Gateway game dla starszych graczy 30+

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: jules »

Co byście polecili, jako gateway game dla graczy w wieku 30+ bez górnego limitu wieku.

Na moja intuicję, powinna to być:
- raczej gra euro,
- z "dojrzałą" oprawą graficzną - a więc taką, która nie budzi od razu skojarzeń z grami dla dzieci (niestety większość ameritrashy tu odpada, tak samo jak wiele gier gateway - typu Ticket to ride, Smallworld etc.)
- gra raczej lekko-średnia.
- tematyka w zasadzie dowolna, przy czym dobrze by było, gdyby występowało chociaż minimalne powiązanie mechaniki z tematem.
- chodzi o grę planszową, odpadają wszelkie karcianki, chociaż hybrydy mogą być do rozważenia (to znaczy - mechanika wspiera się kartami, ale w grze jest i plansza i inne elementy).
- minimalnie od 2 - 4 graczy, ale górny limit może być ruchomy.
- wyłącznie polska wersja językowa.

Założenie jest takie, by gra wprowadzała, ale jednocześnie zachęcała do grania i pokazywała, że gry planszowe dziś to już nie tylko chińczyk, czy magia i miecz.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: kwiatosz »

Stone Age zdaje się nadać. Oprócz tego można próbować ze stricte logicznymi, ale to nie do końca pokazanie czym planszówki teraz są (proszę o nie oburzanie się, nie napisałem, że to są złe gry).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Pixa »

Klasyka ponad wszystko - Stone Age, Wysokie Napięcie, TTR (nie uważam oprawy graficznej za dziecinną), Osadnicy. Z nieco trudniejszych, choć spokojnie do ogarnięcia - Suburbia.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: flowerus »

Filary Ziemi, Szczęść Boże, K2, Pokolenia
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Assaultmarine »

Drugi watek z rzędu, w którym polecam Filary Ziemi ale ponownie pasują mi do założeń.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: kudlacz135 »

Ninjato, podobno często przyrównywane do Stone Age, chociaż w tę drugą grę nie grałem. Ninjato jest bardzo starannie wydane, a klimat, nie umniejszając innym euro, nie jest jedynie podrzucony by zbieranie punktów względnie się trzymało. Grafiki są dalekie od cukierkowo-dzieciowych, żetony, płytki, plansza i karty przykuwają uwagę. Sama gra jest naprawdę przyjemna, akcje trzymają się tematycznie i logicznie sensu, tj. różne formy, kradzieży/obalenia rodu, by zdobyć walutę do przekupienia posła i rozsiewania plotek, sojusze również wchodzą w grę co wpływa na różne interakcje z poszczególnymi graczami. Gra jest solidna dla każdej grupy graczy (2-4), jednak na 3 graczy występuje problem dla drugiej osoby, która najprawdopodobniej przez całą grę będzie druga.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: espresso »

K2, Kolejka (prosta, losowa, ale chwyta). Jak Filary, to może tez Świat bez końca? Ticketa bym nie skreślała, dobrze się sprawdza, ale jeśli grafiki są zbyt "dziecinne", to polecam Cesarskiego Kuriera (IMO to lepsza gra niż Ticket).
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: kwiatosz »

Ticket jest też w wersji Marklin - tam na każdej karcie jest inny model wagonika - wystarczy wtrącić ile takie modele kosztują - od razu przestaje sprawiać dziecinne wrażenie ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: tomb »

Dla starszych graczy:
Carcassonne - rodzice kolegi bardzo załapali. Podoba się odpowiednio skrojona interakcja (nie atakuję cię, ale ci podbiorę albo zapunktuję razem z tobą).
Tickety - grafiki są ok (żadne "te wasze stwory" itp.), ale gra wymaga uwagi i skupienia, większego niż się z pozoru wydaje, więc nie każdy lubi.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: jules »

Dzięki za dotychczasowe propozycje.
Stone Age jednak graficznie zbyt kolorowa.

Co do oprawy graficznej - to myślałem o takiej a la GOA czy gry Rosenberga (przy czym wg mnie wszystkie te gry są za ciężkie jak na gateway, włącznie z wariantem rodzinnym Agricoli). GOA nie jest aż tak ciężka, ale jednak na pewno nie lekka. Choć... kto wie.

Wysokie Napięcie wygląda kusząco, ale czy nie za długie? Partia to min. 2h schodzi.

A co sądzicie o Puerto Rico (oprawa jest właśnie taka, jak mi się zdaje że może być do łyknięcia)?

No i ew. propozycje w oparciu o taką surowszą oprawę a la własnie Puerto Rico czy GOA.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Pixa »

jules pisze: A co sądzicie o Puerto Rico (oprawa jest właśnie taka, jak mi się zdaje że może być do łyknięcia)?
Puerto jest po prostu brzydkie :D Sama gra w sobie jest też dość sucha - raczej nie na pierwszy poważniejszy tytuł. Dla mnie osobiście PR jest dobrą grą, ale nie powala i od pewnego stopnia zaawansowania polega na liczeniu słupków.

