Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

Nie wiem czy było ale pisze z telefonu i cieżko mi sie przegląda wątek.
Egipska karta ZŁOTY BAZAR: akcja wydaj 1 jabłko aby otrzymać 1 złoto i 1 PZ
Karta wydaje sie mi i żonie bez sensu bo zapętla się, dostajesz złoto które moze zastępować jabłko ruch można wykonywać nieskończoną ilośc razy?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Coen »

nowikk pisze:Nie wiem czy było ale pisze z telefonu i cieżko mi sie przegląda wątek.
Egipska karta ZŁOTY BAZAR: akcja wydaj 1 jabłko aby otrzymać 1 złoto i 1 PZ
Karta wydaje sie mi i żonie bez sensu bo zapętla się, dostajesz złoto które moze zastępować jabłko ruch można wykonywać nieskończoną ilośc razy?
Ale przecież każdą akcję z karty można wykonać tylko raz, no chyba, że karta dopuszcza dwukrotną akcję.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tejot »

Coen pisze:
nowikk pisze:Nie wiem czy było ale pisze z telefonu i cieżko mi sie przegląda wątek.
Egipska karta ZŁOTY BAZAR: akcja wydaj 1 jabłko aby otrzymać 1 złoto i 1 PZ
Karta wydaje sie mi i żonie bez sensu bo zapętla się, dostajesz złoto które moze zastępować jabłko ruch można wykonywać nieskończoną ilośc razy?
Ale przecież każdą akcję z karty można wykonać tylko raz, no chyba, że karta dopuszcza dwukrotną akcję.
Ewentualnie można to podwoić (lub potroić) poprzez karty "czyszczące" np. Królewski basen. Tak czy inaczej mamy ściśle ograniczoną liczbę tych "zapętleń".
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

To moze my od kilku tygodni źle gramy? Wg mnie jeżeli nie jest napisane ze możesz aktywować kartę 2 razy to możesz kartę aktywować do bólu póki Ci starczy materiałów - oczywiście po razie na czas trwania swojej akcji.
Czyli w przypadku problemowej karty kładę jabłko dostaje 1Pz i 1zł następnie jedzie żona wykonuje swoją akcje następnie jadę ja kładę 1zł zamiast jabłka i zaś dostaje 1pz i 1 zł i tak w kółko. Coś źle kombinuję?
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Jak nie jest, że możesz aktywować 2 razy to możesz tylko raz.
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

Dobra dałem ciała. Strona 10 instrukcji: "poszczególne lokacje z akcją mogą byc aktywowane tylko raz na rundę chyba ze na karcie napisano inaczej"
Żona mnie właśnie wyśmiała :P i moje wygrane unieważniła :P
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tejot »

Str. 10 instrukcji: Poszczególne Lokacje z Akcją mogą być aktywowane tylko raz na rundę, chyba że na karcie napisano inaczej.

Także ciut źle kombinowaliscie dotąd ;)

Trochę inna gra z tego była..
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

Jednej linijki w instrukcji nie doczytałem... :) ale grało sie ok :P wszyscy na równych zasadach :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Veridiana »

Graliśmy wczoraj na miniPionku i wyszły dwa pytania związane ze Świątynią Ra:
1. czy gracz, który za pomocą Świątyni przejął jakąś lokację przeciwnika, może dalej czerpać z niej korzyści, jeśli przeciwnik spasował? (na co Trzewik odpowiedział, że może)
2. Problem już tu omawiany, ale nie do końca wyjaśniony - co się dzieje po splądrowaniu takiej przejętej lokacji? Opcje:
a) Egipt dostaje drewno i może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji
b) Egipt dostaje drewno i nikt nie może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji
c) Egipt dostaje drewno a właściciel może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji
d) Właściciel dostaje drewno i może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji
e) Właściciel dostaje drewno i nikt nie może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji
f) Właściciel dostaje drewno a Egipt może skorzystać z fundamentu do wybudowania u siebie innej lokacji

Myśmy wybrali wpierw c), ale stolik obok optował za a) i w ostateczności zdecydowaliśmy się na b) :D

Piechu, jak ma być :?:
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: sqb1978 »

Skoro Egipt jest właścicielem to może zrobić z lokacją co zechce. Oczywiście dopóki jest właścicielem.
Również skoro egipt jest właścicielem to nie może jej splądrować (chyba, że używając innej lokacji, która pozwala na plądrowanie swoich lokacji). Jeśli przeciwnik Egiptu splądruje lokację, którą Egipt mu przejął to rozgrywamy to tak jak gdyby lokacja była egipska: fundament będzie egipski do końca rundy, a Egipt otrzyma drewno.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

