Atak Zombie- Fox Games.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
student@
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:52

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: student@ »

Mam nadzieję, że nie naruszy to regulaminu i nie na celu obrazy ale całkiem przypadkowo zauważyliśmy ze znajomymi podobieństwo zombiaka w okularach z okładki do naszego wielkiego twórcy planszówek Ignacego Trzewiczka :D

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Maxxx76 »

Na okładce jest jej autor, a nie Trzewik:-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Maxxx76 »

Jakie koszulki pasują do Ataku?
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Senaszel »

moro? :lol:
Wingmakers
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Tycjan »

Wymiary kart: 58 mm x 88 mm

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: nanautzin »

Dzis planuje pierwsza gre. Po przeczytaniu instrukcji mam takie pytanie. Czy po wyleczeniu człowieka i postawieniu go na torze mieszkańców w pozycji pionowej musimy go jeszcze w tej turze wyżywic czy już nie?
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

Witam wszystkich. Nazywam się Piotr Pieńkowski i jestem autorem "Ataku zombie". Zalogowałem se tutaj, aby w razie problemów wyjaśnić wszelkie wątpliwości i po prostu pomóc w przetrwaniu. ;-)

Zaraz parę moich wypowiedzi na konkrety. ;-)
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

wolfe pisze:
janekbossko pisze:Dla znajacych zasady:
- w 5, 10, 15 turze nie ma ataku zombi a najazd hordy ALE faza dnia czyli pobudka i uzywanie swoich ludzi normalnie jest przeprowadzana CZY od razu np po 4 turze przechodzimy do ataku hordy?
Tutaj zasady rzeczywiście są niejasne, bo napisano że "faza NOCY składa się z ataku zombie lub ataku hordy jeśli jest 5,10,15 tura". My graliśmy tak, że atak hordy następował w nocy zamiast zwykłego ataku zombie (czyli jak się okazuje z postu powyżej błędnie). Dzień rozgrywaliśmy normalnie jedynie nie wyciągaliśmy wydarzeń. W pierwszej grze, bez rozegrania fazy dziennej w piątej turze byłoby już po wszystkim - kościół by padł pod naporem hordy. A tak zginęło tylko 2/3 ludzi a w szóstej pojawiły się uzupełnienia. Ogólnie gra biegnie szybko, jest klimatycznie i każda tura jest na krawędzi katastrofy, wydarzenia nie tylko przeszkadzają ale też są pomocne - tutaj jest fajny patent związany z możliwością wyboru wydarzenia przez pierwszego gracza, bo może on sobie wybrać wydarzenie które mu sprzyja, albo nie szkodzi przynajmniej. Ja mogę powiedzieć że to najlepsza gra z zombie w jaką grałem... (ale zaznaczam, że zarazem jedyna :) ) Acha, w moim pudełku brakuje 4 czarne pionki, to mały minus jak na razie.
1. Tak, masz rację. Dla mnie to jasne, ale jeśli jest ktoś, kto źle zrozumiał instrukcję, to znaczy, że instrukcja jest źle napisana (bardzo krytycznie traktuję takie rzeczy, biję się w pierś i przepraszam za niedogodności). Tutaj faktycznei wpisy powinny chyba jednak brzmieć tak:

Na stronie 12 niepotrzebnie wspominany jest atak hordy:

Jest:
Faza nocy składa się z ataku zombie lub ataku hordy, jeśli jest 5, 10 lub 15 tura gry.
A powinno być:
Faza nocy to atak zombie.

Zaś na stronie 14 powinno być zmienione pierwsze zdanie:

Jest:
W 5/10/15 tury gry zamiast ataku z następuje atak hordy.

A powinno być:
W 5/10/15 tury gry następuje od razu atak hordy.

Lub:
W 5/10/15 tury gry następuje tylko atak hordy.

I wszystko byłoby jasne!

