Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Peter128 pisze:Wracając do pytania, to warto pamiętać, że można też odrzucać pomysły z karty scenariusza (Ogród? i coś tam), a także pomysły przypisane do kart Postaci. Także karta wydarzenia odrzuć 3 pomysły absolutnie nic nie przekreśla.
A widzisz - i to jest cenna uwaga. Miałem co prawda takiego pecha, że dwa wydarzenia po kolei kazały mi odrzucać karty pomysłów, ale może w tej konfiguracji dałbym jeszcze radę. Bo bez tego stałem przed wyborem: albo losowe karty pomysłów, albo karty pomysłów nie losowe, ale niezbędne do wytworzenia losowych.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ramar »

Pan_K pisze:
Peter128 pisze:Wracając do pytania, to warto pamiętać, że można też odrzucać pomysły z karty scenariusza (Ogród? i coś tam), a także pomysły przypisane do kart Postaci. Także karta wydarzenia odrzuć 3 pomysły absolutnie nic nie przekreśla.
A widzisz - i to jest cenna uwaga. Miałem co prawda takiego pecha, że dwa wydarzenia po kolei kazały mi odrzucać karty pomysłów, ale może w tej konfiguracji dałbym jeszcze radę. Bo bez tego stałem przed wyborem: albo losowe karty pomysłów, albo karty pomysłów nie losowe, ale niezbędne do wytworzenia losowych.
Niby taka oczywista rzecz z odrzucaniem przedmiotów z karty scenariusza a nigdy na to nie wpadłem;)

Odnośnie scenariusza Rodzina Robinsonów: to czy właśnie ogród można budować wielokrotnie?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Nie, nie można. Wszystkie przedmioty są jednokrotnego "zbudowania", chyba, że napisano inaczej (patrz: Krzyż w II scenariuszu)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Kilka nowych wątpliwości po (szczęśliwie zakończonej sukcesem) rozgrywce (solo) w Rodzinę Robinsonów:

1. Muszę odrzucić wytworzony już przedmiot i wszystkie jego efekty dodatkowe. Czyli gdyby to był Dziennik, to 1 gracz nie dostaje dodatkowego znacznika morale w fazie morale. Ale jeśli to by była np. Łopata, czy muszę unieważnić Wnyki (bo do ich wytworzenia potrzebowałem Łopaty)?
2. Pojawia się ikona księgi, czyli w fazie produkcji dostaję wszystkiego o połowę mniej (zaokrąglając w dół). Mam wnyki, więc na kaflu ze źródłem pożywienia i drewna dostaję tylko 1 znacznik pożywienia. Ale mam też wytworzony Wilczy Dół. Rzucam brązową kość rany i wypada znacznik rany: czy dostaję 2 znaczniki jedzenia, jak każe karta Przedmiotu, czy jeden, bo oba znaczniki również dotknięte zostają wydarzeniem (księga)?

Zaznaczam, że w grze pkt. 2 traktowałem na swoją niekorzyść (zresztą wydaje mi się, że słusznie), a pkt. 1 ostatecznie znalazłem przedmiot, którego odrzucenie mnie nie zabolało. Więc grę wygrałem tak, czy owak :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1. Można odrzucić Łopatę.
2. Ja gram tak, że najpierw rzucam na Wilczy Dół. Jak się uda - liczę połowę z czterech (2 jedzenia z wilczego dołu + 1 jedzenie + 1 drewno z kafelka, powiedzmy). Jak się nie uda - liczę połowę z dwóch (wyłącznie źródła na kafelku).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Dzięki za odpowiedź.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Po wczorajszej grze w większym gronie pojawiły się nowe pytania.

1. Na sąsiednim kafelku jest znacznik +1 banan, czy można "skrótem" w fazie produkcji zebrać dwa pożywienia z tego kafelka?
2. Pojawiło się wydarzenie aby odwrócić sąsiedni kafelek wyspy aby stał się on niedostępny na którym znajdywał się znacznik "zakrywający źródło". Instrukcja wskazuje aby odrzucić taki znacznik. Następnie wykonujemy akcję zagrożenia i odzyskujemy kafelek i wraca on do gry. Pytanie czy wraca ze znacznikiem który zakrywał źródło czy też nie?
3. Czy budując przedmiot scenariusza "maszt" (3 drewna tylko na stos) mamy już odłożone te 3 drewna w tej samej rundzie? Czy trzeba czekać do następnej rundy i dopiero drewno wyląduje w fazie produkcji?
4. Jedna z kart przygód wskazała aby umieścić na polu akcji budowanie żeton (+jeden pionek). Następną akcją była właśnie akcja budowania, i teraz co się dzieje. Bo wyraźnie instrukcja wskazuje że żeton odnosi się do planowania i my już tutaj rozpatrujemy akcje i piony są przypisane. Jak to potraktować?
Po prostu wykonać akcję jednym pionkiem, czy cała akcja jest anulowana ze względu na brak drugiego pionka? A skoro jest anulowana to nie można nawet tego żetonu odrzucić

