Gry Kościane (Geek Lista)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Karit »

SaszaPL pisze:
mig pisze:Np.:
...
Summoner Wars
...
Space Hulk: Anioł śmierci
...
Summoner Wars? Chyba jednak to bardziej karcianka :P

Dokładnie tak samo jest moim zdaniem z SH: AŚ

Idąc tym tropem możemy wpisać wszelkie gry w których kostka w ogóle występuje... Kto zna największą liczbę nazw bitewniaków?
Board&Dice pisze:(lub gier w których kostka/kości odgrywają znaczącą rolę w budowaniu strategii)
Nie wiem jak to oceniać, ale jeśli gdzieś się używa kostek to na pewno odgrywają one rolę w budowaniu strategii. Teraz tylko pytanie o subiektywne określenie kiedy taka rola jest znacząca a kiedy nie...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

Systematycznie dodajemy/uzupełniamy pozycje o "kultowe tytuły" przeplatane nowymi Mars Attacks: The Dice Game i gra, na którą czekamy z zainteresowaniem, czyli Panamax
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: adikom5777 »

Rolling Freight - http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ng-freight
kościana gra kolejowa
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: SaszaPL »

Board&Dice pisze:(lub gier w których kostka/kości odgrywają znaczącą rolę w budowaniu strategii)
Nie wiem jak to oceniać, ale jeśli gdzieś się używa kostek to na pewno odgrywają one rolę w budowaniu strategii. Teraz tylko pytanie o subiektywne określenie kiedy taka rola jest znacząca a kiedy nie...[/quote]

Faktycznie, jest to wyrażenie dalece niejasne :P Osobiście rozdzielam "losowość" (np. w postaci zadawanych obrażeń/testów celności) od strategii (która jest głównym czynnikiem, np. w Summoner Wars). W niektórych grach kości wprowadzają ten element losowości po to aby gra nie była czystą kalkulacją (w miejsce innych bardziej lub mniej znanych mechanizmów), a w innych stają się osią rozgrywki, np. Alien Frontiers lub to nowe Dice Brewing - mimo że turlamy kostkami to mamy sporo możliwości ich wykorzystania oraz opcje modyfikacji wyników, w Dungeon Roll na bazie wyników rzutów budujemy naszą taktykę, etc. etc.

Znaczącą rolę ma tylko ten drugi scenariusz, rola tworzenia pewnej losowości jest nieznacząca, w każdym razie...

Uprasza się autora o uściślenie, bowiem w takim kształcie nawet tradycyjny Monopoly można wciągnąć na listę. :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

@Saszapl

Dzięki za pomoc - zastanawiałem się jak to dokładnie uściślić a ty podsunąłeś mi określenia idealnie pasujące i zwięzłe :).

Przez znaczący udział w budowaniu strategii rozumiem używanie kości do podejmowania decyzji/działań/akcji będących elementem strategii lub planu działania
- zarządzanie kośćmi (np. Alien Frontiers, D-Day Dice, Dungeon Roll)
- wykorzystywanie kości do rezerwowania działań, odblokowywania działań/elementów gry (np. Kingsburg)
- oraz inne formy, w których kość jest stałym elementem planowania przebiegu rozgrywki (nie używanym tylko w określonych sytuacjach)

Działania kości w postaci efektu losowego (np. zadawanie obrażeń, poruszanie się postacią po planszy, pojawiających się tylko w określonych sytuacjach) nie będziemy uważać jako znaczący udział w strategii.

myślę że teraz bezie lepiej :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: MichalStajszczak »

A co w sytuacji, gdy kostka w grze występuje i jej użycie może być wynikiem strategii, przyjetej przez gracza, ale gracz może też zadecydować, że przez całą rozgrywkę kostką rzucać nie będzie?
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

MichalStajszczak pisze:A co w sytuacji, gdy kostka w grze występuje i jej użycie może być wynikiem strategii, przyjetej przez gracza, ale gracz może też zadecydować, że przez całą rozgrywkę kostką rzucać nie będzie?
- oraz inne formy, w których kość jest stałym elementem planowania przebiegu rozgrywki

Mam na myśli sytuacje w której potrzeba użycia kości jest stałym punktem gracza (w Kingsburg musimy na początku rzucić kośćmi - jest to stały element przebiegu rozgrywki - albowiem od kości uwarunkowany jest następnie zakres dostępnych doradców i strategia jaką przyjmiemy na daną fazę rundy), który składa się na przebieg jego tury (uwzględniając oczywiście, że nie chodzi tutaj o udział kości w postaci potrzeby wykonania ruchu bohaterem po planszy :) ).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: MichalStajszczak »

Board&Dice pisze:Mam na myśli sytuacje w której potrzeba użycia kości
A ja miałem na myśli sytuację, w której występuje groźba użycia kości :D Chodziło mi konkretnie o grę Formuła 1, w której gracz decyduje, czy chce jechać bezpiecznie i wtedy kostką nie rzuca, czy też chce zaryzykować przejechanie przez zakręt z prędkością większą od bezpiecznej i wtedy rzuty kostką decydują o tym, czy przez zakręt przejechał bez strat, czy zużył opony, czy wypadł z trasy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: DarkSide »

Czy mi się wydaje czy nikt nie wspomniał "Chińczyka"? :P :P

Dodałbym jeszcze "Seasons" (o ile nie przeoczyłem na liście). :roll:

Można by również wspomnieć o starych dobrych planszówkach z czasów wydawnictwa ENCORE: "Labirynt Śmierci", "Gwiezdny Kupiec", "Odkrywcy Nowych Światów" (Pierwsze trzy tytuły, jakie mi przyszły do głowy) - w każdej integralnym elementem gry są rzuty kostką związane z walką, eksploracją, handlem, przemytem, lądowaniem na planecie, itepe. Aczkolwiek z drugiej strony nie nazwałbym tych tytułów grami kościanymi.