A obczaiłeś Suburbia?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: jules »

Suburbia nie wygląda zbyt zachęcająco niestety - tzn. nie do tej grupy docelowej.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Peter128 »

Wysokie Napięcie to zależy. Na 6 osób może się dłużyć, ale na 4-5 to idzie szybko. Ja często wyciągam tę grę na spotkaniach z osobami, które dopiero wchodzą w świat planszówek. I z satysfakcją obserwuję zmianę wyrazu twarzy od "co to kurde jest, o matko nie ogarnę" (po tłumaczeniu zasad ) "ale ja jestem rekin energetyki, sieci, elektrownie, finanse, młody bóg" :D

Suburbia bez dodatku może być, jest całkiem intuicyjna.
I kolejny głos - moja ulubiona gra typu gateway - K2.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Paskudnik »

Zdecydowanie Wysokie napięcie! - partia schodzi, ale w trakcie grania apetyt rośnie i według mnie, ludzie powinni bezproblemowo dotrwać do końca.

Ogólnie, dla ludzi 30+ (hej, to nie są jeszcze osoby starsze! :P ) wybrałbym coś, co pozwoli ruszyć szare komóry żeby udowodnić, że gry planszowe to niekoniecznie jednak rozrywka dla dzieci. Osobiście w zależności od towarzystwa wybrałbym właśnie WN lub Agricolę, Tzolkin też fajny ale trochę (zbyt) specyficzny. Moim własnym typem dla ludzi w tym wieku (a dość często sam "zarażam" nowe osoby) jest Article 27, które daje krótką, ale bardzo zabawną rozgrywkę, a przecież polityka to coś w sam raz dla dorosłych. ;) "Pewniaki" w stylu Carcassonne'a czy Wsiąść do pociągu też na pewno zadziałają, ale jak powiedziałem - osobiście pozwoliłbym dorosłym ludziom czuć, że grają w "dorosłą" grę.

Jest też cała masa fajnych tytułów np. historycznych (nie grałem jeszcze w żadne Boże Igrzysko czy innego Sigismundusa Augustusa), których nawet nie znam - a przecież jest wielu fanów historii wśród nas. Dlatego warto, żebyś sam zastanowił się, jaka tematyka będzie dla danego towarzystwa najbardziej atrakcyjna. Ja mam w swojej kolekcji gry, które pozwalają mi "obskoczyć" większość ludzi. ;)
jules pisze:Założenie jest takie, by gra pokazywała, że gry planszowe dziś to już nie tylko chińczyk, czy magia i miecz.
Masz coś do Magii i miecza??!?!!?!!! :twisted:

[update] K2 też jak najbardziej się nadaje - zwłaszcza dla ludzi, którzy lubią np. wspinaczkę (i pokrewne sporty) - sam mogę z czystym sumieniem polecić, chociaż mnie WN dało znacznie więcej przyjemności za pierwszym razem.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Bardias »

"Dla starszych graczy 30+" brzmi dość zabawnie. :) Zasadniczo do pięćdziesiątki niemal każdy ogarnie niemal każdą grę. Nie róbmy z ludzi idiotów :)

Paradoksalnie wybieranie zbyt prostych gier może bardziej zniechęcić "starsze" osoby i utwierdzić je w przekonaniu, że planszówki to proste turlanki dla dzieciaków. Grunt to trafić tematem, tj. jeżeli ktoś lubi pociągi - TtR, osoba pamiętająca doskonale PRL może zaciekawić się Kolejką, miłośnik wspinaczek z chęcią zagra w K2 etc.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: DarkSide »

Zachary93 pisze:też bym poleciła te pozycje: Stone Age, Wysokie Napięcie, K2, Pokolenia no i może Filary Ziemi. Dużo zależy też od tego, czy to są stali gracze, czy dopiero zaczynają. jeżeli początek, to trzeba trafnie wybrać żeby się nie zrazili.
+1

Do tego Carcassonne (zawsze chwyta i wkręca w planszówki)
W kategoriach "ładności" Seasons

Proste imprezowe dla 5-6 graczy to Pictomania i Dixit. Dobra zabawa gwarantowana.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Odp: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: kaszkiet »

Może Union Pacific?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: mig »

Skoro SA i TTR odpadają, to zerknij na Santiago de Cuba, Pokolenia, Goa, Caylus, K2, Ninjato, Ankh Morpork, Cesarski Kurier, Tobago, P.I, Rokoko
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: Hipke »

Zdecydowanie K2 się nada.
Ja bym jeszcze dorzucił Szczęść Boże (Gluck Auf) i 7 Cudów.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: adam_k27 »

Kolega strasznie wybrzydza, Stone Age za kolorowe, Suburbia za mało kolorowa... Może zatem Magnum Sal będzie odpowiednie :wink:
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: ivan2k5 »

U mnie bardzo dobrze sprawdza się Szogun. Trochę planowania, trochę "brużdżenia", drewienko no i wieża :) Z tym że na razie kłopot z dostępnością. Poza wyżej wymienionym Wysokie Napięcie jak najbardziej i dobrze u mnie też działa Neuroshima Hex.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Gateway game dla starszych graczy 30+

Post autor: alagor »

Hmmm, tak jakby jestem właśnie tym "starszym graczem" i dwa lata temu wróciłem do planszówek właśnie przez K2 i Carcassonne :wink: Polecam jeszcze Dolinę Królów, Cesarski Kurier i wikingów Kieslinga.
ODPOWIEDZ