PS: Jakby się miała sytuacja gdyby pojawił się na polu akcji żeton +1 drewno" już w trakcie rozpatrywania akcji a całe drewno byłoby już przypisane do akcji i nie byłoby nadprogramowego drewna. Np: Chcę zbudować dach za 2 drewna i mam tylko dwa drewna, w między czasie pojawia się żeton +1 drewna"na polu akcji budowanie, i czy wtedy budujemy pomimo to i zużywamy 1 drewna więcej jak mamy, a jak nie mamy to nie zużywamy. Czy też cała akcja jest anulowana?
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vivo »

Ad.1 Jeśli masz tam niezakryte źródło z pożywieniem, to tak, skrótem otrzymujesz 2. Jeśli źródło jest zakryte to tylko 1.
Ad.2 w tej sytuacji dla większego realizmu grałbym dalej ze znacznikiem zakrywającym źródło.
Ad.4. Żeton tyczy się dopiero następnego dnia i dopiero wtedy ma wpływ na Twoje akcje, gdyż te akcje rozpatrujesz niejako jednocześnie (to samo odnosi się do żetonu +1 drewno).
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Vivo pisze: Ad.4. Żeton tyczy się dopiero następnego dnia i dopiero wtedy ma wpływ na Twoje akcje, gdyż te akcje rozpatrujesz niejako jednocześnie (to samo odnosi się do żetonu +1 drewno).
Sorry Vivo ale instrukcja jasno stanowi że chodzi o najbliższą akcję, niezależnie czy będzie w bieżącej czy w następnej rundzie. Tak to bym tego pytania nie zadawał
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ramar »

Dzisiaj wygraliśmy scenariusz z kanibalami, ale rzutem na taśmę w ostatniej rundzie, lecz jedna sprawa nie daje mi spokoju... Czy na pewno wygraliśmy? W ostatniej rundzie zaatakowaliśmy Wioskę Kanibali oraz Miasto Kanibali. Polowanie rozpatrzyliśmy w kolejności dowolnej - tzn. zdecydowaliśmy że najpierw atakujemy wioskę. Siła broni 6 vs Siła wioski 4 - wioska puszczona z dymem! :) A mieliśmy jeszcze do dyspozycji dmuchawkę.
Teraz czas na Miasto. Siła broni 6 vs Siła Miasta 21-3x3. Nasz człowiek by zginął odejmując sobie 4PŻ (21-9-6-2) gdyby nie przedmiot który zdobyliśmy ze znalezionego skarbu, a mianowicie: Szabli. i tutaj pytanie: Czy mogliśmy skorzystać z szabli by podwyższyć sobie tymczasowo poziom Broni o 3 i zadać 1Rany graczowi?
Jeśli można było, to wygraliśmy rzutem na taśmę, Kucharzowi pozostał 1pkt PŻ, i Żołnierzowi i Piętaszkowi tak samo. Jeśli nie można było użyć szabli to nasz Żołnierz padł a kanibale pożarli nas żywcem pod koniec 9rundy!


P.S. Jeśli wygraliśmy to uzyskaliśmy 36pkt zwycięstwa;)
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

Trochę już późno i może dlatego mam wątpliwości. Sytuacja wygląda tak:
Dwa pojedyncze pionki jednego gracza są przypisane do akcji eksploracji i porządkowania obozu.
Podczas akcji eksploracji jest przygoda "Zagubiony" co równa się "nocy poza obozem".
Czy słusznie rozpatruję drugą akcję normalnie? Mimo, że poza obozem to postać ma prawo uporządkować swoje tymczasowe lokum - tak sobie to tłumaczę, a nie znalazłem nic w instrukcji ani FAQu.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Słusznie.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Michał M »

Na chłopski rozum - słusznie. Nigdzie nie jest napisane, że obóz porządkuje się w nocy. Tak samo sytuacja wygląda z odpoczynkiem.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