Swoją drogą nie wiem czy misja leżąca u podstaw tego wątku nie jest lekko impossible, bo trza by chyba uwzględnić wszelkie produkty "wężo&drabinopodobne", jakie kiedykolwiek powstały. :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

DarkSide pisze:
Swoją drogą nie wiem czy misja leżąca u podstaw tego wątku nie jest lekko impossible, bo trza by chyba uwzględnić wszelkie produkty "wężo&drabinopodobne", jakie kiedykolwiek powstały. :twisted:
Liczymy, że nie :) cóż, będziemy dążyć do wyłowienia kilku perełek i klasyków "gatunku" ;)

Chińczyk nie kwalifikuje się w tej kategorii :) mam nadzieję, że powyższe nasze doprecyzowanie pozwoli to odpowiednio zawężać :)

"
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

Na Kickstarterze pojawiła się ostatnio gra kościano-karciana Hostage Negotiator na jednego gracza o ciekawej tematyce. Mianowicie w tej grze wcielamy się w rolę negocjatora, którego zadaniem jest tak prowadzić rozmowy aby uratować jak najwięcej zakładników. Zaintrygowało to nas :)

https://www.kickstarter.com/projects/14 ... =discovery
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: raphaell7 »

Roll for the Galaxy, kościana adaptacja RFTG :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: raphaell7 »

Super :) Dorzucę jeszcze 2 pozycje, Mosaix i Chupacabra.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: raphaell7 »

(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Sienio »

Na targi w Essen ukaże się jeszcze jedna gra kościana: Herosi.

Tutaj link do profilu:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/162591/heroes

Tutaj link do strony wydawnictwa:
http://wydawnictwofgh.pl/nasze-gry/herosi/
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: 100rk »

@Sienio

Dlaczego oszukujecie, że to gra kościana jeśli na własnej stronie stwierdzacie całkowity brak kości wśród elementów ? :

Pudełko z grą zawiera:

instrukcję
4 plansze Herosów
24 karty potworów
84 karty zaklęć
znaczniki ran


:twisted:
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Sienio »

100rk pisze:@Sienio

Dlaczego oszukujecie, że to gra kościana jeśli na własnej stronie stwierdzacie całkowity brak kości wśród elementów ? :

Pudełko z grą zawiera:

instrukcję
4 plansze Herosów
24 karty potworów
84 karty zaklęć
znaczniki ran


:twisted:
100rk +1

Trafna uwaga, ale już nieaktualna ;)
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

@Raphaell7 dzięki za podrzucenie linku o Run, Fight or Die! - zupełnie mi ta gra wypadła z głowy :). Już jest na liście

Sienio - ostatnio herosi przewinęli mi się przez news feed na facebooku i nie wiedziałem, że będzie to kościanka (25 kości - you have my attention). Jak tylko pojawi się video to wrzucę na listę.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Sienio »

Board&Dice pisze:Sienio - ostatnio herosi przewinęli mi się przez news feed na facebooku i nie wiedziałem, że będzie to kościanka (25 kości - you have my attention). Jak tylko pojawi się video to wrzucę na listę.
Polecam zrobić to od razu, bo jeszcze nie jestem pewien, kiedy powstanie materiał filmowy o Herosach ;)
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

Sienio - heh :) natomiast w tej liście mam taką strategię, że publikuje gry które mają również videoinstrukcje aby użytkownik mógł od razu zobaczyć grę w akcji bez potrzeby szperania po internecie :)

Z tego powodu do listy nie dodaliśmy jeszcze nawet naszej kościanki Dice Brewing :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Rune »

Nie ma tutaj zbyt wiele kości ale jednak ostrzał wyspy i okrętów rozpatrywany jest przy użyciu kości, a dodatkowo tematyka bliższa memu sercu, dlatego proponuję dodać do listy Island Siege ;) http://boardgamegeek.com/video/50433/is ... land-siege

Przyznaję jednak, że recenzji nie oglądałem ale czytałem wpisy dostępne na BGG.

Jezu to mój wpis nr 666!!!
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

Rune - w sumie kwalifikuje się...ale te stick dice ;).....uhmmmm...musimy pooglądać ten filmik.

Natomiast na KS pojawiła się ciekawa kościanka
https://www.kickstarter.com/projects/en ... =discovery
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Rune »

To jakiś kosmos, jak Wasza nowa zapowiedź ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Board&Dice
Posty: 996
Rejestracja: 10 mar 2014, 15:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry Kościane (Geek Lista)

Post autor: Board&Dice »

Rune pisze:To jakiś kosmos, jak Wasza nowa zapowiedź ;)
A nawet dwie zapowiedzi ;)

Widzę, że tutaj autor zszedł do poziomu cząsteczek :)
ODPOWIEDZ