1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: rastula »

clown pisze: Brak DEFCON mi nie przeszkadza, bo i co miałoby być zamiast niego w tej grze?

Choćby " Sowiecka interwencja militarna." groźba powtórznie 56 i 68 roku na Węgrzech i Czechosłowacji. Ale mi też nie przeszkada brak DEFCONU - tak tylko wymyślam tematczne uzasadnienie dla takiego domokelsowego mechanizmu w 1989.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: clown »

To, co przeszło w Czechosłowacji czy na Węgrzech w poprzednich latach, nie przeszłoby w 1989tym. Stąd właśnie Power Struggle.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: rastula »

oczywiście

nie chodzi o proste analogie historyczne


W 25 lecie obrad okrągłego stołu i ponad 30 lat od stanu wojennego kwestie "wkroczyliby, nie wkroczyliby" wciąż są podnoszone.

ale to wykracza poza dyskusję o grze...
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: clown »

Moim zdaniem jest miejsce na taką dyskusję w wątku o grze jak najbardziej. Sam fakt jej osadzenia w roku 1989tym nie jest bowiem przypadkowy.
To, że toczą się dyskusje, to sprawa normalna przy różnego rodzaju okazjach. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne rzeczy były jasne i klarowne. W przyszłym roku będzie pewnie okazja podyskutować o tym co by się stało, gdyby Napoleon jednak wygrał Waterloo. Taka jest natura ludzka.
Natomiast w roku 1989 interwencja ZSRR gdziekolwiek była fizycznie niemożliwa. W tym roku Sowieci wycofywali się z Afganistanu i ZSRR stanął na krawędzi zapaści. Autorzy dwóch książek: R. Braithwaite ("Afgańcy") oraz G. Feifer (A'fgańska ruletka") zgodnie twierdzą, że podstawą upadku ZSRR było właśnie zaangażowanie i brak sukcesu w Afganistanie (notabene trochę sytuacja się powtarza w przypadku USA i Afganistanu w tym momencie).
1989 jest dość wierna w odtwarzaniu pewnych przemian w państwach komunistycznych w tej formie, jaka jest teraz. Czynnikiem zewnętrznym/pośrednim jest Usrój/Tienanmen, podobnie jak stabilność ZSRR, który nieuchronnie zmierza do zapaści. W istniejącym modelu rzeczywistości nie funkcjonował taki czynnik, który wpływałby na decyzje graczy/liderów Komunistów/Demokratów tak, jak na decyzje przywódców ZSRR/USA działał DEFCON.
Inna sprawa - w ani jednej rozgrywce nie zdarzyło mi się, grając komunistami, ani będąc ich przeciwnikiem, rezygnować, lub też być świadkiem zrzeczenia się władzy w danym państwie po rozstrzygnięciu Power Struggle. Ciekaw jestem, czy ktoś z Was korzystał/korzysta z tej opcji.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

Pierwsza partia za mną. Gra ocieka klimatem. Tworzy się alternatywną rzeczywistość i to wciąga. Przegrałem opozycjonistami popełniając błąd za błędem i ostatecznie tym razem Komuniści utrzymali władzę w bloku wschodnim dzięki dominacji w NRD. Zapomniałem, że mogę zagrać swojego lidera (JPII) podczas walki o wpływy, a bez swojego duchowego przywódcy, gdzieś w okolicach Lipca 1989 roku ówczesna władza, zaostrzając represje, bez problemu zepchnęła Opozycjonistów głęboko do podziemia na kilka długich lat...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mig »

Zagrałem. Gra jest świetna. Wielu rzeczy się obawiałem w niej (zwłaszcza w zestawieniu z TS), ale obawy okazały się bezpodstawne. Zmagania następujące po karcie punktowania nie zamulają gry i nie przerywają specjalnie płynności rozgrywki, a są fajną 'mini grą'. Nie wypaczają za bardzo wyniku, a jednocześnie przewaga 4-6 kart nie musi dawać pewności zwycięstwa. Takie rozwiązanie powoduje, że nie ma pól o które nie warto walczyć. No i daje dodatkowe możliwości - np. kontrola róznych grup społecznych. Bardzo fajnie nam się to w praktyce sprawdzało.
Systemy punktowania, na pozór rozbudowane i zapętlone (PZ za wynik zmagań, za władzę, za obecność w państwie), w praktyce okazują się dość proste (choć pewnie mało intuicyjne). Klimatu jest masa. Dynamika gry ogromna - znacznie większa niż w TS. Uproszczenie przewrotów i likwidacja Defcon raczej nie zaszkodziły. W efekcie dostajemy naprawdę ciekawą okazję do przetestowania alternatywnej historii sprzed 25 lat. Super. Tylko nadal nie potrafię zrozumieć skąd w Bydgoszczu wzięły się te polskie elity partyjne ;)

