Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Re: Memoir'44

Post autor: ripsento »

Witam, kupiłem kilka dni temu memoir. Dzisiaj rozstawiałem pierwszy scenariusz i okazało się że nie mogę go ułożyć. Ustawiłem rzekę i zostały tylko trzy kafle z miastem. Obracając wszystkie pozostałe poza rzeką nie było na nich miasta. Czy to normalne? Jeszcze jedno pytanie. Czy kafle terenu w nowych egzemplarzach były w waflu do wyciśnięcia czy w foli juz ułożone w wyprasce?
Zniżka w Rebel - 5% - Rybnik - pw jeśli ktoś jest zainteresowany.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

byly w wyprasce i nie musisz uzywac miast moga byc wsie itd...wazne zeby byly to zabudowania
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Re: Memoir'44

Post autor: ripsento »

janekbossko pisze:byly w wyprasce i nie musisz używać miast mogą być wsie itd...wazne zeby byly to zabudowania
No ale problem w tym, że pozostały mi tylko wzgórza, żywopłoty, i lasy nie ma na żadnym rewersie miasta, ani wsi. Są tylko pod kaflami rzeki a te wszystkie wykorzystuje.
Zniżka w Rebel - 5% - Rybnik - pw jeśli ktoś jest zainteresowany.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

a masz 44 kafle?
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Re: Memoir'44

Post autor: ripsento »

janekbossko pisze:a masz 44 kafle?
Policzyłem 43 sztuki. Nie dawało mi to spokoju i po dokładnym śledztwie i przeszukaniu pokoju mojej 3 latki odnalazłem brakującą wieś. Okazało się że ona też chce zagrać i nie wiadomo kiedy gwizdnęła nam żeton. Bestia.
Zniżka w Rebel - 5% - Rybnik - pw jeśli ktoś jest zainteresowany.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Ponownie w sprzedaży jest dodatek "Winter Wars" .
Jeden z najlepszych małych dodatków. Bez figurek, ale za to z nową, zmodyfikowaną talią kart.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Hiu »

Musieli go wypuscic - jako, ze mapy (dodatek D-day) - to mapy breakthrough ;)
Sztuki WW zaczely juz wyplywac w Q4 2013
Same talie BT sprzedawali takze przez swoj sklepik
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Pytanko:
Jeśli worki z piaskiem są na wzgórzu to nie odejmuje się od nich kości bitwy - tylko za przykładowe wzgórze.
Jak wygląda sytuacja w przypadku bunkrów, które są na wzgórzu lub innej formie terenu dodatkowo chroniącą taką budowlę?
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Memoir'44

Post autor: djedi gamer »

Odejmujesz kości tylko za jeden teren. Przykładowo jeśli bunkier znajduje się na wzgórzu, to czołg będzie walczył z nim tylko 1 koscia.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Odp: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

djedi gamer pisze:Odejmujesz kości tylko za jeden teren. Przykładowo jeśli bunkier znajduje się na wzgórzu, to czołg będzie walczył z nim tylko 1 koscia.
OK. Dzięki. Tak myślałem ale ta informacja jest ujęta tylko przy workach z piaskiem, natomiast przy bunkrach nie ma...
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Ja mam następujące pytanie.
Jeżeli mamy jednostkę w lesie, który składa się z wielu heksów, to czy wchodząc na sąsiedni heks musimy się zatrzymać czy możemy poruszyć się o dwa heksy? I jeżeli nasza jednostka będąca w lesie poruszy się na sąsiedni heks z lasem może następnie atakować?
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Mam jeszcze pytanie czy istnieje możliwość kupienia kości do gry? Moje już są dość powycierane. Ponoć w nowszych wydaniach symbole nie są stemplowane a "wyfrezowane w kościach i dopiero pomalowane". Mam jeszcze pytanie czy jakościowo coś jeszcze uległo zmianie w nowych wydaniach w porównaniu do wcześniejszych?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Memoir'44

Post autor: rastula »

Platan pisze:Mam jeszcze pytanie czy istnieje możliwość kupienia kości do gry? Moje już są dość powycierane. Ponoć w nowszych wydaniach symbole nie są stemplowane a "wyfrezowane w kościach i dopiero pomalowane". Mam jeszcze pytanie czy jakościowo coś jeszcze uległo zmianie w nowych wydaniach w porównaniu do wcześniejszych?

samych kości DoW nie sprzedaje/ wymienia - przynajmniej nie polskim graczom - pisałem , prosiłem

komplet kości można nabyć z dodatkiem Operation Overlord - który niestety normalnemu użytkownikowi jest raczej zbędny bo służy do gry na 2 planszach...

generalnie pod tym względem DoW dało ciała IMHO
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Niestety tak Amerykanie traktują sojuszników. Na to wszystko z pewnością D. Eisenhower przekręca się w grobie. Cześć Jego Pamięci.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: SeeM »

Platan pisze:Mam jeszcze pytanie czy istnieje możliwość kupienia kości do gry? Moje już są dość powycierane. Ponoć w nowszych wydaniach symbole nie są stemplowane a "wyfrezowane w kościach i dopiero pomalowane". Mam jeszcze pytanie czy jakościowo coś jeszcze uległo zmianie w nowych wydaniach w porównaniu do wcześniejszych?
Jeśli masz jakiegoś modelarza w okolicy, to za 5 złotych pewnie ci pomaluje. :) Zresztą możesz też sam kupić farbki, pędzel zerówkę i się nie prosić amerykanów o pomoc.

