Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wotd
Posty: 26
Rejestracja: 30 lip 2008, 15:25

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: wotd »

Hej,
mam dwie wątpliwości o zasady. Nie grałem jeszcze Japończykami i Egipcjanami, więc może odpowiedź na pierwsze z nich jest gdzieś tam... :)

1. Strona 11 instrukcji, opis karty Skład mówi: "jeśli stracisz tę Lokację (np. zostanie splądrowana albo odrzucisz ją jako koszt budowy Lokacji Frakcyjnej)" - ale o co chodzi? Przecież to jest Lokacja Frakcyjna której nie używa się jako kosztów budowy ani nie można ich plądrować. O co chodzi? Można jednak tracić Lokacje Frakcyjne?

2. W wariancie solo gracz wirtualny ma dostaje 2 lokacje co rundę. Rozumiem, że tylko te dwie lokacje mogę plądrować i używać na nich moich akcji? Jeśli wpadnie coś do jego Kolekcji to nie ma możliwości już tego wyjęcia?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bea »

wotd pisze:Hej,
mam dwie wątpliwości o zasady. Nie grałem jeszcze Japończykami i Egipcjanami, więc może odpowiedź na pierwsze z nich jest gdzieś tam... :)

1. Strona 11 instrukcji, opis karty Skład mówi: "jeśli stracisz tę Lokację (np. zostanie splądrowana albo odrzucisz ją jako koszt budowy Lokacji Frakcyjnej)" - ale o co chodzi? Przecież to jest Lokacja Frakcyjna której nie używa się jako kosztów budowy ani nie można ich plądrować. O co chodzi? Można jednak tracić Lokacje Frakcyjne?
Lokacje frakcyjne można również poświęcać, aby wybudować inne lokacje frakcyjne. Lokacje frakcyjne Japończyków mogą być plądrowane.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

wotd pisze:
2. W wariancie solo gracz wirtualny ma dostaje 2 lokacje co rundę. Rozumiem, że tylko te dwie lokacje mogę plądrować i używać na nich moich akcji? Jeśli wpadnie coś do jego Kolekcji to nie ma możliwości już tego wyjęcia?
Tak, można plądrować tylko te 2 lokacje. Kolekcja jest "nieruszalna".
wotd
Posty: 26
Rejestracja: 30 lip 2008, 15:25

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: wotd »

Bea pisze:
wotd pisze:Hej,
mam dwie wątpliwości o zasady. Nie grałem jeszcze Japończykami i Egipcjanami, więc może odpowiedź na pierwsze z nich jest gdzieś tam... :)

1. Strona 11 instrukcji, opis karty Skład mówi: "jeśli stracisz tę Lokację (np. zostanie splądrowana albo odrzucisz ją jako koszt budowy Lokacji Frakcyjnej)" - ale o co chodzi? Przecież to jest Lokacja Frakcyjna której nie używa się jako kosztów budowy ani nie można ich plądrować. O co chodzi? Można jednak tracić Lokacje Frakcyjne?
Lokacje frakcyjne można również poświęcać, aby wybudować inne lokacje frakcyjne. Lokacje frakcyjne Japończyków mogą być plądrowane.
Ale to jest lokacja Rzymian... :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jelithe »

wotd pisze:
Bea pisze:
wotd pisze:Hej,
mam dwie wątpliwości o zasady. Nie grałem jeszcze Japończykami i Egipcjanami, więc może odpowiedź na pierwsze z nich jest gdzieś tam... :)

1. Strona 11 instrukcji, opis karty Skład mówi: "jeśli stracisz tę Lokację (np. zostanie splądrowana albo odrzucisz ją jako koszt budowy Lokacji Frakcyjnej)" - ale o co chodzi? Przecież to jest Lokacja Frakcyjna której nie używa się jako kosztów budowy ani nie można ich plądrować. O co chodzi? Można jednak tracić Lokacje Frakcyjne?
Lokacje frakcyjne można również poświęcać, aby wybudować inne lokacje frakcyjne. Lokacje frakcyjne Japończyków mogą być plądrowane.
Ale to jest lokacja Rzymian... :)
Bea napisała Ci tylko ogólną zasadę. Lokację Rzymian również możesz poświęcić, by zbudować na niej inną lokację. Poza tym są karty (choć mało), które pozwalają niszczyć lokacje innych nacji, nie tylko Japończyków.
wotd
Posty: 26
Rejestracja: 30 lip 2008, 15:25

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: wotd »

Jelithe pisze: Bea napisała Ci tylko ogólną zasadę. Lokację Rzymian również możesz poświęcić, by zbudować na niej inną lokację. Poza tym są karty (choć mało), które pozwalają niszczyć lokacje innych nacji, nie tylko Japończyków.
Czyli tak jak myślałem - są jakieś karty którymi nie grałem które to umożliwią. Po prostu dziwne mi się to wydało bo nigdzie w instrukcji nie było słowa o plądrowaniu lokacji frakcyjnych innych niż Japońskie.
Awatar użytkownika
pien
Posty: 23
Rejestracja: 06 paź 2013, 14:50

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: pien »

Witam,
Po kilku rozgrywkach nurtuje mnie jedno pytanie: Czy spasowanie jest akcją?

W sekcji instrukcji Przebieg Rundy/Faza akcji napisane jest:
„Kiedy gracz spasuje w fazie Akcji, nie może już wykonywać żadnych Akcji w danej rundzie.”