AiS pisze:Trochę już późno i może dlatego mam wątpliwości. Sytuacja wygląda tak:
Dwa pojedyncze pionki jednego gracza są przypisane do akcji eksploracji i porządkowania obozu.
Podczas akcji eksploracji jest przygoda "Zagubiony" co równa się "nocy poza obozem".
Czy słusznie rozpatruję drugą akcję normalnie? Mimo, że poza obozem to postać ma prawo uporządkować swoje tymczasowe lokum - tak sobie to tłumaczę, a nie znalazłem nic w instrukcji ani FAQu.
A teraz trudniejsza wersja:
na polu porządkowania obozu jest żeton (-1 pion akcji)
Do akcji porządkowania przypisany był jeden pion gracza, który się zagubił i 1 pion Piętaszka (jako wspólna akcja)
Akcja jest udana czy nie?

Taka sytuacja na pewno się często nie zdarza, ale mi się dzisiaj przytrafiło :-)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Michał M »

Żeby powiodło się porządkowanie obozu, wystarczy jeden pionek. Jeśli położy się na polu tej akcji dwa, ich działanie rozpatruje się oddzielnie.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

Michał M pisze:Żeby powiodło się porządkowanie obozu, wystarczy jeden pionek. Jeśli położy się na polu tej akcji dwa, ich działanie rozpatruje się oddzielnie.
Tutaj jest żeton wymagający użycia dodatkowego piona więc jest to wspólna akcja
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Michał M »

AiS pisze:
Michał M pisze:Żeby powiodło się porządkowanie obozu, wystarczy jeden pionek. Jeśli położy się na polu tej akcji dwa, ich działanie rozpatruje się oddzielnie.
Tutaj jest żeton wymagający użycia dodatkowego piona więc jest to wspólna akcja
Według mnie jest udana, czy może inaczej: na pewno nie jest nieudana przez to, że gracz spędza noc poza obozem.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: uday »

Niby jest zasugerowane, żeby rozpatrywać akcje od lewej do prawej, ale trzeba pamiętać, że oficjalnie wszystkie te akcje wykonuje się równocześnie. Nie ma więc powodu, dla którego akcja porządkowania obozu miałaby się nie udać.
rulki
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2014, 16:05

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rulki »

mam następujące pytanie

Czy mogę w jednym ruchu wybudować np. dach, palisadę albo wzmocnić siłę o więcej niż 1 poziom, jeśli mam wystarczająco dużo drewna bądź skóry?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Co to znaczy w jednym ruchu? Możesz, musisz przydzielić nowych pracowników-dyski.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
rulki
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2014, 16:05

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: rulki »

tomuch pisze:Co to znaczy w jednym ruchu? Możesz, musisz przydzielić nowych pracowników-dyski.

rozważmy taką sytuację:

stawiam dwa pionki (aby mieć pewność że akcja się uda) na polu budowy dachu. Mam wystarczająco dużo drewna aby zwiększyć poziom dachu o 2 punkty (przypuśćmy że z poziomu 1 na poziom3). Czy można tak zrobić? czy muszę każdy poziom zdobywać po kolei
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Musisz po kolei. Możesz wrzucić np. 3 piony, żeby wybudować dwa poziomy dachu - dwoma robisz jeden poziom na pewniaka, a za ostatniego musisz rzucić kością na drugi poziom.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

rulki pisze:
tomuch pisze:Co to znaczy w jednym ruchu? Możesz, musisz przydzielić nowych pracowników-dyski.

rozważmy taką sytuację:

stawiam dwa pionki (aby mieć pewność że akcja się uda) na polu budowy dachu. Mam wystarczająco dużo drewna aby zwiększyć poziom dachu o 2 punkty (przypuśćmy że z poziomu 1 na poziom3). Czy można tak zrobić? czy muszę każdy poziom zdobywać po kolei
Oczywiście. Możesz położyć 14 żetonów na rozbudowie broni i osobno podjąć 14 akcji (budowa broni z tego co pamiętam kosztuje jeden żeton).
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Kosztuje, tyle co każda akcja budowy - 2pionki na pewności/1 na ryzyku (kostki). I oczywiście 1 drewno
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

Peter128 pisze:Kosztuje, tyle co każda akcja budowy - 2pionki na pewności/1 na ryzyku (kostki). I oczywiście 1 drewno
To było napisane tylko hipotetycznie.:P
ODPOWIEDZ