Gra o tematyce pirackiej...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Maxxx76 »

Natchnęło mnie ostatnio na żeglowanie po morzach i oceanach, łupienie, rabowanie i inne pirackie hobby :-)
Posiadam Kupców i Korsarzy, lubię grę, choć rzadko mam możliwość grania w nią :-)
Fachowców od gier o tej tematyce zapytuję o to, co mogą polecić jeszcze...
Grywać będę głównie w 2-3 osoby.
Gra powinna mieć klimat, zawierać sporo elementów przygodowych (chociaż niezbyt ciężkimi strategiami nie wzgardzę).
Może być karciana, planszowa, figurkowa... Itd:-)
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sirwei »

Też kiedyś miałem ten dylemat. Wszyscy polecali K&K. Inne gry to raczej strata czasu i pieniędzy. Ja ewentualnie wypożyczylbym coś najlepiej nieodpłatnie a potem myślał nad zakupem.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: rattkin »

K&K to średni wybór. Jest polecana, dlatego, że jest niewiele alternatyw. Długa, monotonna, niezbyt zbalansowane euro z naklejonym tematem. No, ale niektórzy lubią.

Są jeszcze Piraci: Karaibska Flota, Libertalia, Pirate Fluxx, Jamaica.

Ja zdecydowanie polecam Libertalię, to jedyna piracka gra, która jest faktycznie piracka.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: kwiatosz »

Jest jeszcze Pirte's Cove, ale jest raczej proste. Najbliżej oczekiwanej rozgrywki będzie Firefly z dodatkiem Pirates and Bounty Hunters ;) Dla skrajnych zapaleńców jest Blackbeard od GMT, ale ma dość miażdżące recenzje większości. GMT też wypuściło Winds of Plunder - grałem w to jednak z 7 lat temu, więc dokładnie nie opowiem, było żeglowanie i łupienie, przygód nie pamiętam.

Z małych znikomoklimatowych są: Korsar, Piraci (Stefana Dorry, nie Kraibska flota).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Paskudnik »

Chyba mamy na tym forum specjalistów od tych spraw - ostatnio widziałem takiego tutaj - mam nadzieję, że się w tym wątku wypowie.

W sumie we wszystkie 3 te tytuły bardzo chętnie bym zagrał - z recenzji Norderwinda wynika, że jakby lekko jest niedociągnięty, ale co tam, planszetki są boskie :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: kwiatosz »

Norderwind to kra o kupcach, piraci są tam tylko kostką, z którą trzeba walczyć. Na takiej zasadzie to i Amerigo jest grą o piratach ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: romeck »

kwiatosz pisze:Norderwind to kra o kupcach, piraci są tam tylko kostką, z którą trzeba walczyć. Na takiej zasadzie to i Amerigo jest grą o piratach ;)
I chyba Madeira też? :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Paskudnik »

kwiatosz pisze:Norderwind to kra o kupcach, piraci są tam tylko kostką, z którą trzeba walczyć. Na takiej zasadzie to i Amerigo jest grą o piratach ;)
Masz rację - w sumie pytanie było konkretnie o pirackie gry, acz dla mnie tematyka morska w grach jest na tyle atrakcyjna, że do samych pirackich nie ma się co ograniczać ;)

A co do tej tematyki to polecam bardzo dodatek Horn of The Abyss do Heroes of Might & Magic III - dodaje on zamek piracki do gry (tak, zarejestrowałem, że to nie planszówka ;) - nie chodzi mi tu o zbaczanie na gry komputerowe, ale ten dodatek jest bardzo warty uwagi).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sirafin »

rattkin pisze:K&K to średni wybór. Jest polecana, dlatego, że jest niewiele alternatyw. Długa, monotonna, niezbyt zbalansowane euro z naklejonym tematem. No, ale niektórzy lubią.

Ja zdecydowanie polecam Libertalię, to jedyna piracka gra, która jest faktycznie piracka.
He, he, no i mamy sytuację z cyklu "ilu ludzi tyle opinii" :D

Dla mnie Libertalia nie była "piracka", po prostu gra karciana z obrazkami postaci w pirackich kostiumach. Strategiczna gra blefu, wymagająca umiejętności przewidywania zagrań przeciwników, z efektami typu "otrzymujesz x dublonów za każdą wystawioną postać/zapłać x dublonów aby coś/weź do ręki postać ze stosu odrzuconych/tracisz połowę dublonów i otrzymujesz 10 dublonów/gracz z najwyższą inicjatywą płaci ci 3 dublony". Nie czułem się przy tym jak pirat, raczej jak zarządca, ot taki kierownik dbający o ekonomię swojej firmy z pracownikami w pirackich ciuchach ;) Do samej mechaniki nie zamierzam się przyczepiać, ale otoczki tematycznej nie było w tym dla mnie zbyt wiele.

