AquaSphere / Badacze Głębin (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kheldar
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:30

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Kheldar »

Grałem na 4, przesadnie długich przestojow nie było, gra jest świetna, dopracowana, ale bardzo ciężka, po dwóch grach czułem się zmęczony, ale jednocześnie chciałbym zagrać jeszcze jedną. Tylko jedno zastrzeżenie do wydania - planszetki graczy są wykonane z cienkiego papieru, przypomina jakiś blok techniczny, trzeba by to zalaminowac, bo łatwo uszkodzić.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Krwawisz »

Eee nie przesadzałbym z tą ciężkością :-) Myślę, że jeśli chodzi o poziom ciężkości to oscyluje gdzieś pośrodku pomiędzy zamkami burgundii a Bora Bora. Zasady da się wytłumaczyć w 10 min. a po pierwszej rundzie wszystko jest już jasne i śmiga, że miło (choć kombinowania rzeczywiście mnóstwo). Miałem okazję ostatnio tłumaczyć kilku początkującym zupełnie grupom (doświadczenie w postaci Cesarskiego Kuriera, Dixita i Summoner Wars) i o dziwo bardzo szybko załapali i czerpali przyjemność z gry :-) A sama gra rzeczywiście świetna - mój aktualny top 3 Felda. Bora Bora zrzucona z podium.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Ja dziś dostałem swój egzemplarz "Badaczy głębin" i mogę powiedzieć tylko tyle, że komponenty są świetnej jakości - pierwszy plus dla wydawnictwa. Na oko niczego nie brakuje, a plansze graczy są wystarczająco dobrej jakości - chyba nawet grubsze od plansz z "Zamków Burgundii", które służą mi wiernie od kilkudziesięciu partii i nic się z nimi nie dzieje.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze: a plansze graczy są wystarczająco dobrej jakości - chyba nawet grubsze od plansz z "Zamków Burgundii",
Przecież plansze Zamków Burgundii są cienkie jak żyletka.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Tomzaq pisze:
Trolliszcze pisze: a plansze graczy są wystarczająco dobrej jakości - chyba nawet grubsze od plansz z "Zamków Burgundii",
Przecież plansze Zamków Burgundii są cienkie jak żyletka.
No i w czym problem, po grze możesz się nimi ogolić.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Thorin »

Może odbiegnę trochę od tematu ale proszę was o małą pomoc w wyborze gry tego Pana. Grałem w Zamki i już są w koszyku sklepowym, ale ciągle drążę temat i zastanawiam się nad dokupieniem kolejnego tytułu. Badacze Głębin się zapowiadają ciekawie, jednak poczekam jeszcze na więcej recenzji, a póki co, co byście polecili / jakie jest wasze top 3-5 Felda?? (interesuje mnie jego best of the best, a nie rozdrabnianie się, że w grę nie da się zagrać z dziećmi albo, że to nie bardzo lightowa euro gra - jak się mózg ma spalić to niech się spali)
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Thorin pisze:Może odbiegnę trochę od tematu ale proszę was o małą pomoc w wyborze gry tego Pana. Grałem w Zamki i już są w koszyku sklepowym, ale ciągle drążę temat i zastanawiam się nad dokupieniem kolejnego tytułu. Badacze Głębin się zapowiadają ciekawie, jednak poczekam jeszcze na więcej recenzji, a póki co, co byście polecili / jakie jest wasze top 3-5 Felda?? (interesuje mnie jego best of the best, a nie rozdrabnianie się, że w grę nie da się zagrać z dziećmi albo, że to nie bardzo lightowa euro gra - jak się mózg ma spalić to niech się spali)
A wystarczy chwilę poszukać...
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=21688

I można jeszcze dorzucić...
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=30801
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Thorin »

:oops:
Podziękował bardzo
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Thorin pisze::oops:
Podziękował bardzo
Do usług. 8)

Swoją drogą jak mogłeś pomyśleć, że nikt tutaj nie wpadł na pomysł rankingu gier Felda? :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Thorin »

Zaczytałem się w temacie i zbiło mnie to z piedestału/katafalku/pantałyku czy czego tam jeszcze można zbić :P
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rzabcio »

Zapraszamy do zapoznania się z recencją na blogu Ciekawe Gry:

Spiel Essen 2014 – Zagrałem w „Badaczy Głębin” („AquaSphere”)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: FortArt »

Gdyby ktoś chciał koszulkować to karty są formatu 44 x 68mm (Arcane Tinmen: Small - Red, Fantasy Flight: Mini European - Red).
48 kart w grze + 3 pomocnicze karty setupu

pudełko (w wydaniu EN/DE) zawiera woreczki strunowe 100x150
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

W moim egzemplarzu (angielsko/niemieckojęzycznym) dość nierówno schodzą się ze sobą dwie połówki kwatery głównej. Jak jest u Was?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Majek10 »

W moim polskim to samo. Słabo to wygląda.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Tak samo. Wydawca nawet odnosił się do tego na BGG - z powodu optymalizacji druku obie połówki kwatery głównej są drukowane na jednym arkuszu prostym bokiem w tę samą stronę - a ponieważ jedną z tych połówek trzeba potem obrócić do góry nogami... to przesunięcie w druku rzędu 0,5 mm spowoduje rozejście się grafiki o 1 mm (co nie miałoby miejsca, gdyby plansza była drukowana w całości, bo wówczas przesuwa się cała grafika). A ponieważ (ponoć) niemieckie drukarnie gwarantują dokładność rzędu 3 mm, takiej "wady" nie można u nich reklamować.

