Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: SaszaPL »

A ja od siebie dorzucę Alien Frontiers.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
kozuup
Posty: 15
Rejestracja: 06 mar 2011, 09:52

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: kozuup »

Witam
Ja ze swojej strony polecę Cadwallon:City of thieves. Na 4 osoby jest rzeźnia :D
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: herman »

The Boss
Rattus z dodatkiem
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: ketyow »

Ja podobne mam wymagania do autora tematu, z tymże potrzebuję gry grywalnej dla kogoś nieznającego angielskiego, bo w/w to jednak głównie anglojęzyczne rzeczy (instrukcja może być po angielsku). Asymetryczne armie i gra skupiająca się na wyniszczaniu przeciwnika, może być taktyczny bitewniak. Idealna byłaby Neuroshima Hex grywalna dla 4 graczy, ale wiadomo jak jest. Brać Summoner Wars?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: mig »

ketyow pisze:Brać Summoner Wars?
Nie.
SW to świetna gra, ale wieloosobowy wariant jest bardzo przeciętny. Graliśmy tak kilka razy i za kazdym razem było baardzo długo (raz nawet blisko 2 godziny). Do dwuosobowych rozgrywek brać można w ciemno, ale na 4 osoby lepiej poszukać coś innego. Już Tezeusz (którego jak widzę również rozpatrywałeś) jest znacznie lepszy (choć imho też lepiej działa na 2 osoby).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: ketyow »

Jeśli zabawa byłaby dobra, to dwie godziny jeszcze ujdą, szczególnie że tam w zasadzie chyba można pominąć czas potrzebny na przygotowanie gry i przypominanie zasad - a to też swoje na ogół zajmuje. Kurczę, tylko że większość opinii które jak dotąd czytałem odnośnie SW, głosiło że na cztery osoby gra jest znacznie lepsza niż we dwie :) Najgorsze, że nigdzie nie można znaleźć gameplaya, więc nie można sobie obejrzeć w praktyce jak to się ma. To co chciałbym osiągnąć to radocha z walki, jaką miałem kiedyś przyjemność dostać, grając w 4-5 osób w MTG. Tam rozwleczona nawet na godziny rozgrywka nie zaczynała nużyć, podczas gdy pod koniec Cyklad dla odmiany często jest mi już wszystko jedno. W MTG jednak sporo zależało od moich decyzji, w Cykladach za dużo rzeczy zależy od przypadku, podobnie jak w HEX granym w wariancie 4-os. Nie można niczego kontrolować :) Jestem zdezorientowany, może przegapiłem jeszcze jakąs grę, która by mi się wpasowała w te potrzeby.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: mig »

SW na 4 osoby ma kilka świetnych patentów: przekazywanie sobie zasobów, większa mapa i przechodzenie jednostek do sąsiada itd. I początkowo (jak o tym czytałem), bylem zachwycony zaproponowanymi rozwiązaniami. Ale jak przyszło do praktyki, to było tak sobie. Największym problemem był czas rozgrywki, bo jak w dwuosobowym SW partyjka trwała 25-30 minut max, to tutaj nigdy nie zeszła poniżej godziny, a zwykle była w przedziale 1,5-2. Dla mnie zabiło to ducha tej gry - szybkiej i dynamicznej naparzanki. Z przyjemnością posiedzę kilka godzin nad planszą, ale przy bardziej epickim tytule. A do SW podchodziłem z innymi założeniami po prostu (na dwie osoby spełnia je doskonale). Teraz jak są 4 osoby to wolimy zagrać w parach ;)
Ale jeśli czas gry nie jest wielkim problemem, to może SW nie będzie bardzo złym wyjściem...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: pingus »

Spróbuję wyjaśnić jak to moim zdaniem jest z tą oceną 2 a 4 osoby w SW:
Z SW w 4 osoby jest fajnie. Problem w tym, że SW jest tak świetne w 2 osoby, że ciężko porzucić te 2 osobowe wizje na rzecz tej (też fajnej, ale takiej jednak mniej gejmerskiej) wersji 4 osobowej.
Moim zdaniem się nie zawiedziesz jeśli tego się boisz. Jeśli lubiłeś MTG w wersji na wiele osób to może być gra dla Ciebie (ja lubiłem MTG, a nie lubiłem na wiele osób :))

Moja kontrpropozycja to Small World, jeśli jeszcze nie grałeś.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: rattkin »

SW nie jest grą na 4 osoby, tak samo jak nie jest nią Tezeusz czy Neuroshima Hex. Te warianty są niegrywalne bądź za długie / za nudne. Taka natura tych gier. Za to wszystkie grają się świetnie na 2 osoby.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: ketyow »

Dzięki za opinie i pomoc. Small World jakoś nie przekonuje mnie do końca, gdzieś przeczytałem nawet opinię, że to gra familijna. Wychodzi na to, że typowych multiplayerowych bitewniaków w ojczystym języku to chyba nie uświadczę?

Zastanawiam się czy nie porzucić tych poszukiwań na rzecz kolejnej dłuższej gry i czy nie kupić Chaosu w Starym Świecie, no ale z drugiej strony przydałoby się mieć chociaż jedną grę, która nie przeciąga się ponad 3 godziny :wink:
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: jolietjake »

herman pisze:Rattus z dodatkiem
Rattus naparzanką? Jakoś nigdy tak jej nie brałem pod uwagę...
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: galthran »

ketyow pisze: Zastanawiam się czy nie porzucić tych poszukiwań na rzecz kolejnej dłuższej gry i czy nie kupić Chaosu w Starym Świecie, no ale z drugiej strony przydałoby się mieć chociaż jedną grę, która nie przeciąga się ponad 3 godziny :wink:
Jeśli ludzie znają zasady, to Chaos powinien się zamknąć w 2h i to z Rogatym Szczurem na 5 osób.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 398 times
Been thanked: 338 times

Re: Niedługa naparzanka na 4 graczy!

Post autor: cactusse »

Illiad - Nieuprzejma prawie-bijatyka, wyglądająca jak seria kolejnych wyścigów zbrojeń, gdzie oprócz podstępnego zbrojenia własnej armii, można też dziurawić zastępy oponentów. Przy większej ilości osób można też grać w całkiem przyjemnym zespołowym trybie. Niezależna językowo, ale warto sobie zmajstrować podpowiedzi dla graczy, bo kombinacje jednostek są początkowo trudne do zapamiętania.

Jeśli szukać czegoś bardziej "planszowego", można spróbować 8-Minute Empire : Legends - jest tam znacznie więcej biegania armiami i koszenia przeciwników niż w podstawowej wersji, mapa jest modułowa, są "technologie" rozwijające nasze armie, a delikatną asymetryczność wprowadzają karty liderów. W grze jest niestety trochę tekstu po angielsku (niewiele, ale zawsze).
ODPOWIEDZ