się w kilka osób. Być może inne pary potrafią wytworzyć klimat intelektualnego pojedynku, u nas niestety ograniczało się to do monotonnego wyliczania kolejnych numerów. I niestety uważam, że są lepsze gry do batalii 1 na 1.
3) W 3 osoby grania nie przewiduję, bo to jakiś semi-coop sie robi.

Pory Roku. Temat przyszyty na siłe. Są chyba lepsze karcianki. Obejrzeliśmy wideorecenzję u Wookiego - musi odstawić lekarstwa, bo te mu nie służą - uśmialiśmy się nieprzeciętnie :D

Na chwilę obecną rozważamy:

Na chwałę Rzymu. Żonie gra podoba się wizualnie - to już coś! Mnie zaciekawiła już jakiś czas temu.
Samuraj. Temat przyszyty na siłę, ale podoba mi się mechanika i szybkość gry.
Troyes. Ach te kolorowe kosteczki :D Może jednak rozważę. (Tylko, że nie chciałem kolejnego worker placement :P)
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Pixa »

[Listy z Whitechapel] Poscig dla policji i zakaz zabijania w tych samych miejscach czyni gre znacznie bardziej zbalansowana. Szanse sa wyrownane. Bardzo ja lubie wlasnie 1 na 1. Wtedy jest imho najlepiej.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: Dwntn »

neutrino pisze:
Na chwilę obecną rozważamy:

Na chwałę Rzymu. Żonie gra podoba się wizualnie - to już coś! Mnie zaciekawiła już jakiś czas temu.
Samuraj. Temat przyszyty na siłę, ale podoba mi się mechanika i szybkość gry.
Troyes. Ach te kolorowe kosteczki :D Może jednak rozważę. (Tylko, że nie chciałem kolejnego worker placement :P)

Na chwałę Rzymu - Bardzo ciekawy wybór. Gra co prawda posiada kilka game-breakerów (Plac Miejski, Skryptorium, Katakumby), które pozwolą skończyć grę przedwcześnie, ale poza tym jest to dobra pozycja do grania na 2 osoby w domowym zaciszu. Bardzo dobrze gra się również w większym składzie osobowym gdy już się pozna kombosy jakie można robić stawiając pewne budynki parami.
Samuraj - Nie grałem, nie znam.
Troyes - W Troyes mechanika worker placement jest bardzo dobrze rozwiązana i świetnie wkomponowuje się w tematykę gry. Mankamentem może być troszkę większą krzywa uczenia się gry, że względu na jej niezależność językową, gdyż wszystkie akcje wynikające z kart są opisane wyłącznie w instrukcji i na początek ikonografia może być trudna do zrozumienia (brak też właściwie dobrego jej wyjaśnienia w samej instrukcji).

Aby nie zrazić małżonki, polecałbym Glory to Rome, zważywszy na bardzo dobry współczynnik ceny do ilości i jakości elementów w pudełku. Troyes osobiście podoba mi się bardziej ale abstrakcyjna mechanika kostek zaraził moją ładniejszą połówkę i grywam najczęściej na BGA :)

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stagnacja w związku...

Post autor: mig »

Samuraj - szybkie, dynamiczne rozgrywki, rewelacyjne skalowanie, bardzo dobre wykonanie, proste zasady i dużo możliwości kombinowania.

Z tych trzech które bierzesz pod uwagę imho zdecydowanie najbardziej pasującą jest właśnie Samuraj.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