I tak, kostki w Overolrd są zdecydowanie lepsze, ale w Overlorda udało mi się zagrać cały jeden raz. Zabawa świetna, ale nie pograsz zbyt często
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

No i stałem się szczęśliwym posiadaczem dodatku "D-Day Landings" :D
Nigdy nie sprawdzałem jak duże są mapy sądząc, że będą sztywne, składane, co najwyżej dwu-krotność podstawki. Dlatego już na początku uderzyła mnie papierowa forma plansz. Jednak po rozłożeniu wszystkich 5 plaż + strefa lądowania spadaków, to przyznam się szczerze, że gębka mi się śmiała. Wszystkie razem wyglądają imponująco! Aczkolwiek znaleźć stół na taką powierzchnię będzie wyjątkowo trudno. Pozostaje podłoga. Jednakże jak ktoś wcześniej napisał - rozgrywka na całości - tylko dla hardcorowców :D
Jedna plansza jest wielkości "Sword of Stalingrad" ale w przeciwieństwie do niej "D-Day..." mapy są jednostronne. W sumie to szkoda. Można było zrobić ciekawą mapę którejś z wysp Pacyfiku ( Peleliu ) albo południowe Włochy ale samo wydawnictwo typowo marketingowe - co zrobić 8)
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Memoir'44

Post autor: Grisznak »

Bardzo lubię tę grę. Co prawda jestem fanem gier wojennych nieco większego kalibru dokładności historycznej, ale Memoir 44 to bardzo fajna gra na szybką partyjkę, do tego świetna na wprowadzenie kogoś w tego rodzaju rozrywkę - swego czasu zabrałem ją na wakacyjny zlot w gronie ludzi nie mających za bardzo do czynienia z taką zabawą - a skończyło się na zarażeniu nią kilku kolejnych :)

Swego czasu opracowałem bitwę pod Lenino na mechanice tej gry - http://boardgamegeek.com/filepage/10380 ... 3-scenario (podstawka + Eastern Front).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Memoir'44

Post autor: gafik »

Grisznak pisze:Swego czasu opracowałem bitwę pod Lenino na mechanice tej gry - http://boardgamegeek.com/filepage/10380 ... 3-scenario (podstawka + Eastern Front).
O! To jest niezłe! Masz może plik PL?
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Memoir'44

Post autor: Grisznak »

Nie, robiłem to po angielsku. Ale chyba jest zrozumiałe, nie?
Myślałem swego czasu nad kampanią wrześniową, ale z tego co czytałem, to zrobiono ją w którymś z zestawów scenariuszy.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: trance-atlantic »

http://www.daysofwonder.com/memoir44/en ... ons/guide/

mapy jak mapy, ale ta pozycja to dopiero rarytas dla hardkorowców ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Memoir'44

Post autor: tomb »

Czy istnieją dodatki, które modyfikują scenariusze z podstawki (np. podmieniają jednostki)?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: the_ka »

TomB pisze:Czy istnieją dodatki, które modyfikują scenariusze z podstawki (np. podmieniają jednostki)?
W dodatku Air Pack są samoloty a cześć scenariuszy w tym dodatku to scenariusze z podstawki z dodanymi do nich samolotami
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

the_ka pisze:
TomB pisze:Czy istnieją dodatki, które modyfikują scenariusze z podstawki (np. podmieniają jednostki)?
W dodatku Air Pack są samoloty a cześć scenariuszy w tym dodatku to scenariusze z podstawki z dodanymi do nich samolotami
No właśnie, czy dodatek Air Pack wprowadza jakąś dodatkową kartę dedykowaną dla lotnictwa czy to jest ta sama karta, która występuję w podstawce?
W regułach dodatku zdjęcie karty jest tak małe, że nic nie widać a z opisu w regułach wnioskuję, że zawiera na karcie inne informacje.
Kupiłem kilka samolotów do sklejania w skali 1:144 z podstawkami i jeszcze jestem w trakcie ich malowania :wink:
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Memoir'44

Post autor: Piehoo »

Zająłem się tym, jakże miodnym klasykiem. (to już 10 lat temu wyszło...? :shock: )

Przykładowa rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: mbork »

Widzę, że M'44 cały czas popularny...

To mam pytanie. Jakie są realne szanse na polską edycję?

W zasadzie jestem na odwyku, jeśli chodzi o kupowanie nowych gier, ale 2-3 tytuły rocznie mogę przeżyć. (Na razie zamówiłem Zamki na wspieram.to.) Ale jak mam kupować w języku, hm, sojuszników, to trochę się waham. (Potencjalni współgracze słabo znają angielski.)
ODPOWIEDZ