"Tani" gateway

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

"Tani" gateway

Post autor: Kira.Hiroshi »

Moja luba strasznie napalila sie na gry planszowe po sprobowaniu Epoki kamienia na BGA.com i teraz prawie pol dnia spedzamy na przegladaniu BGG, tego forum i yt. Kupilem jej List milosny oraz Sabotazyste, jednak jej glod jest ogromny! Problem w tym, ze te gry szybko sie nudza i chcielibysmy kupic kilka bardzo dobrych gier na start. Jednakze nasz dylemat to kasa.

Po prostu chodzi mi o gre, ktora nie kosztuje wiecej jak 100zl i jednoczesnie jest bardzo dobra. Widzialem raz uzywane Pory roku za 80zl na allegro i kupilem juz splendor za 80zl jako nasza pierwsza gre. Chodzi mi wlasnie o takie perelki, bo narazie wolimy szybko wyplenic nasza kolekcje, a pozniej zaczac siegac po jakies drozsze tytuly za 140-200zl.

Dodam tylko, ze chodzi nam o jakies ogolne porady co kupic, od czego zaczac, co mozna wyhaczyc i za ile i w jakim stanie. Np "cytadele sa tak/prawie tak dobre jak xxx ale kosztuja 2x taniej". Zalezy nam jednak na bardziej rozbudowanych grach, jak wlasnie Epoka Kamienia++ niz imprezowych.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: Al_Dente »

Wydaje mi się, że to jest dobra okazja do polecenia po "standardach", więc będę pierwszy:

1. Osadnicy z Catanu
2. Wsiąść do Pociągu
3. Carcassonne
4. Pandemia

Wszystkie to bardzo dobre gatewaye, które można dostać poniżej 100zł i fantastycznie się przy nich bawić:)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, 22:22 przez Al_Dente, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: "Tani" gateway

Post autor: Bardias »

Jak lubi epokę kamienia, to nie bierzcie niczego prostszego (w stylu carcassone). Może Mała Agricola albo Le Havre (które niestety nie jest tak "tanie" :/)? Może Osadnicy: Narodziny Imperium? Race for the Galaxy?

Pytanie, czy będziecie grać głównie we dwójkę, czy w większym gronie :)
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: Kira.Hiroshi »

Bardias pisze:Jak lubi epokę kamienia, to nie bierzcie niczego prostszego (w stylu carcassone). Może Mała Agricola albo Le Havre (które niestety nie jest tak "tanie" :/)? Może Osadnicy: Narodziny Imperium? Race for the Galaxy?

Pytanie, czy będziecie grać głównie we dwójkę, czy w większym gronie :)
Glownie we 2 ale oczywiscie beda tez spotkania w wiekszym gronie!

Co do klasykow, to wlasnie znamy ich wiekszosc, ale naprawde juz nas glowa od tego boli. Jestesmy absolutnymi swiezakami jesli chodzi o planszowki i nie wiemy, ktore gry sa na tyle tanie aby kupic ich np 3 zamiast 2, badz nawet 4 zamiast 2.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: "Tani" gateway

Post autor: Bardias »

Po pierwsze - jeżeli zaczynacie budować kolekcję, to starajcie się, aby poszczególne gry znacząco różniły się mechaniką. Czyli np. Le Havre + Seasons + Osadnicy:Narodziny Imperium + Pandemia. Taki zestaw kosztuje około 400 zł, a pozwala na bardziej przemyślane zakupy w przyszłości i stworzenie odpowiednich punktów odniesienia.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: Kira.Hiroshi »

Bardias pisze:Po pierwsze - jeżeli zaczynacie budować kolekcję, to starajcie się, aby poszczególne gry znacząco różniły się mechaniką. Czyli np. Le Havre + Seasons + Osadnicy:Narodziny Imperium + Pandemia. Taki zestaw kosztuje około 400 zł, a pozwala na bardziej przemyślane zakupy w przyszłości i stworzenie odpowiednich punktów odniesienia.
Czyli rozumiem, ze kupujemy po bardzo dobrej grze z jakiegos danego podgatunku zeby sprawdzic, ktory najbardziej nam podpasuje. I jakie glowne gatunki by to byly? + ich reprezentanci
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