Przecież w instrukcji jasno jest napisane, że żaden z graczy nie może odrzucić przejętej karty, żeby wybudować inna lokcje. Po co więc rozpttrywac czyj jest fundament, skoro i tak nie można go użyć?
A drewno moim zdaniem otrzymuje egipt.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jelithe »

Dokładnie jak wyżej. Doczytajcie szczegółowe wyjaśnienie wybranych kart frakcyjnych w instrukcji.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

Ja to rozumiem ze przejmując lokacje świątynia ra nie możesz jej odrzucić by wybudować swoją lokacje. Natomiast jeśli lokacja przejęta została splądrowana to gracz Egiptu otrzymuje drewno i ma fundament do końca rundy. I grałem tak ze fundament grający Egiptem mogl odrzucić . Cholera wie czy zgodne to z zamysłem twórcy gry. :?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

Skoro nie może odrzucić lokacji to dlaczego fundament mógłby? jeśli rozpatrzymy to tak, że fundament to nie lokacja i już można to wtedy trzeba zdjąć zeton egiptu bo świątynia ra przejmuję lokacje nie fundament. Egipt więc nigdy nie może użyć tej karty do budowy innej bo fundament nie jest jego bez zetonu.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: sqb1978 »

Doczytałem i zgadzam się z powyższym. Fabularnie również pasuje.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Jelithe »

Według wyjaśnień w dziale "rules" na bgg, jeśli budynek przejęty z pomocą Świątyni Ra zostanie splądrowany przez innego gracza, to Egipt dostaje 1 drewno i ściąga swój znacznik ze zniszczonego budynku. Sam fundament należy do pierwotnego właściciela lokacji.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: daaz »

Zioombel, to co mówisz to bardzo logiczne . W każdym razie wprowadzam te poprawkę do swoich rozgrywek. :D
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: joanna1974 »

Witam,

mam następujące pytanie do tekstu na karcie: Zawsze gdy zbudujesz np. RÓŻOWĄ (tutaj domek) czyt. lokację, otrzymujesz...

http://boardgamegeek.com/image/2224676/ ... l-settlers

Chodzi tu o różową lokację zwykłą czy frakcyjną czy też może nie ma to znaczenia (czyli i to i to)?

Otóż pytam dlatego, ponieważ dzisiaj dostrzegłam taki sam domek na dole na rewersie kart zwykłych. Stąd moja wątpliwość, czy zapis ten odnosi się tylko do kart zwykłych...

http://boardgamegeek.com/image/2224657/ ... l-settlers

Dodam, że do tej pory graliśmy w ten sposób, że zapis ten odnosił się do każdej szarej lokacji.
Co jest prawidłowe?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zioombel »

Odnosi się do każdej. Ten domek na zwykłych lokacjach nas tez zmylił. Nie wiem po co tam jest umieszczony.
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: joanna1974 »

Dzięki za szybką odpowiedź. Chyba była to nadinterpretacja z mojej strony...
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: japacyk »

Domek oznacza wybudowaną lokacje, zarówno frakcyjną jak i zwyczajną, a zaznaczony jest na rewersie, bo kiedy zwykła karta jest fundamentem to posiada tylko ową cechę.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ciupakabrans »

mam tylko jedno pytanie co do zasad gry:) Jeśli gramy w 2 osoby, podczas fazy akcji jedna osoba pasuje - w takim wypadku druga osoba robi akcje po akcji aż sama spasuje? czy po prostu robi jedną akcję i kończy się faza?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Maxxx76 »

Wersja numer 1:-)
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ciupakabrans »

ok:) i wszystko jasne:) dzięki:)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1251 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: mat_eyo »

Przeczytałem instrukcję raz i jestem pod wrażeniem - prawie żadnych wątpliwości. Nie wiem, czy to zasługa naprawdę dobrze napisanej instrukcji (brawo Portal!), czy tego, że znałem wcześniej już Nową Erę.

Jedno pytanie, w zasadzie żeby potwierdzić to, co myślę. Jeśli Lokacja posiada akcję, którą można rozpatrzyć więcej niż raz to czy mogę w jednej akcji odpalić ją kilka razy? Oczywiście płacąc odpowiednią liczbę surowców. Wydaje mi się, że poprzez analogię do wysyłania robotników po surowce można to zrobić.
ODPOWIEDZ