Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

Bea pisze:
Banan2 pisze:Małe pytanie odnoście zasad. Jeśli gracz posiada więcej znaczników niż 10, to musi je odłożyć. Odłożyć na stos znaczników na środku stołu?
Pozdrawiam
Jeśli masz na przykład 9 żetonów i pobierasz kolejne trzy, to od razu po ich zabraniu dwa musisz odłożyć (na środek), obojętnie jakie. Tym sposobem możesz sobie podmienić żetony.
Nie zgadzam sie. Jak masz dziewięć to, moim zdaniem, dobierasz tylko jeden. Co oznacza, ze nie możesz podmieniac żetonów.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Splendor

Post autor: alagor »

KubaP pisze:
Bea pisze:
Banan2 pisze:Małe pytanie odnoście zasad. Jeśli gracz posiada więcej znaczników niż 10, to musi je odłożyć. Odłożyć na stos znaczników na środku stołu?
Pozdrawiam
Jeśli masz na przykład 9 żetonów i pobierasz kolejne trzy, to od razu po ich zabraniu dwa musisz odłożyć (na środek), obojętnie jakie. Tym sposobem możesz sobie podmienić żetony.
Nie zgadzam sie. Jak masz dziewięć to, moim zdaniem, dobierasz tylko jeden. Co oznacza, ze nie możesz podmieniac żetonów.
Można, można :wink: Poniżej fragment z oryginalnej instrukcji.

A player can never have more than 10 tokens at the end of
their turn (including jokers). If this happens, they must return
tokens until they only have 10 left. A player can return all or
some of those they’ve just drawn.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

No właśnie to ostatnie zdanie. A Player CAN .... those they've JUST drawn. Czyli oddawać możesz tylko te żetony, które pobrales w tej rundzie. Żadne inne. Ergo, netto możesz dobrać jeden zero jesli startujesz z dziewiecioma.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Veridiana »

No właśnie - CAN. Gracz może oddać żetony własnie dobrane, ale NIE MUSI. Może po prostu oddać jakiekolwiek poza limit, czy to posiadane wcześniej, czy właśnie dobrane. W przeciwnym razie, albo byłoby tam słowo "tylko", albo w ogóle byłoby to inaczej sformułowane. Przecież można byłoby napisać prościej: gracz dobiera tylko tyle żetonów, aby nie przekroczyć limitu 10 sztuk, czy coś w ten deseń.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Splendor

Post autor: alagor »

Veridiana pisze:No właśnie - CAN. Gracz może oddać żetony własnie dobrane, ale NIE MUSI. Może po prostu oddać jakiekolwiek poza limit, czy to posiadane wcześniej, czy właśnie dobrane.
O właśnie - to chciałem napisać. Gdyby musiał oddać te właśnie dobrane byłoby MUST czy HAVE TO czy jakoś tak :wink:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

KubaP pisze:No właśnie to ostatnie zdanie. A Player CAN .... those they've JUST drawn. Czyli oddawać możesz tylko te żetony, które pobrales w tej rundzie. Żadne inne. Ergo, netto możesz dobrać jeden zero jesli startujesz z dziewiecioma.
To ostatnie zdanie według mnie mówi, że możesz oddać wszystkie, albo część z tych, które pociągnąłeś w tej rundzie. Czyli jeśli oddasz część, to uzupełniasz tymi, które miałeś wcześniej.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

Gambit pisze:
KubaP pisze:No właśnie to ostatnie zdanie. A Player CAN .... those they've JUST drawn. Czyli oddawać możesz tylko te żetony, które pobrales w tej rundzie. Żadne inne. Ergo, netto możesz dobrać jeden zero jesli startujesz z dziewiecioma.
To ostatnie zdanie według mnie mówi, że możesz oddać wszystkie, albo część z tych, które pociągnąłeś w tej rundzie. Czyli jeśli oddasz część, to uzupełniasz tymi, które miałeś wcześniej.
Nie zrozumiałem tego zdania :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

KubaP pisze:
Gambit pisze:
KubaP pisze:No właśnie to ostatnie zdanie. A Player CAN .... those they've JUST drawn. Czyli oddawać możesz tylko te żetony, które pobrales w tej rundzie. Żadne inne. Ergo, netto możesz dobrać jeden zero jesli startujesz z dziewiecioma.
To ostatnie zdanie według mnie mówi, że możesz oddać wszystkie, albo część z tych, które pociągnąłeś w tej rundzie. Czyli jeśli oddasz część, to uzupełniasz tymi, które miałeś wcześniej.
Nie zrozumiałem tego zdania :)
Zaspany jeszcze jestem...spróbuję drugi raz :)

Masz 10 tokenów. Dociągasz 3. Na końcu tury musisz mieć 10, więc 3 musisz odrzucić. Zdanie, które wskazałeś, mówi według mnie, że MOŻESZ odrzucić część, lub wszystkie żetony, które dociągnąłeś w tej turze. Czyli możesz wywalić 3, 2, 1 lub 0 z tych właśnie dobranych. Jeśli odrzucisz 2, 1 lub 0, to resztę, możesz odrzucić z tych, które miałeś wcześniej w zasobach.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Poza tym, wydaje mi się, że gdyby MUSIAŁ zawsze oddawać tylko te żetony które właśnie pociągnął to łatwiej by im było napisać, że po prostu dobiera do dziesięciu, a nie bawić się w to odrzucanie. No ale faktycznie zapis może budzić interpretacyjne wątpliwości. A czy jest już polska instrukcja? Próbowałam popatrzeć na instrukcje w innych językach (niestety ich nie znam) i wydaje mi się, że w niektórych to zdanie może być zupełnie pominięte.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