Kupcy i Korsarze pod względem mechaniki mają swoje wady, oczekiwanie na swoją kolejkę potrafi się dłużyć, w grze nie brak losowości, podstawowe zasady z instrukcji zbyt ułatwiają wygraną kupcom i wymagały modyfikacji ALE z kolei od strony tematycznej czułem się bardziej piracko. Uzbrajałem swój okręt, łupiłem statki kupieckie, uciekałem przed okrętami flagowymi, toczyłem bitwy morskie, w tawernach otrzymywałem zadania itd. Takich właśnie elementów szukałbym w grze z piratami w roli głównej i pod tym kątem byłem bardziej usatysfakcjonowany niż w Libertalii.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Maxxx76 »

Dzięki za opinie i wskazówki, może uda mi się coś znaleźć dla siebie :-)
A czy w Sails of Glory ktoś grał?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Paskudnik »

Jeszcze kategorię pirates warto zbadać.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: rattkin »

sirafin pisze:
Dla mnie Libertalia nie była "piracka", po prostu gra karciana z obrazkami postaci w pirackich kostiumach. Strategiczna gra blefu, wymagająca umiejętności przewidywania zagrań przeciwników, z efektami typu "otrzymujesz x dublonów za każdą wystawioną postać/zapłać x dublonów aby coś/weź do ręki postać ze stosu odrzuconych/tracisz połowę dublonów i otrzymujesz 10 dublonów/gracz z najwyższą inicjatywą płaci ci 3 dublony". Nie czułem się przy tym jak pirat, raczej jak zarządca, ot taki kierownik dbający o ekonomię swojej firmy z pracownikami w pirackich ciuchach ;) Do samej mechaniki nie zamierzam się przyczepiać, ale otoczki tematycznej nie było w tym dla mnie zbyt wiele.

Kupcy i Korsarze pod względem mechaniki mają swoje wady, oczekiwanie na swoją kolejkę potrafi się dłużyć, w grze nie brak losowości, podstawowe zasady z instrukcji zbyt ułatwiają wygraną kupcom i wymagały modyfikacji ALE z kolei od strony tematycznej czułem się bardziej piracko. Uzbrajałem swój okręt, łupiłem statki kupieckie, uciekałem przed okrętami flagowymi, toczyłem bitwy morskie, w tawernach otrzymywałem zadania itd. Takich właśnie elementów szukałbym w grze z piratami w roli głównej i pod tym kątem byłem bardziej usatysfakcjonowany niż w Libertalii.
Myślę, że to zależy od tego, kto co rozumie pod stereotypem "pirata". Libertalia jest bardziej na poziomie statku i jego załogi, K&K, na poziomie generycznego pływania po morzach i łupienia. Obydwie gry tematycznie są dla mnie fajne, ale K&K mechanicznie jest grą, przy której ziewałem (w oczekiwaniu na turę). A jak się ziewa, to niestety żaden temat nie ratuje. Libertalia jest znacznie szybsza, prostsza i mniej "poważna", znacznie łatwiej w to zagrać. Sprawdzą się po prostu lepiej jako "gra".
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: rastula »

O Libertalię boje już tu były toczone jak między trzyrzędowcami - ale moim zdaniem to świetna gra , z klimatem i fajną rozgrywką dobrze się skaluje ( choć na 2 graczy to duże forry ma gracz z dobrą pamięcią...)


polecam spróbować
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sirafin »

Jak napisał rattkin, wszystko sprowadza się do tego, kto co rozumie pod stereotypem "pirata". Tak więc tutaj bojów nie będzie, bo nie uważam Libertalii za złą grę, z kolei o gusta przecież nie będziemy się spierać :) Szybsza, prostsza i mniej "poważna" gra, na poziomie statku i jego załogi, nie zapewniła mi uczucia wcielania się w stereotypowego "pirata". Gra "piracka" bardziej pasuje mi jako przygodówka, z żeglowaniem, z plądrowaniem, z fabularnymi wstawkami. Bardziej "pirackie" jest dla mnie choćby Pirates Cove, co bynajmniej nie znaczy, że jest lepszą grą od Libertalii :D Zupełnie mi mi przeszkadza, że dla kogoś innego bardziej "pirackie" będą inne aspekty.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
siemaziuta98
Posty: 253
Rejestracja: 06 kwie 2014, 20:04
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: siemaziuta98 »

Mam Piraci Karaibska Flota i jestem bardzo zadowolony a poza tym polecam grę Piraci
Serdecznie zapraszam na mój planszowy blog http://wokolplanszy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Curiosity »

Od biedy mogę polecić Firefly z Dodatkiem "Pirates & Bounty Hunters", ale wydatek w sumie ok.300zł żeby pograć w jeden piracki scenariusz może być dla za wysoki. Ale zagrać jak najbardziej polecam - piraci w kosmosie! :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Maxxx76 »

Wręcz dramatyczny:-)
Szkoda że nie podali namiarów na Margaret, pomogłaby mi w mig:-)
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1464
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: virco »

Dreadfleet :P
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sirwei »

O tak, na tą grę mam chrapkę
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Rune »

Jak ktoś chce żagli, przygody i plądrowania, to w żadnym przypadku nie można w pierwszej kolejności polecać mu Libertali, bo uzna ją za jedną z gorszych gier o piratach w jaką grał, a tak faktycznie nie jest. Libertalia jest bardzo specyficzną grą w przepięknej pirackiej oprawie ale zdecydowanie warto sprawdzić jej elektroniczną wersję na BGA pod tym linkiem - click, niż w ciemno dokonywać zakupu.