"Tani" gateway

Post autor: schizofretka »

Dobre gry poniżej 100zł (jeśli chcesz isć na ilość): mała agricola, samurai, światowy konflikt(!), na chwałę rzymu(!), basilica, neuroshima hex, bumerang(!), zaginione miasta, jaipur, na grzyby, race for the galaxy, innowacje, książęta florencji(!), sztuka wojny, article 27(!), metallum,tournay, fasolki, nowa era dice brewing(!), vegas(!), magnum sal, habemus papam, modern art, konwój, olympos, genoa, spyrium(!)

Caveat: to są w większości gry relatywnie 'małe', pod względem ilości komponentów, czasu rozgrywki i skomplikowania. Nie znaczy, że złe lub szybko się znudzą (te z ! zwłaszcza gorąco polecam bo sam zawsze chętnie usiądę mimo dostępu do dużej liczby różnorakich gier), ale dadzą ci pogląd na jedynie mały wycinek spektrum planszówek. Niektóre z nich można więc bardzo małym nakładem sprokurować samemu, często za pomocą talii kart i drukarki. W ogóle polecam zainteresować się działem print and play na BGG, jeśli masz trochę czasu to materiały do wielu dobrych gier są dostępne, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne gry...

Do sprawdzenia, bez mojej rekomendacji: operacja most, król i zabójcy.

Z cięższych, dużych gier w promocji można wyrwać bora bora, packet row (śmiesznie tanie i chyba niezłe, ale ja nie grałem), le havre, russian railroads,

Polecam prejrzeć działy promocji w iluś sklepach, zdarzają się naprawdę duże przeceny na nawet dobre tytuły.

Na koniec: dysponuję 6% rabatu w rebelu (za tydzień będę robił zamówienie do Warszawy z rabatem 14% i 10% w planszostrefie - jeśli chcesz skorzystać, nie ma problemu (sporo osób oferuje nieodpłatnie takie 'usługi' do wielu sklepów, jak zapytasz możesz znaleźć lepsze propozycje).

Polecam też giełdę na forum - zwykle gry w dobrym/bardzo dobrym stanie mają ceny 30% niższe od gier nowych, a jeśli gra jest dla ciebie, to chyba warto, bo, nie mając doświadczenia ryzyko nie trafienia w oczekiwania jest spore i nie stracisz wyraźnie na odsprzedaży.

Edit: aha, jeśli masz telefon ze sporym ekranem lub tablet, sprawdź mobilne wersje planszówek. Są znacznie tańsze, a często równie dobre lub lepsze, zwłaszcza, że AI może robić za tłum w partiach z mniejszą liczbą graczy.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: charlie »

Właściwie lepiej niż schizofretka, nie da się doradzić, więc dopiszę tylko kilka tytułów: Wikingowie (Kieslinga), Biblios, K2, Thurn und Taxis, 6.bierze, Hanabi, Hansa, Mr Jack/ Mr Jack pocket, Łowcy Smoków, Marvel Dice Masters, Mondo, Sticheln, Palazzo, Metro, Rialto, Glen More, Finca, Razzia, Notre Dame... Nie wszystkie obecnie dostępne w sklepach, ale pojawiają się co jakiś czas w dziale sprzedażowym, zazwyczaj do maks. 80 zł (wiele z wymienionych znacznie taniej).

Może jeszcze tyle, że poza preparowaniem gier i zabawy w Print & Play, które również polecam, można też grać elementami z jednej gry (np. kartami z 6. bierze i jakimis żetonami można zagrać w No Thanks, kartami do Sticheln i żetonami można zagrać w Zaginione miasta i Baloon Cup). No i sprawdzanie/ogrywanie planszówek online/na telefonie/kompie.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: "Tani" gateway

Post autor: Munchhausen »