2. Dziękuję za miłą memu sercu opinię, że gra jest klimatyczna - to najmilsze, co mogę usłyszeć, bo właśnie o to mi chodziło. ;-)
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

student@ pisze:Mam nadzieję, że nie naruszy to regulaminu i nie na celu obrazy ale całkiem przypadkowo zauważyliśmy ze znajomymi podobieństwo zombiaka w okularach z okładki do naszego wielkiego twórcy planszówek Ignacego Trzewiczka :D
To nie Ignacy Trzewiczek, choć podobieństwo lekkie jest, ale... Jarek Basałyga! Tutaj jest jak wypisz wymaluj. Nooo, prawie... ;-)
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

nanautzin pisze:Dzis planuje pierwsza gre. Po przeczytaniu instrukcji mam takie pytanie. Czy po wyleczeniu człowieka i postawieniu go na torze mieszkańców w pozycji pionowej musimy go jeszcze w tej turze wyżywic czy już nie?
Na fanpage'u "Ataku zombie" (na fejsie) j€z na to i inne pytania odpowiedziałem, więc tutaj zacytuję:

. Do produkcji jedzenia i/lub do kuchni wysyłamy człowieka/ludzi podczas przydzielania zadań. Wyznaczony człowiek lub ludzie siedzą tam cały dzień (bo pracują), żeby wieczorem zaoferować reszcie smaczna kolację.

2. Jak w życiu, ludzie pracujący w zagrodzie lub na grządkach oraz w kuchni, wracają na koniec dnia do domostwa (na tor mieszkańców w pozycji stojącej) i razem z resztą jedzą przygotowana kolację. A zatem sami tez muszą być wykarmieni! Wyłączeni z tego są jedynie świeżo pozyskani rekruci (przez zwiad i tylko zwiad - bo leżą i śpią).

3. ZWYKŁA TURA składa się z dnia i nocy. Za dnia losujemy wydarzenia, a potem przydzielamy i realizujemy zadania oraz żywimy i leczymy, w nocy zaś odpieramy atak zombie (a dokładniej powstrzymują go nasze barykady i pułapki). Podczas TURY SPECJALNEJ nie ma dnia (!) czyli nie ma losowania wydarzeń ani przydzielania i realizowania zadań czy karmienia/leczenia (!). Jest pod razu atak zombie - ale że czyni to wściekła horda, to atak jest agresywniejszy i musimy pozbyć się wszystkich zombie za barykadami!

4. W TURZE SPECJALNEJ, w przeciwieństwie do zwykłej, musimy rozpatrywać ataki zombie tak długo, aż całkowicie oczyścimy z nich otoczenie domostwa. Inaczej mówiąc, musimy działać, nawet jeśli jest to ze stratą dla nas. Beczka z paliwem normalnie (normalnej turze!) wytrzymuje napór 3 zombie, czyli 1, 2, lub 3 zombie nic jej nie robią, ale w turze specjalnej (Atak hordy) w każdym przypadku beczka z paliwem zostanie zniszczona. Żywe trupy są tak wściekłe i wygłodniałe, że napierają bez pamięci. Zdejmujemy ją wtedy razem z paliwem, a także 1, 2 lub 3 zombie i cieszymy się, że żaden truposz nie przedarł się na teren domostwa. Gdyby tam był czwarty zombie, ponieważ nie napotkałby już na żadną przeszkodę, przedarłby się na teren siedziby, tak jak w zwykłej turze i nastąpiłby atak w stosunku 1:1 (zdejmujemy z planszy owego zombiaka i 1 człowieka).

A zatem w temacie ataku zombie lub hordy różnicą między tura zwykła i specjalną jest to, że w przypadku pierwszej, żeby coś się działo, liczba zombie musi przekroczyć co najmniej o 1 wytrzymałość beczki lub beczki z pułapką (zdejmujemy wtedy graniczną liczbę zombie i przeszkodę, a naddatkowy sztywny atakuje w stosunku 1:1), zaś w przypadku tej drugiej do wzajemnego anulowania się zombie i beczki lub beczki z pułapką wystarczy nawet 1 truposz. Szczególnie bolesne to jest przy beczce z paliwem lub żywnością, bo schodzi komplet (beczka i pułapka), zaś w przypadku beczki z amunicją całość zostaje wysadzona i nawet nadwyżka nie przechodzi na teren siedziby, natomiast w przypadku leku najpierw aktywuje się pułapka lekowa, a dopiero potem następuje atak na beczkę (jej zniszczenie kosztem samobójczego zombie-zniszczenia ;-)).
Ostatnio zmieniony 01 gru 2014, 00:55 przez Piotrek P., łącznie zmieniany 1 raz.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: janekb »

Miło, że się zarejstrowałeś, ale to nie ten dział. Błagam.
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

janekb pisze:Miło, że się zarejstrowałeś, ale to nie ten dział. Błagam.
Ale że chodzi o to, że rady, wyjaśnienia i tłumaczenia to w dziale: Zasady - pytania i wątpliwości?