Long story short: pech, będziesz musiał grać z takim HQ :D

EDIT:
Majek10 pisze:W moim polskim to samo. Słabo to wygląda.
Nie ma znaczenia, jaka to wersja językowa, bo wszystkie były drukowane razem. Ten sam problem zgłaszał na BGG użytkownik z Chin.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Majek10 »

Trolliszcze pisze: A ponieważ (ponoć) niemieckie drukarnie gwarantują dokładność rzędu 3 mm, takiej "wady" nie można u nich reklamować.
To chyba żart.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Majek10 pisze:
Trolliszcze pisze: A ponieważ (ponoć) niemieckie drukarnie gwarantują dokładność rzędu 3 mm, takiej "wady" nie można u nich reklamować.
To chyba żart.
Nie wiem, może. Mnie nie rozbawił.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

W takim razie jak prawdziwy Polak, cieszę się, że inni nie mają lepiej. :lol:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Furan »

Majek10 pisze:
Trolliszcze pisze: A ponieważ (ponoć) niemieckie drukarnie gwarantują dokładność rzędu 3 mm, takiej "wady" nie można u nich reklamować.
To chyba żart.
Nie żart. Brzmi sensownie. Maszyna drukuje z błędem +/-xmm. Podobny błąd występuje w przypadku wykrojnika. Ktoś odwalił fuszerkę >>przy projektowaniu<< plików do druku. Błąd nie leży po stronie drukarni.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Trolliszcze »

Rochwald pisze:Nie żart. Brzmi sensownie. Maszyna drukuje z błędem +/-xmm. Podobny błąd występuje w przypadku wykrojnika. Ktoś odwalił fuszerkę >>przy projektowaniu<< plików do druku. Błąd nie leży po stronie drukarni.
To zdanie jest bliskie prawdy. Niemiecki wydawca sam przyznał, że nie przewidzieli tego problemu, ale zmienili już pliki tak, żeby w drugim druku błąd się nie pojawił. No cóż, choroby wieku dziecięcego :D Mnie też to zasmuciło, kiedy otworzyłem pudełko, ale potem przestałem zwracać uwagę.

EDIT: No i właśnie, jeśli chodzi o błąd przesunięcia - zauważcie, że na wypraskach z żetonami nadruk jest zawsze o parę mm większy od samego żetonu. Robi się to po to, żeby w przypadku przesunięcia na żetonie nie było brzydkich, białych krawędzi - po prostu cyferka np. na monecie jest lekko przesunięta, na co nikt nie zwraca uwagi.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

też mam z babolem - w sumie to jakiś drobiazg... choć oczywiście niemieckiej precyzji nie potwierdza ;)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1554
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Furan »

Jeśli się poczyta jak przebiegało zajęcie Czechosłowacji, to mit niemieckiej precyzji i porządku pryska jak banieczka mydlana. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: FortArt »

Po pierwszej partii powiem tak: jeszcze jedna dobra gra Felda, w którą kompletnie nie umiem grać. :) Ciasno dramatycznie bo trzeba wybierać, które akcje wykonać. Ale z drugiej strony są wbudowane mechanizmy by jednak wykonać te akcje, które się chce (robot-joker, programowanie za zegarki), a nie poddawać się losowemu rozstawieniu pól akcji.

Fabularnie to jakaś patologia jest: programujemy robota, żeby poszedł i kazał człowiekowi coś zrobić. :) Mamy łodzie, ale nimi nie pływamy, służą tylko do tego by je ustawiać, za to ośmiornice porzucają wodę i włażą do stacji oddychając nie wiadomo jak i trzeba je łapać.

Fajna rzecz (i bardzo rzadka w grach, o ile w ogóle spotykana), że wiesz jaką kto akcję zrobi bo musi najmniej kolejkę wcześniej wcześniej odpowiednio zaprogramować robota.

Negatywna interakcja jest, ale dość nietypowa i łagodna - nikt Ci żadnej akcji ani pola nie blokuje. Niby jest walka o przewagę w liczbie opanowanych sektorów, ale to jakoś też umiarkowanie ważna rzecz. Podobnie wyładowywanie botów ze śluz - wiadomo, że to się stanie. Zasobów nie brakuje, jak nie w tym to w innym sektorze leżą. Zostaje tylko jakiś wyścig o tańsze miejsca na łodzie czy co lepsze rozszerzenia i karty. Tor kolejności wydaje mi się kompletnie nieistotny - gra zyskałaby na płynności rozgrywki, gdyby ten element sobie odpuścić i tradycyjnie zostawić kolejność w kółko ze zmianą pierwszego gracza.

Karty, odnoszę wrażenie, się bardzo nierówne. Jedne mocne (np te dające bonusy za zabijanie ośmiornic), a inne to się tylko dla punktów bierze. Szalenie ważne jest zbieranie literek, nie wiem czy nie okaże się to niezbędnym warunkiem zwycięstwa. Drugą obowiązkową pozycją wydaje się być by w każdej turze zgromadzić te 3 zegarki dla dodatkowego programowania robota, bo wtedy robisz 17+ zamiast 13+ akcji w całej grze (+ bo jeszcze ewentualnie programowanie z kart).

Co do wykonania jednej rzeczy kompletnie nie rozumiem: dlaczego do licha karty programów (te co ustawiają żetony do programowania) są dwustronne?? Oszczędność żadna bo i tak do pudełka wepchali jakieś puste i reklamowe karty. No więc po co?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

rastula pisze:też mam z babolem - w sumie to jakiś drobiazg... choć oczywiście niemieckiej precyzji nie potwierdza ;)
Może jakbyśmy się zgadali, to by się okazało, że pasująca połowa do mojej kwatery głównej jest np. u Ciebie, Twoja jest u Trolliszcza, Trolliszcza u Majka10, a Majka10 u mnie? I zrobimy z tego coś w rodzaju MatHandlu połówkami kwatery głównej do Aquasphere? :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Stefan Feld - Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

ODPOWIEDZ