Seasons dało się kilkukrotnie dorwać nawet za 70zł - wystarczy poczekać. Ale lepiej trochę dołożyć i mieć już teraz, bo to świetna gra. Co do promocji, to Allegro oferuje aktualnie zniżkę -35zł na zakup powyżej 100zł w dziale zabawki; jak się dogadasz z miejscowym sklepem, to zapewne wystawią interesującą Cię grę w tej kategorii. Ogólnie składając zamówienia szukaj rabatów na zakupy - często pojawiają się na tym forum, część użytkowników ma też stałe rabaty w niektórych sklepach i możesz zamawiać przez nich. Polecam również grupę "Planszówkowy bazar" na Facebooku :)
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: Kira.Hiroshi »

Witam, dziekuje za podpowiedzi, prawdopodobnie kupie Ksiazeta Florencji jako nastepna gre i byc moze Pory roku!
makiavell
Posty: 18
Rejestracja: 23 kwie 2013, 14:14

Re: "Tani" gateway

Post autor: makiavell »

Jeśli kasa jest problemem, w gry łoicie ostro, ale sami jeszcze nie do końca wiecie co chcecie to idealnym pomysłem wydaje mi się wypożyczalnia gier
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: "Tani" gateway

Post autor: adam_k27 »

Jesli szukasz tanich gier o swietnej grywalności to polecam "Letnisko". Ja swój egzemplarz wylicytowałem za 22 zł na Allegro (nówka w folii) ale w sklepie tą grę można nabyć już za niecałe 40 zł i naprawdę warto. Swietnie działa w każdym wariancie 2-5 osób. Polecam. Z niedrogich gier ale zdecydowanie wartych polecenia zainteresuj sie też CV, oraz Magnum Sal.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: TV3 »

Całkiem przyjemną gierką jest Hawana (widzę, że poniżej 80 można ją w tej chwili wyhaczyć). Gra dość łatwa, troszkę kombinowania, odrobina blefu. Z tym, że przy 4 osobach chyba zbyt dużo chaosu się wkrada. Na 2 całkiem całkiem.

Cesarski Kurier (poniżej 100), bardzo fajnie wydana, nieskomplikowana, ale myślę, że sprawiająca frajdę, niezależnie czy w 2, czy w 4 graczy.


Jeśli chodzi o skomplikowanie samej gry (podejmowanie decyzji itd.) - to Hawana jest mniej więcej na poziomie Epoki Kamienia (przy czym EK jest może trochę bardziej chaotyczne). Kurier o stopień łatwiejszy.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: Kira.Hiroshi »

TV3 pisze:Całkiem przyjemną gierką jest Hawana (widzę, że poniżej 80 można ją w tej chwili wyhaczyć). Gra dość łatwa, troszkę kombinowania, odrobina blefu. Z tym, że przy 4 osobach chyba zbyt dużo chaosu się wkrada. Na 2 całkiem całkiem.

Cesarski Kurier (poniżej 100), bardzo fajnie wydana, nieskomplikowana, ale myślę, że sprawiająca frajdę, niezależnie czy w 2, czy w 4 graczy.


Jeśli chodzi o skomplikowanie samej gry (podejmowanie decyzji itd.) - to Hawana jest mniej więcej na poziomie Epoki Kamienia (przy czym EK jest może trochę bardziej chaotyczne). Kurier o stopień łatwiejszy.

Coz chcielibysmy nie schodzic ponizej epoki kamienia w ktora gramy online obecnie. :P
Wlasnie zamowilem sobie Ksiazeta Florencji, tania, pieknie wyglada i ponoc bardzo dobra, a wszystko dzieki waszym sugestiom!
Pewnie to nie koniec naszych zakupow :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: "Tani" gateway

Post autor: schizofretka »

Książęta są świetni, bomgra jest krótka, i walczy się o wyciśnięcie choć jednego, decydującego, punktu więcej z każdej akcji. Niestety dobrze działa od 4 osób, wymaga doświadczenia - wiedzy, co ile jest warte, wyczucia właściwego momentu na zakup/wystawienie dzieła, a do tego ma losowość bez praktycznego wpływu na wynik. Przez to niestety nie nadaje się za bardzo do gry w nierównym pod względem doświadczenia/oczekiwań towarzystwie i rozwija skrzydła dopiero, gdy wszyscy bezwzględnie biją się o zwycięstwo. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz, bo to mistrzostwo w swoim gatunku dla mnie.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