Nasz rozgrywka zakończyła się w 5 turze automatycznym zwycięstwem komunistów. Dość przypadkowo - tak karty się poukładały.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: berem »

Zagrałem dziś 2 razy i obie rozgrywki zakończyły się po 4 lub 5 turze automatycznym zwycięstwem.
W bardzo podobnej Zimnej Wojnie to się nie zdarzało bardzo rzadko by wygrać automatem tak szybko.
To mi się nie podoba i następnym razem będę grał w ten sposób że przy punktowaniu kraju nie będą doliczane dodatkowe punkty zwycięstwa dla wygranego wynikające z rzutu kostką.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: clown »

Może w ogóle nie graj na punktowanie krajów, to automatu nie będzie?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: berem »

Cenna uwaga.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

1989 to nie Zimna Wojna i trzeba się przyzwyczaić do grania w odmienny sposób.
Mi się dużo przyjemniej gra w 1989 mimo, że jak na razie przegrywam...
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: hancza123 »

Zimna Wojna jest lepszą grą ale wiem jak w nią grać i trochę mi się znudziła, poradniki mówią co dokładnie trzeba robić (no i po co ja je czytałem??)

1989 jest nieco przekombinowana ale interesuje mnie bardziej, nie jest to dla mnie takie oczywiste jak w to grać aby wygrać
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

Właśnie rozpakowałem gre.Jakość planszy i komponentów gry powala na kolana.Jestem mile zaskoczony.Pozostaje tylko kwestia błędu na planszy.Byłem pewien,że dostanę naklejke na plaszę ale niestety nadzieje pozostały płonne.Szkoda bo to psuje ogólne bardzo pozytywne pierwsze wrażenie.Niemniej mam nadzieję,że Bard stanie na wysokości zadania i podeśle jak nie nową plansze to przynamnie naklejkę.
:D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: costi »

A pisałeś do nich?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
razul
Posty: 162
Rejestracja: 05 kwie 2011, 16:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: razul »

maciejo pisze:Byłem pewien,że dostanę naklejke na plaszę ale niestety nadzieje pozostały płonne.
U mnie naklejka była od razu w pudełku razem z grą. Była też ulotka, która informuje, że dostarczą każdemu kto będzie w potrzebie :wink:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

costi pisze:A pisałeś do nich?
Jeszcze nie,myślałem że naklejka będzie w pudełku.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Przemek Bard.pl »

maciejo pisze:
costi pisze:A pisałeś do nich?
Jeszcze nie,myślałem że naklejka będzie w pudełku.
Najwidoczniej trafiłeś jeszcze na egzemplarz, który trafił do sklepów przed dodaniem naklejek. Bardzo proszę napisz do mnie na wydawnictwo@bard.pl i podaj adres, to wyślemy naklejkę :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

Przemek Bard.pl pisze:
maciejo pisze:
costi pisze:A pisałeś do nich?
Jeszcze nie,myślałem że naklejka będzie w pudełku.
Najwidoczniej trafiłeś jeszcze na egzemplarz, który trafił do sklepów przed dodaniem naklejek. Bardzo proszę napisz do mnie na wydawnictwo@bard.pl i podaj adres, to wyślemy naklejkę :)
Dzięki,zaraz napiszę :D
Poza tym gra wygląda obłędnie :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Christoforos »

Właśnie opublikowałem na Board Times pierwsze wrażenia Tomka Waldowskiego z rozgrywki w "Jesień Narodów" - ciekaw byłem tego tekstu bo Tomek jest z wykształcenia historykiem. Zapraszam do dyskusji pod artykułem lub tutaj
http://boardtime.pl/2014/07/1989-jesien ... zenia.html
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: gocho »