Przepraszam, nie wiedziałem. Odpowiadałem tylko na zadane tu pytania. I przeniosłem już się do powyższego. ;-)

Wybaczone? Serio się pytam.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: janekb »

Spoko zwracam na to uwagę, bo się bałagan robi i trzeba szukać odpowiedzi na pytania we wszystkich działach :-)
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Rahu »

Panie Piotrze, świetna gra :D
Na razie jesteśmy po 1 rozgrywce i wrażenia pozytywne - wybór kart wydarzeń (z efektem dla wszystkich) i odrzucenie 1 z nich to bardzo dobre rozwiązanie.
W wielu innych grach wydarzenie było narzucane, a tu masz wybór, jakie wybrać pozytywne wydarzenie/a lub jakie wybrać mniejsze zło :D
Znaleziska również dodają smaczku grze, a grafika i tematyka robią klimat :P
Jednym słowem: wszystko jest jak należy.
Jeśli miałbym się tu czegoś doszukiwać to moim skromnym zdaniem wygodniej by było, aby więcej było żetonów jedzenia na puli zasobów, żeby nie trzeba było dobierać ze sklepów.
Aczkolwiek nie było takiej sytuacji, że w mieście zabrakło produktów. :wink:

Podsumowując: bardzo polecam, gra bardzo klimatyczna i na pewno godna uwagi :D
Ostatnio zmieniony 30 lis 2014, 21:45 przez Rahu, łącznie zmieniany 1 raz.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: janekb »

Dziś przeczytałem instrukcję i fajnie to wygląda, ale że ja mało zombiakowy, a żona jescze mniej no to niestety :-/
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

Rahu: Dziękuję za miłe słowa. Spać nie mogę, z takim niepokojem czekam na opinię - więc te słowa są miodem na moje serce. ;-) Polecam rozgrywkę dla zaawansowanych, czyli uwzględniającą zabójstwa w mieście i podczas najazdów (ze zwiadu). wtedy niektóre karty nabierają większego sensu, pojawia się blef i szantaż i w ogóle robi się groźniej i mroczniej. ;-)

janekb: To proponuję, żeby zombie zamienić sobie na zarażonych wirusem ebola, którzy wygłodniali za wszelka cenę usiłują grającym wydrzeć ich zapasy żywności. ;-) W sumie, idea i tak pozostałaby ta sama i jedynie mroczny klimat nieco by się rozjaśnił, ale żona wtedy bez problemu by to zaakceptowała. ;-)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: janekbossko »

ktos juz robi profil na bgg?
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: janekb »

Piotrek P. pisze: janekb: To proponuję, żeby zombie zamienić sobie na zarażonych wirusem ebola, którzy wygłodniali za wszelka cenę usiłują grającym wydrzeć ich zapasy żywności. ;-) W sumie, idea i tak pozostałaby ta sama i jedynie mroczny klimat nieco by się rozjaśnił, ale żona wtedy bez problemu by to zaakceptowała. ;-)
Oj nie da rady, wyczuje spisek na kilometr ;-) a jak jeszcze okładkę zobaczy to pies, znaczy się, zombie pogrzebany.
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

janekb: No tak, lepiej z żoną nie zadzierać. Wiem coś o tym. ;-)

janekbossko: Będzie, jutro albo pojutrze. A dlaczego to w ogóle takie ważne?
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: 13thcaesar »

Posiadam już jedną grę o tematyce zombie (Zombicide), i długo rozglądałem się za jakąś inną grą w tych klimatach (podkręcony serialem Walking Dead w który totalnie wsiąkłęm). Dotąd najbardziej przemawiała do mnie gra Dead Of Winter, jednak po przeczytaniu instrukcji do "Ataku Zombie" zdecydowałem się jednak na ten produkt :D . Fakt ze dane mi bedzie pograc w niego dopiero po swietach (zona kupila mi ją pod choinkę) ale sadze ze się nie rozczaruje i juz nie moge sie doczekac az do niej zasiade :D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Maxxx76 »