Gambit pisze:
KubaP pisze:
Gambit pisze: To ostatnie zdanie według mnie mówi, że możesz oddać wszystkie, albo część z tych, które pociągnąłeś w tej rundzie. Czyli jeśli oddasz część, to uzupełniasz tymi, które miałeś wcześniej.
Nie zrozumiałem tego zdania :)
Zaspany jeszcze jestem...spróbuję drugi raz :)

Masz 10 tokenów. Dociągasz 3. Na końcu tury musisz mieć 10, więc 3 musisz odrzucić. Zdanie, które wskazałeś, mówi według mnie, że MOŻESZ odrzucić część, lub wszystkie żetony, które dociągnąłeś w tej turze. Czyli możesz wywalić 3, 2, 1 lub 0 z tych właśnie dobranych. Jeśli odrzucisz 2, 1 lub 0, to resztę, możesz odrzucić z tych, które miałeś wcześniej w zasobach.
Boje sie, ze potrzebna jest wykladnia autora.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

KubaP pisze:Boje sie, ze potrzebna jest wykladnia autora.
Tak brzmi ten fragment w polskiej instrukcji:

Na koniec swojej tury gracz nie może posiadać więcej niż
10 znaczników (włączając dżokery). Jeśli gracz posiada
więcej, musi odłożyć tyle znaczników, aby posiadać ich 10.
Gracz może odłożyć także wszystkie lub część spośród tych
znaczników, które właśnie dobrał.

Jak dla mnie oznacza on, że "wymiana" jest możliwa :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

Polskie tłumaczenie dorzuca slowo 'takze'. W oryginale go nie ma :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

KubaP pisze:Polskie tłumaczenie dorzuca slowo 'takze'. W oryginale go nie ma :)
Wiedziałem, że je znajdziesz :P

To może tak:
http://boardgamegeek.com/thread/1155253 ... s-question
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Veridiana »

Z tego co pamiętam, "także" zostało specjalnie dodane, żeby nie było wątpliwości 8)
Ostatnio zmieniony 13 sie 2014, 09:47 przez Veridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Gambit pisze:
KubaP pisze:Polskie tłumaczenie dorzuca slowo 'takze'. W oryginale go nie ma :)
Wiedziałem, że je znajdziesz :P
A jesteście pewni że oryginał jest angielski a nie na przykład francuski?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

"Un joueur ne peut jamais posséder plus de 10 jetons à la fin de son tour (joker compris). Si c'est le cas, il doit en rendre pour n'en avoir que 10. Il peut parfaitement remettre tout ou partie de ceux qu'il vient de piocher." Tak jest po francusku.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: dewodaa »

Osobiście nie widzę tu żadnego problemu. Gracz ma prawo zadecydować, które żetony chce odrzucić, gdyby nie miał tego prawa sformułowane zostałoby to inaczej.

Natomiast jestem całkowicie pewny, że ta dyskusja powinna być w dziale ze słowem "Zasady" w nazwie...
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: TTR_1983 »

Splendor zajechał do magazynów Rebela! W końcu!
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: Harth »

Pytanie do tych którzy Splendor już mają: czy jeśli wsadzę karty w koszulki zmieszczą się one do pudełka? Widziałem na jednym ze zdjęć fajną wypraskę z tym że czasami takie bonusy nie pozwalają na wsadzenie kart w protektorach.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Harth pisze:Pytanie do tych którzy Splendor już mają: czy jeśli wsadzę karty w koszulki zmieszczą się one do pudełka? Widziałem na jednym ze zdjęć fajną wypraskę z tym że czasami takie bonusy nie pozwalają na wsadzenie kart w protektorach.
Do wypraski w pierwotne wyżłobienia się nie mieszczą. Ja wkładam je obrócone o 90 stopni. Wtedy daje radę, klinują się ładnie i nawet nie latają po pudełku. Szkoda wyjmować wypraskę bo żetony w niej fajnie siedzą.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2014, 09:53 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: Hiu »

szerokosc wypaski w miejscu na karty jest OK - jest zapas - jednak na dlugosc mi sie nie mieszcza. wykonalem male ciecie, dolozylem pudelko ultra pro et voila.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: Harth »

W sensie stawiacie karty pionowo? Jeśli tak to czy pudełko się wtedy domyka?
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Harth pisze:W sensie stawiacie karty pionowo? Jeśli tak to czy pudełko się wtedy domyka?
Nie, poziomo, ale w poprzek, czyli leżą w kierunku "północ-południe", wyjęte z tych specjalnych wyżłobień.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: Harth »

Tego samego wymagają karty w King of Tokyo :( A czy Waszym zdaniem koszulki są do tej gry niezbędne (np: czy karty są często tasowane)? Mam manię chronienia kart, ale jak ma mi się gra do pudełka nie mieścić to się zastanawiam czy ochrona jest ważniejsza od wygody :p
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Splendor

Post autor: adikom5777 »

tak samo się używa kart jak w King of Tokio. Leżą na stole i nie trzyma się ich w rękach.
ODPOWIEDZ