Ciężka sprawa zaproponować coś po zakupie Kupców i Korsarzy. Chyba ja zaproponowałbym w pierwszej kolejności Pirate's Cove i familijną Jamaicę w przepięknej oprawie graficznej, a na koniec starą Córkę Gubernatora od Kuźni Gier z dosyć głupim motywem poszukiwania ukrytej wyspy, która jest widoczna na mapie od samego początku gry :) , co nie zmienia faktu, ze lubię w to grać. Jest jeszcze Francis Drake z nieoficjalnymi zasadami rozgrywki dwuosobowej, w którego nie grałem ale chłopaki z bloga Ciekawe Gry bardzo pozytywnie o tym pudle pisali.

Z karcianek Korsar, gdzie cały czas toczymy pojedynki w łupieniu handlowych flot na morzu. Z dodatkiem przygody, łupienia i pełną beczką blefu - Pirates of the Spanish Main: Shuffling the Deck, której swego czasu nie doceniłem, a którą naprawdę warto było swego czasu nabyć za 30-40 zł. Jest jeszcze karciany Port Royal, który zafoliowany leży na półce za którym przemawia cena w granicach ok. 40 zł.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: ceville »

Osobiście posiadam Córkę gubernatora wydanie 2 i mogę stwierdzić, że ta gra ma wszystko chyba co zawierają wspaniałe historie o piratach. Łupimy statki handlowe, atakujemy forty, uciekamy przed statkami "władzy", walczymy z innymi graczami. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by zająć się tylko spokojnym handlem, choć trzeba mieć na uwadze, że inni mogą nam to utrudniać ;) Nie wiem jak to jest do końca w Kupcach i Korsarzach, ale Córka Gubernatora to kawał dobrej gry pirackiej.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Dwntn »

Jeśli zależy Ci na łatwej rozgrywce i gra ma służyć raczej do casualowego grania, polecałbym Kopców i Korsarzy lub Córkę Gubernatora.

Jeśli jednak zależny ci bardziej na symulacji życia załogi pirackiego statku, tudzież floty statków pirackich w tzw. Złotej Epoce Piractwa i przeżycie przygody na rozległych akwenach wodnych otaczających Karaiby lub wybrzeże kości słoniowej to zdecydowanie polecam grę Blackbeard od GMT. Jak przystało na to wydawnictwo, gra dosyć mocno skupia się na w miarę wiernym odtworzeniu historycznych aspektów piractwa. W kwestii wykonania również mówimy tu o profesjonalnym poziomie, dostajemy bowiem kilkaset żetonów, bardzo dobrze napisana instrukcje, dużą rozkładaną mapę (niestety papierowa, przyda się wiec plexiglas aby ja płasko rozłożyć) oraz ponad 100 kart, które stanowią trzon mechaniki gry. Gra w dosyć unikalny sposób radzi sobie z likwidacja downtime'u pomiędzy turami poszczególnych graczy. Gracze, bowiem, gdy nie rozgrywają własnej tury staja się tzw. graczami anty-pirackimi, starającymi się psuć plany i posunięcia gracza aktualnie rozgrywającego swoja turę.

Co do recenzji Blackbearda, nie będę się wypowiadał, bo sam mam dopiero kilka rozgrywek za pasem. Z głównych wad warto jednak wymienić raczej wysoka krzywa uczenia, gdyż gra ma spora ilość zasad. Z początku mogą się one wydawać skomplikowane, jednakże już po pierwszej partii raczej naturalnie wkomponowują się w przebieg rozgrywki i IMO wcale nie zamulają czasu gry. W grze, jak przystało na GMT występuje również dosyć duża ilość żetonów, co także może zniechęcić niektórych graczy, nie przyzwyczajonych do tego typu gier. Jeżeli ktoś ma jednak czas aby przyswoić sobie zasady (np. grając w bardzo dobry tryb solo w tej grze) i nie przeszkadza mu/jej żetonologia tego tytułu, będzie bardzo zadowolony z Blackbearda :)

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: Rocy7 »

Na Essen 2014 ma miec debiut gra Black Fleet. To bardziej strategia, ale z piratami;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sqb1978 »

Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o tematyce pirackiej...

Post autor: sqb1978 »

I jeszcze to, ale już jako ciekawostka https://www.kickstarter.com/projects/ie ... d-of-yo-ho
ODPOWIEDZ