13thcaesar pisze: Fakt ze dane mi bedzie pograc w niego dopiero po swietach (zona kupila mi ją pod choinkę) ale sadze ze się nie rozczaruje i juz nie moge sie doczekac az do niej zasiade :D
Znam ten ból...
Piotrek P.
Posty: 56
Rejestracja: 30 lis 2014, 19:32

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Piotrek P. »

13thcaesar pisze:Posiadam już jedną grę o tematyce zombie (Zombicide), i długo rozglądałem się za jakąś inną grą w tych klimatach (podkręcony serialem Walking Dead w który totalnie wsiąkłęm). Dotąd najbardziej przemawiała do mnie gra Dead Of Winter, jednak po przeczytaniu instrukcji do "Ataku Zombie" zdecydowałem się jednak na ten produkt :D . Fakt ze dane mi bedzie pograc w niego dopiero po swietach (zona kupila mi ją pod choinkę) ale sadze ze się nie rozczaruje i juz nie moge sie doczekac az do niej zasiade :D
Wytrzymasz. Pomyśl, że ja musiałem czekać aż rok, zanim gra ujrzała światło dzienne! ;-)

A tak w ogóle, to zaglądaj tutaj, bo wkrótce zrobię wideo-instrukcję do gry i na pewno z niej łatwiej będzie zrozumieć, jak grać, na co uważać, jakie stosować taktyki (z grubsza), bo to po prostu wygodniejsza i szybsza forma przyswojenia treści logicznych. ;-)
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: DDP »

Jak dla mnie bardzo przeciętny worker placement. Zakładając że podane zasady były prawidłowe (nie moja gra więc nie czytałem instrukcji) to wyszło że nie opłaca się mieć zbytnio więcej niż 4 kolesi bo i tak ich nie wyżywisz, a przy piątym ilość zombie zwiększa się o 2 i jeszcze inni gracze mogą cię okraść. Ponad to żywienie w tej grze jest bardziej uciążliwe od tego w Agricoli. W zasadzie jak mam 4 ludzi to dwóch zawsze muszę postawić na produkcji żarcia/żarcie x2 aby całość wyżywić i w sumie mam 2 akcje na rundę (przeważnie bierzesz dwie beczki albo grant/beczkę żeby tylko 1 zombie przyszło). Potem wkładasz granaty do beczek i masz spokój do ataku hordy. Jeśli w międzyczasie w mieście jest wysoki współczynnik to można się wybrać po ekstra zasoby. Jak dla mnie gra jest zbyt prosta w mechanice, a wybory są zbyt oczywiste (bo większości rzeczy nie opłaca się robić). Poza tym możliwość odpadnięcia w eurogrze (i to w pierwszych rundach) jest dla mnie złą mechaniką (to nie jest 20 minutowe King of Tokyo). Nie, nie odpadłem w zagranej partii, wręcz ją wygrałem, co nie zmienia faktu że gra mi się nie podobała.

Gier o zombie jest chyba najwięcej, zaraz po tych o handlowaniu/budowaniu zamków w renesansie. 90% z nich jednak to słabe lub bardzo przeciętne gry, które w dłuższym okresie są, jak to mówią amerykanie "forgettable". Tutaj trend pozostaje bez zmian...
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: mig »

Piotrek P. pisze: janekbossko: Będzie, jutro albo pojutrze. A dlaczego to w ogóle takie ważne?
Bo nie ma sensu kupować gry, jeśli nie można się tym pochwalić na BGG i wystawić oceny ;)
Poza tym jeśli na BGG nie ma profilu gry to znaczy, że gra nie istnieje ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Atak Zombie- Fox Games.

Post autor: Dabi »

Poza tym możliwość odpadnięcia w eurogrze (i to w pierwszych rundach) jest dla mnie złą mechaniką
Ciekawa opinia. :) Poczekam na relację Kwiatosza i recenzje innych z wielką chęcią. Ale gra dalej na celowniku.
Odpadnięcie z gry nie jest dla mnie żadną wadą - szczególnie w tego typu tematyce.
Ba wolę możliwość odpadnięcia niż sztuczne utrzymywanie gracza w grze bez żadnej możliwości szans na zwycięstwo ( i męcz się jeszcze godzinę symulując grę tak aby nikomu nie pomagać) - zwarzywienie gracza.
ODPOWIEDZ