W polskiej wersji gry istnieje tryb rodzinny. Jak sama nazwa wskazuje, ma on być przyjazny dla rodzin. Niemniej nie uważam, że gdyby przysłowiowy Kowalski otrzymał grę w ręce, to po jego przeczytaniu umiałby grać. Po pierwsze jest on źle umiejscowiony – aby do niego dotrzeć trzeba przebrnąć przez wiele nieistotnych dla niego informacji, takich jak: ikony socjoekonomiczne, dokładny opis karty itp.. Gdyby babcia Kowalska kupiła wnusiowi Kowalskiemu tą grę, to sądzę, że czytanie instrukcji od razu by go zniechęciło. Poza tym, ja miałem problem ze zrozumieniem, o co chodzi w trybie rodzinnym. Stał się on w miarę jasny po przeczytaniu całej instrukcji i w tym miejscu wspomnę, że grałem w Zimną Wojnę.
Ja wariant rodzinny widziałbym inaczej. Zniżka na grę dla rodzin z dziećmi ;)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: clown »

Pełna zgoda jeśli chodzi o sensowność zmiany "Toru ustroju politycznego". Żeby daleko nie szukać, to czeskie wydanie gry poza okładką nie zmieniło na jotę elementów gry. Po prostu nie zadziałała zasada: "If it ain't broken, don't fix it".
Dokładanie punktów poparcia w kontrolowanych przez Demokratów państwach ma sens w przypadku końcowego podliczania wszystkich państw, bo zawsze da się jeszcze parę punktów urwać.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: tomb »

Może ktoś posiada możliwości/zdolności/chęci i mógłby przygotować fragment planszy w oryginalnej formie (Plac Tian'anmen) lub w wersji połączonej (Tian'anmen + Usrój)? Skoro część graczy zdecyduje się na naklejkę to może dać im alternatywę?
Co prawda, najłatwiej mógłby to zrobić Bard, ale nie wierzę, że będzie chciał.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: jules »

Rozegrałem 3,5 partii pierwsze 3 po stronie Komunistów i jedną, nieskończoną po stronie Opozycji.

Komunistami wszystkie partie przegrałem - owszem, popełniłem sporo błędów, ale mam nieodparte wrażenie, że albo robię coś bardzo, bardzo źle, albo gra nie wybacza nawet najmniejszych błędów, albo po prostu jest niezbalansowana na korzyść Opozycji.

Polskie wydanie jest bardzo dobre - mam nadzieję, że nie ma błędów na kartach (jak w przypadku Labiryntu: Wojny z Terroryzmem).

Ze względu na skalę i okres historyczny gra jest zdecydowanie ciekawsza od Zimnej Wojny.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: herman »

jules pisze:Rozegrałem 3,5 partii pierwsze 3 po stronie Komunistów i jedną, nieskończoną po stronie Opozycji.

Komunistami wszystkie partie przegrałem - owszem, popełniłem sporo błędów, ale mam nieodparte wrażenie, że albo robię coś bardzo, bardzo źle, albo gra nie wybacza nawet najmniejszych błędów, albo po prostu jest niezbalansowana na korzyść Opozycji.

Polskie wydanie jest bardzo dobre - mam nadzieję, że nie ma błędów na kartach (jak w przypadku Labiryntu: Wojny z Terroryzmem).

Ze względu na skalę i okres historyczny gra jest zdecydowanie ciekawsza od Zimnej Wojny.
Po 12 rozgrywkach mogę powiedzieć, że gra jest dobrze zbalansowana. Minimalnie trudniej gra się opozycją - gra bardziej wybacza błędy komuchowi.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: jules »

Po kolejnej partii, tym razem już w pełni rozegranej po stronie opozycji utwierdzam się jednak w przekonaniu, że w pierwszych partiach niedoświadczony gracz lepiej by grał opozycją, bo strategia komuchów nie jest tak oczywista. Przynajmniej, jeśli gracz komunistyczny jeszcze nie czuje dobrze gry.

Generalnie gra jest niesamowicie miodna :) i mam ochotę na kolejne partie.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

Naklejkę otrzymałem :D Dziękuję.
Teraz plansza wygląda prawie perfekcyjnie.

Pytanie do Barda:
Cz będziecie wymieniać kartę "Mur Berliński" jest tam błąd w tekscie.Państwo zamiast pole :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