Zastanawiam się czy można spasować w swojej kolejce po wykonaniu ostatniej możliwej akcji, czy też trzeba czekać do następną kolejkę i wykonać pas jako akcję?
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 251 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: toblakai »

Też miałem z tym problem. W samej instrukcji nigdzie nie ma wzmianki o tym czy 'pasowanie' jest osobną akcją. Nawet w sekcji gdzie wypunktowane są dostępne do wykonania w trakcie tury akcje nie ma takiego podpunktu. Dlatego ja gram zawsze tak, że po wykonaniu akcji gracz może spasować.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

Przecież jest napisane wyraźnie :-) "Kiedy gracz spasuje w fazie Akcji":-)
Awatar użytkownika
pien
Posty: 23
Rejestracja: 06 paź 2013, 14:50

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: pien »

Spasowanie nie jest wymienione jako dostępna akcja, więc zakładam, że nią nie jest. Gdyby jednak było, to w fazie akcji można tylko spasować. Jeżeli nie, to można, np. zbudować lokację i wtedy spasować. Mała, ale jednak różnica.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

Skoro nie jest opisane jako akcja to znaczy, że nią nie jest :-)
To plus cytowany zapis w instrukcji daje jasną odpowiedź na Twoje wątpliwości :-)
(Taką mam nadzieję :-P)
Ostatnio zmieniony 02 paź 2014, 12:38 przez Maxxx76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pien
Posty: 23
Rejestracja: 06 paź 2013, 14:50

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: pien »

Chyba za bardzo wnikam :) .

Dzięki za odpowiedzi i miłego dnia.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

pien pisze:Chyba za bardzo wnikam :) .

Dzięki za odpowiedzi i miłego dnia.
Moim zdaniem nie za bardzo. To jest istotna sprawa. Jak spasujesz to nie mozna Cie plądrować.
U mnie graliśmy tak, że prasowaliśmy dopiero jak kolejka do nas wróciła.
Ale teraz już sam nie wiem :-P
Moim zdaniem bardziej logiczne jest to, że pasuje jak kolejka do mnie wróci , ale może to przyzwyczajenie z innych gier.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: WRS »

zioombel pisze:U mnie graliśmy tak, że prasowaliśmy dopiero jak kolejka do nas wróciła.
I super! Można zatem łączyć przyjemne z pożytecznym :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

Chyba że chodzi o kolejkę linową... Ale jak wówczas prasować? :-D
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: WRS »

No to już zostało rozwiązane na wiele sposobów! :lol:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

No, to kamień z serca... :-D
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

WRS pisze:
zioombel pisze:U mnie graliśmy tak, że prasowaliśmy dopiero jak kolejka do nas wróciła.
I super! Można zatem łączyć przyjemne z pożytecznym :twisted:
:-P
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jelithe »

Dla mnie jest logicznym, że albo wykonujesz akcje albo pasujesz. Normalnie przecież nie ma czegoś takiego, że najpierw coś sobie zrobisz, a potem pas jeszcze w tej samej turze. Czyli jeśli chcesz spasować, to czekasz aż kolejka do Ciebie dojdzie po turze, w której wykonywałeś jeszcze jakieś akcje.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: uday »

Zgadzam się z przedmówcą.

Pasuję = nic nie robię. Tak to zawsze rozumowałem i raczej nie jestem tu w błędzie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

Po konsultacji przyznaję wam rację :-)
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: okon »

mam małe pytanie

jeżeli dopieramy 2 karty np z akcji pladrowania zamku to czy moge dobrać jedna karte frakcyjną i jedna zwykła?
czy musze zadeklarowac z którego stosu biorę i albo 2 frakcyjne albo 2 zwykłe
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jelithe »

Możesz dobrać z któregokolwiek stosu chcesz (miks też ok). Pamiętaj tylko, że zdolności niektórych kart wyraźnie wskazują, z którego stosu należ dociągnąć. Jednak gdy nic nie jest napisane, wtedy masz pełną dowolność.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: sqb1978 »

Jelithe pisze:Dla mnie jest logicznym, że albo wykonujesz akcje albo pasujesz. Normalnie przecież nie ma czegoś takiego, że najpierw coś sobie zrobisz, a potem pas jeszcze w tej samej turze. Czyli jeśli chcesz spasować, to czekasz aż kolejka do Ciebie dojdzie po turze, w której wykonywałeś jeszcze jakieś akcje.
Dokładnie. Poza tym w instrukcji jak byk napisano:
Gracz może wykonać dowolną z dostępnych akcji albo spasować.
Awatar użytkownika
pien
Posty: 23
Rejestracja: 06 paź 2013, 14:50

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: pien »

sqb1978 pisze:
Jelithe pisze:Dla mnie jest logicznym, że albo wykonujesz akcje albo pasujesz. Normalnie przecież nie ma czegoś takiego, że najpierw coś sobie zrobisz, a potem pas jeszcze w tej samej turze. Czyli jeśli chcesz spasować, to czekasz aż kolejka do Ciebie dojdzie po turze, w której wykonywałeś jeszcze jakieś akcje.
Dokładnie. Poza tym w instrukcji jak byk napisano:
Gracz może wykonać dowolną z dostępnych akcji albo spasować.

Dzięki. Jakimś cudem to przeoczyłem. Myślę, że to zamyka dyskusję.
ODPOWIEDZ