KSIAZETA FLORENCJI VS WYSOKIE NAPIECIE

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 65
Rejestracja: 10 cze 2007, 14:15
Lokalizacja: K-PAX

KSIAZETA FLORENCJI VS WYSOKIE NAPIECIE

Post autor: ALF »

Zastanawiam sie nad zakupem jednej z tych gier(<b>Ksiazeta Florencji lub Wysokie Napiecie z dodatkiem o Polsce</b>).

Z gier tego typu mam Eufrat i Tygrys, ktory mi sie Bardzo podoba (choc rozgrywka jest troche zbyt mechaniczno-abstrakcyjna).


Dodam, ze podoba mi sie wykonanie Ksiazat , a Wysokiego duzo mniej(sadzac po screenach).

Z góry dzieki za odpowiedzi osób , które grały<b> w chociaż w jedna z tych gier</b>.

ALF
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Ucieszy Cię ta odpowiedź: to zależy :)
WN to gra bardziej "brutalna" (tzn. dosyć dużo interakcji między graczami, bezpośrednie utrudnianie sobie życia), trzeba sporo liczyć, czasem porozmyślać przed podjęciem decyzji. Gra jest świetna, ale z tych raczej cięższych. Niewątpliwie jest brzydka.
KF to pozycja lżejsza, raczej spokojna, interakcja spora, ale pośrednia, podoba się kobietom. Duży plus za bardzo ładne wydanie.

Jeżeli zachwyciła Cię mechanika E&T, to raczej bliżej do WN. Jeżeli chcesz pograć bardziej rodzinnie, to KF. Obie gry zasłużenie mają miejsca w pierwszej dziesiątce bgg.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Ja bym się kłócił. W KF też trzeba liczyć. Grając całkowicie na czuja można się trochę zablokować (minimalna wartość dzieła). Poza tym według mnie to w KF nie ma interakcji właściwie w ogóle. Niby jest licytacja, ale nawet na 5 osób zawsze mamy jakąś w miarę sensowną alternatywę. Obie gry niby są suche, ale, przynajmniej dla mnie, WN dostarcza sporo emocji, a KF są może i pięknie wydane, w teorii rewelacyjne, a w praktyce bezpłciowe. Nie mam zamiaru wpadać w jakieś długie dyskusje, ale jak dla mnie to KF absolutnie nie zasługują na pierwszą 10 BGG.

W sensie ALF nie masz się nad czym zastanawiać - bierz Wysokie Napięcie.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Dla mnie WN to gra doskonała: świetna mechanika, duża interakcja między graczami, dużo emocji, dużo zabawy i co może niektórych zaskoczyć - świetny wygląd... jestem dziwny:)
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

i co może niektórych zaskoczyć - świetny wygląd... jestem dziwny:)
Nie ty jeden :) ja również uważam, ze wygląd gry jest bardzo miły dla oka i bardzo dobrze oddaje klimat elektrowni, bo przecież chyba nikt z nas nie widział elektrowni w różowe kwiatki :wink:

Bierz WN. Mam już tą gre od dłuższego czasu i nadal mi sie nie nudzi :D
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 65
Rejestracja: 10 cze 2007, 14:15
Lokalizacja: K-PAX

Post autor: ALF »

No to chyba juz sie zdecydowalem;)

A co do dodatkow - warto od razu brac ktorys?(do ziemskich sklepow mam dosc daleko i jezeli brac to od razu). Jezeli tak to Włochy/Francja czy Polska/Beneluks ?
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

dev0x00, lomek - nie jestescie sami, mi tez wyglad bardzo pasuje. Uwazam, ze doskonale buduje klimat :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Apropo kolorystki WN:

Ostatnio grałem z ojcenm i siostrą w domu, podchodzi moja matka, patrzy na plansze i mowi: ale ta gra ładna, taka kolorowa i wesoła

Jak widać, mamy kolejnego członka naszej małej koalicji :wink:

ALF, co do twojego pytania, to jeśli nie przeszkadza ci wydac te dodatkowe 30 zl. na dodatkową plansze, to śmiało możesz brać Europa Centralna/Beneluks. Dodatek ten jest całkiem fajny i odświeża grę, wprowadza lekkie modyfikacje do zasad podstawowych. Na temat dodatku Włochy/Francja sie nie wypowiem, bo nie grałem.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

WN z Europa Centralna/Beneluksem to podstawowy zestaw kazdego milosnika gier planszowych.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 65
Rejestracja: 10 cze 2007, 14:15
Lokalizacja: K-PAX

Post autor: ALF »

Ok, kupione Wysokie Napiecie podstawa. Dzieki za wasze uwagi i sugestie.


ALF
Widziałem niebo. Anioły mi je pokazały. Chodzi o to żebym dla nich zabijał. No wiecie ... Oczyścił ten świat. Daję wam ostatnią szansę ... ŻAŁUJCIE ZA SWE GRZECHY !!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

lomek pisze:Apropo kolorystki WN:

Ostatnio grałem z ojcenm i siostrą w domu, podchodzi moja matka, patrzy na plansze i mowi: ale ta gra ładna, taka kolorowa i wesoła

Jak widać, mamy kolejnego członka naszej małej koalicji :wink:
Kwestia gustu. Dla mnie najpiękniesza może nie jest ale dzięki temu dużo zyskuje na klimacie i czytelności. Podobnie jak np. Caylus.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